אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו והרב אריאל: "בנט טעה; זו שואה רוחנית"

ביקורת מבית: רבני הציונות הדתית מצטרפים לביקורת של הרב הראשי, הרב דוד לאו, על ביקורו של בנט בבית הספר הקונסרבטיבי. "אסור להכיר ברפורמה כיהדות"

הרב אליהו והרב אריאל: "בנט טעה; זו שואה רוחנית"
  (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

לא רק החרדים.

לאחר שבמהלך השבוע האחרון תקף הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, את יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט, הביקורת סביב ביקורו של בנט בבית ספר קונסרבטיבי בארצות הברית, חוצה מגזרים ומגיעה גם לתוככי הציונות הדתית.

מי שהתייחס לסערה הוא רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, שמתח ביקורת על בנט.

בריאיון שהעניק לרדיו 'גלי ישראל' אמר הרב אליהו כי "הרפורמים והקונסרבטיבים ממיטים שואה רוחנית על העם היהודי ואסור בשום אופן לחזק אותם או לבקר במוסדותיהם". הרב אליהו הוסיף כי אמנם "הם יהודים והם אחינו אך אסור לתת להם לגיטימציה וטעה בכך שר החינוך שנתן להם תמיכה בביקורו".

מי שעוד התייצב לצידו של הרב לאו ומתח ביקורת על בנט, הוא רבה של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל שבשיחה עם האתר החרדי, 'כיכר השבת', אמר כי "הרפורמה זה לא יהדות. הוא יכול להיות יהודי בפועל אבל להכיר ברפורמה כיהדות אסור".

"אסור לאדם שומר תורה ומצוות להכיר ברפורמה. אין מה לחפש שם. באופן עקרוני יהדות ורפורמה זה 'צווי' דינים", אמר הרב אריאל.

נזכיר, כי בתגובה לדברים של הרב לאו, מלשכת בנט נמסר ל'סרוגים' כי "השר בנט סבור שמנהיגי ציבור בישראל צריכים לקרב יהודים ולא לנדות אותם, ורואה בחומרה אמירות שבאות להרחיק לבבות במקום לקרבם. אנו נמצאים היום במצב חרום ליהודי התפוצות, כאשר תופעת ההתבוללות מגיעה למיליוני יהודים".

מי שדווקא התייצב לצידו של בנט, הוא לא אחר מבן דודו של הרב דוד לאו, הרב בני לאו, שבסוף השבוע הארון אמר כי "אם הרב הראשי הוא לטובת מדינת ישראל, הוא צריך להבין שהם השגרירים הכי טובים שלנו בעולם".

לדבריו: "בתור רב ראשי יש לו מחלוקת איתם על עבודת השם – אבל מה הקשר בין היחס לישראל? למה לערב את הדברים, למה לסכן את המדינה?".

