אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלזינגר על הרב דב ליאור: "אין להתיר בקלות איסורי שבת"

רבה של שכונת 'גילה', הרב אליהו שלזינגר, טוען כי בניגוד לפסק של הרב ליאור אין להתיר לעורכי הדין של העצורים בפרשת דומא לחלל שבת. "אי אפשר להתיר בקלות איסורי שבת"

הרב שלזינגר על הרב דב ליאור: אין להתיר איסורי שבת
  (צילום מסך; מתוך ערוץ היוטיוב MrTvforpc)

רבה של שכונת 'גילה', הרב אליהו שלזינגר, דוחה את פסיקתו של הרב דב ליאור לפיה מותר לפרקליטים של העצורים בפרשת דומא לנסוע אליהם בשבת כאשר הנהג הוא גוי וזאת בעקבות הדיווחים כי העצורים עוברים עינויים בחקירות השב"כ.

הרב ליאור נדרש לסוגיה בסוף השבוע האחרון לאחר שעורך הדין עדי קידר מארגון 'חוננו' הציב בפניו את השאלה וביקש להסב את תשומת ליבו לדיווחים על העינויים אותם עוברים עצורי הפרשה הבטחונית.

קידר טען בפני הרב כי בשבתות עברו העצורים חקירות תחת עינויים קשים. לאחר מחשבה פסק הרב כי מותר לפרקליטים להשתמש בסלולרי ואם יש צורך אף לנסוע ברכב כשהנהג, כאמור, הוא גוי.

בתגובה לפסק של הרב ליאור טוען הרב שלזינגר כי אין לפרקלטים היתר לחלל שבת וזאת "משום שלא ברור כיצד הם יוכלו לעזור לעצורים".

בשיחה לאתר החרדי 'כיכר השבת', הסביר הרב שלזינגר מהם התנאים המתירים לחלל שבת.

לדבריו: "שני תנאים צריכים להיות כדי לחלל את השבת, קודם כל פיקוח נפש או ספק פיקוח נפש ודבר שני שיש לי יכולת להציל".

הרב מסביר כי "אפילו אם יש מצב פיקוח נפש צריך לבדוק האם בידם של עורכי הדין להציל".

"אני מסופק בשניהם, עם כל הצער והכאב אני לא רואה שיש כאן פיקוח ונפש ואני לא בטוח שבכלל עורכי הדין יכלו להציל אותם".

על פסיקתו של הרב ליאור אמר הרב שלזינגר כי "אי אפשר להתיר בקלות איסורי שבת. פיקוח נפש זה לא עניין של היתר כללי ולומר כל דבר שיש פה פיקוח נפש והכול מותר".

עם זאת בסוף דבריו מסייג הרב שלזינגר ומסביר כי יכול להיות שהרב ליאור בקיא בפרטי הפרשה שאינו מכיר: "ייתכן והרב מכיר פרטים נוספים על הפרשה שאני לא מכיר", הוא אומר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
אתה מודה שאינך יודע פרטים. איך אתה חולק?
אורי | 21-12-2015 17:41
לא הבנתי. אתה בעצמך מודה שאינך יודע את הפרטים. הרב ליאור ודאי יודע שהרי עורכי הדין פנו לשאול אותו, אז על בסיס מה אתה יכול לחלוק על הגאון הרב דב ליאור???
2
מחלוקת בהגדרת המציאות
נחום | 21-12-2015 18:26
3
נעלם מכבודו חלק מהלכות שבת
אסי | 21-12-2015 19:29
כידוע אין לנסיעה ע"י גוי איסור אלא רק אמירה לגוי וכידוע אמירה לגוי לא צריכה לגדר פיקוח נפש אלא רק לצורך מיצוה ולדעת הרמ"א סימן רעו אפילו איסור תורה התירו ע"י גוי לצורך מיצוה ולדעת רוב הראשונים וכן דעת הרמב"ם ומרן שו"ע התירו שבות דשבות במקום מצוה והכא ישנו צורך גדול וגם מרן יודה וכל חילוקיו של הרב שלזניגר תמוהים שהיזדקק לפיקוח נפש ושכח שאמירה לגוי שבות.
4
אבל אמירה לגוי זה רק שבות וזה הותר במצבי חולי מסויימים
| 21-12-2015 20:10
גם בלי פיקו"נ
5
הרב ליאור קשור משפחתית לאחד העצורים
| 21-12-2015 20:11
ברור שהוא יודע יותר
6
הלכה באתרי חדשות
| 21-12-2015 20:46
ההלכה נקבעת בבית המדרש ולא בכלי תקשורת. הרב ליאור פסק הלכה למעשה למי שמקבל את דעתו דעת תורה והפסק דלף לתקשורת. אבל למה הרב שלזינגר חולק עליו בתקשורת? הרי לא שאלו את דעתו ואם רצונו לחלוק בלימוד, עליו לשלוח מכתב לרב ליאור, לא לתקשורת.
באמת לא מבין..
| 21-12-2015 21:24
למה להעלות פסקי הלכה בצורה כזאת בתקשורת וליצור סיטואציה בה יגיבו ויזלזלו בפסקים של תלמידי חכמים. לעורר מחלוקת ושינאה כדי לייצר כותרת... בושה..
7
מישהו שכמעט התאבד
חדוי | 22-12-2015 8:09
זה פיקוח נפש
8
בחורים צעירים במצוקה נפשית קשה על סף התאבדות= פיקוח נפש
| 22-12-2015 10:07
זה לכל הפחות ספק פיקוח נפש במצב כזה להיות עם אוזן קשבת ידידותית ולא להתאבד! הזוי. הרב ליאור אמר על ידי גוי- זה לא אומר שהכל מותר!
9
הרב ליאור גם התיר לשתות בתשעה באב בזמנו
| 23-12-2015 21:05
10
הגר"ד ליאור הינו ת"ח בעל שיעור קומה
חרדי | 24-12-2015 9:47
אינכם חיבים לאמצו כרבכם (גם אני לא), אך, הרבה יותר דרך ארץ!
11
מדוע צריך לחקור בשבת? מצב הנחקרים נוטה לפיקוח נפש
אליהו ירושלים | 27-12-2015 2:18
דעה אישית: לצערינו אנו נמצאים בתקופה קשה שבה אוייבינו המחבלים,ושולחיהם פוגעים בנו,וממשלת ישראל עדיין לא קיבלה החלטות,ולהטיל עונש מוות למחבלים,ולהיפרד חד צדדית מהפלשתינים.ובשל כך הציבור הציוני הדתי וכלל הציבור, עומד במבחנים קשים של רצח ופיגועים יום יום,שבעקבות כך ישנם אנשים המאשימים אותם כי רצחו ערבים.אני לא מסכים לרצח חפים מפשע,אבל בתקופה ש/מנהיגי הרשות נוהגים בדלת מסתובבת..כנגד רוצחי יהודים.לדעתי,יש להקל עם העצורים. לגבי היתר הרב דוב ליאור:היתרים לעורכי דין,לבא לסייע לעצורים בשבת.צריך לזכור שהרב דוב ליאור,משמש כרב ומורה דרך ומלוה את הציבור הציוני הדתי והחרדי לאומי,כ-39 שנה.ועליו סומכים הפונים אליו. 'שלשה דברים,רבן גמליאל מחמיר,כדברי בית שמאי...אמרו לו-מה נעשה לבית אביך,שהיו מחמירין על עצמן,ומקלין לכל ישראל ...(ביצה-ב) מחקירת העצורים מסתבר: "אותו קטין,שבשלב ראשון נחקר כאשר הוא אזוק בידיו ורגליו, מאבד את עשתונותיו. חוקרים אותם חוקרים בכירים ביותר, תוקפים אותם בצורה קשה כשמישהו מטה אותם הצידה בצורה כואבת. בעצם סטירות ובעיטות היו דבר שגרתי. עצור אחר, שבמשך כמעט שלוש יממות לא ישן - והדברים נאמרו לבית משפט - הקיא לאחר שנרדם, איבד הכרה ומתחו את ראשו לאחור. רופא אמר שהוא לא יכול להיחקר - אך כמובן שהוא מיד הוחזר לחדר החקירות". עו"ד אביחי חג'בי,הוסיף כי "כאשר במהלך החקירות מתבצעות פגיעות פיזיות ופגיעות נפש, לדעתי:מצב הנחקרים,או חלקם,לפי עדויות שנמסרו לרב דוב ליאור הוא בחינת 'חולה שיש בו סכנה'.וכך היא דעתו,ואפילו הרב אליהו שלזינגר מודה שאינו בקיא במצב הרפואי של העצורים. "דחויה היא שבת, אצל סכנת נפשות, כשאר כל המצוות; לפיכך חולה שיש בו סכנה--עושין לו כל צרכיו בשבת, על פי רופא אומן של אותו מקום. ספק שהוא צריך לחלל עליו את השבת, ספק שאינו צריך, וכן אם אמר רופא לחלל עליו את השבת, ורופא אחר אומר אינו צריך--מחללין עליו את השבת:שספק נפשות, דוחה את השבת.(רמבם-הילכות שבת פרק ב') "וכן אם שני רופאים סבורים שיש לחלל את השבת על החולה,ורופאים אחרים חולקים עליהם, אפילו הם מאה, יש לחלל את השבת מספק.(ילקוט יוסף-הילכות חולה בשבת) "מדינת ישראל...תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל;(מגילת העצמאות) ראשית צריך לשאול,מדוע חוקרים את העצורים בשבת?צריך לאפשר לעצורים להתפלל,ולשמור שבת.כידוע שאפילו בגהינום,מוציאים את האנשים לחופשה ביום השבת.מדוע כשמדובר בעצורים,חוקרים בשבת. אפשר לדחות זאת ביום אחד. חקירת העצורים היא לא פצצה מתקתקת שצריך לגלות,אלא על עיניין העבר. בתקופה שבה שרים,מוציאים חוק שאוסר לעבוד בשבת לבעלי עסקים אפשר גם להוציא חוק שאוסר לחקור חקירות כאלה של יהודים בשבת. הייתי מציע לפנות לשרים ולבקש:שלא יחקרו אותם ביום שבת,ויאפשרו לעו"ד לבקר אותם.כדי לבדוק את מצבם ולהקל עליהם בחקירות,על פי החוק. בשורות טובות!
12
אם מצב הנחקרים נוטה לפיקוח נפש
ל-12 | 28-12-2015 10:52
אזי לחוקרים דין רודף!
13
לפי מה שאני קורא נעלם מהרב שלזינגר סימן שכח בשולחון ערו
אבי | 20-01-2016 19:10
ומי היום יום לקום נגד פסק של הרב דב ליאור שליטא הוא שם בכיס הקטן את כל הרבנים שחיים היום בפסיקת הלכה. אוי לנו מיום הדין איזה ביזיון!!! רב ליאור ממש לא ברמה פחותה מהראשון לציון או מהרב הראשי רק שאין לו גלימה ונהג צמוד. רב ליאור איש קדוש עליון
14
הרב דב ליאור קדוש עליון
יוני ביטון | 31-01-2016 2:40
ה' ישמור לנו על גדול הדור הרב דב ליאור, צדיק יסוד עולם, אין כמוך הרב, אשרי הדור שכך זכה