אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת העינויים: אחד העצורים ניסה להתאבד

בדיון התברר כי אחד העצורים שעונה ניסה לחתוך את ורידיו ולהתאבד. בנוסף נחשפו תחינותיו לשופט לאורך ימי המעצר: "עושים ממני קשת מהידיים ושמים אותי הפוך עד שנשרפות לי הידיים. כל יום זה עולה רמה. תנו לי רעל. אני לא יכול יותר"

סערת העינויים: אחד העצורים ניסה להתאבד
  (אילוסטרציה: שאטרסטוק)

סערת העינויים.

במהלך הדיונים שנערכו היום (ראשון) אודות מעצרם של החשודים בהצתת הבית בכפר דומא, נודע לסנגורים ולמשפחה כי אחד הקטינים העצורים, שעונה קשות בידי חוקרי השב"כ, ניסה להתאבד וחתך את ורידיו בשל הלחץ הפיזי והנפשי שהופעל עליו. הקטין הציג את הסימנים בדיון היום בפני בית המשפט.

בעקבות הדברים נבדק הקטין בידי הפסיכיאטר המחוזי אשר הורה לקיים השגחה צמודה על הקטין וקבע כי הוא נמצא בלחץ נפשי כתוצאה מהחקירה. עוד התברר כי הוא מטופל בכדורים בידי רופא בית המעצר בשל קושי בשינה כתוצאה מהחקירות והעינויים.

בנוסף התברר כי במהלך כל הדיונים במשך תקופת מעצרו העלה הקטין טענות קשות בפני השופט, ארז נוריאלי, תוך שהוא בוכה ומתחנן בפניו כי יתערב בחקירה ויורה על הפסקת העינויים.

"אני מתחנן כבוד השופט, אני לא יכול יותר", אמר הנער על פי התיעוד שנחשף בפני המשפחה. "האם לבית המשפט יש דרך לשלוט על החקירה? עושים ממני קשת מהידיים ושמים אותי הפוך עד שנשרפות לי הידיים. אני מרגיש כאילו שורפים אותי עם מצית. כל יום זה עולה רמה ואני לא יודע מה יהיה מחר".

על פי מה שהתברר היום בדיון, בימים הראשונים היה מדובר על אלימות "קלה" יחסית. כך התלונן הקטין כי כאשר ישב אזוק עם הידיים מאחורי הגב והראש שמוט, תפס אחד החוקרים את הראש והידיים שלו ו"הביא לי בעיטה לחזה. כתוצאה מכך נעצרה לי הנשימה לכמה דקות".

בנוסף סיפר כי חוקר בעט ברגליו מספר פעמים. בשלב זה ביקש הנער גם להתייעץ עם עו"ד וסיפר שהוא נחקר בשבת תוך כדי שהחוקרים משמיעים לו מוזיקה.

אולם כעבור כמה ימים של לחץ נפשי ופיזי "קל" יחסית החלו העינויים המשמעותיים יותר, והנער התחנן בפני השופט כי הוא אינו יכול לסבול יותר ומעדיף למות.

"לא ישנתי הלילה ואני לא ישן גם בלילה הבא אלא אם משהו הולך להשתנות", אמר הנער לשופט לדברי גורמים המעורים בפרשה, כאשר זה שאל אותו למצבו. "חוקרים אותי באלימות על משהו שאני לא יכול לעזור להם כי אני לא יודע. הם מפרקים אותי, מעקמים לי את כל הגב, צוחקים מסתכלים עלי בזלזול, קיבינימט מה אני אמור לעשות? איך אני יכול להגן על עצמי? מאשימים אותי במשהו, מראים לי שמות, חושבים שאני קשור אבל אני לא יודע, ואני לא יכול להגיד שמות כי אני לא יודע גם אם יהרגו אותי".

"לילה שלם התעללו בי ולא התקדמנו כלום כי אני לא יכול לעזור להם, עכשיו ההתעללות רק תגבר ותגבר. אני צורח כמו מפגר בוכה כמו תינוק, והם צוחקים: 'רוצח רוצח'. איפה יש לי מפלט? משהו? איפה הספק שלהם אולי אני כן צודק? זה העוול הכי גדול שמדינת ישראל עשתה לבן אדם".

השופט שאל את הקטין האם ניתנה לו זריקה רפואית אותה הוא צריך לקבל. הנער עונה: "אני מעדיף לא לקבל שום תרופה, שלא יביאו לי את כל המכות האלה, אני מוכן להודות בהכל אבל לא יודע להסביר איך, רק תעזבו אותי קיבינימט".

הנער המשיך וביקש טיפול רפואי לגב בשל המתיחות והעינויים, ופרץ בבכי תוך שהוא אומר "אני לא יכול יותר".

השופט אומר שישמע בדיון את טענות עורך דינו, אך הנער שעדיין היה תחת איסור מפגש עם עורך דין ענה: "העורך דין לא יודע מה עושים לי. זה לילה שלם של התעללות. אמרתי להם תהרגו אותי תביאו לי רעל, אני מתחנן כבוד השופט, אני לא יכול יותר. האם לבית המשפט יש דרך לשלוט על החקירה? עושים ממני קשת מהידיים ושמים אותי הפוך עד שנשרפות לי הידיים. אני מרגיש כאילו שורפים אותי עם מצית. כל יום זה עולה רמה ואני לא יודע מה יהיה מחר".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג את הקטין מסר בתגובה: "הצגנו היום בפני בית המשפט את ידיו של הקטין כאשר נראה בבירור כי נעשה נסיון אובדני והכל בעקבות אותם עינויים שהוא עבר בחקירות השב"כ", אומר עו"ד קידר.

"בנוסף היום נחשפנו להמשכה של הפרשה הנוראית שבה הובהר לנו היום שכל מה שהחשוד טען בפנינו, הוא טען כבר בזמן מניעת המפגש בפני בתי המשפט. הוא תיאר את כל אותם תיאורים מזעזעים ואין פוצה פה ומצפצף. זה דבר מזעזע שצריך להדאיג אותנו שמערכת המשפט היא שלובת זרועות עם הפרקליטות המשטרה והשב"כ".

בארגון חוננו אומרים בתגובה: "הדברים אליהם נחשפנו בתיק הזה הם מזעזעים ונוראים. הגורמים האחראים חצו את כל הקווים והחליטו לשפוך דמם של נערים יהודים פשוטו כמשמעו. זהו ליקוי מאורות שחווה מדינת ישראל, ולצערנו לא נראה מי שלוקח אחריות על ההשלכות הצפויות של המהלכים הללו על החברה בישראל".

