אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרסום ראשון. המלצות ועדת לוי לחוקת הבית היהודי: פחות כוח לבנט

המלצות ועדת לוי לתיקון חוקת הבית היהודי מצמצות את השריונים של בנט מארבעה לשניים. ונותנות יותר כוח למרכז בקביעת מוסדות המפלגה. אולי בשל כך היא מעוכבת כבר שלושה חודשים?

ההמלצות לתיקון חוקת הבית היהודי: פחות כוח לבנט
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

פרסום ראשון: אלה עיקרי המלצות ועדת לוי

אתמול פרסמנו בסרוגים כי בבית היהודי מעכבים את אישור החוקה החדשה המכילה את מסקנות ועדת הרב לוי, והיום בעקבות מידע שהגיע לסרוגים אנחנו מפרסמים את עיקרי המלצות ועדת לוי בפרסום ראשון.

נזכיר כי בכינוס הסוער של מרכז הבית היהודי ב-2014, בו שונתה חוקת המפלגה הוסכם על הקמת ועדה לתיקון החוקה. לאחר מהומה בכינוס המרכז שהגיעה עד כמעט תגרה, ובקרב מיקרופונים בין בנט ליוני שטבון, הושגה מאחורי הקלעים פשרה בין יו"ר המפלגה בנט והמזכ"ל אורבך, לבין נציגי סניף ירושלים שעמדו בראש המתנגדים לחוקה – בתמורה להסרת כל ההסתייגויות וביטול הדרישה להצבעה חשאית, נקבע כי תוקם ועדה מיוחדת בראשות יו"ר המפד"ל לשעבר הרב יצחק לוי שתכונס בתוך 3-5 חודשים כדי להציע תיקונים לחוקה. לאחר שלוש שעות של צעקות, ובעקבות הפשרה עברה החוקה החדשה במרכז המפלגה ברוב של 95% בתוך שלוש דקות של דיונים בלבד.

הועדה סיימה את דיוניה כבר לפני חודשים, אולם בבית היהודי סרבו עד כה לפרט או להציג את המסקנות וההמלצות. בשיחה עם יו"ר הועדה הרב יצחק לוי הוא אמר לנו אתמול "אנחנו סיימנו את עבודתנו לפני יותר מחודשיים, ישבתי עם היועץ המשפטי של המפלגה ועם המזכ"ל בישיבה משותפת לנסח את הסעיפים לסדר ולראות את כל התיקונים. אני סיימתי את העבודה שלי, כל המסקנות התקבלו פה אחד ועכשיו זה מוכן להגשה".

ממידע שהגיע לידי סרוגים ומתפרסם לראשונה, עולה כי השינויים העיקריים בחוקה הם הוספת מקום משוריין נוסף לבחירת חברי המרכז (15), הורדת כוחו של היו"ר בבחירת מוסדות המפלגה והקלה באפשרות של חברי המרכז לבצע שינויים בחוקה או בכינוס המרכז.

עיקרי המלצות ועדת לוי

  החוקה הקיימת של הבית היהודי המלצות ועדת לוי
שריון ליו"ר היו"ר יכול לשריין שני מקומות בעשירייה הראשונה ושני מקומות בעשירייה השנייה היו"ר יכול לשריין מקום אחד בעשירייה הראשונה ומקום אחד בעשירייה השנייה
שריון לחבר המרכז המקום ה-10 ברשימה משוריין לחבר מרכז שייבחר על ידי המרכז המקום ה-10 וה-15 משוריין לחבר מרכז שייבחר על ידי המרכז
בחירת מזכ"ל המפלגה מינוי של היו"ר בחירה של חברי המרכז
בחירת נשיאות המפלגה היו"ר ממנה 4 חברים, המרכז בוחר 3 נוספים היו"ר ממנה 3 חברים, המרכז בוחר 4 נוספים
שינוי החוקה שינוי חוקה יעשה ברוב של 60% מחברי המרכז שינוי חוקה יעשה ברוב של 51% מחברי המרכז
ועדת הבחירות היו"ר ממנה 3 חברים, והמרכז בוחר 4 נוספים כל חברי הועדה נבחרים על ידי המרכז
כינוס מיוחד של המרכז לבקשת היו"ר או בחתימת 25% מחברי המרכז לבקשת היו"ר או בחתימת 15% מחברי המרכז
אב בית הדין של המפלגה מי שכשיר לכהן כשופט שופט בדימוס
יציאה המפלגה מהממשלה החלטת היו"ר והודעה לחברי הסיעה גם המרכז ראשי להעלות את ההצעה

בנט עדיין שולט

יש לציין, כי בנט עצמו, לא השתמש בכל השריונים שעמדו לרשותו. ינון מגל אכן שורין בעשירייה הראשונה, אך השריון השני של אלי אוחנה התפוצץ לו בפנים בעקבות התנגדות והוא נאלץ להתקפל ממנו אחרי יומיים בקול ענות חלושה. בעשירייה השנייה שריין בנט את ענת רוט בחמישיה השלישית וזאת כדי לחסום את יהודית שילת ולדחוק אותה לחמישייה הרביעית. בסופו של דבר שתיהן הגיעו למקום לא ריאלי. גם השינוי השני הוא הוספת כח למרכז המפלגה לבחור את המקום ה-15 ברשימה, שלא בטוח שיהיה ריאלי.

הסעיפים המשמעותיים יותר הם החזרת בחירת המזכ"ל לידי המרכז, וועדות הבחירות והנשיאות בהם מתבטל הרוב האוטומטי של בנט ובנוסף האפשרות לכינוס המרכז הפכה לריאלית יותר בחתימותיהם של 170 חברי מרכז בלבד. סעיפים נוספים מדברים על שיתוף המרכז בבחירת נציגים למוסדות הלאומיים, עצמאות הסניפים בבחירת המועמדים בבחירות המוניציפליות ועוד.

בסך הכל, השליטה של בנט במפלגה היא עדיין דומיננטית אך לא מוחלטת כמו שהייתה בחוקה שאושרה בקיץ 2014. לכן לא ברור מדוע בבית היהודי מעכבים את אישור התיקונים לחוקה.

ביקשנו את תגובת הבית היהודי לשאלה מתי תוצג החוקה החדשה ודוברת המפלגה מסרה: "מסקנות ועדת לוי יפורסמו לאחר שחברי המרכז יאשרו אותן." על שאלתנו כיצד יאשרו חברי המרכז את החוקה לפני שבכלל ראו מה כתוב בה, לא קיבלנו תשובה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
ינון מגל ואורן חזן הצביעו היום בעד העלאת שכר לעצמם
אבדו את הבושה | 10-11-2015 15:45