אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת 'גדר חיה': אבל גם אבותינו נשאו נשים גויות

הרב ד"ר רצון ערוסי חבר מועצת הרבנות הראשית, מתייחס לספר 'גדר חיה' ולניסיון להשוות אותו לתנ"ך ולגדולי התנ"ך שלכאורה נשאו נשים נוכריות.

סערת 'גדר חיה': אבל גם אבותינו נשאו נשים גויות

שאל חברנו ר' אבנר דמתי את השאלה הבאה, לאור הוויכוח שפרץ בעניין הספר 'בגדר חיה', נשמעו דברים בתקשורת כאילו מה יש לדתיים להלין על נישואי תערובת והרי כל הורתו ולידתו של העם היהודי היא באה מכיוונים גויים שהרי עם מי אברהם, יצחק, יעקב התחתנו? כולם בנות של גויים וכו', וגם משה רבינו התחתן עם מדיינית וכן אפילו דוד המלך נעים זמירות ישראל ומשיח ישראל סבו הגדולה היא רות המואבייה, אז מה כל הצעקה? אם כן כיצד מתייחסים וכיצד משיבים לדור הצעיר נוכח הדברים הללו שנשמעים בתקשורת?

אכן לצערנו הרב התקשורת משדרת דברים אשר הורסים את ייחודו של העם היהודי, היא משמעיה קולות שהם מכיוון חילוני, תופסים את היהדות במובן החילוני ולא במובן היהדותי האמיתי, ובשבילם ככל הגויים בית ישראל. אם סופר מסוים מסוגל להשוות בין הספר 'גדר חיה' אשר מתואר רומן, כך נאמר בתקשורת, בין פלסטיני עבריין שהיה במאסר רודף ישראל ובין יהודייה, וכן יש בו פיתויים קשים מאוד מאוד, נגד חיילי צה"ל וכו' אם סופר שנחשב למובילים בין הסופרים מסוגל להשוות ספר זה לספר התנ"ך, אוי לאותה בושה, אוי לאותה כלימה.

לפחות היינו שואלים את אותו סופר, מדובר בספר שמיליארדים של בני אדם בכל הדורות גויים ויהודים מאמינים בקדושתו, והוא משווה את זה לרומן שנכתב ע"י סופרת, חשובה ככל שתהיה, והרי שיש מה שנקרא ספר מקודש, והוא בשבילנו תעודת הלידה והזהות שלנו, ויש לנו כללים בפירושו כי כך אנו מקובלים אז אפשר לזלזל בקבלות האלה?

נשאל את אותו סופר ונאמר: הרי הוא לא יכול להוכיח לנו שאבא שלו זה אבא שלו, הוא יכול רק להוכיח לנו שאמא שלו זוהי אמו כי יצא מרחמה, האב נקבע עפ"י קבלה, מסורת, ונתאר לעצמנו שלאבא שלו זה יש דברי ספרות אשר עפ"י פשוטם הם נראים רומן סוער, ויודעי דבר אומרים שאותו אדם היה נעלה, רוחני מאוד, והביטויים האלה הם רק מטאפוריים והשאלות אבל הוא בעצמו היה נפלא ומופלא בחייו, מה יאמר אותו סופר שכך מדברים על אבא שלו? הרי וודאי שהיה מחזיק בדעה שאבא שלו היה אדם נפלא, אלא מה? שהייתה לו יצירה שצריך לדעת איך לפרש אותה.

אבל צאו וראו, מה שנוגע לאבא שלו, זה יחס אחד. מה שנוגע לאבא של האומה, לתעודת לידה של האומה, זה יחס אחר. כי בשבילם התנ"ך הוא כבר לא קדוש. התנ"ך הוא עוד ספר כשאר הספרים. ולכן, אפילו לפי שיטתו של אותו סופר שהוא לא מוכן לתת קדושה לספר התנ"ך אלא לפי מה שכתוב שם, כמה אברהם אבינו אמר לאליעזר השבעה לי שתי שבועות, שלא יוציא את יצחק מארץ ישראל ושרק ממשפחתו ייקח ולא מבנות כנען כי הם זימתיות, אליליות, מושחתות, אין להם תקנה לכוון אותם לנורמות ולערכים של אברהם אבינו. מה שאין כן בבני משפחתו של אברהם אבינו אף שהיו אלילים ומושחתים היו בהם אנשים בעלי מידות טובות שאפשר היה לכוון אותם לאמונה ולנורמות ומשום כך, הלכו וחיפשו בזכוכית מגדלת נשים טובות שניתן לכוון אותם לצורת חיים ערכית וכך היה עם יצחק ויעקב אבינו ואיזו דרגה ואיזו עבודה רבה כדי למצוא בחורה שניתנת לעיצוב באמונה בה' יתברך ולנורמות מוסריות, וזה עדיין שעם ישראל עוד לא היה יהודי, כי היהדות זה רק במעמד הר סיני שאין אומתנו אומה אלא בתורותיה.

וזה אבות האומה שעוד לא הייתה יהדות אלא השער ליהדות שהם ערכי היסוד לאבות האומה, ובכל זאת תראו כמה דאגו לכך. משה רבנו התחתן עם ציפורה בת לכומר עבודה זרה, מי השפיע על מי? האם משה רבנו השפיע על יתרו או הפוך? צאו וראו איך יתרו בא להקביל פני משה אחרי צאתם ממצרים, אז מי השפיע על מי? משה השפיע על יתרו באמונה בה' ויתרו אח"כ בא ומעצים את האמונה בה' יתברך.

הלאה מזה, ציפורה אשתו, כורתת את ערלת בנה, אז מי השפיע על מי? מדובר כאן באנשים אשר ידעו להטביע חותם וערכים של העם היהודי הועברו לאותן נשים שהובאו מעמי ניכר. ואותו דבר עם רות המואבייה, עם כל הכבוד לאותו סופר, שמה שהוא יודע זה רק האקט של רות ובועז בגורן, זה מה שהוא יודע, למה הוא מתעלם מאותה אישה ענקית שאמרה עמך עמי ואלוהייך אלוהי? הכל הייתה מוכנה לקחת את היהדות במלואה, זה מה שלא רוצים היום, לא רוצים לגייר גיור אמיתי, מזה הם מתעלמים.

ומשום כך אין צל של ספק, שיש כאן הטעייה גדולה מאוד. זה משהו מגמתי לבוא ולפרק את התפיסה האמתית היהודית שאין אומתנו אומה אלא בתורותיה. ואנחנו צריכים לעמוד על המשמר מפני התבוללות, במיוחד שבארץ ישראל בארץ הקודש, יש כאן חוקים ויש חינוך שמוביל את הצעירים להתנתקות מהשורשים. וכבר היום מה הוא יאמר על אותם גיבורים, חלוצים, בני השומר הצעיר שפעם תרמו תרומה אדירה לביטחון המדינה, בטייס בקצונה, ויש כאלה שעברו לחו"ל ונשואים עם גויות, איפה הציונות? איפה חלוציות? מה קרה? לאן זה נעלם? בגלל שאין תורה, אין אמונה, אין ערכים, אבל בלי שורשים, בלי ערכים לא נשאר כלום מהדברים האלה.

ומשום כך אנחנו צריכים לידע ולהיזהר ולומר לבני הנוער שלנו עד כמה באמת התקשורת מגמתית חד מימדית, אם הם יודעים הרי הם בכוונה מסיתים, ואם הם לא יודעים עם כל הכבוד בתחום הזה הם נבערים מדעת, הם חזקים בתחומים אחרים אך נבערים מדעת בנושא זה. והדור הצעיר שלנו צריך להיות לו גאוות יחידה, לדעת שתורתנו תורת חיים, יש בה חכמת חיים וצריך ללקט סביב הדברים האלה. מה גם שיש השמצות על חיילי צה"ל. זוהי הדרך העולה בית אל. והקב"ה יגאלנו גאולה שלמה במהרה בימנו אמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
וואו
אריה ממודיעין | 06-01-2016 17:41
2
ידינו לא שפכו את הדם הזה?
אלי | 06-01-2016 20:51
בקלות, הרב ערוסי תופס טרמפ על כל נושא העולה בתקשורת. האם אי פעם הוא תמך בארגון "יד לאחים" או "להבה"? האם אי פעם הוא מחה בתכניות משרד החינוך להפגיש נוער יהודי עם נוער ערבי? לא רק שלא נשמע קולו נגד המיסיון (שזה אחד הגורמים להתבוללות), אלא הוא עצמו מקיים מפגשים "בין דתיים" ברבנות! איזה טענה יש לו על "יהדות אמתית"?
3
אהבת הגר
שמחה | 06-01-2016 20:58
הרבנים, כולל הרב ערוסי (בשיעור מוקלט), מטיפים לנו שאהבת הגר זה אהבת כל ברנש. והנה, בחורה מתאהבת בגוי ופתאום זה פסול?
4
ההתבוללות היא ישום הדמוקרטיה!
ציון | 06-01-2016 21:11
מי שמדבר בשם יהדות אמיתית צריך להפסיק לדבר על מדינה "יהודית ודמוקרטית".
5
נישואי גויות
גידי | 07-01-2016 6:12
פלא גדול על רב ספרדי שכותב דברים כאלו אנחנו אחרי מעמד הרב סיני אולי אבותיו של רב זה לא עמדו בהר סיני היה עדיף אם חיפש לו עבודה אחרת
6
3 אתה קשקשן
דוד | 07-01-2016 9:38
אהבת הגר היא למי שהתגייר והוא יהודי גמור ולא לפי ההגדרות של היום.
7
מה קורה
אוהד דן | 08-01-2016 0:46
חברי המגיבים אנא קצת פורפורציות רק לידיעה אני יודע בבירור שהכתבה הזו נלקחה משיעור קצר יומי שהרב ערוסי משיב לשאלה מסיימת אחרי תפילת שחרית ולכן זהו הסגנון ללא מקורות והסברים ארוכים אלא תמצית דעתו והמבין יבין , אלא שכאן אני רואה שלא הבינו ולקחו דברים והוציאו מהבנתם הנכונה , למשל העניין שהרב דיבר על ההבדל בין לפני מתן תורה ומעמד הר סיני לאחריו , זה דברים מפורשים ברמב"ם גם לגבי מעשה יהודה ותמר שכיון שזה היה לפני מתן תורכה היה זה מותר וכן לגבי יעקב ושתי נשותיו האחיות ועוד ועוד , וגם בהלכות איסורי ביאה פי"ג כתב הרמב"ם כך בשלושה דברים נכנסו ישראל לברית: במילה וטבילה וקרבן. (ב) מילה היתה במצרים, כשנאמר: "כל ערל לא יאכל בו" (שמות יב מח). מל אותם משה רבנו, שכולם ביטלו ברית מילה במצרים חוץ משבט לוי. ועל זה נאמר: "ובריתך ינצרו" (דברים לג ט). (ג) וטבילה היתה במדבר קודם מתן תורה, כשנאמר: "וקדשתם היום ומחר וכבסו שמלתם" (שמות יט י). וקרבן כשנאמר: "וישלח את נערי בני ישראל ויעלו עלת" (שמות כד ה) – על ידי כל ישראל הקריבום. וכן לדורות, כשירצה הגוי להכנס לברית ולהסתופף תחת כנפי השכינה, ויקבל עליו עול תורה, צריך מילה וטבילה והרצאת קרבן. אם כן זהו ההבדל שעליו דיבר הרב . וכדאי להיות מתונים עם תגובות ואשרי הרב שככה לו שמתעסק בנושאים אקטואלים העומדים על הפרק ומביא בגאון וללא פחד את עמדת היהדות האמיתית ומשיב למחרפיה דבר , וזה רב גדול שלא מקטיו ראש להתעסק רק בהלכות מה מברכים על זה או מה אמר בספר זה אלא מתעסק בהנהגה ציבורית כללית עם אחריות חברתית , אשריו ואשרינו שיש עוד רבנים כאלו . סליחה שקצת הפרזתי אבל כואב לי שבאתר כזה דתי שמביאים את הרב האהוב על ידי כל הציבורים במדינה כך מגיבים וחבל .. יש הרבה מה ללמוד ממנו . בהצלחה לרב במשימותיו ויישר כוח לאתר שמביא לנו את דבריו אשר הם טל משיב נפש . נ.ב . אולי כדאי שקודם תתנו לרב לעבור על התשובה אחרי שהפכתם אותה למאמר כתוב , עלמנת לפרט יותר מקורות שהדברים יובנו תודה רבה אשמח לעוד כתבות כאלו
8
נ"מ
אליעזר | 10-01-2016 14:39
אם כן, הרבנות צריכה לגייר את בן הזוג הלא-יהודי!!!
9
תשובה נמרצת ל # 7
שילה | 10-01-2016 16:29
אם הרב ערוסי היה עקבי בטענות שהוא מעלה כאן (עם או בלי תוספת הבירורים שלך), הוא היה מפעיל ברבנות תכנית גיור לבן זוג הלא-יהודי של המשפחות המעורבות!!! ועוד, הרב שואל פה "איפה הציונות? איפה חלוציו?" אבל כשיש ציונות וחלוציות אצל נוער הגבעות, הוא מאשים את הורים שלא נתנו לילדיהם חינוך טוב!!!! פה, הרב פונה אצבע מאשימה לכיוון התקשורת והמזלזלת בתורה, אבל הוא עצמו מריץ ברבנות תכנית "בין-דתית" שנותנת הכשר למיסיונרים ולמעמד המוסלמים בארצנו – בניגוד למצווה בתורה!!! וכהנה וכהנה סתירות יש בדבריו עד שאינו מסוגל להנהיג את הציבור בדרך העולה בית אל...
10
תשובה ל # 7 גם לציבור יש דרישות
אלי | 10-01-2016 19:53
אם הרב ערוסי היה עקבי בטענות שהוא מעלה כאן, הוא היה מפעיל ברבנות תוכנית גיור לבן זוג הלא-יהודי של המשפחות המעורבות! ועוד, הרב שואל פה "איפה הציונות? איפה חלוציו?" אבל כשיש ציונות וחלוציות אצל נוער הגבעות, הרב מאשים את הורים שלא נתנו לילדיהם חינוך טוב! פה, הרב פונה אצבע מאשימה לכיוון התקשורת המזלזלת בתורה, אבל הוא עצמו מריץ ברבנות תוכנית "בין-דתית" שנותנת הכשר למיסיונרים ולמעמד המוסלמים בארצנו – בניגוד למצווה בתורה! וכהנה וכהנה סתירות יש בדבריו עד שהציבור אינו מרגיש מונהג בדרך העולה בית אל...
11
התבוללות
חיים | 11-01-2016 2:36
הערבים נמצאים בכל מקום - שליחים, עובדי עריה, נהגים, רופאים, מורים, גם ח"כים ושופטים, ועוד ועוד. כל המדינה התבוללות אחת גדולה.
12
לאלי # 10
שילה | 11-01-2016 16:58
כל כך הסכמתה שהעתקתה... אבל למה על שמך?
לא העתקתי!
אלי שילה | 23-12-2019 14:29
יש לי שני שמות והשם אחד מסכים עם השם השני!
13
לא השתנה כלום מלפני 4 שנים
גלגל | 23-12-2019 14:45
היה לנו מלך, היה לנו ארץ, היה לנו מקדש והיה לנו ארץ – ובכל זאת חטאנו עד שהפסדנו את כולם. אכן, במה חטאות ימינו שונות מחטאת אבותינו? אין יישום לערכי התורה שהרב ערוסי מטיף ובית הועד נהיה לזנות! שהרב ערוסי יגיד לנו מה הוא המסר ה א מ י ת י של הנביאים – אם הוא יודע מה הוא.