אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב טאו: פיגועי הדקירה בגלל העלייה להר הבית

נשיא ישיבת הר המור אומר בשיעור: "זה שיכולה לבוא פרחחית עם סכין מהמטבח ולדקור חייל יהודי, שעומד עם מדים של צבאנו שמייצגים את עמנו, זה בגלל יחס לא נכון למקום המקדש"

הרב טאו: פיגועי הדקירה בגלל העלייה להר הבית
  עלייה להר הבית גורמת לפיגועים. הרב טאו (יח"צ)

נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו, מקשר בין פיגועי הדקירה בגל הטרור האחרון לבין התגברות העולים להר הבית.

בשיעורו השבועי בספר 'עין איה' הזכיר הרב טאו את עניין המקדש ודיבר באריכות על העולים להר הבית. "נתינת הכבוד לבית המקדש צריכה להיות בליבנו בכל עת ובכל מצב, גם כשהוא חרב, וכל ישראל צריכים לנהוג זהירות מופלגת ביחס אליו. לצערנו ישנה התרופפות בזמן האחרון בנושא הזה, היא אומנם מנת חלקם של יחידים וכלל ישראל עדיין נוהג בצורה הנכונה, אבל ראוי לחזור על זה."

על האיסור שהכריז הרב קוק לעלות להר הבית אמר הרב טאו: "שלא תחשבו, גם בזמן הרב (הרב אברהם יצחק הכהן קוק ג"ק) עסקו במדידות של מקום המקדש ורצו לחלק איפה מותר ואיפה אסור, לרב זה לא שינה, בכל מועד הוא היה מפרסם אזהרה שלא להיכנס למקום המקדש. אפילו מלהכניס את האצבעות בין החרכים של אבני הכותל הוא ורבנו (הרב צבי יהודה קוק ג"ק) היו נזהרים.

הדבר הזה נפרץ עכשיו לצערנו. הדבר הזה הוא נורא וצריך להרגיש את נוראתו. באתי לעורר על הדבר הזה. רבינו היה אומר שלא לסמוך על כל המדידות שעושים. ר' זלמן קורן הוא מאלו שעסקו במלאכה הזו ברמה היותר גבוהה וגם הוא לא נכנס, גם הוא לא סמך על המדידות של עצמו.", אומר הרב טאו בשיעור.

על דרישת בית המקדש והעלייה להר הבית אומר הרב טאו: "בית המקדש זה לא מקום פרטי של מישהו, של איזה רב פרטי שהוא מרא דאתרא באיזה מקום, זה עניין של כלל ישראל, בית המקדש זה מקום שכל כלל ישראל יכנסו אליו ביחד. הנבואה תתחדש ונלך בהסכמה של כל הרבנים וכל הפלגים ונעלה לשם כאיש אחד. אין דומה מקום המקדש לשאר ארץ ישראל שאנחנו מצווים במצוות עשה ליישב אותה. שגגה יצאה מלפני השליט להקל בזה."

ריבונות בהר הבית

מול הטענות כי יש לעלות להר הבית כדי להראות נוכחות ישראלית וריבונות בהר, אומר הרב טאו: "אומרים בשם אישיות ביטחונית רמת דרג שאם לא יבקרו שם זה יימסר לגויים ולכן צריך נוכחות. ביחס למצוות יישוב הארץ זו באמת סברא נכונה. אבל יש כאן חוסר הבחנה בין המקום הזה לשאר המקומות. זה שאחרים מסתובבים שם זה שועלים, אבל כשאנחנו נכנסים שם אנחנו פוגמים בקדושת המקום. על זה בא החורבן, המקום הזה איננו כמו שאר המקומות. אסור לנו להתבלבל ולשכוח את ההבחנה בין מקום המקדש לבין שאר ארץ ישראל. המקום הזה יוצא מידינו כיוון שיש יחידים שנוהגים אחרת מכלל ישראל ולא נזהרים ונשמרים מלבוא שם. בכל הדורות ידענו להגביל את עצמנו שלא לעבור את הרחבה של הכותל."

וכאן מקשר הרב טאו בין מצעד הגאווה בירושלים לבין העולים להר הבית ולפיגועים בגל הטרור האחרון: "כשרוצים שתהיה כתובה על משכב זכור, כשזה קורה בירושלים והיא הופכת לבמה לנאצות הכי גדולות כנגד משפחה ונורמליות, זה פועל שיטושטש ההבדל בין קדושת הר הבית לקדושת שאר המקומות.

זה דבר נורא, צריך לגדור את הפרצה הזו בכל עוז כדי שארץ ישראל לא תיפגע. מה שיתן לנו זכות במקום הזה זה השמירה עליו, רק כך נהיה שייכים למקור. ואם על זה לא נשמור אז אנחנו שמים אותו בערך של שאר ארץ ישראל. אי הכניסה היא שמחברת אותנו אל המקום. מה שיציל את המקום הזה זה לא נוכחות, זה סברות של הבל שלא שייכות לעניין. זה שיש עניין שגויים לא ילכו שם זה לא איסור שלנו, זה לא שייך להלכה ולדינים שלנו, אנחנו לא דורכים שם! אם את כבוד המקום הזה אנחנו גורעים אז כבודנו נגרע.

זה שיכולה לבוא פרחחית עם סכין מהמטבח ולדקור חייל יהודי, שעומד עם מדים של צבאנו שמייצגים את עמנו, זה אומר שכבודנו נגרע. זה בגלל יחס לא נכון למקום המקדש. אנחנו פוגעים בכבוד שלנו ומביאים לזה שמנסים לשחוט אותנו כמו ששוחטים תרנגולת בסכין, בצורה שפלה מאוד."

הפתרון של הרב טאו לגל הטרור הוא דווקא הקמת בתי הכנסת החרבים ברובע היהודי: "אנחנו צריכים עוד יתר שמירה ויתר זהירות, זה מה שיוסיף כבוד ומורא כלפי צה"ל. כשזה נגרע אנחנו מותקפים על ידי סכיני מטבח בצורה משפילה. צריך תיקון כולל. צריך לבנות את בית הכנסת תפארת ישראל שברובע היהודי, שהיה בית הכנסת הכי יפה בכל העולם והוחרב במלחמת השחרור בסיוע של האנגלים. את הכול כבר בנינו בירושלים, את הקארדו שנבנה על ידי שונאי ישראל, אבל בית כנסת תפארת ישראל עומד בחורבנו. כשפוגעים בקדושת המקום אנחנו מסכנים את כל קיומנו כאן. זה מתוך כוונות טובות אבל זו שגגה גדולה מאוד"

להשתחרר מהאייפונים

בתשובה לשאלה שלל הרב טאו את האמירה שהיום אנחנו במלחמה השיב הרב. "המצב היום הוא לא מלחמה. אי אפשר לקחת אשת יפת תואר מהכפר הערבי פה למטה. צריך לחזור לכבודנו, לא להסתחרר ממה שקורה. אנחנו צריכים להתרומם, לא להשתפל בפני התרבות המערבית, אנחנו צריכים לשוב לכבודנו, לערכינו. יש מלחמת תרבות בתוכנו, אנחנו צריכים להכריע אל מול הסחף של החלק האספסופי, להגביר את המשקל והערך של החיים שלנו. אנחנו קודם כל צריכים להשתחרר מהאייפונים שלנו, מתוך זה נהפוך להיות מכריעים בחברה ונוכל להכריע את רוח התקופה והזמן."

ועל כניסתם של הערבים למקום המקדש השיב: "הם שועלים, אנחנו לא שועלים ולכן אנחנו לא הולכים שם." עם זאת התיר לחיילים ולשוטרים להסתובב בשטח ההר משום פיקוח נפש: "יושבים שם מחבלים והם זורקים משם אבנים ודברים ולכן חיילים צריכים להיות שם. עצם ההשוואה הזו שאנחנו כמו השועלים האלה, אם הם שם אז גם אנחנו צריכים להיות שם, זה הכול תמונה מעוותת, שיקולים חיצוניים".

בהמשך הביא הרב טאו עדויות מתלמידי הרב שלמה זלמן אויערבך שפעל נגד העלייה להר הבית "הנכד של ר' שלמה זלמן מספר שהוא פעם אחת הלך עם סבו בשערי חסד וראו שם את אחד מהפעילים הבולטים עבור יישוב הארץ, שסבא הכיר. סבא עצר אותו, שאל לשלומו ואז שאל האם הוא מאלה שעסוקים בעלייה להר הבית. אותו פעיל אמר: חס ושלום, אני לא מאלה. סבא אמר לו: אני מאוד מרוצה מתשובתך. דע לך שאם היית אומר לי שאתה כן עולה להר הבית לא הייתי מדבר איתך יותר. "

ואת החלק שנוגע להר הבית סיים ביחס לדברי הרב צבי יהודה בעניין ההר: "צריך ללמוד ולהבין את קדושת המקום. צריך לעסוק בכל המקורות שעוסקים בזה, בהבחנה בין קדושת המקום הזה לשאר המקומות, בגודל העניין שלו. אסור להאמין לכל המאמרים האלו שמספרים שהרצי"ה אמר שכן אפשר וכן כדאי. אסור להאמין. כל מי שאומר אחרת אולי נפגע ממה שאמרנו על הרוח ששורה על ההמון, מרוחו של האספסוף שעושה מצעד גאווה בתוך ירושלים".

לאחר הפרסום בסרוגים ביקשו מקורביו של הרב להבהיר: "כבר תקופה ארוכה, של שנה וחצי לערך, שהרב צבי טאו כמעט מידי שיעור עומד על סוגיית הר הבית. הרב חוזר ומבאר את חומרת הפגיעה בקודש והסכנה הלאומית העצומה בזלזול בפסיקת רוב גדולי ישראל שפסקו לא לעלות להר. הרב מציין שהארועים האחרונים תפקידם לעורר אותנו לעמוד על מהותינו האמיתית  ועל היחס הנכון להר הבית ולמקום המקדש.

העיסוק הרדוד שבא להוציא משפט אחד מתוך שיעור אחד מתוך תורה שלימה בניסיון לצייר כאילו הרב נותן הסבר או לגיטימציה לאותם מחבלים שפלים אינם ראויים להתייחסות."

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
50 תגובות - 49 דיונים מיין לפי
1
עם כל הכבוד לרב טאו אף אחד לא יודע חשבונות שמיים..
רפי | 08-11-2015 13:51
נראה לי עיוות הדין, מחלוקות שלא לשם שמיים ונבלים בשם התורה יכולים להיות גם סיבות לגל הטרור הזה. ההתבטאויות הללו לא מוסיפות לאף אחד כבוד. ואני לא נמנה עם שום צד במחלוקת הזאת.
2
כל הכבוד שאינו נושא פנים למגזר
חיים | 08-11-2015 13:52
3
כל אחד נהיה רואה החשבון של הקב"ה
| 08-11-2015 14:15
גל הפיגועים נובע מיאוש של הפלסטנאים שלא רואים לעצמם עתיד זאת ההערכה המקצועית של ראשי מערכת הבטחון - לא של פוליטיקאים או של רבנים שאונסים את המציאות לםי תפיסת עולמם
4
התורה אומרת שהשארת גויים בארץ גורמת " לצנינים בצדיכם"
ר | 08-11-2015 14:46
אני מקשיב לתורה , שכותבת שזה בגלל שלא מגרשים את הגויים. ועוד משאירים אותם על הר המוריה. צריך לברור בקפידה מי הרבנים שלהם מקשיבים
5
ואני אומר שזה בגלל המחלוקות וחוסר ההערכה בין רבותינו
| 08-11-2015 14:47
ואפילו יש לזה מקור: "דורו של אחאב יוצאין למלחמה ונוצחין, ולמה כן, שלא היו ביניהם בעלי לשון הרע"
6
תמיד אחרים אשמים
אהרון | 08-11-2015 14:48
מתי יבוא היום וכל אותם אנשים שחושבים שיודעים את החשבונות של הקב"ה יגידו שזה" אולי בגלל הלשון הרע שאני מדבר" אולי זה "בגלל המחלוקות שאני מעורב בהם" מעניין שתמיד יודעים להאשים את השני
7
זה שיש עניין שגויים לא ילכו שם זה לא איסור שלנו, זה לא
צבי | 08-11-2015 14:55
ככה הרב טאו כותב ולכן צריך לשאול ומה הרמבם לא יודע ? מה שהרמבם כותב זה לא הלכה ?
8
זה יותר עדין מהכותרת
יצחק | 08-11-2015 14:57
המסר שלו היה- היחס להר הבית צריך להיות יחס של כבוד, כל העיסוק בהר הבית סביב 'ביטוי ריבונות' פוגם בכבוד הבסיסי למקדש כמקום נשגב שהוא לב האומה... הוא קושר זאת למצעד הגאווה- שמבטא חוסר התייחסות לירושלים כמקום של כבוד נשגב, ואם היינו מקפידים לחזק תפיסה זאת לא היה קורה... ומקשר למציאות שגם הגויים מתייחסים אלינו בבוז, כי אין לנו כבוד לדברים החשובים שלנו... לא אמר בסגנון שס"י- הטרור הוא עונש על עוון זה.... (גילוי נאות- אני חושב שכיון שיש סיכון על הריבונות עלך הרבית ראוי לעלות כי לא ייתכן שבשביל יחס של כבוד נוותר עליו כלי... אבל אני חייב להיות הוגן כלפי הצד השני)
9
אריה ארליך סגן עורך עיתון המשפחה
ישראל | 08-11-2015 14:58
כבר הקדים אותך כנראה שהוא הרב'ה של הרב טאו
10
המגלה פנים בתורה שלא כהלכה אין לו חלק בעולם הבא
יהודי מאמין | 08-11-2015 15:03
בושה וחרפה, להפקיר את הר הבית לידי מחבלים, ועוד לומר שיהודי בהר הוא יותר גרוע מגוי, ה' ישמור, שועלים הילכו בו, גוי שנכנס שם חייב מיתה, יהודי-לא, ה' יצילנו משוגים.
11
מעניין מאד תמיד הדברים הוצאו מהקשרם
זבולון | 08-11-2015 15:08
אולי היגיע הזמן שיפנימו שצריך ליזהר בלשון הרע באמת ולא רק כהמלצה
12
ואני אומר שכל הפיגועים קורים משום שאין אנו מקפידים
הרב הגדול | 08-11-2015 15:24
על שעטנז. האם אני צודק? נו במת. אנחנו לא יודעים חשבונות שמיים. ומכל מקום הפיגועים וודאי לא בגלל אנשים שמקדשים שם שמיים ואת שם המקדש
13
הפגועים בגלל חילול שבת
| 08-11-2015 15:50
בגלל חילול שבת בכלל ובגלל חילול שבת על ידי שרת המשפטים בפרט
14
המציאות מראה שלא.
בנימין | 08-11-2015 15:57
הטבח המוסלמי לא קשור לשום דבר, גם כשלא עלו יהודים להר הבית הערבים טבחו בנו. זו עובדה מוגמרת שנאמרה בחז"ל: למה נקרא שמו סיני? כי שנאה ירדה לעולם. ותזכורת לרב טאו על מי נאמר שידו בכל ויד כל בו.
15
מה ההבדל
עידו | 08-11-2015 16:02
אנא הסבירו לנו מה ההבדל בין הדברים שכתה סגן עורך עיתון המשפחה לדברי הרב טאו
16
איך הוא יודע?
גדליה | 08-11-2015 16:07
ומה עם לשון הרע? מה עם רכילות? מה עם ואהבת לרעך כמוך? מה עם צדקה? איך הוא יודע?
17
חבל מאד
נתן | 08-11-2015 16:11
חבל מאד שתמיד הרבנים מאשימים את האחרים ומעולם לא אומרים שזה גם קשור אלי
18
צריך ללמוד לקרוא עד הסוף
נסים | 08-11-2015 16:13
בסוף המאמר כתוב שחור על גבי לבן שהרב לא נותן הסבר או לגיטימציה לפיגועים אתם נעצרים בכותרת וחבל...
19
אנו עולים כדי שנוכל בהמשך להקריב את המצווה עלינו
יהודי | 08-11-2015 16:35
וקרבן ציבור וקרבן פסח דוחים את הטומאה כמו שפסקו גדולי הדור האמיתיים החזו"א הרבי עקיבא איגר ועוד (ולא כמו אותם שקוראים לעצמם רבנים ובאמת הם ממשיכי דרכו של ירבעם בן נבט) וגם לבנות את הבית אנו חייבים חובה גמורה ונבואה שלא הוצרכה לדורות לא נכתבה ובנבואה כתוב שעם ישראל צריך לבנות את הבית מעצמם בלי שום נבואה כֹּה אָמַר יְקֹוָק צְבָאוֹת לֵאמֹר הָעָם הַזֶּה אָמְרוּ לֹא עֶת בֹּא עֶת בֵּית יְקֹוָק לְהִבָּנוֹת: פ (ג) וַיְהִי דְּבַר יְקֹוָק בְּיַד חַגַּי הַנָּבִיא לֵאמֹר: (ד) הַעֵת לָכֶם אַתֶּם לָשֶׁבֶת בְּבָתֵּיכֶם סְפוּנִים וְהַבַּיִת הַזֶּה חָרֵב: (ה) וְעַתָּה כֹּה אָמַר יְקֹוָק צְבָאוֹת שִׂימוּ לְבַבְכֶם עַל דַּרְכֵיכֶם: (ו) זְרַעְתֶּם הַרְבֵּה וְהָבֵא מְעָט אָכוֹל וְאֵין לְשָׂבְעָה שָׁתוֹ וְאֵין לְשָׁכְרָה לָבוֹשׁ וְאֵין לְחֹם לוֹ וְהַמִּשְׂתַּכֵּר מִשְׂתַּכֵּר אֶל צְרוֹר נָקוּב: פ (ז) כֹּה אָמַר יְקֹוָק צְבָאוֹת שִׂימוּ לְבַבְכֶם עַל דַּרְכֵיכֶם: (ח) עֲלוּ הָהָר וַהֲבֵאתֶם עֵץ וּבְנוּ הַבָּיִת וְאֶרְצֶה בּוֹ ואכבד וְאֶכָּבְדָה אָמַר יְקֹוָק: (ט) פָּנֹה אֶל הַרְבֵּה וְהִנֵּה לִמְעָט וַהֲבֵאתֶם הַבַּיִת וְנָפַחְתִּי בוֹ יַעַן מֶה נְאֻם יְקֹוָק צְבָאוֹת יַעַן בֵּיתִי אֲשֶׁר הוּא חָרֵב וְאַתֶּם רָצִים אִישׁ לְבֵיתוֹ: (י) עַל כֵּן עֲלֵיכֶם כָּלְאוּ שָׁמַיִם מִטָּל וְהָאָרֶץ כָּלְאָה יְבוּלָהּ: (יא) וָאֶקְרָא חֹרֶב עַל הָאָרֶץ וְעַל הֶהָרִים וְעַל הַדָּגָן וְעַל הַתִּירוֹשׁ וְעַל הַיִּצְהָר וְעַל אֲשֶׁר תּוֹצִיא הָאֲדָמָה וְעַל הָאָדָם וְעַל הַבְּהֵמָה וְעַל כָּל יְגִיעַ כַּפָּיִם: ס חגי א היה להם לדעת כי לא לחנם העלה האל מהגולה ואעפ"י שלא אמר להם הנביא עדיין היה להם להחל מעצמם ולהתעורר על הדבר כי היו רואים כי מעשיהם לא היו באים להם על הנכונה כמ"ש זרעתם הרבה וגו' והיה להם לדעת כי זה ענשם על שהיו נואשים בבנין הבית וכשראה האל יתברך שלא היו מתעוררים מעצמם שלח להם ביד חגי הנביא: רד"ק חגי פרק א
20
איפה ההתייחסות ההלכתית?
חדוי | 08-11-2015 16:36
אין פה מענה לשאלה מדוע אסור לעלות להר הבית. מטענות וסברות באמונה אי אפשר ליצור הדרכה כי הנושא הלכתי ביסודו. אם אתה סובר שמותר מעבר לכל ספק לעלות לשם אז וודאי שזו גם מצווה לעלות. גם להגיד מה הרב צבי יהודה אמר זו לא טענה הלכתית.
21
לא האמנתי
אבנר | 08-11-2015 16:47
פשוט לא האמנתי שהטמטום החרדי הצליח להתפשט במחוזות הקו. לעשות הקשרים כאלו הזויים. סלחו לי.... זה פשוט לעג לכל התורה ולכל היהדות שבנו. איך אדם בסדר גודלו של הרב טאו יכול להגיע לכאלו מסקנות הזויות.. חלאס עם התמימות ופסלוני הרבנים...
22
דווקא יש רציונל בדבריו
שלומי | 08-11-2015 16:52
יש למינע מעליה להר כדי לשמור על נשגבות המקום.... עיסוק בקונוטציה של ריובנות מחלל את משמעותו... זה לא בשביל אחרים אלא כדי לבנות בתוכנו יחס של דושה להר ולירושלים... אז לא יחשבו לעשות מצעדי גאווה במקום כזה... כשאין לנותחושה של ערך פרחחים גם לא מכבדים אותנו... אם התכוון לקבוע בפסקנות- זה תמוה... אםרק מציין ומקשר את הדברים, סוג של חשבון נפש- זה דווקא מעניין...
23
העתיק מעיתון משפחה
משה | 08-11-2015 17:21
לא חידוש
24
תודה לסרוגים
ע' | 08-11-2015 18:02
על הבאת תוכן דבריו המאלפים של הרב טאו. תורת ה' בפיהו. אשרינו שזכינו שאלה רבותינו.
25
"איולת אדם תסלף דרכו ועל ה' יזעף ליבו" -
משה | 08-11-2015 18:10
זה לא מהשמים, אלא מאיתנו שאנו לא מספיק זהירים, לא תופסים אותם מספיק קצר ובמיוחד מממנים פרסים לטרור. כבר נאמר: "צינים ופחים ביד אדם, שומר נפשו ירחק מהם"!
26
מדבר כמו מדריך שבט נבטים
מנחם | 08-11-2015 18:38
אם הוא מדבר בעיניין הלכתי אז אנא תן מקורות הלכתיים הדברים שנכתבו בכתבה הם כמו פעולה בשבט נבטים וסליחה מהמדריכים
27
לא כך למדנו אצל רבנו הרצ"יה
יהודה | 08-11-2015 18:40
לא כך למדנו אצל רבנו זצ"ל זה לא היה הסגנון מעולם לא שמענו אצל רבנו שכביכול ידע למה זה בא ולמה יש פיגועים וכו
28
שאלה לכל חסידי הרב טאו
שמחה | 08-11-2015 18:45
האם תוכלו להסביר לנו למה היו פרעות תרפ"ט? למה היו פרוגרומים? למה הייתה אינטיפדה? למה נטבחו יהודים במשך מאות בשנים? האם גם אז בגלל עליה להר הבית? מתי תשימו לב שרבכם מזמן מדבר כמו חסידי סאטמר?
29
שימו לב לדברים
מיכה | 08-11-2015 19:05
העיסוק הרדוד שבא להוציא משפט אחד מתוך שיעור אחד מתוך תורה שלימה בניסיון לצייר כאילו הרב נותן הסבר או לגיטימציה לאותם מחבלים שפלים אינם ראויים להתייחסות." המשפט הזה הוא שיא הרדידות שיא השפל פשוט בושהלאיטליגנציה אחרי שאתם דואגים להוציא לתקשורת את הדברים פתאום לא ראוי פתאום רדוד פשוט תקשיבו למה שאתם אומרים זה פשוט רדוד
30
חשיבה חרדית גמורה. כמה חבל.
שמואל הקטן | 08-11-2015 19:30
איך הגיעו מייצגי הראי"ה הענק לחשיבה חרדית קטנה, קטנטנה. עצוב.
31
ביזיון
ח.ב.ר. | 08-11-2015 19:46
נמאס לשמוע מכל הרבנים שיודעים כל פעם על מה נענשים בני ישראל. בושה וחרפה. אנחנו לא באיראן ולא בתורכיה
32
למערכת סרוגים
חיים-ירושלים | 08-11-2015 19:57
אתם מבקשים שלא לפרסם תגובות שיש בהם דברי דיבה ולשון הרע. אם אתם נאמנים לבקשה זו איך זה שבחלק גדול מהתגובות יש הרבה לשון הרע, בושה לכם
33
אולי בדיוק ההיפך?
יהודי חושב | 08-11-2015 20:02
אולי הפיגועים הם בגלל שאנחנו לא פועלים להקמת בית המקדש? התיישבנו בארץ, ייסדנו שטיבלים וישיבות, וזהו הגענו אל המנוחה והנחלה? אז בדיוק ברגע הזה הקב"ה מזכיר לנו שעוד לא הגענו לשם, שביתו חרב, ששועלים הולכים בו, שהגאולה עוד לא שלמה. אני לא רב, אבל לי זה נשמע יותר סביר. גם לפני 75 שנה קיבלנו "דחיפה" לעלות ארצה. אז כדאי שנתעורר לפני שנקבל מכה יותר חזקה.
34
תגובות של אספסוף בור ועמי ארצות
משה ממבוא חורון | 08-11-2015 20:58
תקראו טוב מה כבוד הרב שליט"א אומר. חדלו להתלהם והסכיתו ושמעו. הרב מייצג את דעת רוב מוחלט של רבני ישראל. תשתו מים ותירגעו אתם חרדים לא הוא..הוא מדבר על בית מקדש של כלל ישראל ולא של כת הזויים..
35
סבוני גם סבבוני
3 פעמים | 08-11-2015 22:04
פעם ראשונה לפני עשרים שנה לא הגבתם על הסכמי אוסלו פעם שניה לפני עשר שנים מנעתם פעולה למען גוש קטיף פעם שלישית מונעים את הצלת מקום קדשינו מידי שועלים (או בעברית מאפשרים ויתור על ריבונות שם) ה' ירחם ה' יכפר
36
רבנים לא צריכים לתת דין וחשבון לתקשורת
מוטי | 08-11-2015 22:14
ולא צריך ללמוד תורה דרך התקשרות.
37
"צריך לסגור את ישיבת הר המור"
הר המור ולא הר המוריה? | 08-11-2015 22:36
כך שמעתי מפוליטיקאי לפני מספר שנים אינני מסכים צריך לומר להם :"שובו למערתכם ואל תחריבו את עולמי" שובו לשנת החורף במערה (אפשר להמשיך ללמוד תורה, ללמוד אורות) רק אל תפריעו לעם ישראל להמשיך להשתוקק לגאולתו גם במעשה אל תדאגו, מבטיחים להעיר אתכם כשהמשיח יגיע...
38
שוב נותנים במה לליצנים???
אברהם שם טוב | 08-11-2015 22:44
תפסיקו להביא אותו!!! נמאס לקרוא את פליטות הפה של האיש המסכן הזה
39
מזדהה לחלוטין עם מגיב 33
יצחק | 08-11-2015 23:15
והוסיף: אחרי השואה האדמו"ר מסאטמר הסביר שהאסון היה עונש על שעלו לארץ- ועל זה יש להקשות שאם כן מדוע דווקא אותם אלו שעלו לארץ ניצלו.?! מסתבר יותר שהאסון עורר דווקא לעלייה- כשם שרואים היום שהקיבוץ היהודי מצמיח ישועה. אם טענתו של הרב אכן במקומה- מדוע הפיגועים לא מתרכזים בעולים להר? מדוע הם פוגעים בכל רבדי האוכלוסיה ובכל מקומות פזורנו, ואולי דווקא באותם אלו שצריכים לצפות מהם יותר לפעול להמשך העלייה בקודש. ולגבי זה שאנחנו טרם מוכנים לבית המקדש וזה צריך להיות כללי- אני חושש שבכל זאת תהליך השיבה למקדש עלול לקחת יותר מכמה שנים, ובתקווה שאם נרצה העם יצטרף לרצון.
40
כל הטוקבקיסטים שתוקפים, ניכר שלא קראתם כלום מלבד הכותרת
כל | 09-11-2015 1:15
נכון או לא??
41
די לסילופים!!
| 09-11-2015 1:52
כאחד שהיה בשיעור ובשיעורים הקודמים, זו דמגוגיה פסולה ומנוולת! כל בר דעת מבין שהרב לא התכוון שבגלל שעולים להר הבית מחבלים דוקרים.. הכתב צריך להתבייש.. הוצאת שם רע על תלמיד חכם מהגדולים שבדורנו
42
התבטלות כבוד הרב
משה | 09-11-2015 8:21
למי שמסוגל להתבדח על עצמו בלבד. הבעיה מתחילה עם הרבנים האשכנזים. וזה מתחיל בילדות . כאשר ילד אשכנזי לא סומך על אביו שיוציא אותו דלקת החנוכיה אז כשהוא גדל ונהיה רב יש סיכוי שיבטל את דעתו בפני חבריו? פלא יועץ ערך 'אחדות' מבהיר את חשיבות ההתבטלות כדי להשיג אחדות. ואת זה רבנים כאלו לא יודעים. הרי החורבן בגלל הפירוד ויתוקן עם תיקון הבעיה.אז מה הקטע שלו ? במקום להטיף מוסר לאחרים שב עם רבנים שחושבים אחרת ותפתרו את הבעיה האמיתית
43
לעצם העניין
אורן | 09-11-2015 9:58
הרב טאו אומר שכיבוש הר הבית בניגוד לארץ ישראל איננו מצוה הלכה למעשה. זה חידוש. מה המקור? אסור לתלמיד לקבל את דברי רבו אם יש לו קושיות עליהן, אמר הגר"ח מוולוזין.
44
קונטרס רבנים שהתירו לעלות להר הבית.
| 09-11-2015 10:57
קונטרס רבנים שהתירו לעלות להר הבית. מפתחות: א. דעת רבן גמליאל ורבי אלעזר בן עזריה ורבי יהושע ורבי עקיבא. ב. דעת רש"י והרמב"ם. ג. דעת הרדב"ז ד. דעת רבינו יחיאל מבעלי התוספות ה. דעת המנחת חינוך ו. דעת הכלי יקר ז. דעת רבי עקיבא איגר, ורבי שמעון סופר, בן ה"כתב סופר", ובעל ה"התעוררות תשובה" ח. דעת השערי תשובה, והברכי יוסף, והכף החיים. ט. דעת החפץ חיים זיע"א, והג"ר צבי הירש קלישר זיע"א. י. דעת הגה"ק רבי מרדכי אליהו זצ"ל – ארבע מכתבים יא. דעת הרב שמואל אליהו שליט"א יב. דעת הג"ר עובדיה יוסף זצ"ל יג. דעת רבי משה פיינשטיין זצ"ל יד. דעת רבי ישראל יעקב פישר זצ"ל. ראב"ד העדה החרדית. טו. דעת הגאון רבי יחיאל מיכל טוקצינסקי זצ"ל טז. הג"ר שמואל הורוויץ זצ"ל – עדות על מנהג "אנשי ירושלים החרדים" בדורות קודמים יז. דעת רבי יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל גאב"ד חיפה. יח. דעת הרבי מליובאוויטש זצ"ל יט. דעת הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א. כ. מכתב הרב בן ציון מוצפי שליט"א כב. דעת הגאון רבי צבי עידאן שליט"א כג. חבר בית דין של הגר"נ קרליץ שליט"א – הגר"מ הייזלר כד. דעת הג"ר חיים פסח הורביץ, ממנהיגי הציבור החרדי באשדוד, חבר בית הדין "רבני הקריות", ורבם של חסידי בעלזא באשדוד. כה. דעת המקובל הגאון רבי חיים כהן (החלבן) שליט"א. כו. דעת הגאון רבי יצחק ברנד שליט"א, מרבני עמנואל. כז. דעת רבי משה דוד טנדלר שליט"א – חתנו של רבי משה פיינשטיין זצ"ל. כח. דעת המקובל הגאון רבי דב קוק שליט"א. כט. דעת הגאון רבי דב ליאור שליט"א, הגאון רבי ישראל אריאל, ועוד. ל. עשרות רבנים העולים בקביעות להר הבית. לא. עשרות רבנים שמחזקים את היהודים העולים להר הבית לב. קיצור הלכות כניסה לאיזור הר הבית – מאת הרב יהודה קרויזר ************************ א. דעת רבן גמליאל ורבי אלעזר בן עזריה ורבי יהושע ורבי עקיבא. [מסכת מכות דף כ"ד] "וכבר היה רבן גמליאל ורבי אלעזר בן עזריה ורבי יהושע ורבי עקיבא מהלכין בדרך... שוב פעם אחת היו עולין לירושלים, כיון שהגיעו להר הצופים קרעו בגדיהם, **כיון שהגיעו להר הבית** ראו שועל שיצא מבית קדשי הקדשים, התחילו הן בוכין ור''ע מצחק, אמרו לו מפני מה אתה מצחק? אמר להם מפני מה אתם בוכים? אמרו לו מקום שכתוב בו (במדבר א-נא) והזר הקרב יומת ועכשיו שועלים הלכו בו ולא נבכה?! אמר להן לכך אני מצחק, דכתיב (ישעיה ח-ב) ואעידה לי עדים נאמנים את אוריה הכהן ואת זכריה בן יברכיהו, וכי מה ענין אוריה אצל זכריה, אוריה במקדש ראשון וזכריה במקדש שני? אלא תלה הכתוב נבואתו של זכריה בנבואתו של אוריה, באוריה כתיב (מיכה ג-יב) לכן בגללכם ציון שדה תחרש [וגו'], בזכריה כתיב (זכריה ח-ד) עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלם, עד שלא נתקיימה נבואתו של אוריה הייתי מתיירא שלא תתקיים נבואתו של זכריה, עכשיו שנתקיימה נבואתו של אוריה בידוע שנבואתו של זכריה מתקיימת, בלשון הזה אמרו לו עקיבא ניחמתנו עקיבא ניחמתנו". ************************ ב. דעת רש"י והרמב"ם. רמב"ם הלכות ביאת מקדש פרק ג' הלכה ד': "טמא מת אפילו המת עצמו מותר להכנס להר הבית. שנאמר (שמות יג-יט) 'ויקח משה את עצמות יוסף עמו' - עמו במחנה לוויה". - ביאור דבריו: כתוב בפרשת חוקת (במדבר יט יג) כָּל הַנֹּגֵעַ בְּמֵת בְּנֶפֶשׁ הָאָדָם אֲשֶׁר יָמוּת וְלֹא יִתְחַטָּא אֶת מִשְׁכַּן יְקֹוָק טִמֵּא וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִיִּשְׂרָאֵל כִּי מֵי נִדָּה לֹא זֹרַק עָלָיו טָמֵא יִהְיֶה עוֹד טֻמְאָתוֹ בוֹ. כלומר שיש מקדש שהוא "מחנה שכינה", ויש הר הבית שהוא "מחנה לויה", ולטמא מת אסור להיכנס למקום המקדש שהוא "מחנה שכינה". אמנם מותר לו להיכנס להר הבית שהוא "מחנה לויה". - וכן כתב רש"י בפרשת נשא (במדבר ה ב) צַו אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וִישַׁלְּחוּ מִן הַמַּחֲנֶה כָּל צָרוּעַ וְכָל זָב וְכֹל טָמֵא לָנָפֶשׁ: ופירש רש"י. שלש מחנות היו שם בשעת חנייתן, תוך הקלעים היא מחנה שכינה, חניית הלוים סביב כמו שמפורש בפרשת במדבר סיני היא מחנה לויה, ומשם ועד סוף מחנה הדגלים לכל ארבע הרוחות היא מחנה ישראל. הצרוע נשתלח חוץ לכולן, הזב מותר במחנה ישראל ומשולח מן השתים, **וטמא לנפש מותר אף בשל לויה ואינו משולח אלא משל שכינה**, וכל זה דרשו רבותינו מן המקראות במסכת פסחים (סז): - ספר חרדים, מצוות התשובה, פרק ג' (ובמהדורת הרב דוד אברהמי, שנת תדש"ם - הוא בפרק ס"ה, עמוד רנ"ד), וכן הוא בשל"ה הקדוש (מסכת יומא, פרק נר מצוה, סעיף צ'): "וכן מצאתי מכתיבת יד הרמב"ם: וביום השלישי בשבת, ארבעה ימים לירח מר חשוון, שנת ששה ועשרים ליצירה, יצאנו מעכו לעלות לירושלים תחת סכנה, **ונכנסתי לבית הגדול והקדוש, והתפללתי בו** ביום החמישי ששה ימים לירח מר חשוון. ...ושני ימים אלו שהם ששי .. למר חשוון, נדרתי שיהיה לי כמו יום טוב ותפילה ושמחה בה' ואכילה ושתייה... וכשם שזכיתי להתפלל בה בחורבנה, כך אראה אני וכל ישראל בנחמתה במהרה, אמן". [ועיין עוד בדיוק שהביא הג"ר יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל]. - ובאופן כללי יש ללמוד מהרמב"ם "שיחת מוסר" לאלו שאומרים על כל דבר "שצריך לחכות עד ביאת המשיח". הרמב"ם כותב באיגרת השמד "..איני יודע איך יבטל מהם זה השמד, אלא עוברים הם ומחטיאים זולתם, כי אין זמן לביאת המשיח עד שתולים בו ואומרים עליו הוא קרוב הוא רחוק, וחיוב במצוות אינו תלוי בביאת המשיח, אלא אנחנו מחויבים להתעסק בתורה ובמצוות ונשתדל להשלים עשייתן, ואחר שנעשה מה שאנו מחוייבים, אם יזכה ה' לנו או לבני בנינו לראות המשיח הרי זה טוב יותר ואם לאו לא הפסדנו כלום אלא הרווחנו בעשייתינו מה שאנו מחוייבים, אבל אם יעמוד אדם במקומו ויאמר אשאר אני עד שיבוא משיח ואצא מזה שאני בו, אין זה כי אם רוע לב ואבוד גדול ובטול הדת והדעת." ************************ ג. דעת הרדב"ז הרדב"ז בשו"ת סימן תרצ"א פוסק ברור שאבן השתיה שעליה הארון היה מונח בקודש הקודשים, נמצאת ועומדת תחת "מסגד עומר" (הזהב. - אפשר גם לראות אותה כיום). וממשיך הרדב"ז ומפרט היכן הם המקומות המותרים בכניסה. והיכן אסור. [אי אפשר לומר שהכותל המערבי הוא כותל העזרה, אלא בודאי הוא כותל הר הבית, ומותר ליכנס לפנים מהכותל המערבי עד מקום העזרה, כיון שמהחפירות שנתגלו בימינו (במנהרות הכותל) רואים בבירור שהכותל הוא ארוך יותר מפי שניים מרוחב העזרה, תפתחו רמב"ם הלכות בית הבחירה ותראו שרוחב העזרה היה קל"ה אמות, קחו חוט מדידה ותראה שהכותל הוא יותר מכפול, ולכן היום גם הרבנים שאוסרים עליה להר הבית נכנסים עד סמוך לכותל, והרי אם זה היה כותל העזרה, נמצא שהשטח שלפני הכותל הוא הר הבית, ואסור ליכנס בו לשיטתם]. ************************ ד. דעת רבינו יחיאל מבעלי התוספות בספר כפתור ופרח (פרק ו) מובא: שרבינו יחיאל בעל התוספות רצה לילך להקריב קרבנות בירושלים. ************************ ה. דעת המנחת חינוך (מנחת חינוך, מצוה צה, אות א): "וגם היום, אפשר שאם יתנו המלכויות רשות לבנות בית המקדש, מצוה לבנות. כמבואר במדרש [בראשית רבה ד', י'], בימי רבי יהושע בן חנניה, דנתנו רשות והתחילו לבנות, ועיין בספר כפות תמרים [סוכה ל"ד ע"ב] שרבינו יחיאל בעל התוספות רצה לילך להקריב קרבנות בירושלים, א"כ הוא הדין לבנות בית המקדש". ************************ ו. דעת הכלי יקר כלי יקר (בראשית יג יז) קום התהלך בארץ לארכה ולרחבה... כי אף בזמן שבית המקדש שלמטה אינו בבנינו מכל מקום הבית המקדש שלמעלה המכוון נגדו נצחי לא יסור לעולם ובכל זמן יורד ממנו השפע על זרע אברהם המקודש, ומטעם זה "שלמים וכן רבים נכספה נפשם לעמוד במקום הקדוש ההוא כי רצו את אבניה" וגו'. עכ"ל. ************************ ז. דעת רבי עקיבא איגר, ורבי שמעון סופר, בן ה"כתב סופר", ובעל ה"התעוררות תשובה" ד' שבט התרפ"ה. ... הנה בחסד עליון אשר נתן קצת חירות ויט עלינו חסד בעיני חמלכים ונתן כבוד לישראל וממשלה בארצנו הקדושה להתנהג הכל עפ"י התורה והמצוה, אולי הגיע עת דודים באתערותא דלמטה לתת לנו חן להרשות לנו לבנות מזבח להקריב עלי' קרבנות כאשר הי' בתחלת בית שני וכאשר הוא בירושלמי שתחלה יבנה בית המקדש, לכל הפחות מזבח להקריב עלי' קרבנות, נא יעוין בפירוש תוספות יו"ט מסכת מעשר שני (פ"ה מ"ב) בד"ה ותנאי הי' בדבר. וכבר התעורר בזה אבי אם אבי, הגאון מו"ר עקיבא איגר זצ"ל, וכתב בזה לאבי אבי הגאון חת"ם סופר זצ"ל כמבואר בשו"ת חת"ס חלק יור"ד (סי' רל"ו), וגם דברו מזה רבותינו האחרונים בתשובותיהם, ובפרט בשו"ת התעוררות תשובה ח"א (סי' כ"ט) ושם במה תשובות בזה הענין, והמה לדעתי מאירות עינים, אם יתאספו כל חכמי ארץ ישראל או אולי די בלבד בחכמי ירושלים, חכמי' וזקני' יראי ה' לבקש כן מהממשלה, בל"ס יסכימו לזה, ועל מוצא כסף אין לדאוג כי בשמחה גדולה יתנו כל בני ישראל כל אחך מחצית השקל ויעלה להון רב מאד מאד. חוץ מזה מה שיתנדבו נגידי עם, ובענין חלכה למעשה האיך להתנהג בענין הקרבת קרבנות ובענין כהנים הלא חכמי א"י הגאונים והגדולים הי"ו יתעסקו בהלכות אלו וישאו ויתנו בדבר ואחרי רבים להטות. .. שמעון בה"ה מה"ר אשי"ב זצ"ל - אב"ד ערלוי יצ"ו (הובא ב"התעוררות תשובה" סימן ר"פ, ב"עקבי סופר" ס"ק ו') ************************ ח. דעת השערי תשובה, והברכי יוסף, והכף החיים. שערי תשובה סימן תקסא סעיף ה: ועיין ברדב"ז סי' תרצ"א שכתב, שמותר להתקרב אל פתחי בהמ"ק וליכנס לעליות אשר סביב בהמ"ק, ועיין בספר דרך הקודש למהר"א ז"ל (בסופו, דף כד ע"ג). ובברכי יוסף אורח חיים סימן תקסא סק"ג: מותר להתקרב אל פתחי בית המקדש וליכנס לעליות אשר סביב בית המקדש. הרדב"ז בתשובה סי' תרצ"א. ועיין בספר דרך הקדש למהרח"א (בסופו, דף כד ע"ג). והובא ג"כ בכף החיים שם. ************************ ט. דעת החפץ חיים זיע"א, והג"ר צבי הירש קלישר זיע"א. הגאון רבי צבי הירש קלישר זצוק"ל בספרו "דרישת ציון" מדבר על כך שיש לחדש עבודת הקרבנות בזמן הזה על הר הבית. וזה לשונו (הוספות למאמר קדישין, אות ד): "כאשר יופסק שעבוד מלכיות ודאי יהיה החיוב הגדול לעסוק בעבודת המזבח, בלא מקדש אש. דכי לזה יגאלנו מן השעבוד, שנעבור חלילה על מצות התורה, שלא להקריב קרבן התמיד, ושאר קרבנות ציבור. וכי ישונה חס ושלום שום מצוה מן התורה. הלא זה מינות גדול, ואפיקורסות, מי שאומר כן". עכ"ל. - ובהקדמת המו"ל הרב דז'ימטרובסקי לספר "דרישת ציון" עמוד 3. כתב: "ושמעתי מאבי מו"ר מוה"ר יצחק שליט"א, כי בעת שיצא הספר הזה (דרישת ציון) בפעם הראשונה, שמע מפיו של הגאון הצדיק ר' ישראל מאיר הכהן בעהמ"ח ס' משנה ברורה וחפץ חיים, שאמר בזה"ל: "אני מקוה שאולי יזכני ד' לעלות לירושלים עיה"ק ולעבוד עבודת הקרבנות עפ"י דברי מחבר הספר הזה". עכ"ל. כלומר, שהחפץ חיים זצ"ל שאף לעבוד עבודת הקרבנות, בדיוק בדרך שהתוה הג"ר צבי הירש קלישר זיע"א, דהיינו לעלות להר הבית, גם קודם ביאת המשיח. ************************ י. דעת הגה"ק רבי מרדכי אליהו זצ"ל – ארבע מכתבים מכתב א': קריאה לרבנות הראשית בארץ ישראל בית קדשנו ותפארתנו אשר הללוך אבותינו היה לשריפת אש, וכל מחמדינו היה לחרבה. ומקום המקדש המקודש אשר קדושתו לא פקעה ממנו, נהיה למקום פריצים משוקץ ומתועב, נהפך למרמס ברגל תועבה ע"י חילול המקום בכניסת זרים לתוכו וכניסת יהודים שלא כדין. וע"כ כדי לגדור גדר צריך שתצא קריאה ממעלת כת"ר ולעומד בראשה שהמקום הוא קודש לישראל והכניסה אליו אסורה ללא שום הבדל וגזע – אלא בהסכמת ובהרשאת ובהגבלת הרבנות הראשית לישראל. וכן להגביל את העם ולקדשו שידע ערך המקום וכיצד ועד היכן מותר. "רצוי לחשוב על בנין בית כנסת במקום המותר לכל הדיעות כדי שיתאספו בו ראשי עם ועדה בתפילה ותחינה כמו שהיה בזמן הרמב"ם". ויבורכו העושים והמעשים, ויהי רצון שנראה בית מקדש על מקומו בנוי ומשוכלל, אכי"ר. בהוקרה: מרדכי אליהו. * מכתב ב' יום ג' לסדר "למען אשר לא יקרב איש זר" תשמ"א לכבוד ה"ה ר' אלבוים דוד הי"ו ב"ה קבלתי את חוברות ההפצה וההסברה של "אגודת חלוץ הר הבית", שמח אני מצד אחד שיש דרישה לציון, וישנה עוד מחשבה על מקום מקודש זה שנהפך למלון פריצים למרמס לכל מי שאסור לו לדרוך ולהציג כף רגלו אפילו היחפה במקום. אולם מצד אחד אנו חייבים לטהר את המקום ששום זר לא יקרב ולא ינהל את המקום ומצד שני אנו צריכים לשמור שגם בני ישראל יכנסו למקום שמותר להכנס בקדושה ובטהרה לפי ההלכה, וע"כ יש לתחם תחומין ולהגביל את העם וקדשתו. וזאת תהא תפקידה של האגודה לבנות מקום מקדש מעט במקום שהכניסה אליו תהא מחוץ לחומת הר הבית ויהא המקום אטום וסתום ולא תהא יציאה ממנו למקומות האסורים. תחזקנה ידיכם ויהי ה' עמכם אכי"ר בברכה מרדכי אליהו * מכתב ג': לכבוד ידידי הרב המובהק וכו' הרה"ג ר' זלמן מ. קורן שליט"א ר"מ בקרית ארבע היא חברון ומחבר ספר חצרות בית ה'. קבלתי בתודה את מכתב כת"ר מיום ה' לסדר "לשכנו תדרשו ובאת שמה" תשו"ח ועמו הסליחה על איחור התשובה שנעשה מזמן גרמא. עיינתי בדברי כת"ר אשר הסביר בצורה מפורטת ורחבה כדרכו בקודש, העיר והאיר עיני חכמים בסוגיא סבוכה זו, תחם תחומין וגדר גדרות במקום המקדש, ותרגמם הלכה למעשה, ויפה כתב ויפה ערך וטוב הנהיר. אולם אני על משמרתי אעמודה, היינו אנו רואים בעין כיצד שועלים הלכו בו, כיצד מקום שנאמר בו והזר הקרב יומת הולכים בו זרים ומחללים אותו, וכבר חז"ל גזרו על כל העכו"ם כזבים ואסורה להם הכניסה למקום הקודש והמקדש ועוד מקומות שמותר לישראל טהור להכנס ואפי' בזמן הזה, וע"כ חובה קדושה מוטלת על מי שבידו למנוע מצב עגום זה ואפי' ע"י פרסום הענין שהם עוברים על איסור ואין לחשוש ממה שיאמרו. אודות כניסת ישראל עם הגבלות מסוימות כמו שכת"ר מציע זה טוב ויפה אם תהא לנו שליטה מוחלטת על המקום ועל הבאים ובכלל בני ברית, אולם לפי המצב הנוכחי חוזר אני כל הכתוב לענ"ד על הצעתי והיא לבנות בית כנסת ומקום לתורה ולתפילה בשטח שמותר להכנס אליו והכניסה והיציאה תהא מבוקרת שאין אפשרות ללכת יותר ממקום המותר, ובזה אנו לא גורמים לאחרים לדרוך על מקום אדמת קודש. .. בברכה והוקרה מרדכי אליהו * מכתב ד' שבט ה'תש"ם קריאה לבני ישראל רבנים נכבדים הר הבית ששוחרר בישועת ה' במלחמת ששת הימים עומד עדיין בשממונו כאילו שדבר לא קרה, ידועים דברי הרמב"ן בפירושו לתורה, שהקצף שהיה על ישראל בימי דוד המלך, משום שהעם לא התעורר לבנין בית המקדש. מי יודע אם הצרות המתרגשות ובאות על עם ישראל בדורנו לא נובעות מזה שאנו אדישים לנושא הר הבית. לכן מן הראוי שרבני ישראל יתאגדו אגודה אחת לעורר הציבור לפעילות בנושא הר הבית והכנת הלבבות לבנין בית המקדש שכולנו מתפללים ונושאים עינינו שיבנה עוד בזמננו אנו. ובזכות התעוררות זו תבוא סיעתא דשמיא להחשת גאולתינו ופדות נפשינו בקרוב בימינו. אמן. מרדכי אליהו. [עם רבנים נוספים]. המכתבים האלו פורסמו בשנת תשנ"ב בספר תורת הבית חלק ג, ויש שם עוד מכתבים מגדולי ישראל בענין נשגב זה. [ועיין "תחומין" כרך ג, עמוד 413 - הרב זלמן קורן הצעת אזורי תפילה בהר הבית בזמן הזה, ואח"כ בעמוד 423 - הרב מרדכי אליהו אזורי התפלה בהר הבית]. ************************ יא. דעת הגאון רבי שמואל אליהו שליט"א תשובה שהתקבלה מהרב שמואל אליהו' בתאריך ח´ אב ה´תשס"ג, השאלה: שלום כבוד הרב. מדוע אסור ליהודים להכנס להר הבית(לפי ההלכה)? בברכה, בתודה מראש! התשובה: אין איסור לעלות על כל הר הבית. יש איסור למי שהוא טמא להכנס לעזרה. ויש איסור למי שאינו כהן להכנס למקום הקודש - או לקודש הקודשים. בודאי מי שאינו טהור וגם אינו כהן שלא יכנס למקום הקודש. יש מקומות שבודאי מותר להכנס אליהם כיון שאינם קודש או קודש הקודשים ולא כל אחד יודע איפה הם. לכן מי שרוצה לעלות להר הבית צריך שילך איתו מישהו שמכיר את המקומות ויודע להיכן מותר ולהיכן אסור. לצערינו המצב הוא כל כך נורא בהר שהמוסלמים הורסים כיון שהם חושבים שזה שלהם וחולשת הממשלה מלמדת אותם שכדאי להם להיות אלימים. כמה שיותר - יותר יכנעו להם. גם בית המשפט העליון נכנע להם וגם המשטרה. הגרוע מכל שהם מציגים את חולשתם וכניעתם כחוכמה יהודית שאין למעלה ממנה. לכן חובת העליה היא יותר ויותר גדולה ויש בה בחינה מסוימת של "כיבוש". למעשה הרבנות הראשית לישראל לא פסקה לעלות להר ולכן אני לא עולה אליו, כי אני לא אדם פרטי ואני רוצה להיות חלק מכלל ישראל. אם אתה רוצה לעלות להר כאדם יחידי. עשה זאת על פי כללי ההלכה. [מתוך האתר כיפה] *** והנה כתבה מי"ח אב תשע"ד - הר הבית חדשות | יוסף יצחק כהן - חיזוק מרענן || הרב שמואל אליהו שליט"א הגיע לדיון ועדת הפנים בענין הר הבית שוחרי המקדש הופתעו אמש עם הופעתו בוועדת הפנים של חבר מועצת הרבנות הראשית, ורבה של צפת הרב שמואל אליהו שליט"א, במיוחד כדי לעודד את העליה להר הבית. הרב אליהו הופיע בוועדת הפנים של הכנסת בדיון מיוחד שקיימה הוועדה להיערכות המשטרה לעליית יהודים להר בחגים הקרובים. הרב קרא להפסיק את הביזיון במקום, ולחזק את ההגנה על בטחונם. הרב אליהו שנשא דברים בוועדה כחבר מועצת הרבנות סיפר שכמות שומרי המצוות שעולים להר הבית כהלכה הולך וגודל, והשאלות ההלכתיות שהוא מקבל בעניין מלמדות שזה רק ילך ויתעצם. הרב קרא למשטרה להיערך לכך כראוי, ולאבטח את עלייתם ברוגע וללא סיכונים מיותרים. "התודעה של העליה של יהודים להר הבית הולכת ורבה, הכמות של האנשים שעולים להר הבית הולכת וגדלה, אין כמעט יום שאני לא מקבל שאלות האם מותר לעלות, לנשים? לגברים? במצב כזה ובמצב כזה" אמר הרב. "זה מלמד שישנה התעוררות בנושא הזה בכל הארץ". "גם אצלי בתוך הבית, בשולחן שבת, או כשכל המשפחה מתכנסת יש דיון בין הבנים, ובין הבנות, וחצי מהם עולים", סיפר הרב אליהו. הרב אליהו אמר שהעליה להר הבית "זו עובדה, שהולכת ומתרחבת. הוועדה והמשטרה וכל מי שיושב פה ומקבל את ההחלטות, צריכים לדעת זאת, ולצפות את הבאות". כאשר הופנתה אל הרב קריאת ביניים אודות דעת אביו הרב מרדכי אליהו בענין, אישר הרב שאביו קרא לבנות בית כנסת בהר הבית. לאחר מכן פנה הרב אליהו באופן אישי אל נציגי המשטרה שנכחו בוועדה בבקשה להגן על היהודים העולים להר הבית, על בניו ותלמידיו, ולמנוע את הביזיון שיהודים חווים במקום. "החוויות שהבנים שלי מספרים הם גם על עוצמה רוחנית גדולה שכל מי שעולה מרגיש, ומצד שני, הביזיון. "יש לי בקשה לבכירי המשטרה שיושבים פה: תשמרו על הילדים שלי". "הילדים שלי עולים, התלמידים שלי עולים, כל פעם שהם חוזרים מהעליה להר אני שומע מהם גם את ההתרגשות הגדולה, שמדבקת. אבל גם את הביזיון הגדול. אז אנא! תמנעו מהם את הביזיון, ותשמרו עליהם" . פעילי המקדש מדווחים שמדובר בתקדים מהותי בתולדות העליה להר הבית. שמוכיחה ובאה יחד עם הזיקה ההולכת וגוברת בציבור אל הר הבית והמקדש. מדובר בהמשך מגמה שהסתמנה כבר בישיבות קודמות של וועדת הפנים, שנציגי משרד הדתות דיווחו על עמדתה החדשה של הרבנות הראשית, לפיה העולים להר הבית בהוראות רבותיהם פועלים כהלכה, ויש לאפשר להם להתפלל במקום. ************************ יב. דעת הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל מדברי הרב שמשון אלבוים שליט"א, (אתר רדיו קול חי - י״ד במרחשון תשע״ו). "אתה שואל למה אני עולה להר הבית? התשובה: "שאלתי את גדולי הדור וקיבלתי תשובה אישית שאני יכול לעלות, וכן כל אחד שקיבל תשובה אישית שהוא יכול לעלות – עולה". ההסבר הוא כך: "אין אף אחד מגדולי הדור שאומר שיש איסור הלכתי לעלות, גם במכתבו של הרב עובדיה שכתב את התשובה הכי מקיפה בענין הזה, בשו"ת יביע אומר (חלק ה', יורה דיעה, סימן כ"ו), הוא כותב "ולכן בודאי שיש להתרחק ולהשמר שלא להכנס להר הבית אפי' לאחר טבילה ולצורך מצוה, כי יבאו ההמון לפרוץ ולהכנס בטומאה לשטח העזרות וההיכל, דילפי אינשי מקלקלתא ולא מתקנתא", כלומר שבעיקרון מותר במקומות הידועים, בטבילה ובחליצת נעליים. גאב"ד ירושלים הרב ישראל יעקב פישר זצ"ל – שכידוע לכל אחד, משפחת אלבוים הייתה מקורבת אליו, ושאילות הלכתיות היינו שואלים אותו, והתייעצנו אתו הלכתית - גם סבר כך, אין בזה וויכוח הלכתי, כל השאלה היא האם צריך לדאוג ולחשוש למה שייגרם מהעלייה". "צריך לדעת שיש הבדל בין תשובה עממית, לתשובה אישית. בדברים האלה הפסיקה ניתנת בהתאם למצב והענין של השואל, "הרב עובדיה בעצמו ענה לאנשים פרטיים שבאו לשאול אותו אחרי שהם למדו טוב את הנושא, והוא הבין בדיוק מה המטרה שלהם, והוא אמר להם באופן אישי: "אתה יכול לעלות, אבל תוודא שאנשים שרואים אותך ידעו שיש מקומות שאסור, ויש מקומות שמותר". וכן הרב מרדכי אליהו. וההסבר הוא פשוט, התשובה של הרב עובדיה הנ"ל שנכתבה בג' סיון תשכ"ז, תוך כדי המלחמה, עם ישראל החל לנהור להר הבית, לתוך כיפת הסלע, בלי טבילה, עם נעלים, הרבנים ראו וחשכו עיניהם, שעם ישראל עובר כרת, ולכן הרבנים יצאו באופן כללי - כדי להפסיק את התופעה של אנשים שמטיילים בהר הבית באיסור. אמנם היום יש מאות חרדים שעולים להר הבית, מכל העדות והחוגים, וכל אחד מהם הלך ושאל את הרב שלו באופן אישי, וקיבל תשובה אישית להיתר". ************************ יג. דעת הגאון רבי משה פיינשטיין זצ"ל הגאון רבי משה פיינשטיין זצ"ל סובר שבעיקרון מותר בהיתר גמור לעלות בימינו להר הבית לאחר טבילה כהלכתה. וכאשר הגבולות מבוררים. וזה לשונו (אורח חיים חלק ב סימן קיג): ומה שתירצת מה שהקשה בספר אומר השכחה מה שבטור וש"ע לא הוזכר הדין דאסור לרקוק בזה"ז בהר הבית, משום שלא יצוייר למעשה דאסור ליכנס טמאי מתים לשם וכולנו טמאי מתים, ***"הנה הא יש מקום בהר הבית שמותרין טמאי מתים ליכנס לשם אף מדרבנן שהוא עד החיל שהיה לפנים מהסורג"***. ולמה דאיתא ברמב"ם פ"ה מביה"ב ה"ג שהסורג היה מקיף סביב אפשר גם החיל היה סביב ובתי"ט מדות פ"ב מ"ג מפורש כן בשם הראבי"ה, הרי מותר מכל צד אף במערבי ליכנס טמאי מתים עד הסורג שהיה רוחב איזה אמות, ולא מצאתי השיעור, ולפי' הרא"ש במדות שם שהסורג היה רק לצד המזרח מצפון לדרום אפשר גם החיל היה רק שם, וא"כ אפשר שבצדדים האחרים אחר העשר אמות של החיל אחורי העזרת נשים וכן מצד מערב היה מותר לטמאי מתים. ומשאר טומאות הא אפשר לטבול, ***"ואם יחוש לזיבה יספור שבעה נקיים ויטבול במים חיים ויעריב שמשו, ואף שהוא מחוסר כפרה הא מותר מחו"כ אף בעזרת נשים וכ"ש בשאר הר הבית כדאיתא ברמב"ם פ"ג מביה"מ ה"ה. ונמצא שנוגע הדין שאסור לרקוק באותו המקום מהר הבית שמותרין טמאי מתים ליכנס ומקשה שפיר"***. ואולי אינו ברור כ"כ איזה כותל היא אם היה קבלה ברורה שהוא כותל מערבי של הר הבית או כותל העזרה שאחורי בית הכפורת שלכן אסור לשם טמאי מתים כתירוצך וגם אפשר שהוא כותל התא שאף להרא"ש אסור. וכמדומני שבס' שאילת דוד להגאון ר"ד מקרלין מסתפק בהכותל איזה הוא. ואולי זהו טעם הגאון רי"ז מבריסק זצ"ל שאמרו עליו שלא הלך אל כותל המערבי מחשש טומאה. אבל אני תמה כי מקום שמתפללין שם הוא ודאי קבלה מדורות רבותינו הראשונים שמותר לילך לשם ואיך שייך לחלוק עליהם. ידידו מוקירו, משה פיינשטיין. ************************ יד. דעת הגאון רבי ישראל יעקב פישר זצ"ל. ראב"ד העדה החרדית. שו"ת אבן ישראל [להגרי"י פישר] חלק ט' סימן קס"ג. מה ששאל מע"כ דנראה לו דלענין כניסה להר הבית אחרי טבילה במקוה, דלא יהני בזמן הזה כיון שגזרו חז"ל על ע"ה שיהיו כזבים לכל דבריהם, וא"כ צריך לספור ז' נקיים וטבילה במים חיים דווקא. לדעתי אין לחוש לזה .. דלא גזרו דין זב לגבי שילוח מחנות.. עיי"ש. וכן מעיד הרה"ג ר' דוד בלוך שליט"א (מתלמידי הג"ר גדליה נדל זצ"ל), שהוא שמע מהגרי"י פישר במפורש שמותר לעלות להר הבית במקומות המותרים. וכן מעיד הרה"ג ר' שמשון אלבוים שליט"א, שהיה מקורב אל הגרי"י פישר זצ"ל. ************************ טו. דעת הגאון רבי יחיאל מיכל טוקצינסקי זצ"ל כתב בספר "עיר הקודש והמקדש" (להגרי"מ טוקצ'ינסקי, חלק ה' עמוד פ') וזה לשונו: גם בזמן שביהמ"ק היה קיים היו בתי תפילה לקהל הציבור הישראלי בהר הבית, כמוכח בסוכה (מא: - מג. נג.) .. ולכשיהיה לנו הרשות והיכולת לבנות בית תפילה אשר כזה בהר הבית בטרם הופעת בן דוד – יש לנו מקום נרחב לבנייני תפילה: בדרום שיעור 250 אמה .. באורך מזרח–מערב 500 אמה.. בצפון 115 אמה.. במזרח (עד החיל) 86 אמה על 500 דרום-צפון. במערב 100 אמה על 500 צפון-דרום. [וע"ע בספר "קומו ונעלה", עמוד 168]. - וכן עוד גדולי תורה כתבו שאין ספק כי אבן השתיה היא זו הידועה בכיפת הסלע: הרדב"ז סי' תרצ"א; שערי תשובה או"ח תקס"א,ה; ברכי יוסף או"ח תקס"א; כף החיים או"ח תקס"א; תלמיד הרמב"ן, הרע"א במכתב עם החתם סופר (שניהם בשו"ת חת"ס יו"ד רל"ו), החזון איש (אבה"ע סי' ב ס"ק ז'), החפץ חיים (ליקוטי הלכות זבחים פרק איזהו מקומן עמוד ל"ד), הסטייפלר (כך משמע מארחות רבינו הקהילות יעקב שלא סבר את הטיעון שמקום המקדש לא ידוע) . למדוד מאבן השתייה זה פשוט אפשר אפילו להעזר בתכנה של גוגל ולקחת עוד מרחק ביטחון. ************************ טז. עדות הג"ר שמואל הורוויץ זצ"ל - על מנהג "אנשי ירושלים החרדים" בדורות קודמים בספר "ימי שמואל" (ר' שמואל הורוויץ זצ"ל) מובא: שברגלים אנשי ירושלים החרדים עלו למצוות ראייה למקומות המותרים בהר הבית. - מתוך אתר "הר הבית חדשות". יום ראשון, 1 במרץ 2015 "תיאור עליה להר הבית משנת התרפ"ה – 1925, מפי הרב שמואל הורוויץ, מזקני ברסלב בדור הקודם, מערער את ההנחה המקובלת שעל פיה אנשי היישוב הישן נמנעו מלעלות להר הבית. למעשה מצוי בו הסבר מאלף מדוע פסקו יהודים דתיים לפקוד את הר הבית. כך כתב הרב הורוויץ בספרו 'ימי שמואל': "והלכנו כולנו בחיות וחשק גדול והתעוררות רב להתפלל מוסף אצל הכותל המערבי... וכן גמרנו תפילת מוסף ואמרנו תיקון הכללי והתבודדות וכו' וכו'. ואחר כך הלכנו לעלות לרגל עד הר הבית, עד למקום המקדש, עד המקום שמותר לטמאי מתים לילך בו, ואמרנו 'ומפני חטאינו' ו'מלך רחמן', אבל הכל בעל פה כי להביט בסידור לא היו מניחים הגויים והשמש הערבי של מקום המקדש בשום אופן. וכן אצל שאר מקומות הקדושים כמו קברי מלכות בית דוד, הגויים לא נותנים להביט בסידור כי יראים שלא יפעלו בתפילה להיגאל. ואף על פי כן עשינו שם איזה פעמים בעלותנו לרגל ריקוד גדול במעגל בניגון, והשמש הגוי הנ"ל ראה ובערה בו חמתו אבל לא יכול לעשות כלום. "ואחר כך נכנסנו למקום לשכת הגזית ששם ישבו הסנהדרין, אשר חציו בקדש וחציו בחול, וכהיום בעוונותינו הרבים זה רבות בשנים שקבעו שמה הערבים את מקום בית משפטם והקאדי (השופט) בראשם, אבל אחר איזה שנים, אחר שחזרתי מחוץ לארץ, כבר היו סוגרים את לשכת הגזית ולא מניחים את היהודים להיכנס. וכן אחר כך התחילו גם למנוע מלגשת עד מקום המקדש לעלות לרגל והיו מניחים רק לעמוד מרחוק, ואחר כך מנעו גם את זאת, ומאז התחילו להפסיק לילך לעלות לרגל למקום המקדש וזה כמה שנים שלא הולכים יהודים לשם כלל, רק היו הולכים לכותל המערבי להתפלל מוסף, ואחר כך היו הולכים על רחוב המידאן בחצר ראדשקויצער, שהוא חצר של יהודים סמוך לבתי מחסה ושם רואים כל מקום המקדש... "נחזור לענייננו ולשנה שאנו מספרים עליה הלא היא שנת תרפ"ה. ובכן ממקום לשכת הגזית (שקורין מחכמה) הלכנו לחצר ראדשקויצער ששם רואים את כל הר הבית ומקום המקדש, ואמרנו גם שם 'ומפני חטאינו' ו'מלך רחמן'". ("ימי שמואל" חלק ב, פרק קמד עמ' עו-עט). ************************ יז. דעת הגאון רבי יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל גאב"ד חיפה. כתב הגאון רבי יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל (ראש רשת הכוללים "ישיבת הגר"א" בארץ הקודש, וגאב"ד חיפה), בספרו "משנת יעקב" (עבודה, הלכות בית הבחירה, פרק ז', הלכה א' – עמוד ל"ה): וזה לשונו: "ועיין במאירי בשבועות טז,א, שאחר שהביא את דברי הראב"ד לעיל בפ"ו הט"ו, שס"ל שהנכנס במקום המקדש בזמן הזה אין בו כרת, כתב: "והמנהג פשוט ליכנס שם לפי מה ששמענו"... וראיה ברורה דמותר ליכנס בזמן הזה, ממש"כ בהלכה ז': "ואע"פ שהמקדש חרב היום וכו' חייב אדם במוראו וכו', ולא ישב בעזרה", ומבואר דדוקא ישיבה אסור - **אבל אם לא ישב מותר**. [והיינו אדם טהור כמש"כ בפאת השולחן סימן ג' אות כ"ה]". עכ"ל. ************************ יח. דעת הרבי מליובאוויטש זצ"ל משיחתו בליל ב' דחג הסוכות התנש"א: "ועורכים עכשיו שמחת בית השואבה במקום המקדש במקומות המותרים להכנס שם, ואדרבה צריך להכנס שם ולערוך שמחת בית השואבה בשלימות כפי שיהי' לעתיד לבוא". והנה ציטוט מדברי הג"ר יצחק גינזבורג שליט"א מחשובי רבני חב"ד (מתוך הספר "קומו ונעלה" עמוד 301): "ברור הדבר, וכך אמר הרבי מליובאוויטש כמה וכמה פעמים, שגם היום ישנם מקומות בהר הבית אליהם מותר לעלות בטהרה. הרבי רצה מאד שיוכרע ע"י רבנים ידועי שם, גדולי הפוסקים שבדור, מהם התחומים המדויקים על הר הבית אליהם מותר לעלות, ושהעליה תתקיים בפועל בשמחה רבה (וכמו שאמר פעם בנוגע לשמחת בית השואבה על הר הבית), על פי תנאי ההלכה ביחס לטהרה שיפסקו ע"י הרבנים". ************************ יט. דעת הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א. הרב מאזוז - מגדולי רבני דורנו מתיר עליה להר הבית "מותר מן הדין לעלות להר הבית". כך כותב הגאון הרב מאיר מאזוז שליט"א ראש ישיבת כסא רחמים וחבר מועצת החכמים בפסיקה מפתיעה בעולם החרדי הרב מאזוז מסייג את פסיקתו התקדימית, בכך שעל כל אחד שמבקש לעלות להר הבית, לדעת את המידות המדויקות של התחומים המותרים בכניסה לפי פסיקת רב. כיוון שאחרת עלולים להיכשל בכניסה לחלקים בהר הבית האסורים בכניסה. ובלשונו של הרב: "מן הדין מותר. אבל עלולים ליכשל. צריך לדעת המדה בדיוק, על פי הוראת חכם". את הדברים כתב הרב באתר האינטרנט של ישיבת כסא רחמים. תשובתו החיובית של הרב מאזוז מפתיעה במיוחד. הרב מאזוז נמנה על רבני השורה הראשונה בציבור החרדי, והוא גם חבר במועצת החכמים של תנועת ש"ס. היתרו והתייחסותו החיובית לעליה להר הבית מהווה פריצת דרך בחוג הרבני החרדי הבכיר. מדובר בשינוי מהקו שננקט בציבור זה עד היום, לפיה בכל הקשור להר הבית מוטב להמתין לביאת המשיח, או לחזרתה של הטהרה המלאה לישראל, שתתרחש רק עם חידושה של מצוות פרה אדומה. שוחרי המקדש מציינים שפסיקתו החשובה של הרב מאזוז, מסמנת שיא חדש בגל של התעוררות להר הבית שפוקד לאחרונה חלקים בציבור החרדי. הכרעתו של הרב מאזוז מצטרפת לפסיקתו של רב חרדי אחר, הרב חיים-פסח הורביץ, רבם של חסידי בעלז באשדוד, שהצטרף גם הוא לרבנים המתירים את העליה להר הבית לצורך ייהוד המקום, וכיבושו מידי המוסלמים. [מתוך אתר "הר הבית חדשות" – כתבתו של אסף לרנר] - ***** הרב מאזוז בהתבטאות נדירה בשבח העולים להר הבית, מבקר את מסירת ההר לוואקף ואת יחסו של רבין לסוגיה ומתריע ממדינה פלשתינית. - בהתבטאות נדירה מתייחס הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת 'כסא רחמים' לסוגיית העלייה להר הבית והעולים להר, מבקר במילים חריפות את ההחלטה למסור את השליטה על ההר לידי הוואקף ומתריע מסכנת המדינה הפלשתינית. הרב מאזוז פירט בשיחתו את התנאים ההלכתיים הדרושים טרם העליה להר ואף היסה את אחד השומעים שטען כי העולים להר עושים זאת על מנת להוכיח בעלות על ההר, אך הרב היסה אותו וקבע כי העולים להר עושים זאת בהתאם לחובת ההלכה. בסרטון אותו מפיץ המטה המשותף של תנועות המקדש פותח הרב מאזוז את התייחסותו לסוגיה בקביעה לפיה שוב ושוב נפתחת אינתיפאדה לאחר שנת שמיטה. הרב גם רומז בדבריו כי רכישת פירות וירקות מהפלשתינים במהלך השמיטה מחזקת אותם ומעודדת אותם לפתוח בפרעות. "כל פעם אחרי שמיטה, באה אינתיפאדה, מה הקשר שמיטה לאינטיפאדה? לא יודע", אומר הרב ומזכיר את ניסיון העבר: "בתשמ"ח, מיד בתום שנת השמיטה, התחילה אינתיפאדה, התעשרו מהכספים שקונים מהם בשנת השמיטה, השתגעו. בפעם השנייה (-אינתיפאדת 2000), היה ממש בשנת שמיטה. אז טענו כי אריק שרון עלה להר הבית. הר הבית קידש אותו. אז אם קידש אותו צריך להילחם. הם משוגעים. פעם זה דוואבשה, פעם כי יהודים עולים להר הבית. אז מה אם עלו להר הבית? עשו משהו? מה? מה קרה? באנו והרגנו שמה?". כאמור, אחד משומעיו של הרב טען כי העולים "עושים את זה בכוונה אחרת, להגיד שזה שלנו", אך הרב מאזוז השיב לו: "לא. הם באים עם סידורים. יכול להיות שמצד ההלכה הם עושים הרבה דברים מדויקים. כאן המקום הזה אין בו כרת, רק טבילה. טבילה הם עושים. מחכים עד הערב שמש". עם זאת העיר כי עלייה להר על פי הכללים יכולה לגרור אחריה עלייה של מי שאינו מקפיד על הכללים, "אולי יבוא שם אדם שלא טבל. אולי יבואו אנשים שלא טבלו. הבעיה היא שאם פתחת פתח יבואו כולם. דבר שני, הערבים רואים יהודי עם סידור, פוחדים פחד מוות. 'זה עם הסידור, בא להחריב לנו הכל'. ככה הם מאמינים בדבר הזה. אז מה נעשה.. אנחנו חיים בדור משוגע. מה נעשה". הוסיף. את עיקר האשם על המציאות הקשה בהר מטיל הרב מאזוז על כתפי מדינת ישראל שהעבירה את האחריות למקום לידי הוואקף לאחר מלחמת ששת הימים. "אם באנו להתלונן, נתלונן מהתחלה, כשמדינת ישראל מסרה את הבעלות על הר הבית לירדן. בשביל מה עשו את זה? למה עשה את זה? למה עשה את זה? זה שלנו! אם רצה לתת לירדן משהו, בסדר. גם תהיה שותפה. למסור את הבעלות לירדן? בשביל מה? טיפשות. בערות". מדברי הרב בהמשך עולה גם ביקורת ישירה על התנהלותו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, הן בהסכם שכרת עם הירדנים והן ביחסו לקודשי ישראל: "היה שם שני דגלים, הורידו את הדגל של ישראל, ונתנו דגל של ירדן. כשעשו את הדבר הזה, כתבו המכשפים בעיתונים, על הפעולה הזו שעשה רבין... הוא עשה [הסכם] קשר עם ירדן, ואז בא הרב שאר ישוב וקרא מזמור שיר המעלות, ורבין מפטפט. מה אכפת לו "שיר המעלות", הוא לא מבין בעברית... ''אחר כך קראו הם פסוקים מהקוראן, ורבין יושב ושומע ומקשיב בקדושה ובטהרה לכל מילה שיוצאת מפי אותו משוגע. מה לעשות, כך העולם שלנו. מבזה את המקורות שלנו, בשעה שכולם יודעים שמה שהם כותבים גנוב משלנו. ככה היה הבן אדם". "וכתבו העיתונאים, פעולת ההסכם שעשה רבין יותר חשובה אפילו מהקמת מדינת ישראל. כתבו שבמאה האחרונה הדבר הכי חשוב שנעשה, שמסרנו לירדן את הכל... משוגעים. פשוט משוגעים. כמה שמחניפים להם, כך הם שונאים אותנו. בואו לא נחניף להם. מי שיפגע ביהודי, על המקום, סקול ייסקל, או ירה יירה. "אם בהמה אם איש לא יחיה", מי שיש לו שכל של בהמה ולא שכל של איש, לא יחיה. למה? ככה כתוב; "הבא להורגך השכם להורגו". עוד ממשיך הרב מאזוז ואומר: "הם, כשאוכלים אחד את השני, הגענו כבר ל-300,00 הרוגים, זה בסדר גמור. אף אחד לא אכפת לו. אבל אנחנו, נקבל מכות. אישה הולכת עם סכין תקוע בגב שלה, צועקת לערבים, והם אומרים 'מגיע לך. תמותי. תמותי'. שותים קולה. יש דבר כזה במדינה אחרת?". ומכאן הוסיף הרב מאזוז והתייחס גם לסיכון המדיני שבהקמת מדינה פלשתינית: "ואנשים עוד מאמינים שאפשר לעשות מדינה, להילחם בכל הכוח לתת מדינה פלסטינית. עכשיו כשאין להם מדינה כמו שצריך תראה מה שהם עושים. תיתן להם מדינה? זה שיגעון. זה סיכון. הרב עובדיה בזמנו עשה את הסכמי אוסלו אחר כך התחרט. כתב מכתב אני חוזר בי. כתב מפורש. מברך יהודה ושומרון. ומשתמשים בשמו נגד דעתו". [ערוץ 7 שמעון כהן, ט"ז בחשון תשע"ו. – וב"הר הבית חדשות" צפו: תקדים! רב חרדי מסנגר בפומבי על עולי הר הבית בעד העולים להר הבית || נגד ויתורים לערבים בהר הבית]. ************************ כ. מכתב הגאון רבי בן ציון מוצפי שליט"א בס"ד ירושלים, טבת ה'תשמ"ו. מצוה רבה להשתדל ולהציל כל שניתן משטח הר הבית המקודש, ולהתפלל שם על הפדות והגאולה לשכינה ולישראל, רק במקומות המותרים להתפלל כפי שנהגו רבותינו הקדמונים, ועל פי הוראת חכמינו בדור הזה. עיין זוהר חדש פרשת ויצא – מדרש הנעלם – ענין ר' אלעזר בן עזריה על אבן השתיה. בן ציון בכמוהר"ר סלמאן מוצפי. [תצלום המכתב באתר "הר הבית שלנו"]. ************************ כב. דעת הגאון רבי צבי עידאן שליט"א הרב צבי עידאן מח"ס עשות משפט, וצבי עדיו, ועוד עיה"ק ירושלים תובב"א בעזהי"ת אייר תשע"א, שם נעלה ונראה בפרוס כ"ח אייר, יום שגאל השי"ת נחלתו מיד האומות, זה 44 שנה ששלטונות ישראל לא שבו מדרכם הרעה ועדיין אינם מאפשרים את הקרבת קרבנות חובותינו, תמידים כסדרן ומוספין כהלכתן. ובפרט קרבן הפסח אשר ביטולו בחיוב כרת רח"ל. וכמבואר היטב בתשו' חת"ס סי' רל"ו. וכאשר בקשו רבותינו שרי התורה, בעלי התוספות שעלו לארץ ישראל כמבואר בכפתור ופרח. ולמעלה בקודש, בימי רבי יהושע בן חנניא. כמבואר במד"ר (בראשית ס"ד). גזירות רשעי הגויים אשר שלטו במקום מקדשנו רבות בשנים, ולא נתנו למי שאינו מבני אמונתם ליקרב אל הקודש, כמבואר בחת"ס שם. ובדרך הקודש למהר"א. ובתשובת הגרי"ח זוננפלד לבעל התעוררות-תשובה (סי' כט) גרמו לחסרון ידיעת גבולות העזרות והחיל. וחרדת החשש ליכשל באיסור כרת החמור, עצרו בעדנו מעלות אל הקודש מיד בשחרורו. ת"ל, מאז שבנו למקום מקדשנו, נחקרו נתלבנו ונתבררו רוב חלקי הר הבית האסורים והמותרים לטמאי מת, ע"פ פסקי הרדב"ז (שו"ת סי' תרצ"א) ועוד. וכאשר נתבאר בספרי על הכתוב לשכנו תדרשו, "יכול תמתין עד שיאמר לך נביא, ת"ל לשכנו תדרשו ובאת שמה. דרוש ומצא, ואח"כ יאמר לך נביא". וכן עורר בזה הרמב"ן במצוות "לשכנו תדרשו", וז"ל: "שתלכו לו מארץ מרחקים, ותשאלו, אנא דרך בית ה'. ותאמרו איש אל רעהו, לכו ונעלה אל הר ה', אל בית א-להי יעקב. כלשון, ציון ישאלו דרך, הנה פניהם. " הנה זכינו באחרונה לראות בהתעוררות אשר מקיפה את יראי ה' וחושבי שמו מכל העדות והחוגים לעלות בהר ה' בקדושה ובטהרה ע"פ כל דקדוקי ההלכה. וכאשר הכריע בזה הרמב"ם שעלה בעצמו להר הבית. וגואלים בהילוכם שם ויורשים בישיבה את מקום מקדשנו ותפארתנו מידיהם הטמאות והערלות של אויבי ישראל. ואף הצליחו בזה לשנות במעט את צביון המקום. ועל ידי שפותחים פתחים קטנים מלמטה, מקרבים את חידוש עבודת הקרבנות, עד שיפתחו לנו פתחי האולם. לקיים בזה את הבטחתנו בתפילותינו שכאשר יעלנו לארצנו ויטענו בגבולנו, נעשה לפניו את קרבנות חובתנו. לכן אף ידי תיכון עימם. חבר אני לעושי מצווה. ועליתי עמם להתפלל בהר הבית, מקום אשר נאמר עליו כי ביתי בית תפילה יקרא. ובא אני אליכם אישי ישראל בקריאה, הטוב לכם כי תשבו חוץ, גולים מעל שולחן אביכם, ומה יערב לכם החיים בעולם הזה, זולת היותכם סמוכים על שולחן אביכם. כמאמר האור החיים הק' (במדבר פר' בהר). פונה אני אליכם בקריאה של חיבה, קריאת קודש, התקדשו והיטהרו כהלכה, קומו, עלו בהר, ובנו הבית. כמאמר ה' לנביאו (חגי א' ד'). יהי רצון מלפני אבינו שבשמים שנזכה במהרה גם אנו, לפחות כעולי הגולה לפני בית שני, שהקריבו הקרבנות קודם בניין הבית. וכאז כן עתה נזכה למצוא יסודות הבית שמינכרו צורתם (זבחים סב.) ויקובלו תפילותינו ומעשינו לרצון לפני אדון כל. הכותב וחותם למען כבוד בית מקדשינו – צבי עידאן * הרוצים לראות בוידאו, איך הגאון הרב צבי עידאן בתוך הר הבית – נושא דברים על הגבולות המותרים והאסורים: חפשו באתר "הר הבית שלנו" את הכתבה "וידאו: שיעור תורה ואמירת קדיש בהר הבית באישור המשטרה". ************************ כג. חבר בית דין של הגר"נ קרליץ שליט"א – הגר"מ הייזלר דעת הגאון רבי מאיר הייזלר חבר בית דין של הגר"נ קרליץ שליט"א מידי ליל שבת - מתקיים בביהכ"נ המרכזי של שכונת נווה אחיעזר בבני ברק - מניין מאוחר של קבלת שבת (מניין ר"ת) - בראשות הרב מאיר הייזלר - חבר ביה"ד של הגר"נ קרליץ, ובשיחתו השבועית בפני המתפללים - אזי הרב הייזלר התעכב על דברי הבית יוסף בהלכות חנוכה (סימן תר"צ) המבאר - שלמרות שהחשמונאים היו טמאי מתים - הרי עכ"ז הם לא נמנעו מלהתעמת ולהילחם עם היוונים בבית המקדש - עד לכיבוש הר הבית באופן סופי..., ולכן הוא הוסיף וחידש - שגם בזמננו מותר וחובה לעלות להר הבית - להיכנס לכל מקום הן לעזרה והן למקום ההיכל - ומבלי שום צורך בטהרה כלשהו - מאחר שזהו כניסה לצורך כיבוש ובניין בית המקדש - ולא לשם טיול בעלמא..., ולראיה שזהו עוזר לייהד את ההר - שהרי העולים להר הבית מגובים ע"י חברי הכנסת מן הימין אשר לוחצים על המשטרה - לאפשר ליהודים להתפלל על הר הבית (כשזהו ברור - שמעריכת תפילות - ועד לעריכת קרבן פסח באופן מצומצם - המרחק אינו גדול), ובפרט לאחר שראינו - שאפילו ראש הממשלה פנה לממשלת ירדן - שלא יתנגד לתפילת יהודים בביהמ"ק - כשבתגובה אזי הערבים החלו להתפרע ולפתוח באינתיפאדה שלישית. (אתר החדשות של הר הבית) ************************ כד. רבם של חסידי בעלזא באשדוד – הגרח"פ הורביץ דעת הגאון רבי חיים פסח הורביץ, ממנהיגי הציבור החרדי באשדוד, חבר בית הדין "רבני הקריות", ורבם של חסידי בעלזא באשדוד. בחילוקי הדעות בין החזון איש הסובר שמצוות כיבוש ארץ ישראל היא אף בזמן הזה לשיטת סאטמר שאסור למרוד באומות עד בוא המשיח. סבור הרב הורביץ כשיטת מרן החזון איש זצ"ל, בעקבות כך פנו פעילי הר הבית חרדיים לרב הורביץ ונפגשו עמו השבוע ארוכות (בליל י"ד טבת תשע"ד) במזכירות בד"ץ רבני הקריות של אשדוד. במהלך הפגישה תיארו הפעילים את המצב העגום כיום בהר הבית. ודיווחו גם כי בכירים במשטרה ובשב"כ מתאוננים על כך שהיהודים אינם באים לממש את זכותם על ההר. הרב הורוביץ נשאל מדוע החשמונאים הרשו לעצמם להיכנס ולכבוש את הר הבית בטומאה, וכיום יש שאוסרים זאת. הרב הורביץ ביקש לטעון - שהחשמונאים פעלו תחת אילוצי כיבוש ומלחמה. והפעילים טענו שגם כיום זהו צורך כיבוש ומלחמה. "הרי כל זמן שאי אפשר לבנות את ביהמ"ק, מוכח שהמקום עדיין טעון כיבוש". "זה כבר לא תלוי בנשק או בטנקים, אלא בנוכחות יהודית בלבד", טענו הפעילים. "כמו שנאמר בתחבולות תעשה לך מלחמה", או כפי שקוראים לזה גורמי ההתיישבות "יצירת עובדות בשטח". בקשר לכך, העלה הרב הורביץ את השאלה "מה תעשו עם רש"י ובעלי התוספות הסוברים שבניין ביהמ"ק יירד מן השמים"? הפעילים השיבו שרש"י ותוס' מצטטים את המדרש תנחומא, שלעתיד לבוא (לאחר תחיית המתים) הקב"ה יעשה חומת אש מסביב לבית המקדש. אולם אין בכוונת המדרש הנ"ל לחלוק על הסִפְרֵי הקובע שיש מצווה לבנות את ביהמ"ק, בכל הזמנים ובכל הדורות, ככתוב ועשו לי מקדש. הרב הורביץ תהה "מדוע אתם נופלים עלי - בזמן שיש רבנים יותר גדולים ממני"? הפעילים הבהירו לו שגורל מקום בית המקדש תלוי כעת על דברתו בלבד. מאחר שהוא מפורסם בעולם החסידי כולו, כדיין הפוסק לאמיתה של תורה, מבלי חששות או פחדים וחשבונות פוליטיים כלשהם. עוד טענו בפניו שגם המפורסם שהוא חבר נעוריו של האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק, מן הימים שלמדו יחדיו אצל מרן האמרי חיים זצ"ל, מוסיפות לדבריו חיזוק נוסף. בשלב זה הרב הורביץ הרהר ארוכות וניכר ששקע במחשבות. לאחר דקות ארוכות שאל: "מה יעזור אם הציבור החרדי יתחיל להיכנס ולבקר בתוך הר הבית ???" הפעילים הסבירו שאם המוני יהודים יתחילו להיכנס להר הבית מידי יום ביומו, אזי המשטרה תתחיל לבצע את הפסיקות וההצעות לחלוקת הר הבית בין ישראל לעמים במתכונת הנהוגה כיום במערת המכפלה. ממילא באותם הימים שהמתחם כולו יהיה בנוכחות יהודית בלבד כגון בשבתות, חגי ישראל, וראשי חודשים. יוכלו להניח גדר ארעי, מסביב לעזרה שזהו מצווה בפני עצמה. והרגל נוכחות היהודים בהר הבית גם תוסיף בעלות ישראל על המקום. ולאחריה כבר נוכל גם להקריב קרבן פסח כמצווה עלינו וכדברי החת"ס בתשובתו המפורסמת לחותנו הרע"א המופיעה בתשובות יור"ד סימן רל"ו. הרב הורביץ הסכים עם הטענה הזו. מכאן עברו לדון האם יש צורך בטבילה לפני העליה, שמטרתה כיבוש המקום לידי ישראל. הרב הורביץ לא הסכים לטענה שיש להתיר כניסה להר הבית ללא טבילה לצורך כיבוש. למרות ההלכה שבאם יש טרחה לחפש אוכל כשר בשעת מלחמה, מותר לחיילים לאכול נבילות וטריפות. אין להתיר כניסה להר הבית ללא טבילה על סמך זאת. כיון שאין שום טרחה יתירה בטבילה. אולם, לגבי שטח העזרה עצמה - שם מותר להיכנס בימינו כאשר יש בכך צורך וחשיבות, אף בלא טהרת פרה אדומה כיוון שאין לנו כיום מאפרה. על טענת הפעילים שישנו טורח מרובה בטבילה במקווה בגלל דיני חציצה וכד'. השיב הרב הורוביץ שרוב דיני חציצה הינן מדרבנן בלבד, ולצורך כיבוש הר הבית אפשר לוותר עליהן. לשאלת הפעילים האם הם רשאים לפרסם זאת? השיב הרב הורוביץ בחיוב, ובחיוך רחב! (אתר החדשות של הר הבית) ************************ כה. דעת המקובל הגאון רבי חיים כהן (החלבן) שליט"א. המקובל רבי חיים כהן (החלבן) שליט"א כתב בכתב ידו: "מברך על המפעל העצום בהקמת בית כנסת בהר הבית, ומברך על זה בברכת כהנים, עלו והצליחו להקים שכינתא מעפרא אמן". הרבנים יוסף אלבום ויעקב היימן מחשובי העולים החרדים להר הבית פנו אל המקובל 'החלבן', הרב חיים כהן, ותיארו בפניו את הפעילות העניפה של החרדים העולים להר הבית, ואת פעולותיה של אגודת ישי העמלה על בנין בית כנסת במקום. על פי מה שכתב באריכות הגרי"מ טיקוצינסקי בספרי עיר הקודש והמקדש, על הנחיצות בבנין בית כנסת בהר בזמן הזה. הרב האזין בקשב רב על העליות להר הבית בקדושה ובטהרה ובמקומות המותרים, ועל הדרישה מהרשויות לאשר בניית בית בית כנסת, 'שטיבל' חרדי על ההר. הרב חיים כהן בירך את פעילי ההר בכתב ידו. ***מברך על המפעל העצום בהקמת בית כנסת בהר הבית, ו
45
עמי הארצות נובחים
תנוחו | 09-11-2015 12:32
והתורה ממשיכה להבנות- וכן, אפשר להקשות ולברר, אבל עם תיווך של עיתונאי רדוד וטוקבקיסטים משולהבים זה פשוט ל א ר צ י נ י!
46
עלובי נפש? צמי פה שמע את השיעור במלואו?
נתנאל | 09-11-2015 14:23
ציטטתם מגמתי וחלקי בלבד
47
מאירבן מתים וכל המגיבים שכחו מגהנום.הרב טאו שליטא ת חכם
טיל הלפייר | 11-11-2015 5:04
קראתם פעם שיחותיו הוא ענק ענקים ועדין גדול. מה זה? אין הלכה של ביזוי תלמידי חכמים? חשבתי שרק במחוזות של מגזר מסוים זה מצוי? והנה הגלות יכנסה גם לאלו שמקנאים יעני למיקדש אבל יש בחינה בתלמידי חכמים יותר ממקדש! אהבלים וטיפשים ממש מתאבדים לגהנום.
אוחזים בשיפולי גלימתו
מושיקו | 15-10-2016 22:06
הרב צבי טאו לימד את כולנו מה זה ביזוי תלמידי חכמים ופלגנות...
48
אני לא מאמין לסיפור על הרב שלמה זלמן אןיאבעך
יחיאל | 11-11-2015 20:44
אני מכיר רבנים שהיו צמודים אליו. והתעסקו בעליה להר הבית.
49
התרשלות בהכנות לבנין המקדש מעודדת דקירות
"המשיח" | 25-06-2019 14:12
משמים אומרים אתם אינכם שוחטים קרבנות נזכיר לכם על ידי הסכינאות הערבית לעשות כן