הרב בני לאו מדגיש כי היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, ישראל וארצות הברית, אינם מאפשרים להחרים את הרפורמים: "רוצים לבטל את כל התמיכה שלנו בעולם, מה אנחנו השתגענו לגמרי? זה הרי טירוף. הם התומכים הכי גדולים שלנו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
נראה לכם שמחפשים את בנט בשביל לגיטימציה?
| 13-12-2015 7:48
אני מתנגד לרפורמים ולקונסרבטיבים מכל בחינה שהיא. אבל הם כוח סוציופוליטי בזכות עצמו. נראה לכם שהמוני הטועים האלו מחפשים להרגיש לגיטימיים ע"י ביקור של שר? מאיפה השחצנות?
2
צודק הם מרשים לנשים לדבר וללמוד. שערורייה
| 13-12-2015 7:57
3
איפה כל "רבני הבית היהודי" שהצטלמו לפני הבחירות????
גבעת האולפנה בית אל | 13-12-2015 9:38
למה הרב זלמן מלמד לא משמיע את קולו? בערוץ 7 לא שמעו על הסיפור הזה? איפה הרב חיים דרוקמן? אולי כדאי שיתכנסו שוב בבית הרצי"ה ויודיעו מה דעתם בנושא כמו שעשו לפני הבחירות כדי שהציבור יאמין להם ויבחר בבית היהודי זוהי שיטתם להעלם שאין להם מה להגיד ואכמ"ל
4
גם הרב הראשי ביקר בבתי ספר כאלה - למה לא הייתה ביקורת?
יהודית | 13-12-2015 10:12
אין לי טענות נגד הרב הראשי. הוא גם ביקר בבתי ספר כאלה בארצות הברית. למה אז לא הייתה ביקורת כלפיו? גלובס פרסמו את העניין. ממה כלי התקשורת שלנו מפחדים? http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001087680http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001087680
5
בכתבה פשוטה זו אפשר לראות אלו מרבני הציונות הדתית
יהודה | 13-12-2015 11:11
בתוך עם ישראל ואלו התנתקו. ב"ה הגר"ש אליהו והגר"י אריאל מגדולי חכמי ישראל האמתיים
6
הרב לאו מתנהג בצביעות
אמת | 13-12-2015 11:58
הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מתח שלשום (ד') ביקורת על שר החינוך, נפתלי בנט, בגין ביקורו בבית-ספר קונסרבטיבי בארה"ב מפני שחינוך בבתי-ספר כאלה, לדברי הרב, "מרחיק יהודים ממסורת העם היהודי". זו הצהרה שרב ראשי בישראל אולי מצופה להשמיע, אבל מתברר שהרב לאו ביקר לפחות פעם אחת במוסד חינוך לא אורתודוכסי בארה"ב ואפילו חשף עצמו, רחמנא לצלן, למראה מסליד של ילדה חובשת כיפה בביקור כזה. סוכנות הידיעות היהודית (JTA) דיווחה אתמול, כי הרב לאו ביקר לפני שישה שבועות בבית הספר היסודי היהודי (JPDS) בוושינגטון הבירה, שפועל במתכונת של בתי-ספר קונסרבטיבים ומקיים כיתות מעורבות של בנים ובנות. הרב נכנס לאחת מהכיתות וככל הידוע הוא לא עזב את החדר בשאט נפש למרות שאחת מהתלמידות בחדר חבשה כיפה. כמו בבתי-ספר קונסרבטיביים בארה"ב, גם ב-JPDS הילדות עולות לתורה, מתפללות ללא מחיצה עם הבנים ולומדות יחד עימם את כתבי הקודש, מדגישה סוכנות הידיעות היהודית. בראיון לתחת הרדיו החרדית "קול חי", בעקבות ביקור בנט בבית-ספר של רשת החינוך הקונסרבטיבית סולומון שכטר בניו-יורק, אמר הרב לאו: "צריך לשאול את בנט האם הוא התייעץ עם רב לפני הפגישה הזו ואני חושש מאוד שלא, מפני שההתנהלות הזו אינה מקובלת על כלל ישראל... לו הוא היה שואל אותי לפני הביקור הייתי אומר לו במפורש, שאה אינך יכול ללכת למקום שבו החינוך מרחיק יהודים ממסורת, מהעבר ומהעתיד של העם היהודי". "כאשר אתה מדבר לפני ציבור כללי, בוודאי שלא תשאל אם כל אחד בהקל הוא אורתודוכסי", אמר לאו. "אבל לדבר מראש עם קהל מסומן (קונסרבטיבי) ולהכיר בו ובדרכו, כאשר דרך זו מרחיקה יהודים מדרכה של ישראל, זה אסור". כזכור, התבטאות הרב הראשי גררה תגובה חריפה של בנט. "אני שר התפוצות, אחראי על כל יהודי תבל", אמר השר, בהודעה שפרסמה לשכתו. "מיליוני יהודים בעולם מתבוללים. ראוי למנהיגי ציבור לקרבם, לא לנדותם. נאמרו היום דברים שאסור שייאמרו ע"ימנהיג ציבור בכיר בישראל". בנט כנראה לא היה מודע לביקור הרב לאו בבית-ספר שמתנהל במתכונת קונסרבטיבית.
7
הרב לאו ביקר ומבקר בבתי ספר כללים - לא קונסרבטיבים
אביעד | 13-12-2015 12:04
יבורך על זה
8
מביך. מבזה.
ציוני | 13-12-2015 13:10
על כל החוטאים ביוהרה לצאת את מדינת ישראל. והרב אריאל בראשם.. זעקי ארץ אהובה
9
...לכולם מותר לטעות
| 13-12-2015 15:59
נכון מאוד. אבל מותר לטעות.. שכל היהודים יתחילו להתנהג ולהגיד באמת מה שנכון אז יהיה כאן טוב. בינתיים אומרים מה שעדיף להגיד ולא מה שנכון ומה שעדיף זה ללכת עם הזרם למען ה״חוסר אחריות״ הזה שכולם זורמים בו! מדינה של משוגעים.. איפה ינון מגל שהיה אומר הכל בפנים! ..?
10
למגיבים מטה..
| 13-12-2015 16:01
תחשבו לפני שאתם אומרים משהו ... כמה טיפשים יש...
11
לא יהודים בארצנו
שמואל | 13-12-2015 19:17
צבא הגנה לישראל אינה צבא יהודי. רשת החינוך הממשלתי אינו יהודי. הבנקים שלנו אינם יהודים. מוסדות המדינה אינם יהודים שהרי כולם "רפורמיים" דמוקרטים. בקיצור המדינה אינה יהודית - ונ"מ גם הרבנות אינה יהודית הפוסלת את יהדותם של היהודים ואין רפורמה גדולה מזו!
12
שקר וכזב.
מישהו | 13-12-2015 19:21
דבריכם לא פחות משקר. מוזמנים לראות באתר ןinn שהרב אריאל הכחיש את כל דבריכם. אנא, גם אם אתם מוטים לצד כלשהו תהיו ישרים. זה מינימום! מזל שהכל בשם התורה והצדק. בושה.
13
מי חשב שיהיה על זה כזה דיון?
ליבנה | 13-12-2015 19:57
האם זה לא ברור מאליו ששר במדינת ישראל לא יבקר בבתי ספר גלותיים? בטח ובטח כשמדובר בתנועה שהחריבה את התורה בגלות?! ולאומרים : ׳הם התומכים הכי גדולים שלנו׳ - ברור לכולם שזה שטות. הרפורמים(והקונסרביטיבים) רואים ביהדות דת בלבד. לכן הם לא תמכו בציונות בתחילת דרכה. רק לאחר שקמה המדינה וראו שהיא מצליחה ב״ה, המציאו משהו. תהליך דומה לנוצרים. לכן אין פלא שרבנים שעושים תפילות משותפות עם נוצרים יתמכו גם ברפורמים! מעניין מה יאמרו אותם רבנים כשהרפורמים יביעו את דעותיהם בעד הקמת מדינה פלשתינית! אה, נכון, גם בזה הרבנים האלה תומכים!