אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמידט על פרשת דומא: לא מקבל את המילה רצח

רב הישוב שבי שומרון לא מתרשם מכתב האישום בפרשת דומא: "מישהו זרק בקבוק תבערה על בית – אנחנו לא יודעים מי זה" ומוסיף: "המחלקה היהודית בשב"כ לא נקייה"

הרב שמידט על פרשת דומא: לא מקבל את המילה רצח
  הרב יהושע שמידט (באדיבות הישיבה)

יממה לאחר הגשת כתב האישום נגד החשודים ברצח בכפר דומא, אומר לסרוגים רב הישוב וראש ישיבת שבי שומרון הרב יהושע מרדכי שמידט כי הוא לא משוכנע שהפרשה הגיעה לקיצה. בשיחה עם סרוגים הוא מבקש שלא להכליל את כל נערי הגבעות כפושעים, ותוהה למה כל רב בשומרון צריך להיות אחראי על מה שעושים כמה נערים במרחק שעה נסיעה מביתו.

בעקבות הרצח בדומא, והגשת כתבי האישום נגד המעורבים בפרשות 'תג מחיר', איך רב שהוא ראש ישיבת הסדר ואחד מרבני השומרון מתייחס לפרשה הזו?

קודם כל לא אמרו שיש רצח. אמרו שזרקו בקבוק תבערה, יש אנשים שחושדים בהם אבל את המילה רצח אני לא מקבל. מישהו זרק בקבוק תבערה על בית – אנחנו לא יודעים מי זה. שום דבר לא הוכח – זה יכול להיות ערבים, זה יכול להיות יהודים, אני לא יודע מי עשה את זה. אם עשו את זה יהודים, גם אם לא התכוונו לרצח, ברור שאנחנו יוצאים נגד זה. אנחנו נגד לגרום לכל אדם להיפגע מכל דבר שהוא.

הרב אומר שהוא לא יודע מי עשה את המעשה בדומא, וזה למרות שהשב"כ אומר שהם הודו, ואחד מהם אפילו שיחזר את הרצח?

נראה את כל החכמים האלה, ואת כל הרבנים ויפי הנפש שמגנים את האירוע הזה, נראה אותם עומדים בחקירות של השב"כ. הגמרא מביאה את הפסוק מספר שמואל שבני עלי שכבו עם הנשים שבאו למשכן. ועל כך שואלת הגמרא, מה הם שכבו עם הנשים?! לא, אלא שהם עיכבו את הקרבנות של הנשים המקריבות, וכתוצאה מכך עיכבו את הנשים מלהיות אצל הבעלים. בשעה כזו, שאותם עצורים חלקים נערים נמצאים במעצר, לא צריכים לעשות עליהום על הדבר הזה.

בשעה כזו, צריך לעשות מה שאני עשיתי – התקשרתי למשפחות להורים ולחזק ולעודד אותן. לא עודדתי אותן על כך שהילדים שלהם עשו את הדבר הזה. אם אתה עכשיו נותן לגיטימציה לפעולות השב"כ אתה מחמיר את המצב וגורם לכך שהשב"כ ירצה להמשיך לחקור בצורה חריפה וימשיך לענות. כל מי שיצא נגד העצורים נתן גיבוי ציבורי שמה שהשב"כ עושה הוא טוב.

השאלה היא האם אנחנו בתור אזרחים, לא צריכים להאמין ולסמוך על השב"כ? בסך הכל מדובר בגוף שאחראי על סיכול הטרור הפלסטיני. פתאום אנחנו מטילים בו ספקות?

בוא נחלק. קודם כל הערבים הם אויבים והיהודים אוהבים. הערבים הם עם שרוצה לרצוח אותנו – זה נתון ואנחנו מתייחסים לערבי כאויבים. אני מתייחס ל'נערי הגבעות' כחלוצים של פעם. גם הם באו לגבעות הריקות והערבים טענו שאלו אדמות שלהם.

דבר שני הוא כמו שכתוב 'אלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו' – אנחנו צריכים את הצבא והמשטרה והשב"כ. אבל אם אדם מקבל מכתב מביטוח לאומי שהוא חייב להם 10,000 שקל, אז הוא לוקח עורך דין כדי להילחם בדבר הזה. למרות שאנחנו חושבים שביטוח לאומי הוא דבר טוב, יש עליו הביקורת. ככה גם פה, הצבא הוא דבר נפלא, השב"כ הוא דבר נפלא הם חלק מראשית צמיחת גאולתנו, אבל צריך לדעת שאי אפשר לטמון את ראשנו בקרקע. יש יחידה לקבילות החיילים – זה אומר שיש גוף רשמי שמודה שלא כל התנהגות של הצבא היא נכונה.

לכן גם אנחנו לא צריכים לחשוש לתקוף גוף, למרות שהוא חיוני. אנחנו לא שוללים את הגוף אלא רק מחלקה מסוימת בתוך הגוף, וב' אנחנו שוללים את מציאות הזו שתוקפים לפעמים. אני ראיתי בכמה הפגנות פה בשומרון, שאנשים נעצרו והמשטרה רצתה לשחרר אותם, ובא מישהו מהשב"כ ואומר להם להישאר. אנשים שאין להם שום תיקים ושום דבר. המחלקה היהודית בשב"כ היא לא חפה מפשע, היא לא טהורה ונקייה.

