אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוגב מציע: כך ניתן לאפשר תחבורה ציבורית בשבת

מספר חברי כנסת השתתפו בפאנל שעסק באופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ובהשלכותיו של חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר

יוגב מציע: כך ניתן לאפשר תחבורה ציבורית בשבת
  (צילום: תא נאמני תורה ועבודה)

בעקבות חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר, אשר עורר דיון מחודש על דמותה של השבת במדינת ישראל, נערך על ידי תא הסטודנטים של תנועת 'נאמני תורה ועבודה' באוניברסיטה העברית פאנל שעסק בנושא השבת. בפאנל השתתפו חברי כנסת נוספים, ח"כ אלעזר שטרן מטעם יש עתיד', ח"כ הטרי של 'הליכוד', אמיר אוחנה וח"כ מוטי יוגב מטעם 'הבית היהודי'.

בדיון נשאלו חברי הכנסת על עמדתם בנוגע לסוגיית השבת הבוערת; האם על המדינה להתערב בנושא המסחר בשבת, מה מקומן של הרשויות המקומיות בנושא והאם ניתן להגיע להסכמות בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת.

ח"כ מוטי יוגב נשאל האם יש אפשרות להגיע להידברות בנושא הסטטוס קוו בשבת – ועל אף שחברי מפלגתו לא התבטאו בסערת חוק השבת – אמר כי "יש אפשרות שאינם יהודים יפעילו את התחבורה הציבורית בשבת, וזו אפשרות סבירה בישראל. צריכים לקבל פתרון ברמה התת-ציבורית, לא דרך המדינה אלא מערכת שמאפשרת מתחת לרמה הממשלתית המדינית וכן יוצרת את האפשרות למי שבכל זאת למי שיש לו את המצוקה הזו ורוצה לבקר את קרוב משפחתו בשבת לעשות זאת."

לשאלה אילו ערכים מנחים את חברי הכנסת בנושא השבת אמר ח"כ אוחנה מהליכוד כי "על המדינה למשוך ידיה כדי לאפשר לכל אחד לנהל את חייו כרצונו ולאפשר את כל הפרשנויות, הליכוד היא המפלגה הפלורליסטית ביותר בגלל הייצוגיות של החברה הישראלית ולכן התנגדתי לחוק השבת." בתגובה לדבריו תקף ח"כ שטרן ואמר " הליכוד אינה מפלגה ליברלית והם פועלים באופן גלוי נגד פלורליזם דתי. אני לא מסכים לכניעה לערכים כדי להישאר בשלטון. לכל אחד יש את הזכות לחוות את השבת שלו והליברליות צריכה להיות מעשית, אמנת גביזון מדן ממחישה שיש גוונים ביהדות ויש לאפשר להם לחוות את השבת בצורה שונה".

בסערת חוק השבת עלתה הטענה כי לשבת יש ערך סוציאליסטי של מנוחה מימי העבודה. בהקשר זה נשאלו חברי הכנסת מדוע משתמשים בטיעון הסוציאלי של מתן אפשרות לעובדים לשבות בשבת רק בעניין המסחר ובנושא פתיחת מוסדות התרבות והבילוי הטיעון הזה לא תקף. ח"כ שטרן השיב לכך ואמר שהוא אינו משתמש בטיעון הסוציאליסטי, "אבל קניה של רכוש בשבת מונעת ממני לרכוש במשך השבוע, לעומת זאת רכישה של אוכל או חוויה הוא חד פעמי, ככה לא תהפוך לעבד סוציאליסטי". ח"כ אוחנה הגיב לכך ואמר כי הוא אינו מתחבר לטיעון פטרנליסטי, לדעתו "אין להחליט מה טוב לאנשים".

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה שהנחה את הפאנל הוסיף, "הפאנל המחיש שיש סיכוי וישנה חשיבות רבה להגיע להבנות בנושא השבת. הבעיות לא ייעלמו מאליהן אלא רק יצופו שוב ובצורה קיצונית יותר. על חברי הכנסת לנסות ולהגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושאים האלו. ככל שיימנעו מהסדרה כך השסע בין קבוצות אוכלוסייה שונות בחברה הישראלית בסוגיית השבת רק ילך ויעמיק."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מי התיר לך לדרוס את השבת
שבת קודש | 24-01-2016 17:28
אין לאף אחד רשות למכור את השבת בנזיד עדשים
2
הכנס נערך בחסות הקרן לישראל חדשה
עמית | 24-01-2016 18:24
נאמני תורה ועבודה נאמנים לכסף האירופי.
3
מזעזע.
מומו | 24-01-2016 20:19
מעשה ברב מבריסק שפנו אליו בהצעה שירפה מהתנגדותו לגיוס בנות תמורת דבר אחר. ענה להם: התורה היא פיקדון אצלנו ואין רשות לשומר לסחור בה. אבל אתם יכולים לפנות למפקיד ולשוחח אתו על העסקים שאתם מציעים...
4
מוטי יוגב ... מיצינו אותך ואת בן דהן לכו לביתכם.
| 24-01-2016 22:23
מוטי יוגב ובן דהן חכים חסרי עמוד שידרה. שבזבזו את קולותינו. לכן הביתה.
5
אני מבין שגם הוא הפך לח"כ הפוסק הלכות לכלל ישראל. מאכזב
דתי | 24-01-2016 22:24
שהוא נפל למלכודת הזו