השמאל מבלבל במכוון בין דמוקרטיה לבין שוויון - סרוגים

השמאל מבלבל במכוון בין דמוקרטיה לבין שוויון

הדמוקרטיה מוצגת כיום במדינת ישראל, כמבוססת על מספר עקרונות, וביניהם עיקרון השוויון - עיקרון שמעולם לא היה חלק מהדמוקרטיה. המטרה היא ברורה - עיקרון השיוויון נועד להפוך את מדינת ישראל ממדינה יהודית, למדינת כל אזרחיה

author-image
השמאל מבלבל במכוון בין דמוקרטיה לבין שוויון
  (צילום: יואב ארי דודקביץ'/פלאש90)

בשנים האחרונות, ניטש ויכוח מר על דמותה של המדינה. חוק השבת הוא רק ביטוי, לויכוח על האיזון והשילוב הראוי בין יהדות לדמוקרטיה. מצד אחד של המתרס, עומדת תפיסה אחת האומרת שמדינת ישראל היא מדינה יהודית, אך גם דמוקרטית, ויש לנסות לשלב בין ערכי הדמוקרטיה לדמותה היהודית של המדינה, כל עוד הדבר אפשרי. ומצד שני, לא מעט אנשים טוענים שמדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית קודם כל, ובכל סתירה בין ערכי הדמוקרטיה ליהדות, יש להעדיף את ערכי הדמוקרטיה.

אלא שבבסיס הדיון עומדת טענה שקרית, על אף שהיא מאד נפוצה, והיא שלדמוקרטיה יש ערכים. הטענה לפיה יש "ערכי דמוקרטיה" אינה אלא אחיזת עיניים, שנועדה לשרת מטרה. באופן שלא יהיה מקום לכל דיון. העמדה של יהדות מול "ערכי דמוקרטיה", באה לומר: היהדות היא סוג של שלטון חשוך השייך לימי הביניים במקרה הטוב. ולתקופה הפרהיסטורית במקרה הרע. באופן הצגה כזה, אף אחד לא רוצה להיות לא דמוקרטי.

דמוקרטיה היא לא בהכרח שוויון

אולם מהי דמוקרטיה? דמוקרטיה פירושה שלטון העם. צורת השלטון הזו, שהתקיימה לפני כ-2,500 שנה באתונה, רחוקה שנות אור מהמושג המודרני. שוויון לא היה חלק מעקרונות הדמוקרטיה. כך שנשים ועבדים מעולם לא נחשבו באתונה לאזרחים. באתונה לא הייתה הגנה על זכויות המיעוט, ועוד.

הדמוקרטיה מוצגת כיום במדינת ישראל, כמבוססת על מספר עקרונות, וביניהם עיקרון השוויון – עיקרון שמעולם לא היה חלק מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להפוך את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. שהרי לפי השיוויון אין מקום לחוק השבות שמפלה בין יהודים לגויים. כמו כן, ערבי יכול לגור בישוב יהודי (ע"ע בג"ץ קעדאן), בקרקעות שנקנו על ידי יהודים מכספי הקק"ל. ועוד. כמובן, שעיקרון השוויון לא חל על תפילת יהודים או אפילו על ביקור יהודים בהר הבית. לא חל על הריסת מבנים בלתי חוקיים. ועוד ועוד. בסופו של דבר, עיקרון השיוויון נועד להפוך את מדינת ישראל ממדינה יהודית, למדינת כל אזרחיה.

ישנו ניסיון להשכיח את העובדה שמדינת ישראל היא מדינת לאום. מדינה שקמה על בסיס אתני-דתי (כתוצאה מאופיהּ המיוחד של היהדות). וככזו, יש לנבחרי הציבור את כל הזכות, לעגן את העיקרון הזה ואת ההשלכות שלו בחוק.

גם הנתון המוצג כברור מאליו, כאילו הדמוקרטיה היא ליברלית במהותה, הוא שקרי. כך לדוגמא, אנגליה כמדינה דמוקרטית, מיסדה את הכנסייה האנגליקנית, שוודיה את הכנסייה הלותרנית ועוד. נוסף לכך, מחקר שנעשה על 40 דמוקרטיות נוצריות מעלה שכמעט בכולן יש חקיקה דתית ותמיכה בדת, עד שאי אפשר לומר שיש הפרדת הדת מהמדינה (Jonathan Fox, "separation of religion and state in stable Christian democracies: fact or myth?"). אבל הכי קל הוא להציג נסיונות חקיקה דתיים, כניסיון להפוך את ישראל לאיראן, וכך ניתן לברוח מהתמודדות.

דמוקרטיה אינה אלא שלטון העם. הטענה על "ערכי הדמוקרטיה", נועדה להציג משהו שאינו ניתן לערעור, מעין תורה משמים. במילים אחרות, בימינו השיח על "ערכי הדמוקרטיה", מנסה לעקוף את שלטון העם. וכך אם העם החליט שאין ברצונו לקבל מסתננים שמביאים איתם יחד אלימות, פשע ועוד, מציגים זאת רבים באופן שהדבר סותר את ערכי הדמוקרטיה. ואין מה לדאוג: מצבם של תושבי דרום תל אביב אינו חלק מערכי הדמוקרטיה …

אין לנו שום דבר נגד דמוקרטיה, כל עוד אין ניסיון ליצור פסידו- דמוקרטיה, במסווה של דמוקרטיה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו