אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סאגת מתווה הגז. ועדת הכלכלה המליצה: לא לחתום על סעיף 52

כצפוי ועדת הכלכלה המליצה לשר הכלכלה נתניהו שלא להשתמש בסמכותו לחתום על סעיף 52 ולעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים כדי לאשר את מתווה הגז. כעת רשמית יכול נתניהו לקדם את המהלך, בדרך לעתירה לבג"צ בנושא

ועדת הכלכלה המליצה: לא לחתום על סעיף 52
  תומר ניר

ועדת הכלכלה סיימה את הליך ההתייעצות בעניין מתווה הגז והמליצה שלא לעשות שימוש בסעיף 52.

יו"ר הועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) סיכם ואמר כי הוא מבקש להודות לכל חברי הכנסת וחברי הוועדה. כל מי שהשתתף הוסיף כבוד לוועדה ולכנסת. לאורך כל הדרך ניסו להעביר מסר שהכנסת מעכבת את התהליך, הממשלה מתברברת בתהליך לפחות 5 שנים והכנסת הוציאה דיון תוך 3 שבועות.

בדברי הסיכום אמר כבל בין השאר: "ממשלת ישראל נושאת לשווא את שם הביטחון ומדיניות החוץ וזה הליך מאוד מאוד מסוכן. קל בישראל להפוך כל דבר וכל עניין לעניין ביטחוני. לא רק שלא השתכנעתי שיש כאן עילה ביטחונית אלא נהפוך הוא. בטשטוש הזה, שהציבור לא מבין במה דברים אמורים… מצאנו עצמנו במצב מביך שההתעסקות בעניין הביטחוני יכולה להיות לנו לרועץ, כמו שהודה ראש הממשלה שכידרר יותר טוב ממסי ולא ענה לשאלות שלנו. הייתה שאלת הזהב של חכ יוסי יונה, שנתניהו אמר ברגע של חוסר תשומת לב את האמת, שהפעלת סעיף 52 נעשתה כי לא הייתה ברירה לעקוף את הממונה. היום אומר השר שטייניץ בראיון וחוזר על אותו מסר. ההצבעה היא סביב 52 כן או לא, אבל בכל זאת עסקנו פה בשאלות כבדות משקל בנושא הגז, בנושא היציבות הרגולטורית לא רק של הממשלה אלא של הכנסת".

ההצעה שאני מעלה להצבעה: בהמשך לפנייתך שבסימוכין, הריני לאשר כי בתום אחת עשרה ישיבות של הוועדה (אחת מהן בפורום מצומצם מטעמי ביטחון) השלימה ועדת הכלכלה את חובת ההיוועצות בה ומצאה שאין מקום לשימוש בסעיף 52 לחוק שבנדון, כדי לפטור את ההגבלים העסקיים המפורטים בפנייה שבסימוכין מהוראות החוק האמור. נימוקי הוועדה יועברו לידיך במסמך נפרד.

בנוסף אני מבקש להעיר הערה אישית, ממכלול התבטאויותיך והתבטאויות שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, עולה לצערי כי ההחלטה הסופית על קידומו של מתווה הגז הטבעי, לרבות החלקים המחייבים התייעצות לפי סעיף 52, התקבלה עוד בטרם תחילת הליך ההיוועצות. דהיינו, נראה כי ההיוועצות לא נעשתה בלב פתוח ובנפש חפצה, אלא כהליך פורמלי בלבד. למרות זאת, אציין כי ועדת הכלכלה השקיעה שעות רבות בלימוד הנושא ועצתה ניתנת בלב פתוח ובנפש חפצה.

ועדת הכלכלה נמצאת בשליטתה של האופוזיציה ולכן לא מפתיע כי 7 חברי כנסת תמכו בסיכום של כבל: ח"כ נחמיאס ורבין, ח"כ יוסי יונה, ח"כ דב חנין, ח"כ חאג' יחיא, ח"כ חיים ילין שהחליף את ח"כ יעקב פרי וח"כ עיסוואי פריג'. לעומתם 6 חברי קואליציה התנגדו: ח"כ מיקי זוהר שהחליף את ח"כ נאווה בוקר, ח"כ יואב קיש שהחליף את ח"כ דוד ביטן, ח"כ נורית קורן, ח"כ פולקמן, ח"כ יואב בן צור שהחליף את ח"כ יצחק וקנין וח"כ אורי מקלב.

כעת באופן רשמי יכול נתניהו לחתום על סעיף 52 כשר הכלכלה, ולעקוף את סמכותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, כדי לאשר את מתווה הגז. לאחר אישור ראש הממשלה את המתווה, צפויה עתירה לבג"צ בטענה כי נתניהו השתמש בסמכות שלא כדין והשאלה תעבור לידי בית המשפט העליון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מצוין! את החשבון נקבל כולנו בדואר (אם יגיע) בקרוב
כל הכבוד לביבי | 14-12-2015 17:23
ביבי היחיד (יחד עם הטיקונים) שלא מפחד מהעם ועושה מה שטוב בשבילו (וגם בשביל שרה)
2
למי אכפת? העיקר שלשרה יהיו מים חמים!
| 15-12-2015 12:05