אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משה פייגלין: "הפלת החוק של דב חנין- בושה למפלגות הדתיות"

חבר הכנסת לשעבר, משה פייגלין, תוקף את המפלגות הדתיות בעקבות הפלת הצעת החוק של דב חנין לפיה לא יהיה ניתן להרשיע אדם על סמך הודאה בלבד. "הוצאת ההודאות מזדורוב ועינוי הקטינים, מדגישה עד כמה חיונית הייתה ההצעה הזו"

"הפלת החוק של דב חנין- בושה למפלגות הדתיות"
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

יו"ר מפלגת 'זהות', חבר הכנסת לשעבר, משה פייגלין, תקף היום (רביעי) את הקואליציה ובעיקר את המפלגות הדתיות וזאת בעקבות הפלתו של החוק שהציע חבר הכנסת, דב חנין, לפיו אין להרשיע אדם בבית המשפט על סמך הודאתו בלבד.

הצעת החוק של חנין עלתה היום בתקופה רגישה וזאת לאור פרשת 'דומא' והרשעתו בשנית את רומן זדורוב הטוען לחפותו מרצח תאיר ראדה ז"ל.

בעקבות הפלת הצעת החוק אמר פייגלין: "הקואליציה הפילה את הצעת ידידי ח"כ דב חנין – לפיה לא יורשע אדם ע"פ הודאתו בלבד".

פייגלין הבהיר כי הוא "חולק על חנין כמעט בכל נושא. אולם בנושא הזה קלע חנין אל עקרון יהודי בסיסי לפיו "אין אדם משים עצמו רשע" – עקרון יסוד של זכות אדם בסיסית".

פייגלין הזכיר את פרשת זדורוב ופרשת העינויים ואמר כי "הוצאת ההודאות מזדורוב ועינוי הקטינים, מדגישה עד כמה חיונית הייתה ההצעה הזו".

לאחר שהסביר עבר פייגלין לתקוף את המפלגות הדתיות: "ההתנגדות אליה (להצעת החוק; ג"ע) היא בושה לקואליציה וכלימה קשה למפלגות הדתיות שאינן מסוגלות להתעלות מעל קטנוניות קואליציונית ולהבחין בהזדמנות פז לקדם בחיינו עיקרון חירות יהודי חיוני שכזה".

במהלך הדיון שקדם להפלת הצעת החוק אמר חנין: "הרשעה של אדם רק על סמך הודאתו היא בעייתית מאוד. תחת לחצים בחקירה, אנשים מודים בכל מיני דברים המיוחסים להם. לעיתים מדובר בעינוי או לחץ פיזי ולעיתים מספיקים גם לחצים פסיכולוגיים כבדים או הבטחות להמתקת העונש, על מנת לחלץ הודאה. הצעת חוק תגביל את אפשרות ההרשעה של אדם על סמך הודאה בלבד, כשאין לה סיוע של ראייה נוספת חיצונית. כך נקטין את מספר החפים מפשע הכלואים בשל הודאות שווא. כך נעשה יותר צדק במערכת המשפט."

בתוך כך, לפי מחקרו של פרופ' בועז סנג'רו, ראש החטיבה למשפט פלילי וקרימינולוגיה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, 5% עד 10% מהאסירים המורשעים ב"עבירות חמורות" בישראל הם חפים מפשע, כלומר לפחות כ-1000 אסירים בכל רגע נתון.על-פי נתוני פרויקט החפות האמריקני, ההערכות באשר לחלקן של הודאות-השווא ביצירת הרשעות-שווא הן 25%. להערכתו של פרופ' בועז סנג'רו, בישראל, השיעור גבוה יותר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד למשה פייגלין!
דתי | 06-01-2016 21:10
עלה והצלח!
2
קבל את האמת ממי שאמרה
קבל את האמת ממי שאמרה | 06-01-2016 21:41
קבל את האמת ממי שאמרה
3
עוד משהו:
דתי | 06-01-2016 21:49
כדאי שהציבור הדתי יתעורר לנושא של זדורוב כי היום זה זדורוב ומחר זה אתה.
4
הבעיה האמיתית היא שלא עושים הבחנה בין אויב לאחד מעמנו
משה | 06-01-2016 22:56
5
עוד משהו
ל3 | 07-01-2016 0:17
צריך לומר כדאי שהציבור יתעורר לנושא של זדורוב כי הוא אדם חשוב בפני עצמו
6
במחילה מ(הרב??) אריאל אליהו (אינני יודע אם אתה רב.. )
דניאל | 07-01-2016 0:19
פייגלין צודק גם בזה א. הודאת בעל דין כמאה עדים זה בדיני ממונות.. החוק מדבר על נזק גופני ו/או רצח.. שם יש חקירה וההודאות מוצאות ע"י לחץ נפשי רב.. ב. אין אדם משים עצמו רשע זה לעניין דיני נפשות והגדרת המעיד ככשר או פסול לעדות אבל לא להדרת המציאות. בבית המשפט מרשיעם על סמך הודאה בלבד ללא שום ראיה בשטח.. למעשה צריך "דבר מה נוסף" אבל הוא לא חייב להיות הוכחה מציאותית בשטח.. לכן אין פה הדרת המציאות.. ג. פייגלין אתה לא רב ולא איש הלכה .. ולצערי גם אין לך רב, אבל יש בך חוצפה לחלק ציונים לאחרים. לפוליטיקאי מותר לחלק ציונים לפוליטיקאים ד. הסגנון המתנשא גם לא ראוי. ברוך הבא למועדון המתלהמים. למי ששואף להנהיג צריך שתהיה לו גאוה לאומית כשהוא בא להנהיג.. במיוחד אם הצדק עמו.. כמו כאן..
7
הבית היהודי מצוין רק בלי בנט-שקד בראש המפלגה והמפלגה מצ
מצוינת | 07-01-2016 2:07
בנט מידי דומה לביבי. מתאים לו ללכת לליכוד.שמאל (בכאילו ימין)
8
לרב (?) אריאל אליהו
חיפאי | 07-01-2016 8:47
א. הודאת בעל דין נאמר בממונות בלבד (ולכן לא שייך לנושא שלנו). ב. להיות בכלא זה לא דיני נפשות?! גם גלות לעיר מקלט היא דיני נפשות! ג. "לא קראתי לחברי בחניכתו" ע"ש בתוס'. ד. קבל האמת ממי שאמרה. עיין ברמב"ם זה מנהג החכמים. כט"ס
9
רק פייגלין הוא האלטרנטיבה
לאנשי סדום השולטים היום | 09-01-2016 21:18
התפקדו למפלגת זהות וצרו את המנהיגות הכי נכונה עם החזון הכי ברור ואמיתי שיש היום.