אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמואל אליהו: "חילול ה' האמיתי הוא אי חשיפת "פרשת שיינברג"

היסטוריה בציונות הדתית והחרדית: רבנים קוראים להקים קוד אתי לרבנים בעקבות פרשת 'הרב מהצפון' ולבקש ממשטרת ישראל להקים מערך חקירות מותאם לקהילה הדתית והחרדית.

"חילול ה' האמיתי הוא אי חשיפת "פרשת שיינברג"
  (באסל עווידאת/פלאש90)

למעלה מ250 רבני קהילות, ערים ומושבים השתתפו אמש ביום עיון מיוחד לציונות הדתית והחרדית לצד אנשי מקצוע, פסיכולוגים יועצות חינוך ואנשי משטרה.

הרבנים הראשים לישראל ורבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, דיברו על חשיבות הצבת הגבולות לרבנים המטפלים בשאלות ההלכתיות האישיות והסבירו כי במקרה שמישהו חוצה אותם יש להתריע באופן מיידי.

בין הרבנים הבולטים שהגיעו לאירוע היו הרב חיים רבי ראש מוסדות 'עטרת חכמים' בחולון, רבה של ירוחם הרב יצחק שליו, הרב יהושע שפירא, הרב מנחם בורשטיין ראש מכון 'פועה' והרב פרץ יוסף ראש 'מוסדות תורה' בקרית אתא.

מי שעומד מאחורי היוזמה הוא מנכ"ל איגוד רבני קהילות, עמיחי אליהו, אשר איגד את מרבית הארגונים הציוניים דתיים ליוזמה זאת. "אנחנו רוצים לבנות יחד עם הרבנות הראשית ולא נגדה".

בסיום הכנס הודיעו הרבנים כי הם מבקשים מהרבנות הראשית לישראל לקבוע קוד אתי לרבנים של אסור ומותר, בקשר שבין הרב לנשים והחליטו לשגר למשטרה בקשה מיוחדת להקים מערך מותאם למגזר החרדי והדתי לטיפול בפגיעות במגזרים אלו.

רבה הראשי של ישראל, הרב דוד לאו, אמר כי יש להיזהר להפוך נושאים אלו לדיון ציבורי רחב וקרא לרבנים: "אם אתם שומעים שחלילה מישהו עבר את הגדר מהנושא ההלכתי לנושא האישי, אתם צריכים להעמיד מיד חומת ההפרדה על תילה. אם שומעים שמישהו גלש לשאלות שהוא לא צריך לעסוק בהן, צריך להתריע על כך. בואו נהיה זהירים כדי שלא יקומו עוד מעונות לנשים נפגעות ונגדל עוד דור של ילדים נפגעים".

"יש חשיבות גדולה שהתלונות יגיעו דרך הרבנים" אמר הראשל"צ הרב יצחק יוסף. "כיוון שלרב יש אחריות לדאוג למשפחות ולקהילה. הוא זה שידע כיצד לכלכל את הצעדים על מנת שהפגיעה תהיה קטנה ככל האפשר בציבור. הרב הוסף וציין שהרבנים חייבים להיות דוגמה לציבור וקרא לרבנים להימנע משימוש בטלפונים לא כשרים".

רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, שחשף את פרשת הרב מהצפון סיפר כי לאחר החשיפה פנתה אליו אחת הנשים שהתלוננו במשטרה וסיפרה כי לא העזה להתלונן, בשל הפחד שלא תזכה לגיבוי מהקהילה.

"החילול ה' האמיתי הוא עצם קיומו של מקרה כזה ואי חשיפת הסיפור והמשך הפגיעה בחפים מפשע נוספים". הרב אליהו ציין שהתורה מלאה בפסוקים המורים לפרסם מקרים בהם הפרסום לציבור יחזק את הנפגעים וייצור הרתעה. "וכל העם ישמעו ויראו ולא יזידון עוד" ציטט הרב.

במסגרת הדרכים להתמודד עם פרשות מסוג זה בשל המגבלות שחלות על הקהילה הדתית והחרדית העניק הרב אליהו מספר דרישות שיש לדרוש מרשויות החוק כפי שנעשה בפרשת 'הרב שיינברג'.

בנוסף לדברים קרא הרב למערכת המשטרתית לייצר מנגנון שיודע לעבוד עם הציבור הדתי והחרדי. הרב ציין לשבח את מפקד משטרת צפת שסייע לו במקרה בצפון ואת ח"כ עליזה לביא הפועלת בתחום קידום מעמד האישה.

יחד עם זה הוסיף הרב ואמר שלא תמיד הרצון של המשטרה להעמיד לדין עומד בקנה אחד עם אינטרס לשמור על המשפחה, הבעלים הילדים. "על כן יש חשיבות גדולה שרבני הקהילות והערים יהיו מעורבים באורך התהליך".

בכנס עסקו מספר גופים מרכזיים שעוסקים ברבני קהילות ביניהם "איגוד רבני קהילות", "מדת", "שעלי תורה" , "מעייני הישועה" ועוד ביצירת קוד אתי להתנהלות בתוך הקהילות בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית.

ראש מכון 'פוע"ה' הרב מנחם בורשטיין ביקש להוסיף כי "על אף הנתונים הקשים בהקיף התופעה במגזר הדתי, המצב היום בציבור הזה טוב בהרבה מהציבורים האחרים".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
למה כלכך היה חשוב לרב אליהו
ראובן | 16-11-2015 18:20
בכנס הזה? יש פורום תקנה. יש משטרה. יש בתי משפט. הא הוא לא סומך על השופטים מספיק.... אז קצת פרסום לא יזיק...
2
מי מנע מהרבנים להצטרף לפורום תקנה
יהודי | 16-11-2015 19:04
להכניס את ידיהם לבוץ לנקות את המרחב מפוגעים למיניהם הריבוי של הגופים רק יפגע במשימה לא שמענו חלק מהרבנים שהשתתפו בארוע מתבטאים בפרשת אלון כי הם העדיפו לא ללכלך את ידיהם
3
אין מטרה להחליף את הקיים אלא למנוע את הנפילה הבאה
יצחק | 16-11-2015 19:58
המטרה היתה לתת כלים. לעצור לפני שהנגע מתפרץ. לדעת להציב סייג. קוד אתי. המשטרה ומערכת המשפט ועוד מטפלים רק בדברים הפליליים ורק לאחר שכבר קרו. פורום תקנה לא מטפל רק בפלילי אבל גם הוא עוסק רק בדיעבד. כאן יש רצון ליצור סייג כדי שהעניינים לא יישנו לכל המלעיזים מדוע לא היה כך קודם זו אינה חכמה. ב"ה שהציבור ורבניו התבגרו להבין כעת את הצורך. אכן טוב אם כבר קודם אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא
4
לכל המגיבים
אחד שיודע | 16-11-2015 20:37
המטרה העיקרית היא לברר את האמת ולא להוציא כתבות.. שמואל אליהו בגימטריא חילול השם!! שמואל אליהו מוציא כתבות על גבו של הרב עזרא שיינברג בלי סוף!! לא אתפלא בכלל אם יום אחד תלקח לחקירות שבכ..כי אתה כלכולך מלוכלך!!!!! גועל נפש של בנאדם!!
5
למערכת סרוגים בקשה למחיקת תגובה
שוש | 16-11-2015 21:00
אנא מחקו את תגובתו של חונן עמיר עקב שימוש בלשון הרע ותוכן בזוי ומצער שאינו ראוי להופיע באתרכם . תודה
6
לפי הציטוט בסוף הכתבה הרב בורשטיין צריך לספר מה הוא
יודע | 16-11-2015 21:38
יודע "ראש מכון 'פוע"ה' הרב מנחם בורשטיין ביקש להוסיף כי "על אף הנתונים הקשים בהקיף התופעה במגזר הדתי, המצב היום בציבור הזה טוב בהרבה מהציבורים האחרים". מדאיג, מישהו יודע מה היקף התופעה.
7
למגיב מס' 2 - היא הנותנת!
אבי | 16-11-2015 23:54
הרבנים לא התבטאו בפרשת הרב אלון כי הם יודעים את האמת והיא - הרב אלון לא עשה שום דבר אסור. הרב שמואל אליהו דן בבי"ד על פי דיני תורה אך פורום 'סכנה' וראשיו פעל ממניעים שאינם טהורים ולא יוכלו לומר כי בתם לבבם ובניקיון כפיהם עוללו את מה שעוללו לרב אלון.
8
מטפלים טוענים שקים כמעט בכל ת"ת עם בנים
די להשתקה | 17-11-2015 7:22
9
שמואל.. שקט!!
מה הקשר עכשיו?? | 17-11-2015 11:01
רק אותך זה מעניין.. ומעניין למה..
10
יפה שהרב שמואל מצטייר כמושיע הגדול בסיפור הזה, אבל
| 17-11-2015 12:04
מה שצריך לשאול איך שיינברג צמח למימדים כאלה בחסותו ובברכתו. אותו שיינברג שהתעסק ב"קבלה" וב"פנימיות התורה" והקים בד"ץ פרטי (כדי לגזול מהציבור שכן זו תכליתם של כל הבדצ"ים) היה במסלול ברור למקום שהוא נמצא היום. כל בר דעת מבין שקבלה אמיתית לומדים מעטים ויחידים בדור וכל ה"רבנים" שלומדים כאילו "קבלה" הם בעצם שרלטנים ורמאים. הקושיה הגדולה על הרב שמואל היא איך הוא ראה את המפלצת הזו צועדת במסלול ברור ולא עשה כלום. או שהוא לא ראה כלום ואז הקושיה עליו ועל אביו זצ"ל גדולה פי כמה...
11
מה הקשר??
שמואל המעפןן | 17-11-2015 12:35
את מי זה מעניין בתוך כל הפיגועים והמצב הנורא של עמ"י חוץ ממך?? שמואל.. כנראה שיש לך איזשהי סיבה.. שב בשקט כברר!!! בושה לצפת שאתה רבה. עלק הלכה. פושע!!!