אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ליאור: הלכתית עצורי השב"כ נחשבים כחולה שאין בו סכנה

הרב דוב ליאור מפרסם היום הסברים הלכתיים להיתר שנתן לפרקליטי העצורים מדומא לנסוע ולפגוש אותם בשבת על ידי נהג גוי: "גם מצב נפשי קשה מוגדר מבחינה הלכתית כחולה שאין בו סכנה. מה גם שנזק נפשי הנגרם להם בעקבות ההתעללויות יכול להוביל למצב של פיקוח נפש"

הרב ליאור: עצורי השב"כ כחולה שאין בו סכנה
  יש היתר גם בשבת. הרב ליאור (נתי שוחט/פלאש90)

לשכתו של הרב דוב ליאור מפרסמת היום הבהרה על פסק ההלכה שהתפרסם בשמו לפיו התיר לחלל שבת עבור העצורים החשודים במעורבות בהצתה בכפר דומא.

ביום ראשון פרסמנו בסרוגים כי הרב ליאור התיר לפרקליטים של העצורים בפרשת דומא לנסוע אליהם בשבת כאשר הנהג הוא גוי וזאת בעקבות הדיווחים כי העצורים עוברים עינויים בחקירות השב"כ. בתגובה לדברים, פרסם רבה של שכונת 'גילה' הרב אליהו שלזינגר ביקורת על פסק ההלכה וטען כי אין לפרקלטים היתר לחלל שבת וזאת "משום שלא ברור כיצד הם יוכלו לעזור לעצורים".

הרב שלזינגר בשיחה עם אתר 'כיכר השבת' הסביר, "שני תנאים צריכים להיות כדי לחלל את השבת, קודם כל פיקוח נפש או ספק פיקוח נפש ודבר שני שיש לי יכולת להציל" והוסיף, "אפילו אם יש מצב פיקוח נפש צריך לבדוק האם בידם של עורכי הדין להציל.אני מסופק בשניהם, עם כל הצער והכאב אני לא רואה שיש כאן פיקוח ונפש ואני לא בטוח שבכלל עורכי הדין יכלו להציל אותם".

בעקבות הביקורת, מסרו מלשכתו של הרב דוב ליאור: "ראשית, יש להבהיר שהגאון הרב דוב ליאור שליט"א לא התיר בפסק המדובר איסורי דאורייתא הנדחים בפני פיקוח נפש אלא רק איסורי דרבנן כדיבור בפלאפון או נסיעה ע"י גוי. איסורים המותרים לצורך חולה גם כאשר לא נשקפת סכנה לחייו כנפסק בשולחן ערוך אורח חיים סימן שכח במשנה ברורה סעיף קטן מ"ז וסעיף קטן ק"ב.

ובוודאי שיש להגדיר את העצורים לפחות "כחולה שאין בו סכנה" לאור העינויים המצמררים אותם הם עוברים. הן מצד מצבם הגופני והן מצד מצבם הנפשי שגם מצב נפשי קשה  מוגדר מבחינה הלכתית כחולה שאין בו סכנה. מה גם שנזק נפשי הנגרם להם בעקבות ההתעללויות יכול להוביל למצב של פיקוח נפש."

בוודאי שבמקרה זה בו המאבק בעיקר בזירה המשפטית אזי דווקא  עו"ד שנמצא זמין ברגע הנכון עשוי לעזור ואפ' אם רק ספק שיוכל לעזור יש להתיר כפי שכתב בספר שמירת שבת כהלכתה לגבי פיקוח נפש בפרק לב סעיף יח "ועושין לו… אפילו כאשר לא בטוח שהמעשה אמנם יעזור לסילוק הסכנה או לצמצומה". והוא הדין את מה שמותר לגבי חולה שאין בו סכנה כלפיו. כמו כן ההיתר התבסס על חוות דעת מומחים בתחום המשפטי וכלפי סיטואציה בו יתבקש עורך הדין להגיע פיזית (ולא רק בפלאפון) למקום,  כשבמציאות כזו ברור שיכול בס"ד לעזור.

מה גם שבעבור העצורים עצם הידיעה שעו"ד יהיה זמין להם גם בשבת מקילה בוודאי על מצבם הנפשי של העצורים המוגדר במצב שכזה מבחינה הלכתית כחולה שאין בו סכנה (אם לא יותר מכך) כנזכר לעיל. וכל הזריז הרי זה משובח."

את הדברים חתמו במשפט: "בתפילה לשחרורם המהיר של העצורים ולהשבת שופטינו כבראשונה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
ניכרים דברי אמת
חדוי | 22-12-2015 20:38
2
באמת דברי הרב שלזינגר מביכים. דברים פשוטים
אבי | 22-12-2015 22:29
שכל לומד לימודי רבנות יודע, נתעלמו ממנו.
3
אין שופטין אדם בשעת צערו
| 23-12-2015 8:19
במיוחד את מי שהפיץ את המחלה בעצמו וגילה לתדהמתו שגם בני ביתו נדבקו בה.
4
תגובה 3 אתה חולה שיש בו סכנה
אברך | 24-12-2015 17:02
לעצמך ולכל עם ישראל, המבזה ת"ח אין רפואה למכותו, תחזור מהר בתשובה. גם אם אינךמסכים עם ענק בתורה כהרב ליאור אתה חייב לשמור על כבודו
5
הם עוברים שם מעשים מגונים שהורגים נשמות-ברור שמותר לחלל
עליהם שבת | 28-12-2015 2:25
יש שם בעיות של עריות ובעילות אסורות. אז בשביל דברים כאלה לא לחלל שבת?? ברור שמותר.