קשה להאמין שהציבור הדתי לאומי יוכר כמיעוט

בעקבות הסרטון הגזעני של 'באמונה', הוגשה עתירה לבג"צ כי שיווק דירות לציבור הדתי הוא מפלה ולא שיווני. פרופ' אביעד הכהן סבור כי ההצעה להגדיר את הסרוגים כמיעוט לא תעבור

קשה להאמין שהציבור הדתי לאומי יוכר כמיעוט
  לא יוכרו כמיעוט. צעירים סרוגים (יונתן זינדל/פלאש90)

על רקע הפרסום כי משרד המשפטים בוחן אפשרות להכיר באוכלוסייה הדתית-לאומית כקבוצת מיעוט, כדי לשווק עבורה מיזמי בניה בלעדיים מבלי שהדבר ייחשב אפליה, אומר פרופ' אביעד הכהן, דיקן המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" ומומחה למשפט חוקתי כי קשה להאמין שהמהלך יגיע לידי אישור.

הבוקר התפרסם בגל"צ כי בעקבות הסרטון הגזעני של 'באמונה' המשווקת דירות בכרמי גת, עתרה האגודה לזכויות האזרח לבג"צ בטענה כי השיווק של 'באמונה' לאוכלוסייה דתית בלבד אינו שוויוני ופוגעני ודרשה לבטלו. בגל"צ פרסמו כי "מתשובת המדינה לבג"צ עולה כי במסגרת בחינה של הדברים, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בוחנים את האפשרות למתן תיעדוף של האוכלוסייה הדתית-לאומית – כשהדרך לעשות זאת שמונחת על השולחן היא להכיר באוכלוסייה הזאת כקבוצת מיעוט. אז, על-פי חוק ובצורה מסודרת, זוכה במכרז יוכל לשווק יחידות דיור אך ורק לקבוצת המיעוט שלו."

כעת בודקים האם ניתן לכלול את הציבור הדתי לאומי כ'קבוצת מיעוט' הזכאית לאפלייה מתקנת.

לא תעמוד במבחן משפטי

ביחס לדברים אומר פרופ' הכהן: "הכוונה טובה, אך ספק רב אם תעמוד במבחן משפטי."

הכהן מציין כי "למרות שבעבר הוכרה זכותה של קבוצה בעלת "צביון וייחוד", דוגמת הבדואים בנגב, להקים יישוב שמיועד רק להם, על מנת לשמר את אורח חייהם, ניכרת בשנים האחרונות מגמה לצמצם מאד זכות זו. כך, מקל וחומר, כאשר מדובר בציבור דתי-לאומי שאינו קבוצת מיעוט מובהקת, אין סכנה ממשית לשמירת ייחודיותו או לאובדן "תרבותו" הייחודית (בהנחה שיש אכן 'תרבות ייחודית' מעין זו), ויש לו גם כיום לא מעט חלופות דיור אחרות."

גם במקרה בו תעבור החלטה כזו, סבור הכהן כי היא תבוטל: "יש להניח שהכרה כזו תגרור אחריה שובל של עתירות לבג"ץ, שעשוי לבטלה בשל אי עמידתה במבחנים החוקתיים של שוויון".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע