אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תיעוד מצולם מוכיח: כשמדובר במסגדים המדינה נמנעת מלהרוס

בימים האחרונים לפני המועד שנקבע להריסת בית הכנסת 'איילת השחר' בגבעת זאב, מציגה תנועת רגבים סדרת מסגדים ומבני דת שהולבנו, או שהמדינה נמנעת מלאכוף נגדם את צווי ההריסה

תיעוד מצולם מוכיח: כשמדובר במסגדים המדינה נמנעת מלהרוס
  (צילום: תנועת 'רגבים')

בימים האחרונים שנותרו למועד הסופי אותו קבעו שופטי בג"ץ להריסת בית הכנסת בגבעת זאב, מפרסמת תנועת 'רגבים' תיעוד מצולם ובו מקבץ מגוון ​של מסגדים ומבני דת שנבנו בניגוד לחוק ברחבי הארץ – החל מצפון רמת הגולן ועד צפון הנגב – אך המדינה נמנעת מהריסתם.

לטענת גורמים בתנועה כלל המבנים קיבלו במהלך השנים צווי הריסה מטעם רשויות הפיקוח, לאחר שהוקמו תוך הפרת החוק וללא היתרי בניה. חלק מהמסגדים ומבני הדת ממוקמים מחוץ לתכניות מתאר של יישובים קיימים, אחרים בנויים בתוך שמורות טבע וגנים לאומיים, ואפילו על גבי קרקע פרטית בבעלות יהודית.

ב'רגבים' מבהירים כי "ברחבי הארץ ישנם מאות מסגדים ומבני דת לא-יהודיים שנבנו בניגוד לחוק, והמבנים המופיעים בתיעוד הינם רק כאלה שרגבים פעלה בעניינם מול הרשויות השונות. אין מדובר במקרה יחיד, כי אם בהלך רוח לפיו מדינת ישראל מגלה אפס סובלנות במקרי פלישה ובניה בלתי חוקית המבוצעים על ידי המגזר היהודי ומגלה את מלוא הסבלנות כלפי מקרי פלישה ובניה לא חוקית המבוצעת על ידי המגזרים הלא-יהודים".

בין המקרים ניתן להצביע על מסגד שנבנה בליבו של בית קברות יהודי עתיק, בתוך הגן הלאומי 'סובב חומות ירושלים'. מקרה בולט נוסף הוא המסגד שנבנה בכפר בורין בשומרון על אדמות מדינה. בג"ץ הוציא צו ביניים כנגד המשך הבניה, ולאחר הפרת הצו הורה על הריסת התוספת – אך המבנה נותר על תילו. כך גם במסגד שנבנה על קרקע חקלאית מחוץ לתכניות המתאר של הכפר מג'ד אל כרום ליד כרמיאל – המסגד עומד על תילו באין מפריע ובתקופה האחרונה נוספו לו שני צריחים. לצד המסגדים מצביעה רגבים על שורה ארוכה של מבני דת הקדושים לעדה הדרוזית, שנבנו בניגוד לחוק, חלקם בשטח שמורות טבע תוך פלישה לאדמות מדינה, ואשר לפני כשנה החליטה ממשלת נתניהו להלבינם בעלות משוערת של 12 מיליון שקלים.

כזכור, עמותת בית הכנסת 'איילת השחר' ההטוענת לבעלות על הקרקע, נמצאת בליבו של תהליך לאישור ולרישום ראשון של הקרקע, אולם בטרם הוכרעה המחלוקת המשפטית, הורה בג"ץ להרוס את בית הכנסת בשל העובדה כי אין לו היתרי בניה כדין. בג"ץ דחה את בקשות המדינה לדחיית ההריסה בשל המצב הביטחוני, ומנגד אישר בקשות דומות מטעם המדינה לדחיית הריסה במגזר הלא יהודי בשל המצב הבטחוני.

"ברור שישנה חובה בסיסית על המדינה לאכוף את החוק", אומרים בתנועת רגבים, "אולם אין לקבל מצב בו אכיפת החוק נעשית בצורה בררנית ומפלה, ועל כן אין לקבל את העובדה שהמדינה הורסת בית כנסת בטיעונים של היעדר חוקיות בעוד היא נמנעת מלאכוף את אותו החוק כלפי עשרות מסגדים ומבני דת לא יהודים, בטענה שמדובר במבני דת ולכן "העניין רגיש", ומדיניות זו תקפה גם לגבי מבני דת לא חוקיים שנבנו על קרקעות פרטיות של יהודים".

"לא ברור כיצד, במהלך השנים האחרונות, משרדי הממשלה הצליחו לקדם תכניות רבות לשם הלבנה והכשרה של עשרות אתרי דת בלתי חוקיים של עדות לא יהודיות, ומנגד – לא מצליחה ממשלת ישראל למצוא את הפתרון למניעת הריסת בית הכנסת בגבעת זאב. ברור כי כאשר המדינה רוצה, המדינה יודעת להסדיר ולהלבין בניה לא חוקית".

(צילומים: תנועת 'רגבים')

אל פורה - מקבץ לא חוקי ליד ערד. מסגד. צו הריסה

אל פורה – מקבץ לא חוקי ליד ערד. מסגד. צו הריסה

ג'ילזון. מסגד לא חוקי על אדמות מדינה. צו הריסה.

ג'ילזון. מסגד לא חוקי על אדמות מדינה. צו הריסה.

בורין. מבנה לא חוקי על אדמות מדינה. צו הריסה + הפרת צו ביניים

בורין. מבנה לא חוקי על אדמות מדינה. צו הריסה + הפרת צו ביניים

אל פורה

אל פורה

ירושלים - מסגד לא חוקי בשטח בית קברות בתחום גן לאומי סובב חומות (1)

ירושלים – מסגד לא חוקי בשטח בית קברות בתחום גן לאומי סובב חומות (1)

ירושלים - מסגד לא חוקי בשטח בית קברות בתחום גן לאומי סובב חומות (2)

ירושלים – מסגד לא חוקי בשטח בית קברות בתחום גן לאומי סובב חומות (2)

מג'ד אל כרום. מסגד. מחוץ לתכנית מתאר

מג'ד אל כרום. מסגד. מחוץ לתכנית מתאר

מסגד באל סייד. מחוץ לתכנית מתאר

מסגד באל סייד. מחוץ לתכנית מתאר

נבי איליה. רמת הגולן ליד מסעדה. מחוץ לתכנית מתאר. צו הריסה שיפוטי - הולבן

נבי איליה. רמת הגולן ליד מסעדה. מחוץ לתכנית מתאר. צו הריסה שיפוטי – הולבן

6

נבי חזורי. צומת סיירת אגוז. דרוזי. בתהליך הלבנה

נבי חזורי. צומת סיירת אגוז. דרוזי. בתהליך הלבנה

נבי יודה ליד שאר ישוב. דרוזי. צו הריסה שיפוטי. בתהליך הלבנה

נבי יודה ליד שאר ישוב. דרוזי. צו הריסה שיפוטי. בתהליך הלבנה

3

נבי יעפורי. דרוזי. בלב שטח חקלאי ללא תכנית מתאר. בתהליך הלבנה

 

2

סת חדרה. קבר קדוש לעדה הדרוזית. בלב שמורת הכרמל

 

1

אל זרנוג. מסגד לא חוקי על קרקע יהודית פרטית

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
יש יום לאל איום - אוי לכם "שופטי" ישראל
ניסן | 13-11-2015 8:45
2
שיסגרו בקומבינה כמו של הרב זלמן מלמד פינוי תמורת כספים
גרשון | 13-11-2015 9:51
אין טעם למאבק תעשו כמו שהרב זלמן מלמד עשה בבית אל תסכמו על פינוי והריסה בתמורה לכסף ובניית בית כנסת חדש בבית אל עשו קופה יפה מאד מהפינוי הזה גם בתים חדשים וגם ישיבה חדשה לרב זלמן מלמד אם לרב זלמן מלמד זה היה מותר אפילו שהוא היה נוגע בדבר גם לכם זה מותר
3
לא מסכימה עם בגצ אבל
אחת | 21-11-2015 22:10
יש עוד בתי כנסת לא חוקיים שנבנים בשטחים ציבוריים ברחבי הארץ. ולא הורסים גם אותם ומנסים להלבין. גם כשזה על חשבון עשרות אזרחים ולטובת קהילה אחת שפרעה חוק- אנחנו מבינים שבית כנסת זה מעל הכל. כך שהמדינה לא מתחשבת רק בפורעי חוק ערבים, אלא גם בפורעי חוק יהודיים.