אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה אנחנו יכולים ללמוד מהמשבר באירופה?

הבלגן בגרמניה ממשיך לחגוג בעקבות אונס של מוסלמים נגד אירופאיות. הכאוס משתולל בכל אירופה, ומדינות מסוימות כמו שוודיה ופינלנד כבר החלו לגרש מהגרים מחוסר ברירה. כיהודים אנו צריכים לשאול את עצמנו - מה ניתן ללמוד מהמשבר העובר על אירופה?

מה אנחנו יכולים ללמוד מהמשבר באירופה?
  צילום: שאטרסטוק

שבעים שנות מסר גרמני

הבלגן בגרמניה ממשיך לחגוג. על פי פרסומים לא רשמיים, בימים האחרונים עשרות פליטים פגעו בנערה רוסייה בת 13, מה שגרר תגובת נגד של מאות גברים רוסיים שתקפו באלות בייסבול את הפוגעים בביתם, כנקמה. הכאוס משתולל בכל אירופה, ומדינות מסוימות כמו שוודיה ופינלנד כבר החלו לגרש מהגרים מחוסר ברירה.

כיהודים אנו צריכים לשאול את עצמנו – מה ניתן ללמוד מהמשבר העובר על אירופה?

כדי להוכיח את צדקת דרכה של היהדות יש שני אפיקים. האחד לומר זו האמת, יש בורא לעולם, היה מעמד הר סיני, ניסים ונפלאות, ואנחנו מחויבים לעשות רצונו של מקום. השנייה, היא להראות איך בפועל דרך התורה מובילה לחיים נכונים ומוסריים יותר.

עד לפני כמאתיים שנה שני הדרכים עבדו היטב ורוב עם ישראל שמר פחות או יותר על עיקרי ההלכה. אך כשהתחילה הנאורות, כשהמודעות המוסרית הלכה ופרחה, היא הציבה אתגר גדול בפני היהדות. במבט שטחי היה ניתן לחשוב שאנשי התרבות של המערב הם אנשים מוסריים יותר, הומניים יותר, טובים יותר, ובעקבות כך, בין היתר, רוב עם ישראל זנח את המסורת שלו.

הקב"ה רצה להוכיח לבניו את עומק טעותם ולכן לקח את המדינה הכי נאורה, הכי תרבותית, והוציא ממנה את הזוועה הגדולה ביותר בתולדות האנושות. לא מן הנמנע שהיינו צריכים להפיק מהשואה לקח, שכל התרבות הזו היא זיוף אחד גדול, מסכה חיצונית שלא משנה את האדם מבפנים, לא מטפלת ביצרים האפלים שלו.

אלא מה? המלחמה נגמרה והעולם לא הפנים כלום. כולם המשיכו להאמין שאותם המדברים גבוהה גבוהה על רוממות זכויות אדם הם האנשים המוסריים יותר, הם הם אנשי המעלה הנעימים לחברה ששאיפתנו צריכה להיות כמותם. לא זכרו, או לא רצו לזכור, שאותם נאורים שהיו בברלין של שנות השלושים הפכו כמעט בין ליל לחיות אדם צמאות דם יהודי. זובחי אדם עגלים ישקון.

לא הייתה ברירה ואלוקים עבר לשלב הבא. אם בני אדם לא רואים את הפגיעה באחר שייצרה הנאורות המנותקת מהאמונה, אמר הבורא לפמלייתו, נראה להם איך שיח זכויות האדם הצבוע פוגע בהם עצמם.

על הרקע הזה אפשר להסתכל על האירועים האחרונים בגרמניה. עשרות אירועי פגיעה בנשים, אלימות ופשע של מהגרים והידיים כבולות. תפיסת העולם שיצרה גרמניה, המדינה החזקה ביותר באירופה, מסנדלת אותה. היא לא מאפשרת לה לסגור את שעריה בפני פליטים, כי הרי כבוד האדם וחירותו מחייב להיות טהרני ולא ריאלי, צדקני ולא הגיוני.

אחרי שמרקל החליטה לא למנוע כניסה, ארצה הוצפה במאות אלפי פליטים, כרגע בקצב של כמה אלפים ביום, שמתחילים לשבש את החיים בגרמניה. רק בראשון לינואר היו קרוב לשש מאות מקרים של פגיעות מיניות בנשים מצד פליטים! ואולי חמור מכך – המשטרה קיבלה הוראה לא לדווח על פשעים שביצעו יוצאי אפריקה, ותגובתם המשפילה של מנהיגי גרמניה לנשים שנפגעו הייתה 'תלכו בקבוצות', כל כך הפוך מהשיח הליברלי ביחס לזכויות הנשים לכבוד אלמנטרי.

מרקל כבר לא יכולה לחזור אחורה. היא לא יכולה פתאום לומר סוגרים את גרמניה, וגם לו הייתה רוצה החשש מהתפרעויות המוניות של המהגרים שכבר בתוככי המדינה, לא יאפשר לה לעשות זאת.  אינתיפאדה, מתברר, זה לא רק במזרח התיכון.

איזו הוכחה חזקה יותר לטעותה של דרך אפשר לתת מהעובדה שאדם מעדיף אמירות נבובות על פני הזכות הבסיסית של הבת שלו ללכת ברחובות מוגנת? האם זו לא צביעות לדאוג כביכול לפליטים, לפושעים, על חשבון האזרחים שלך?

בורא עולם לא רוצה שנפזול, שנחשוב תמיד שהדשא של השכן ירוק יותר, מוסרי יותר.

אם נבחן בשטח את התוצאות של הנאורות, הן מהפגיעה באחרים שהוביל היטלר והן מהפגיעה בעצמם שמובילה כעת מרקל, למרות ההבדל התהומי ביניהם כמובן, לא נתפתה לנהור אחריהם. לא נחפש לייבא לעם ישראל ערכים ממדינות זרות ונשמח בחלקנו, במורשתנו ובתורתנו.

רק צריך לקרוא חדשות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו