אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מציעים לי לעשות פדיון נפש, זה אמיתי?

כל הזמן יש פרסומים שאדם עם בעיות רפואיות, או במציאת שידוך, או בפרנסה, יכול להינצל תמורת פדיון נפש, שהוא סכום כספי גבוה, לאיזה מוסד, שיבצע עבורו תיקונים רוחניים, וכך בעייתו תיפטר. יש באמת דבר כזה? הרב אבינר משיב

מציעים לי לעשות פדיון נפש, זה אמיתי?
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

[ראיין: הרב מרדכי ציון]

ש: כל הזמן מתפרסם, ובמיוחד בעלוני שבת שונים, שאדם עם בעיות רפואיות, או מציאת שידוך, או פרנסה, יכול להינצל תמורת פדיון נפש, שהוא סכום כספי גבוה, לאיזה מוסד, שיבצע עבורו תיקונים רוחניים, וכך בעיתו תיפטר. יש באמת דבר כזה?

ת: אין לזה מקור לא בתורה, לא בנביאים, לא בכתובים, לא במשנה, לא בגמרא, לא ברמב"ם ולא בשולחן ערוך. זה מנהג של דורות אחרונים שמקורו בחסידים.

ש: מה נהוג אצלם?

ת: מי שבא בבקשה אצל האדמו"ר עם פתקא המכונה קוויטל מצרף סכום כסף קטן, הוא מכונה "פדיון נפש" או בקיצור "פדיון", והאדמו"ר משתמש בו לצדקה. החסידים אומרים שיש מקור לפתקא בדברי הרמב"ן על במדבר א מה, אבל שם לא מדובר בכסף. וכן שיש לכסף מקור במעשה שאול שבא אל שמואל הנביא ונתן לו "רבע שקל כסף" (שמואל א ט ח), אבל מדובר בסכום זעיר, שהרי לפני כן אמר שאול: "הלחם אזל מכלינו ותשורה אין להביא לאיש האלהים" (שם ז), כלומר מדובר במתנה של קצת מזון.

ש: סליחה על השאלה. הכסף שניתן לאדמו"ר הוא מיועד לחלוקה לצדקה או לכיס הפרטי של האדמו"ר?

ת: האדמו"ר נותן אותו לצדקה. כמובן אם האדמו"ר בעצמו הוא עני וחסר דברים חיוניים לחיים, ודאי שיש לנו חובה לפרנסו כמו כל אדם עני מישראל וקל וחומר אם זה רבנו שמלמד אותנו.

ש: אז מה הפשר של כל תעשיית פדיון הנפש שגורפת מיליונים?

ת: נקווה שזה לצדקה. יש לבדוק. אבל מה שבטוח הוא ש"צדקה תציל ממות" (משלי י ב). זו גמרא מפורשת של בתו של רבי שנצלה ממות ביום חתונתה כי נתנה צדקה, כלומר נתנה את הארוחה שלה לעני שבא לחתונה (שבת קנו ב). וזה גם הגיוני שצדקה תציל ממות, מידה כנגד מידה. הוא מציל אדם, אז ד' יציל אותו.

ש: וזה בטוח?

ת: ודאי לא. צדקה היא מצוה גדולה שמביאה ברכה על האדם, אבל אינה קסם. יש עוד חשבונות לרבונו של עולם שאיננו מכירים. "אין בידינו לא מיסורי הצדיקים ולא משלוות הרשעים" (אבות ד טו), מה שמתפרש: אין בידינו להבין. לפעמים יש צדיק ורע לו ויש רשע וטוב לו. אבל בלי ספק יש לצדקה ערוך גדול.

ש: ובסיכום?

ת: תמיד מצוה גדולה לתת צדקה. אך על פי השולחן ערוך (יו"ד רנא י) יש לבדוק אם זה עני אמיתי או רמאי. וכן לגבי ארגוני צדקה וחסד, יש אמיתיים ויש רמאים. לבדוק היטב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
הכוונה לבתו של רבי עקיבא
| 18-11-2015 13:00
2
פדיון נפש זה לא קשור לחסידים, זה תיקון מיוחד כתבו מהרחו
יהודי | 18-11-2015 22:02
יש כמה גירסאות לפדיון נפש, של הרשש, ושל החידא.כל המקובלים עורכים זאת. הרב כדורי, הרב שרעבי וכו'. מחילה מכבוד הרב, שמדבר על דברים שאינו יודע ובקי בהם. לא חייבים להביע דעה בכל דבר .
3
ייש"כ לרב שליט"א
איש אמת | 19-11-2015 15:52
צריך קצת להחזיר את השפיות ואת השכליות ליהדות
4
תתבייש
נתן | 22-11-2015 0:03
ראיתי בספריו של החידא הקדוש שכותב על כך ומסביר איך לעשות אז מה פתאום שהרב אבינר ייתחייס לכך באופן מזלזל רק בגלל הרמאים. שייתבייש לו כך לזלזל בכתבי החידא הקדוש. ולכתוב לא התכוונתי יגרום לגיחוך.
5
אין חובה
| 23-11-2015 10:43
אין חובה לענות אם לא יודעים
6
כנסו
הרב בגימוף | 28-12-2015 14:26
פדיון נפש זה נקיון לנפש האדם ע''י מטבעות וחכם הבין עושה והכסף לצדקה ואם החכם עני יכול לקחת לעצמו,, וכן פדיון יש לו נוסחים כמו של הרש''ש הרב חיד''א בן איש חי הרב כדורי הרב שרעבי ולא טוב שהרב נגד זה ומי שלא מבין שלא יכתוב מה שבה לו רק מי שמבין
7
חסדי נעמי
סימה | 27-11-2018 22:59
הייתי בהרצאה של האירגון חסדי נעמי....עכשיו רצו שכל אחד ואחד ירשום שם משפחה מספר בנק... עכשיו: האירגון הזה נותן באמת צדקה לעניים?
8
הרבי
נועם | 20-04-2021 6:19
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף