אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נוסע לשבת חברון? כך תשתמש בפלאפון בשבת

הרב יהושע שמידט נשאל האם הנוסעים בשבת הקרובה, שבת חיי שרה, לחברון, יוכלו להשתמש בטלפונים הסלולריים בשבת ונקט בתנאים המתירים זאת

נוסע לשבת חברון? כך תשתמש בפלאפון בשבת
  הרב יהושע שמידט

לאור גל הטרור הנוכחי הפוקד את הארץ בכלל ואת העיר חברון בפרט, נשאל רב היישוב וראש ישיבת 'שבי שומרון', הרב יהושע שמידט, האם לנוסעים בשבת הקרובה, שבת 'חיי שרה', לחברון, מותר לשאת טלפונים ניידים בכיסם וזאת בכדי שיוכלו להזעיק עזרה במקרה הצורך.

לדברי הרב שמידט: "לכאורה אדם שמסתובב עם פלאפון בשבת, לענ"ד צריך להכין את המספרים הנצרכים של כוחות הביטחון. דהיינו או שיופיעו בשיחות אחרונות או שישים אותם על צג הפלאפון ע"מ שברגע שיצטרך לחייג, יוכל לחייג מיד ולמעט כמה שיותר בחילול שבת. חוץ מהסברה שבאופן כזה, יוכל להזעיק יותר מהר את כוחות הביטחון, בעת הצורך חלילה".

הרב שמידט מבהיר כי "יש לציין עוד שצריך לשים את הפלאפון על מצב שקט או רוטט על מנת שבמידה ויהיה צלצול ממישהו שמתקשר בטעות לא ישמע קול ויהיה "אושא מילתא".

"לסיכום", השיב הרב שמידט: אם כן, לעניין ההולכים במקום כמו חברון בעת הזאת -וכמובן כל זמן וכל עת צריך לדון לגופו- יש לדון את הפלאפון ככלי שמלאכתו להיתר ולאיסור, וגם אם נאמר שהוא כלי שמלאכתו לאיסור, נוכל לסמוך לענייננו על הפוסקים שהבאנו לעיל, שאפשר לטלטלו טלטול מהצד, ומהיותו כלי שמלאכתו לאיסור אפשר לטלטלו לצורך גופו ומקומו. והנראה לענ"ד הדלה כתבתי".

בסוף תשובתו כתב הרב שמידט: "יהי רצון שנזכה לשבת בכל מרחבי ארצנו הקדושה, אשר ניתנה לנו מאת הבורא יתברך שמו, כמובא ברש"י הראשון על התורה, "כח מעשיו הגיד לעמו לתת להם נחלת גוים", ונזכה לראות בשוב כל עם ישראל לארצו, בביאת משיח צדקנו ובבנין בית מקשנו במהרה בימינו אמן כן יהי רצון".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
במחילה מכת"ר
מאיר | 03-11-2015 12:41
במחילה מכת"ר מן הראוי היה שאפנה אל כב' באופן ישיר אך היות ואיני מכירו מרשה לעצמי לשאול את כב' האם זה לא פתח לזלזול בכבוד השבת ובשמירתה היות ויש ב"ה הרבה כוחות בטחון ולהם יש מכשירי קשר פאלפונים וכו והם מטלטלים זאת בהיתר למה עלינו לטלטל טלפונים בשבת? האם זה לא פתח עבור נוער לזלזל בשבת קודש? שוב סליחה שפניתי כך לכת"ר
2
פסק מענין
בבאברוך | 03-11-2015 12:45
ואולי אם זה המצב, פשוט, אסור לסוע לשם? האם מותר להכנס למצב "פיקוח נפש" שלא לצורך?
3
אכן כבר פסקו זאת הרה"ג ליאור בעבר וכן הרב יעקב יוסף
| 03-11-2015 12:53
4
אסור באיסור חמור לנסוע לשבת בחברון
| 03-11-2015 15:52
זה גורם לייתר חילול שבת על ידי חיילי צה"ל המגינים על המתיישבים!
5
בתור אחד שמכיר את המציאות
יהודי פשוט | 03-11-2015 17:18
אני לא כ"כ מבין את הרב, בשבת הזאת יש הגברת אבטחה ענקית ובכל מקום שבו ע"פ הנהלים אומרים להיות יהודים, יהיו גם שפה גדול של חיילים ושוטרים. או שמדובר פה על אנשים שמתכוונים להפר את הנהלים ולחפש הרפתקאות, ואני מקווה שהם פשוט לא מכירים את המציאות ולכן שאלו.
6
חבל פשוט להגיב
| 17-11-2015 17:01
כעת אין מה לחגוג, בגלל שהחוק החדש עדיין לא עבר את מבחן בג"ץ, ואין שום מקום לחרדים בצבא הטמאה הניעוף והשמד. וידוע שתיקון חוק הגיוס מדובר בחוק המכשיר גיוס חרדים לצה"ל בפועל, הגיוס לצה"ל ממש כמו הגיוס לצבא הצאר ניקולאי-החרדקי"ם. תיקון חוג הגיוס השמד והזימה, מדובר בחוק גרוע מאד, גומזיק ליהדות החרדית וכל עולם התורה והחסידות. למעשה הח"כים "המשומדים" אישרו ללא הצדקה חוק גיוס בפועל לכל בני הישיבות ר"ל, החוק פוגע בעולם התורה והישיבות של החרדים וכו' וזאת למרות דעתם של מרנן ורבנן מנהיגי הדור של הערב רב והעמלקים. היום זה יותר חמור מירבעם בן נבט, ע"פ חז"ל "עדיף תאי הגזים על פני הגיוס לחרד"ק בצבא הכפירה והזימה של העמלקים הרשעים" תיקון חוק הגיוס עלול לפגוע ביכלתו קיומו של עולם התורה. הגיוס לצה"ל ממש כמו הגיוס לצבא הצאר ניקולאי. "תיקון חוק הגיוס", התלוי בנפשו של עולם התורה, מסור בידי שלוחי דרבנן המקלקלים את חיי החרדים שרוצים לחיות ע"פ תורתינו הקדושה. זה עלול ח"ו לפגוע ביכולת קיומו של עולם התורה כנגד הקמים עליהם. "עדיף תאי הגזים על פני הגיוס לחרד"ק בצבא הכפירה והזימה של העמלקים הרשעים" "עדיף תאי הגזים על פני הגיוס לחרד"ק בצבא הכפירה והזימה של העמלקים הרשעים" "עדיף תאי הגזים על פני הגיוס לחרד"ק בצבא הכפירה והזימה של העמלקים הרשעים" אני מבקש למחות כנגד חוק הגיוס שהועבר בכנס הטמאה, למגינת ליבנו, אין שינוי מהותי מחוק הגיוס שיזם לפיד. זכרו אנשי בני ברקים שלא מטופלים יגרום נזק רוחני ועלות תרופות לכל הסובבים אותו.