אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה באמת חושב הרב אברהם יוסף על נהיגת נשים?

האם לפי הרב אברהם יוסף נשים יכולות לנהוג או שמא מדובר באיסור תורה? למרות פרסומים שנכתבו בשמו במספר אתרי חדשות דתיים, מהם משתמע כי רב העיר חולון אוסר נהיגת נשים מטעמי צניעות, בשיחה עם סרוגים, טוען הרב כי כי לא היו דברים מעולם ומדובר ב"סילופים מכוונים".

מה באמת חושב הרב אברהם יוסף על נהיגת נשים?
  הרב אברהם יוסף (פלאש 90)

באתרי תקשורת כלליים וחרדיים פורסם בשמו של הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון, כאילו הוא אוסר על נשים לנהוג מפאת חוסר צניעות. בשיחה עם סרוגים אומר הרב שמדובר ב"סילוף מכוון" ואילו הרב מעולם לא אמר את הדברים בשום מקום.

אתרי התקשורת התבססו על דברים שהרב כתב באתר מורשת. שם הרב נשאל האם מותר לאישה לנהוג. זו תשובת הרב יוסף המדוייקת, שמשום מה, שום אתר לא בחר לצטטה במלואה: "בכל מקום יש לנהוג כפי הוראות הרבנים במקום, ולכן בבני ברק ראוי להימנע. וככלל אין להתיר לצורך מותרות אלא במקום שיש הכרח."

כלומר, הרב יוסף מעולם לא אמר שאסור לאישה לנהוג אלא תלוי הדבר בכל מקום ואתר לפי מנהג המקום. במאה שערים, סביר להניח, שלא מקובל שאישה תנהג ולכן "ראוי" לאסור אבל במקומות אחרים אין בעיה הלכתית שאישה תנהג.

הרב יוסף, למעשה, חוזר על הדברים במספר מקומות באתר מורשת שם אפשר לראות שמעולם הוא לא אסר באופן גורף שאישה תנהג. "אין תשובה אחת לשאלת הנהיגה, ובמקום שהורו שלא תנהג חובה לקיים את הוראת הרבנים, ובמקום שאין הוראה, פעמים הרבה שהנהיגה מונעת תקלות אחרות, לכן יש לדון כל דבר לגופו", כותב הרב יוסף בתשובה מתאריך ט"ז חשוון תשע"א.

או בתשובה אחרת שם, שוב, חזר הרב יוסף על טענתו כי כל מקרה לגופו "לא כל המצבים שוים, ויש לדון בכל ענין לגופו. אם האשה תיסע במונית מעיר לעיר או בלילה גם בתוך העיר, יש איסור יחוד, וכדי למנוע איסור יחוד מותר ללמוד נהיגה. ויש עוד פרטים."

בשיחה עם אתר סרוגים אומר הרב יוסף כי מדובר בסילוף מכוון. "יש הבדל בין חוסר דיוק שזה נובע מחוסר הבנה אבל כאן זה סילוף מכוון. אתרי תקשורת הם כולם מסחריים, לכן אני עונה שאלה בהלכה מי שרוצה ללמוד ילמד מי שרוצה לטעות יטעה. הדברים מבוארים וכתובים בצורה הכי ברורה."

ולגופו של עניין מסביר הרב יוסף שבמקומות שרבני המקום, כמו בני ברק, אסרו על אישה לנהוג יש לכבד את הפסיקה, אך אין מדובר באיסור גורף ומוחלט. "כתבתי שבבני ברק יש הסכמה של הרבנים שנשים לא תנהגנה וצריך לכבד את מנהג המקום."

לשאלה האם יש איסור במקומות אחרים בערים אחרות? הרב יוסף אומר ש"תלוי בכל מקום בדעתם של רבני המקום".

כלומר, שאין איסור מבחינה עקרונית לאישה לנהוג?

"נכון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מה דינה של נהגת -
טמבליקו | 02-01-2011 15:07
שעוברת דרך בני ברק? האם גם תושביה החילוניים של בני ברק/פרדס כץ כפופים לפסק המדהים הזה?
2
התמונה לא של הרב אברהם אלא של אחיו
משה | 02-01-2011 17:09
3
ל1
אבישי | 04-01-2011 17:05
ל1 אפשר לחלוק על הפסק או לא להסכים איתו אבל קצת כבוד לגדול ועצום בתורה.. וכבר ידוע שהמבזה תלמידי חכמים אין תרופה למכתו.....
4
מה לא צנוע באישה נוהגת?
חילוני | 03-12-2011 20:20
אישה נוהגת ברכב זה לא צנוע ואישה הוכלת ברגל כן? למה?
5
תמונתו של הרב
מלי | 07-03-2012 7:44
1) זוהי תמונתו של הרב ולא של אחיו כפי שמציין מס' 2. 2. אשת הרב גם נוהגת ברכב,