חדש ממכון צומת: אצבע להדלקת מכשירים חשמליים בשבת

חדש ממכון צומת: אצבע להדלקת מכשירים חשמליים בשבת

מכון 'צומת' השיק לאחרונה את ה'מיתוגרם', מכשיר המדמה פעולת אצבע ובאמצעות 'גרמא' מיועד להדלקה וכיבוי של מכשירים חשמליים בשבת, אך רק לצרכים רפואיים או בטחוניים

חדש ממכון צומת: אצבע להדלקת מכשירים בשבת
  מיתוגרם של מכון צומת (יח"צ)

מכון 'צומת' השיק לאחרונה את ה'מיתוגרם', מכשיר 'גרמא' נייד לשבת לצרכים חיוניים. מדובר במכשיר המדמה פעולת אצבע המאפשרת הפעלת לחצן או מתג חשמלי, ומיועדת לתחומי בטחון, רפואה, חירום ולבעלי מוגבלות בהעדר אלטרנטיבה אחרת.

בשל מנעד האפשרויות הרחב לשימוש במכשיר, מבהירים במכון צומת כי חשוב לקבל אישור רבני ספציפי לשימוש הנדרש. הרקע להמצאה הגיע אחרי שבשנה האחרונה פנו משפחות של חולים למצוא דרך להפעלת מכשיר רפואי ביתי. כמו כן מוגבלי תנועה בתנאי מצוקה מיוחדים קיבלו היתר לשיטת ה'גרמא' לתפעול מעלית בשבת כדי להגיע לבית כנסת.

מכשיר ה'כיס' פועל באמצעות סוללות ומנגנון אלקטרוני אשר מדי כ-8 שניות שולח סריקה מחזורית שהיא פוטנציאל להנעת האצבע קדימה, לבצע לחיצה. בשבת, בשעת הצורך, יש לכוון את ה'אצבע' מול הלחצן או המתג החיוני, להחזיק את המכשיר ביד יציבה סמוך אליהם, וללחוץ פעם אחת בלבד על לחיץ ה'גרמא' במכשיר. לאחר המתנת מספר שניות ה'אצבע' תישלף כ-12 מ"מ, ותפעיל את הלחצן הנדרש.

המהנדס, הרב ישראל רוזן, ראש מכון 'צומת', מספר כי הפתרון פותח לאחר שנוכח בפניות של נזקקים להפעלת מתגים ולחצנים חיוניים בשבת, לחולים ולבעלי מוגבלויות: "יש מקרים שברור לכל, שמותר לפעול בשעת צורך גדול בשיטת ה'גרמא' וב'שינוי'. ה'מיתוגרם' כולל שני מרכיבים אלו כאחת." ומוסיף הרב רוזן: "בשל העובדה כי האפשרויות והשימושים במכשיר יכול להיות רחב מאוד  חשוב להדגיש כי הוא מיועד רק למקרים הקשורים לרפואה ולביטחון, ואנו מחשיבים סיעוד למוגבלים כצורך רפואי. מי שיעשה שימוש ב'מיתוגרם' ללא אישור רבני ספציפי עלול לחטוא בחילול שבת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אך ורק? צדקנות מעושה. פרצה עצומה וחילול שבת דאורייתא
ליאור | 07-01-2016 17:41
קלות ראש נוראה במסווה של "צורך" - שכל קל דעת ינכס לעצמו.
2
אצבע משולשת להלכה ע"י עקומי מוח
שבת שלום להלכות שבת | 21-01-2016 19:59