אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אתם אשמים" - דברים כואבים שאמר לי מחנך אתיופי

"למה שיקרתם לנו מלכתחילה? מה הועלתם? כמה צער גרמתם לנו בשקר שלכם. השתמשתם בנו ככלי ניגוח נגד החרדים ואנחנו היינו כלי המשחק שלכם!" עדות כואבת של מחנך אתיופי

"אתם אשמים" - דברים שאמר לי מחנך אתיופי
  למצולם אין קשר לכתבה (הדס פרוש/פלאש90)

הייתה לי שיחה מרתקת(!) עם מחנך שהינו בן העדה האתיופית. אני מביא בפניכם כמה ציטוטים, ששינו לי את צורת ההסתכלות.

א. "בתחילת העלייה מאתיופיה, שינו לנו את השם האתיופי לשם עברי. שינוי השם עזר לנו במלאכה הקשה כל כך של ההשתלבות בחברה הישראלית. עד שקמו כל מיני פעילים חברתיים שזעקו על הגזענות ולימדו את העולים להישאר עם השמות המקוריים שלהם ולהישאר מחוברים למסורת שלנו באתיופיה וכו'. עכשיו יש לעולים שמות "אסליים", שאף ישראלי לא יודע לבטא. המורים של העולים יכולים ללמד שנה שלימה את התלמידים בלי לדעת שהם פשוט קוראים את השמות של תלמידיהם בצורה מגוחכת ומעליבה. למה אשכנזי שמעברת את שם המשפחה שלו עושה מעשה חשוב אבל אתיופי שעושה זאת נחשב אדם שנכנע לשבט הלבן?"

ב. "באתיופיה אמרו לנו כל הזמן נציגי הסוכנות שאנחנו יהודים גמורים ושאין שום חשש לגבי הייחוס שלנו ליהדות. כשהגענו לארץ אמרו לנו שאנחנו צריכים להתגייר בגלל ספק על ייחוס יהודי אתיופיה. האשמתם את הרבנות הראשית באטימות ובגזענות, אבל האמת היא שאתם אשמים! למה שיקרתם לנו מלכתחילה? מה הועלתם? כמה צער גרמתם לנו בשקר שלכם. השתמשתם בנו ככלי ניגוח נגד החרדים ואנחנו היינו כלי המשחק שלכם!"

ג. "באתיופיה חיינו בכפרים, ועבדנו כרועי צאן ובחקלאות. בני העדה כבר מגיל צעיר מאוד עבדו בעבודות כפיים ובעבודת אדמה. כשהגענו לארץ, שמו אותנו בבתי ספר רגילים ולא מקצועיים מטעמים חברתיים: אנחנו לא נפלה את האתיופים ונתייחס אליהם כאזרחים סוג ב'. אז מה עשיתם? שלחתם אותנו ללמוד מתמטיקה והיסטוריה לבגרות, כדי שיהיה לנו שוויון הזדמנויות כמו לצברים. בפועל, רבים נשרו מן הלימודים. אלו שלא נשרו, השיגו ציונים נמוכים להחריד ולא הצליחו להתקדם אקדמית. כמה אחוזי אבטלה ופשיעה יש באוכלוסייה האתיופית בגללכם! למה הפכתם את מקצוע החקלאות לפחיתות כבוד עבורנו והפקרתם את פרנסתנו על ידי נתינת המקצוע לתאילנדים?"

ד. "בזכות הרקע שלנו באתיופיה יכולנו להיות גששים נפלאים בצבא. אבל לא השתמשתם בכישורים שלנו – שלחתם לתפקידים אלו את הבדואים: בראש שלכם בטח חשבתם שלשלוח אתיופים לתפקידים אלו זו גזענות, כאילו שאנחנו לא מספיק טובים בשביל יחידות חי"ר רגילות. ראיתם בזה פחיתות כבוד עבורנו. מי נתן לכם את הזכות לקבוע מה מכבד אותנו ומה לא? עכשיו המצב שלנו יותר טוב?"

תחשבו לעצמם מה היה קורה אם פרנג' היה מרשה לעצמו לדבר ככה…

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
עצוב וכואב
אחיה | 03-12-2015 13:57
2
כואב הלב
המומה | 03-12-2015 14:04
אף פעם לא שמעתי בן העדה מביע כל כך טוב את הנקודות הכואבות....האם יש דרך להתחיל בחזרה? אולי כפרים אתיופיים?
3
הרבה יותר גרוע לעשה לספרדים מקום המדינה ועד עכשיו
אפי | 03-12-2015 14:15
האטומים השמאלנים אשכנזים חילונים ראו עצמם בני האלדים שיודעים הכי טוב מה טוב לספרדים זלזלו בתרבות שלהם במסורת שלהם בכל הערכים שעליהם חינכו, ועדיין לא תוקן המצב.
4
לפני 60 שנה יוצאי תימן אמרו דברים דומים. והיום?
יובל | 03-12-2015 14:36
"ארץ ישראל נקנית בייסורים..." אלה ייסורי הקליטה שכמובן שצריך לצמצם אותם ולא להנציח. גם היחס ליוצאי תימן לפני 80 שנה ויותר היה מחריד: רבנים הטילו ספק בייחוס של חלקם, שמות המשפחה שלהם צרמו, הפקידים ראו בהם טובים רק בתור פועלים חקלאיים והאשימו אותם שהם מביאים אבטלה, פשיעה ואפילו מפיצים מחלות שמסכנות את הציבור. ב"ה, העם התבגר והיום אנחנו במקום טוב יותר מהבחינה הזאת. אני מקווה שגם השיח על יוצאי אתיופיה יהפוך במהרה בימנו לנחלת העבר.
5
שבוע לא פשוט
| 03-12-2015 14:43
למחנה הסרוג
6
למה? כי הייתם עושים מהומת עולם...
חייל דוס | 03-12-2015 15:32
תנסו לדבר עם אתיופי בוקר טוב. למה את אומר? בגלל שאני אתיופי? את גזען ? מה נשמע? למה אתה שואל? בגלל שאני שונה ממך? אתה רוצה לעבוד ? למה? בגלל שאני שחור ??? המדינה השקיע מליונים בקליטת האתיופים הרבה יותר מהרוסים ופי 10 מהמרוקאים (שלא קיבלו כלום) ועבר דור והם לא התקדמו לשום מקום לעומת כל עדה שהתקדמה הלאה אבל האתיופים עסוקים כל היום לבכות ולהתלונן
7
אמינות השיחה
חוה | 03-12-2015 16:06
צר לי .אני עובדת ,גרה בשכנות, מיודדת, עם רבים מיוצאי אתיופיה. על רקע זה אני חייבתלומר: סליחה אבישי, אתה לא אמין.
8
זה קורה כשמבלבלים בפירוש המושגים: הפליה, גזענות
!!!!! | 03-12-2015 16:31
וחופש בחירה אמיתי. הכל ע"פ מה שהמערבי חושב. בהמשך לזה הם אכן הפכו לכלי ניגוח כלפי הממסד ע"י עמותות שניצלו אותם (קישון כתב על זה פעם ספר ומחזה משהו בלול התרנגולות או שם דומה)
9
מה שנכון נכון, צודק במאה אחוז.
מדינת אשכנזים גזענית | 03-12-2015 16:59
מדינה גזענית
10
אממממממממ
geta | 04-12-2015 0:19
אבישי גרינצייג, אם מה שכתבת לא פרי דימיונך, פגשת לא מחנך, אלא מישהו שטרם הבין את המציאות. מישהו שלא הבין שהמדיניות שמלווה את יוצאי אתיופיה נוצרה להישאר לנצח. והחרדים וגם כל האחרים עם הכיפות המגוונות וכאלה שלא שותפים בהנצחת המדיניות המדכא.
11
בשם אי הגזענות נגרם עוול
החזרה לישראל | 04-12-2015 2:02
לכל אחת מהעדות נדבקו דברים בעת גלותה, מוזיקה אשכנזית היא בעלת סממנים נוצרים, מזרחית -מוסלמית, וכן הלאה. החזרה לארץ היא לא פסיפס אין סופי, כולנו צריכים להשתנות מעט. יישאר ייחודיות (היו 12 שבטים, זוכרים). אבל הרוב ייעלם.
12
נמאס מהקשקושים של אבישי
יהודה | 06-12-2015 1:42
אין לכם כותבים יותר רציניים מהילד הזה?! שממציא כל פעם דברים שלא היו ולא נבראו, הכל פרי מוחו הגזעני והקודח.
13
חבל שסרוגים מעלים פוסטים כאלה
שלומית | 15-12-2015 18:17
עצוב מאד שאתר ציוני דתי משתף פעולה עם טקסט שכל בר דעת מבין שהוא שטותי. עושים כאן עוול בפעם המי יודע כמה לקהילה היהודית אתיופית בישראל.