אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו חתם על סעיף 52; מתווה הגז יוכרע בבג"צ

ראש הממשלה השתמש בסמכותו כשר הכלכלה וחתם על סעיף 52 העוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים כדי לאשר את מתווה הגז. באופוזיציה מבטיחים נפנה לבג"צ

נתניהו חתם על סעיף 52; מתווה הגז יוכרע בבג"צ
  מתווה הגז יוצא לדרך. עד בג"צ (קובי גדעון, לע"ם)

אחרי סאגה ארוכה וחודשים של דיונים והתפלויות, סוף סוף זה קרה – ראש הממשלה בנימין נתניהו המכהן כשר הכלכלה חתם על סעיף 52 העוקף מתוקף סמכותו את הממונה על ההגבלים העסקיים ואישר למעשה את מתווה הגז.

בתחילת השבוע הגיע נתניהו לועדת הכלכלה של הכנסת כדי להעיד בפניה על הצורך החיוני לעקוף את הממונה על ההגבלים. הועדה אמנם המליצה לראש הממשלה כי לא מצאה סיבה מוצדקת לשימוש בסעיף הנדיר, אף נתניהו התעלם וחתם. נזכיר כי שר הכלכלה דרעי סרב להשתמש בסעיף ואף התפטר מתפקידו כשר הכלכלה לשם כך, ופינה לנתניהו את המשרד.

נתניהו עצמו מלווה בשר האנרגיה יובל שטייניץ, ביקרו היום בפארק האקו-תעשייתי בנאות חובב, לשם אמור לזרום הגז שיצא ממאגרי תמר ולוויתן.

נתניהו אמר במעמד החתימה: "אנחנו באנו היום לתת גז למדינת ישראל, לכלכלת ישראל, לאזרחי ישראל. הגז הזה ניתן לנו כמתנה מהקדוש ברוך הוא, הוא נמצא במעמקי הים, נתנו לנו מאגרי גז ענקיים. הופכים אותנו בפוטנציה אם לא למעצמת אנרגיה, בוודאי לכוח בינלאומי חשוב באנרגיה עם יכולות גדולות מאוד, והן נמצאות מתחת לאדמה והיינו צריכים להוציא אותן. כדי להוציא אותן, היינו צריכים להתגבר על מכשולים רבים, ויובל פירט אותם כאן. אני אוסיף שלפני שעה קלה אני חתמתי על מכתב תשובה לאיתן כבל. קיבלתי ממנו את חוות הדעת של הרוב, שבעה חברי כנסת, קראתי גם את חוות הדעת של המיעוט,  ששה חברי כנסת. לצערי, זה הפך לדיון פוליטי, פופוליסטי, אבל קראתי, שקלתי את הדברים והחלטתי לאשר היום את מתווה הגז.

המתווה חיוני, המתווה הוא חיוני, הוא חיוני לביטחון שלנו כי אנחנו לא רוצים להישאר עם תחנת כוח אחת שיורים עליה, ואנחנו לא רוצים להישאר עם שדה אחד ואסדה אחת שיורים עליה – אנחנו רוצים ריבוי אסדות. אין שום סיכוי לפתח את שדות הגז הגדולים – את 'לוויתן', את האסדות הנוספות שאנחנו רוצים בלי מתווה הגז – זה הסיכוי היחיד, ולכן מבחינת ביטחון אנחנו מקדמים את המתווה."

אז אמנם נתניהו חתם על אישור המתווה, אך כעת עובר הדיון מהממשלה לבית המשפט העליון. סיעות מרצ והמחנה הציוני כבר הודיעו כי יעתרו לבג"צ נגד המתווה, בטענה כי לא הוכח הצורך הבטחוני לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. חברת הכנסת יעל כהן פארן מהמחנה הציוני הגיבה בצהריים על חתימת המתווה: "ראש הממשלה מוכר את אוצרות הטבע של המדינה, תוך כדי התעלמות מוחלטת מהמלצת ועדת הכלכלה, ומהאינטרס הבטחוני, הכלכלי והאנרגטי של מדינת ישראל. המאבק נגד מתווה הגז לא נגמר, אנחנו נמשיך אותו בבתי המשפט, ובכל אמצעי חוקי. העדויות שצברנו במהלך הזמן האחרון מוכיח פעם אחר פעם שהשימוש בסעיף 52 אינו חוקי, ושהאינטרס הציבורי נרמס לטובת טייקונים.

הדיון הארוך בועדת הכלכלה רק חשף כמה רב הנסתר על הגלוי. מידע ונתונים רבים לא נחשפו, ואנו עדין דורשים מבנק ישראל וממשרד האוצר להציגם לציבור .״

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הגיב גם הוא: "במשך שבע שנים ממשלת ישראל עוסקת בנושא הגז, ועד השנה אף אחד לא העלה על דעתו להישען על סעיף 52. ברור לכולם שזה אילוץ, אבל צריך להגיד זאת שוב – אין צורך באילוץ הזה מכיוון שקיימות אלטרנטיבות לא פחות טובות שמייתרות את השימוש בתירוץ הביטחוני. הקואליציה צריכה להודות כי השימוש בסעיף הזה נעשה מכיוון שזוהי הדרך היחידה להעביר את המתווה, וזוהי נשיאת שם הביטחון לשווא."

טרכטנברג, שהציע מתווה חלופי למתווה הגז, הוסיף: "לכולנו כבר ברור שתחרות לא תהיה במשק הגז, וכשאין תחרות כל מה שצריך זה פיקוח מחירים אפקטיבי שייטיב עם כלל צרכני הגז – התעשייה הישראלית והציבור כולו, ומייתר את השימוש התקדימי בסעיף 52. יחד עם חבריי לסיעה נמשיך לפעול נגד ההחלטה הזו בבג"ץ וביתר האפיקים העומדים לרשותנו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שיהיה במזל
| 17-12-2015 15:07