אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי: "בפרשייה הבטחונית אכן ננקטו צעדים חריגים"

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי אמר היום בועדת החוקה של הכנסת: "אין חוק טרור לערבים וחוק טרור ליהודים. לצערנו יש גם טרור יהודי חמור שמצדיק לעתים שימוש בכלים הללו"

"בפרשייה הבטחונית אכן ננקטו צעדים חריגים"
  יש גם טרור יהודי. נזרי (פלאש90)

וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת האריכה בשנה את הוראת השעה המאפשרת לגורמי החקירה להשהות הבאת חשוד בעבירות ביטחון לביהמ"ש, עד 96 שעות. ולהסמיך את ביהמ"ש להאריך את מעצרו שלא בנוכחות החשוד.

החוק הקיים, מאפשר בתנאים מסוימים, השהיית הבאת עצור לפני שופט, מעצר חשוד לתקופות ארוכות יותר ממעצר חשוד בעבירות אחרות, דיון בהארכת מעצר חשוד שלא בנוכחותו. החוק מחייב את שירותי הביטחון להגיש לוועדה דו"ח חצי שנתי על השימוש שעושים שירותי הביטחון בחוק זה.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי אמר "מתוך 200 עצורים רלוונטיים בשנת 2014 עפ"י הדין בישראל, נעשה שימוש באחד מסעיפי החוק על 23 עצורים, שהם כ-12.5% מסך העצורים. זה נתון גבוה ביחס לשנים קודמות. בשנה זו, עד היום, יש ירידה משמעותית בשימוש בסעיפי חוק זה. מתוך 341 נחקרים, נעשה שימוש בסעיפי החוק רק 7 נחקרים שהם כ-כ-2%, לא כולל החשודים בפרשיה המדוברת.

לדברי נזרי, "הנתונים מראים שהשב"כ עושה בכך שימוש מושכל ומאופק. הם עושים שימוש בכלי המיוחד הזה לשם מניעת פגיעה בחיי אדם. אנו סבורים שההצעה מאזנת בין הפגיעה בחיי אדם, לזכות חשוד לפגוש עו"ד". במענה לשאלת ח"כ רויטל סויד בעניין מעצר קטינים בעבירות בטחון אמר נזרי "בכוונה אין החרגה בחוק. יש החרגה ברמת השימוש הזהיר שלנו". לשאלת חברי הכנסת מה נהוג בעולם, אמר נזרי "אני יכול לגלות לכם שמדינות בעולם מבקשות ללמוד מאיתנו על חוקים ועל השימוש שלנו בחוק למניעת טרור".

בנושא פרשיית הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא, בה הותר לפרסום כי נעצרו חשודים ישראלים, אך על שאר פרטי החקירה יש צו איסור פרסום, אמר נזרי, "בניגוד לפרסומים שהיו בתקשורת, אף שאיני יכול להתייחס במפורט, אוכל רק לומר שאין חקירות במחשכים, השב"כ לא מעלימים אנשים. כל הפעולות מלוות ע"י פרקליטות המדינה, וחלקם אף באישור היועמ"ש לממשלה.

נזרי הודה "בפרשה זו אכן ננקטו צעדים חריגים, שימוש בסעיפים מהחוק הנדון. יש לכך גם בקרה שיפוטית. בין היתר אמש בבית המשפט העליון". במענה לשאלת ח"כ אורי מקלב אמר נזרי "נותנים להם להניח תפילין ולהדליק נרות. שוחחתי באופן אישית עם מנהל המתקן בו הם עצורים. "טרור זה טרור" אין חוק טרור לערבים וחוק טרור ליהודים. לצערנו יש גם טרור יהודי חמור שמצדיק לעתים שימוש בכלים הללו, אף שכמובן הפרופורציות וההיקף שונים לחלוטין והטרור הערבי הוא בהיקפים ועוצמות גדולים פי כמה וכמה ואנחנו פועלים ליצירת כלים משפטיים מתאימים למאבק בו".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי סירב להאריך את הוראת השעה בשנתיים כהצעת החוק, אלא לשנה אחת בלבד. בעניין הפרשייה המדוברת אמר "אם יתברר לי שהיו חריגות מהחוק, אקיים דיון מיוחד בנושא".

כאמור, הוועדה אישרה פה אחד את הארכת הוראת השעה בשנה נוספת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אין חוק טרור לערבים וחוק טרור ליהודים?
| 14-12-2015 14:41
אז יהרסו את בתי המשפחות של המציתים?
2
השמאל הקיצוני השולט מתעלל בקטינים לפי החוק
שלטון פרקליטות הרשע | 14-12-2015 14:57
99 אחוז שבכלל ערבים רצחו בדומה, אז למה כולאים קטינים ומענים אותם שיודו במה שלא עשו. באמת אין הבדל בין ערבים שרוצחים כל הזמן לבין איזה קטין שאולי (אחוז אחד) נגרר להגיב ולשרוף בית ובוודאי לא התכוון להרוג? וזה אם בכלל זה יהודי מה שאני מתקשה להאמין. אלא שיוציאו מהם הודאות בחוסר שינה ובעינויים.
3
כ"א כסלו תשע"ו
ידיעות אחרונות | 14-12-2015 15:59
על פי מקורות בחו"ל, יש לשב"כ קשר להצתת הבית בדומא. כעת הם מחפשים חוליה חלשה שתודה במעשה.