מהשב"כ נמסר בתגובה לטענות כי "שירות הביטחון הכללי הינו ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבוצעות על פי דין. חקירות השב"כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה ונתונות לפיקוח היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה ובתי המשפט. הטענה כאילו אחד מהעצורים ניסה להתאבד משוללת כל יסוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
כל מי ששותף רוצח
שפיות | 20-12-2015 20:04
2
כל מי שמתנהג ועושה דברים כאלה הוא לא בנאדם הוא חיה רעה!
| 20-12-2015 20:25
מזעזע מדינת ישראל? זה מה שקורה פו איפה ראש הממשלה?! זוועה אני בשוק חייב לעצור את זה מייד
3
כמה זמן וכמה עינוים עד שמתעוררים???
אלי | 20-12-2015 20:57
לעמיד את השב"כ לדין על ניסיון לרצח.
4
מה עושים הציבור?
שלום כ"ץ | 20-12-2015 21:01
איני יכול לשבת בחיבוק ידיים. יש עצומה באינטרנט? הפגנות? איני יכול לקרוא את זה ולהישאר אדיש על הכסא! אני פונה לכל מי שיכול להפעיל לחץ חברתי שיעשה זאת ומהר! זה הרבה יותר חשוב ממחאת האוהלים ועוד שטויות! זה מצוות לא תעמוד על דם רעך
5
רשעים רשעים רשעים!!!
עוז | 20-12-2015 21:41
רשעים !!! חייבים לצעוק בקול גדול ולהרעיש את המדינה על העוול הזה
6
"מלכות ישראל"? יסוד כסא ...? גאולה???????
יהודה | 20-12-2015 22:13
האם זה אכן יסוד כסא... בעולם או כסא הסטרא אחרא? אין זה לא כסא ה' ולא גאולה אלא גלות נוראה שלא היתה כמותה בעבר.
7
השב"כ ארגון ממלכתי
אלון | 20-12-2015 22:25
של יודונאצים
8
בני עמי בחרו בטרור-המשפט הזה הוביל לחקירה המזעזעת הזו-כ
כנסו לעצומה לסגירת מוסד הנשיאות | 21-12-2015 0:38
http://www.atzuma.co.il/rivlinhadaha
9
אבל את יושב ראש הועד נגד ענויים משמיצים ומגדפים
| 21-12-2015 9:21
איפר הייתם כולכם בזמן שמענים פה ערבים על בסיס יומי מזה שנים? מה שטוב לערבים טוב גם ליהודים ככה זה במדינה דמוקרטית כולם שווים בפני החוק
10
כל הטכניקות עובדות כבר שנים מול הפלסטינאים, עכשיו נזכרת
אורי | 21-12-2015 9:47
אין על אנשי הימין הצבועים, הרי שעמותות למען "זכויות הפרט" בארץ עובדות אתם תוקפים אותן כי הן אוספות ראיות לעברות של צה"ל והשב"כ בנוגע לטיפול בעצורים וחקירתם...פתאום נזכרתם שזה לא בסדר? שלא צריך לתת לשב"כ כל כך הרבה כח כמו מניעת מפגש בין עציר לסנגור למשך 21 יום? או איסור הקלטת חקירה? מה שמצחיק זה שהעמותות הללו עוזרות עכשיו לאירגון חננו כדי לעזור לעצירים היהודיים. אני לא מודאג...עוד מעט תשכחו הכל ותחזרו לתקוף אותם ולקרוא להם "בוגדים"...בזה אתם טובים
11
אולי סערה בכוס תה!
| 21-12-2015 11:28
חוץ מההורים וכמה מתנחלים זה לא באמת מסעיר אף אחד
12
לכסילים מ-9,10
אאד | 21-12-2015 11:52
שום מדינה ד מ ו ק ר ט י ת אינה נוהגת באותן אמות מידה באזרחיה ובאויביה
13
ליהודה
בנימין יעקובי | 21-12-2015 11:53
השמר לך מלחטוא בלשונך. זו גלות שלא היתה כמותה בעבר? אבותיך היו שורפים אותך ברשפי אש עיניהם לשמע דבריך הנוראים. באושוויץ רצחו ביום אחד יותר מכל הנרצחים בארץ במשך 67 שנותיה של מדינת ישראל. אתה ושכמותך בועטים בטובתו של אלוקים, על כן באות עלינו הצרות הללו. שמעתי את דבריו של הרב אורי שרקי, שהוא עצמו אב שכול.. ולא האמנתי. הרב, שרקי אומר שעלינו להיות בשמחה בשל העובדה שיש כאן מלכות ישראל. נכון, אני מסכים שלא לכך ציפינו, לא זאת ביקשנו. רצינו מלכות יראת ה', המרחמת על רחמנים ומתאכזרת על אכזרים.. לא קיבלנו את זה עדיין, אנו מצויים בתהליך. אבל האם לא נודה לקב"ה על כך שאנו חיים בארץ אבותינו? שיש בכנסת ישראל נציגים רבים שומרי מצוות? שיש כאן ריבוי תורה שלא היה כמותו מאז בית שני? שיש כאן צבא חזק שקם בעשרות שנים בודדות? שארץ ישראל נותנת פריה בעין יפה? שההתבוללות פה היא הפחותה ביותר מבין שאר מדינות העולם, בהן יש מדינות שיש בהן יותר מ80% התבוללות רח"ל. אני רוצה לומר לך שאם על כל אלה לא נודה, אנו עלולים לחטוף מכות נוספות חלילה עד שנתעורר.
14
מה שם השופט?
מה שם השופט? | 21-12-2015 13:10
מה שם השופט? שיפרסמו מי זה הרשע שהרשה להמשיך
15
לבנימין יעקובי (13)
יהודי | 21-12-2015 13:35
יש דבר אחד שאתה לא מבין: כשיודונאצי מתנהג כך כלפי יהודי, זו הגלות הנוראה ביותר.
16
גם אני מגיב על דברי יהודה
יוסף בנימין | 21-12-2015 18:44
שטען שזו לא אתחלתא דגאולה. גם אני מזועזע עד עמקי נשמתי מהמעשים שפורסמו על עינוי יהודים אבל לומר שזה לא אתחלתא דגאולה? סבא שלי עלה ארצה מפולין ואמר שאינו מסוגל לומר הלל בלא ברכה ביום העצמאות כיון שהוא חש בהבדל בין חיים בפולין בגלות לבין חייים יהודים עצמאיים בארץ ישראל. חוץ מזה גם בגלות עינו יהודים כדי שיודו במה של עשו אז מה אתה אומר שבגלות לא היו דברים כאלה?