באים נערי גבעות, מרססים כתובות ערביים, שורפים מכוניות, לפעמים זה מגיע למקרה קיצון שבו שורפים בית של משפחה ויש הרוגים. התופעה הזו מזיקה להתיישבות? יש כאלה שמעודדים אותה?

צריך לחנך שהתופעה הזו תעבור מן העולם, אבל באמצעות חינוך. שאלתי פעם רב אחד מאחת הערים, נגיד שאתה אצלך בעיר בגבעת שמואל או פתח תקוה מישהו רצח או אנס, כל הרבנים כולם צועקים?!

ביהודה ושומרון יש 400,000 תושבים. אם יש נערי גבעות במרחק חצי שעת נסיעה ממני ועושה משהו, אז אני אחראי עליו? בכל דבר אני צריך להילחם? צריך לדבר נגד התופעה הזו כמו שאנחנו מדבירם נגד שחיתות, כמו שמדברים נגד גניבות ועריות. תפקיד הרבנים הוא לחנך דור לקדושה וטהרה ומידות טובות, ליראת שמים. לא כל נער גבעות שנמצא באיזה מקום – כל הרבנים מיד צריכים להילחם נגד זה. התופעה היא תופעה לא טובה – אבל כמו שיש לשון הרע ותופעות אחרות שהרבנים צועקים עליהם, צריך לחנך את הנוער לדברים הפוכים.

אם נשים כל הזמן את נערי הגבעות בפינה אנחנו בסוף עלולים להגיע חלילה לדברים יותר חמורים. אנחנו צריכים לחנך את הנוער הזה. גם השם נוער גבעות עושה להם עוול, כי אלו נערים שמיישבים את ארץ ישראל ולא כולם זורקים בקת"בים וכותבים גרפיטי. אבל צריך לחנך שדברים כאלה לא יהיו במחננו.

אומרים עליהם שהם בנים של הציונות הדתית. האם הרב סובר שהם עדיין בתוך הציונות הדתית, או שהם כבר התרחקו ויצאו להשקפת עולם אחרת?

את זה צריך לעשות סקר אצלם. לשאול אותם האם הם שייכים לציונות הדתית. האם הם שמחים בהקמת המדינה, אומרים הלל ביום העצמאות, מתגייסים לצבא – ורובם הגדול חושב ככה – אז הם שייכים אלינו. אבל הם חושבים שהמדינה הזו היא רוסיה וזה כמו מדינה של גויים אז הם לא שייכים לציונות הדתית. שמעתי כאלה ושמעתי כאלה. אבל לא צריך להפיל עליהם סטיגמה שהכל אצלם רע – צריך לחבק אותם ולעודד אותם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
תמשיך לעצום עינים
| 04-01-2016 15:11
פרשת דומא מעודדת עקירה נוספת
2
אחד הדברים היפים שנכתבו בעניין. שקול ומאוזן.
יהודי פשוט | 04-01-2016 15:42
אהבתי את המשל מביטול לאומי
3
האם גם על מיידי בקת"ב ערבים היית טוען שהם לא "רוצחים"
| 04-01-2016 17:08
4
בושה
משה | 04-01-2016 23:20
בושה שאלו דעותיו של רב מי בכלל שמע עליו רבלך קטנים שמתעסקים בפוליטיקה במקום ללמוד מפרשת עגלה ערופה
5
לא מקבל את המילה רב בהקשר למי שעיסוקו הוא בסימנים ובר"ת
| 05-01-2016 10:05
אגב, אין איזה סימנים לעובדה הפשוטה שאפילו רוצח בשגגה מוגדר כרוצח בתורה במשנה ובגמרא???
6
ל5 שיטת הסימנים של הרב הינה שיטה מעולה.
| 05-01-2016 14:30
אולי לך היא לא מועילה אבל אלפי אנשים משתמשים בה והיא מועילה להם.. נ.ב כתבה של הרב שמידט מעולה.
7
בושה וחרפה
ישראל | 05-01-2016 15:00
איך נותנים ליהודי כזה לחנך? במקום ללמד תורה .איסור לא תרצח. דינא דמלכותא. התוקף של מדינת ישראל. כמה תירוצים וזגזוגים מסמך מלא סתירות פנימיות אחרי שאתה קושר את עצמך לאירוע אתה שואל מה אני קשור?
8
לא צריך להתעסק בכל רב...
| 06-01-2016 20:27
בסך הכל רב של ישיבה קטנה עם כמה תלמידים. לא צריך לעשות מכל אחד כזה סיפור גדול
9
ע
| 28-01-2016 21:20
ישר כח
10
אגב מי הרב הזה
שלום | 01-02-2016 9:09
איזה פרסום תורני פרסם איזה פוסק גדול ממש עולמי הרוחני כעת הועשר נוסף בעולמי רב שולי ולא חשוב שמקומו בהיסטוריה יהיה בדיוק כסיקריקים ואיש לא ידע מיהו כמו עד עכשיו וגם לעתיד לבוא