אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

10 הערות בעקבות הראיון של הרב דרוקמן

בעקבות הסבריו של הרב דרוקמן אודות תמיכתו ברב מוטי אלון, מפרסם הרב אלי רייף, 10 הערות: "הגוף שלכם הוא שלכם ואם מישהו, אפילו שיהיה רב, נגע בכם, ספרו לנו"

10 הערות בעקבות הראיון של הרב דרוקמן
  (באדיבות המצלם)

השבת כשעלון 'עולם קטן' יגיע לידיכם, תקחו את הילדים שלכם, תקשיבו להם, והנה הצעה על מה לשוחח ולדון.

1. אל תקבלו אמירות רבניות מכוח הסמכות בלבד. תבחנו את הנימוקים, ובידקו אם יש מי שחושב אחרת ואת נימוקיו. קחו אחריות ותגבשו עמדה אישית.

2. בייחוד בעניינים הקשורים להבנת המציאות, תבחנו היטב, גם באלו יש מקום גדול לטעות, ואין לרבנים יתרון על אדם נבון אחר בהערכת העובדות.

3. העולם מורכב והאדם מורכב, ויכול להיות שמצד אחד אדם יפעל טובות גדולות, ומצד שני גם יטעה בטעות גדולה.

4. רבנים הם בני אדם וגם הם טועים. נכון שזה יותר מאכזב, כי הציפייה שלנו מהם יותר גבוהה הואיל ועיסוקם במוסר. אבל יש בזה גם צד מעודד המזכיר לנו שאף אחד מאיתנו לא יכול לשחרר עצמו מאחריות בעומדו לפני ה' ולומר "חשבתי כך" או "עשיתי כך" כי סמכתי על הרב.

5. העובדה שרב טועה אינה צריכה לשבור את האמון בכל הרבנים, כמו שהעובדה שרופא טועה אינה צריכה לגרום לאי אמון בכל הרופאים. למול הטועה יש גם את אלו שלא טעו, ובתלמיד חכם גדול שנראה לך שטעה בשיקול דעת דון אותו לכף זכות, אולם תלך אחרי מי שדבריהם מתיישבים על שכלך וליבך, ואתה יכול להבין את דבריהם.

6. תבחינו בין התורה לעוסקים בתורה. העובדה שמישהו שעוסק בתורה או מייצג תורה טועה או ח"ו מתנהג שלא כראוי אינה מעידה על התורה, ורק מטילה עלינו יתר אחריות ללמוד את התורה בעצמנו.

7. תבחינו בין הפלילי לבין המוסרי והדתי. מערכת המשפט מעצם טיבה בוחנת ומענישה על פי "הפלילי", אבל הנורמות שאנו דורשים מעצמנו ומהסובבים אותנו, ועוד יותר ממחנכים ורבנים, הם גם בתחום הדתי המוסרי והחינוכי. גם אם משהו אינו פלילי הוא עדיין יכול להיות אסור / מגונה / מתועב / בלתי ראוי / בלתי דתי.

8. אין לנו כיום מערכת שיפוטית ציבורית טובה יותר מאשר בתי המשפט. ככלל דרכם ביושר ובאמת והם דורשי אמת, ובייחוד בדין הפלילי והאזרחי. גם הם יכולים לטעות וגם את דבריהם אפשר לבחון. אבל כחברה, אם חפצי חיים אנחנו, מוטב לנו לקבל את החלטתם.
9. אדם שחטא, פגע, עשה מעשה רע, מצווה על התשובה. כגודל החטא כך גודל התשובה. יש מעשים שגם אם אדם עשה תשובה עדיין אנו כחברה נוהגים בו זהירות והרחקה ואחד מהם הוא פגיעה מינית. קל וחומר ממי שחטא בדברים מגונים ולא עשה תשובה, עלינו להתרחק.

10. הגוף שלכם הוא שלכם, ואין לאף אדם רשות לגעת בו או לפגוע בו! אם ח"ו מישהו ויהיה נחשב סמכותי ככל שיהיה ואפילו יהיה רב, או בתוך המשפחה, נגע בכם בלי רשותכם או באופן שגורם לכם אי נוחות, או ח"ו פגע, ואפילו אם אתם רק מרגישים תחושה לא נוחה ממה שנעשה ואפילו יש לכם ספק. בואו וספרו לנו.

אל תהססו, אל תתביישו, אל תאמרו זו אשמתי, אל תאמרו זה לא יכול להיות שהוא עשה משהו פוגעני! אל תשתקו. בוא אלינו ספרו ותשתפו אותנו, אנחנו – אבא ואימא נעמוד לצידכם בכל מקרה להיות לכם למגן ולעזר.

זיכרו שכוח החיים שלנו כבני אדם גדול. בכוחנו להחלים מפצע וחבורה גם נפשיים, ויש לנו ולכם כילדים הזכות והחובה להמשיך לחיות את החיים, כי יש לכם עוד דברים רבים וגדולים לעשות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
פששש...הערות שלא תופסות צד בויכוח.קסום
| 03-12-2015 16:54
2
איזה פחד! אם אלטף תלמיד בוכה עוד אשב בכלא
אורי | 03-12-2015 18:07
א. זה קצת מוגזם שכל נגיעה זה הופך לפשע. הרוב טהור ותמים, ליטוף או חיבוק קל שנועדו לעודד ולחזק. אבל היום מסכנים הילדים שאסור לאף אחד לקרב אותם. ב. בלי קשר. אתה מאמין לשופטים. השו"ע מכנה אותם: "רשע, מרים יד בתורת משה ואין לו חלק לעולם הבא". ג. אני בטוח שגם השופטים ליטפו או חיבקו פעם איזה ילד, אז יאלהה, כולם לכלבוש.
3
דבר אחד
נחום | 03-12-2015 18:53
" לעולם אל תדון אדם עד שתגיע למקומו" את זה חז"ל אמרו...
4
ל1: אל תיפול בפח. מה שכותב המאמר ניסח בשפה מתוחכמת
| 03-12-2015 22:51
זה אמ-אמא של נקיטת עמדה. המסר הארסי הוא אל תשימו לב לרבנים ובית המשפט הוא הסמכות שלנו. וכמובן כמה אני נאור
5
עכשיו לקרוא את כל ההערות כלפי פורום תקנה
גאוני | 03-12-2015 23:55
1. לא לקבל מכוח סמכות את דברי הפורום 2.ביחוד בדברים של הבנת המציאות 3. יתכן ויטעו טעות גדולה 4. רבנים הם בני אדם וגם הם טועים וכו' וכו'
6
ביזוי מו"ר הרב דרוקמן
תלמיד | 07-12-2015 1:54
לרב הכותב למעלה אין כבוד תורה למו"ר הרב דרוקמן. סליחה שאין לי דרך אחרת להגיד את זה, אבל רק בגלל אנשים מכונים רבנים שכמותו שמזלזלים בגדולים וגורמים עקב כך לזלזול בכל מעמד הרבנים והרבנות בדורנו ובכל הדורות, המשיח לא מגיע ואין ישועה גלויה בישראל. מעניין האם מר הרב רייף יבוא אל הרב דרוקמן שליט"א, גדול עולם, ויעיז בפניו את הבליו וחברי מרעיו.
7
העיקר חסר בעל נטיה הפוכה הוא חולה וצריך להזהר מאוד
י | 07-12-2015 10:21
בדיוק כפי שההלכה מחייבת גם את הצדיק הגדול שלא להתיחד עם בת 95 . בעל נטיה הפוכה אם הוא כזה ולא משנה במה נתפס צריך להזהר מילדים וגברים . והציבור צריך להשגיח עלי. עם זאת צריך לוודא שאכן יש בעיה ולא להעליל סתם.
8
נראה לי שהרב דרוקמן לא הובן
יוסף | 07-12-2015 23:48
ממה שהבנתי הרב אומר שזה מילה מול מילה הרי אף אחד לא היה שם אז למה להאמין למתלונן חוץ מזה ידוע שהר אלון מנשק תלמידים זו דרכו יכול להיות שהיא נראת מוזרה אבל זה לא הופך להטרדה הרבה הרבה פעמים זה הכל עניין של פרשנות אז למה לעצום עיניים ולקבל את פסק השופטים בלי לחקור אלו ראיות הובאו להם ובכלל במה הם מאשימים אותו זה לא שהוא אנס אלא מישהו הבין את החיבה שלו בעניין של הטרדה לכן אני מבין מאד את הרב דרוקמן שלא חושב שהרב אלון חטא
9
ועל כי מה יבקש סליחה?
חיים | 06-01-2016 23:21
הרי היום ברור שצעירים דתיים בעלי נטייה מינית הפוכה פנו אליו מרצונם מתוך מצוקה בבקשה לקבלת טיפול הנעשה ע"י סדרת מפגשים אשר בסופה צריך לבוא שינוי מסוים במידת הנטייה המינית. אלו מפגשים המשלבים שיחה, חום, חיבוקים והענקת אהבה של אב לבנו. בסוף אותם בחורים טוענים שהם נוצלו מינית ע"י "הרשע" הרב אלון? הרי מרוב שהוא צדיק הוא מיד הסכים לעזור להם בלי לחשוב שיתכן ובעתיד הוא זה שיפגע מכל העניין כפי שכך קרה.אפילו לא חשף את הסיפור והעדיף להגן על כבוד הבחורים ולקחת על עצמו את הכל...