אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לפיד: לא להאשים את הציבור הסרוג ברצח רבין

יאיר לפיד קורץ למצביעי הימין והגיע לסיור בגוש עציון ובישוב אפרת. לאחר מפגש עם התלמידים בישיבת 'דרך אבות' ושיחה על סובלנות אמר לפיד "יש לנו צורך לשמור ולהגן על הממלכה וראשיה ואף התורה אומרת "אלוהים לא תקלל"

לפיד: לא להאשים את הציבור הסרוג ברצח רבין
  (צילום: מאיר אליפור)

יו"ר יש עתיד חבר הכנסת יאיר לפיד מנסה לקרוץ למצביעי הימין, והיום ביקר בגוש עציון ובישוב אפרת.

באפרת, נפגש לפיד עם מאות תלמידי מערכת החינוך של תיכון תורני או"ת 'דרך אבות', במהלך ביקורו קרא לפיד לכל החלקים באוכלוסייה להיות מאוחדים בוודאי בתקופה זו, לפיד אמר כי בעשרת הדברות ישנן 172 מילים, ששינו את העולם יותר מכל מעצמה או אירוע היסטורי כזה או אחר. לפיד הוסיף כי במוזיאון השואה בוושינגטון הוסיפו עוד 3 דיברות, אל תהיה קרבן, אל תהיה שותף לפשע ודיבר אחרון – תלמד להקשיב לשונה.

בדבריו אל התלמידים הדגיש לפיד כי "רבין רצה ביטחון לעם היהודי בארץ ישראל. יציאתו לדרך השלום הייתה מנקודת המוצא שיש צורך ברוב יהודי בארץ ישראל, כאשר הוויכוח שלו עם יגאל עמיר היה על הטקטיקה שבה יש לנקוט כדי להגיע לביטחון". עוד הדגיש לפיד כי "צריך לזכור שרבין הקדיש את כל חייו לביטחון ישראל והוא ודאי ידע טוב יותר מסטודנט למשפטים מה נכון לעם ישראל. האווירה השלילית כנגד מנהיג נוצרת בידי אנשים שלא לוקחים בחשבון להיכן יגיעו המילים שלהם, ואסור לנו בתכלית להסיר אחריות מהמילים שלנו".

בהמשך דבריו ציטט לפיד את ניצול השואה ויקטור פרנקל שכתב: 'אל תעמוד מן הצד ואל תהיה שותף לפשע ואל תהיה קורבן'. "הרשתות החברתיות הרגילו אותנו לשמוע רק את הדעה אותה אנחנו חושבים. לעולם לא נגיע למדינה האידיאלית ולמימוש רצונות כל חלקי העם ולכן נצטרך לדעת לסגל רוח של סובלנות". עוד הדגיש לפיד כי אין להאשים את ציבור חובשי הכיפות ואת אנשי הימין ברצח רבין. "המסקנה שאני מציע – להיות מסוגלים לעצור אל מול הסתה ולשאול שאלות קשות. נצטרך לייצר שיח כדי לחיות כאן ביחד. יגאל עמיר ביהירותו לא היה מוכן לקבל שיטות אחרות ודעות שונות ולכן קם ורצח. יש לנו צורך לשמור ולהגן על הממלכה וראשיה ואף התורה אומרת "אלוהים לא תקלל ונשיא בעמך לא תאור".

מנכ"ל אור תורה סטון ינון אחימן הדגיש כי "ישנן תופעות מדאיגות ויש צורך לעצור אותן. תיקון החברה בישראל צריך להיות בראש סדר העדיפויות. "אחים אנחנו" אומר אברהם ללוט וצריך למצוא דרך לחיבורים נכונים. אנו ביום הזיכרון לרצח רבין וכמה סמלי שביום כזה יאיר לפיד נמצא איתנו. לרבין זכויות גדולות ויש להכיר לו את הטוב שעשה בנוגע למפעל ההתיישבות ותמיכתו באפרת ובגוש עציון בפרט. דמותו מיוחדת מאוד וכיום אין מנהיגים כמוהו".

ראש המועצה עודד רביבי אמר כי  חבר הכנסת יאיר לפיד הוזמן לאפרת מתוך מסורת של בית הספר להזמין ביום הזכרון לרצח רבין אנשים בעלי דעות שונות. ח"כ יאיר לפיד אמר לתלמידים שהשורש של המילה סובלנות זה ס.ב.ל. זה לא קל לשמוע דעות אחרות. המסר של ח"כ לפיד היה שאסור לעמוד בצד, אסור להיות קורבן ואסור להיות שותפים לפשע.

בסוף השיחה שאלתי את התלמידים: "כמה מהם סבלו לשמוע את ח"כ יאיר לפיד?" לא הופתעתי מהתשובה. הרוב המוחלט של התלמידים לא הרימו את היד. למרות שלא בכל הדברים התלמידים הסכימו הם הקשיבו בנימוס ושאלו שאלות לעניין.

לפיד בגוש עציון

 

גם בגוש עציון, נפגש לפיד עם תלמידים ומשם המשיך לתצפית וסקירה ביטחונית מקיפה, בליווי ראש המועצה דוידי פרל שהודה ללפיד על הביקור ושתף אותו בפעילות החינוכית הנרחבת שנעשית בגוש. פרל הוסיף ואמר כי לתושבי גוש עציון חוסן בלתי רגיל, ויחד עם כל ישראל הם ידעו למצוא את הכוחות לעבור גם את התקופה המורכבת בה אנחנו נמצאים.

לפיד אמר  שגוש עציון ישאר תמיד חלק ממדינת ישראל, הוא סיפר שהגיע פעם נוספת לגוש עציון וראה את החיים הממשיכים בגוש עציון, כולל אספרסנו נהדר ויקב איכותי "החיים חזקים מהכל" הוא סיים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
האמת היא כי את גוש עציון יחזירו בהזדמנות הראשונה
| 25-10-2015 16:18
2
שמאלני: "רצח יצחק רבין אולי מנע מלחמת אזרחים"
לא שכחנו | 25-10-2015 20:42
עתונאי אחד, מהשמאל הקיצוני, ערך מחקר ממושך על מה שהוא הגדיר כהסתה הרבנית שקדמה לרצח רבין. באחד מימי השנה לרצח, לאחר סיום מחקרו, הוא פרסם מאמר בעתון, ובו כתב שאילו יגאל עמיר היה נמנע מלרצוח את רבין אז אולי האיבה הקשה בין הימין לשמאל, ששררה אז, היתה מדרדרת למלחמת אזרחים. ההלם מהרצח מנע את המשך ההדרדרות. לדעתי, מסקנתו מחוזקת בעובדות מסוימות שאפרט לקמן, מזכרוני: | טומי לפיד ז"ל (אח"כ ראש מפלגת "שינוי") אמנם לא אמר בפרוש "רבין רוצח" אבל אמר "יש סוג של אכזריות שרק הומניסטים מסוגלים לו". הוא אמר זאת על גישתם של תומכים של יצחק רבין כלפי המתנחלים. גישתם, שהציפה את אמצעי התקשורת בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין בכבודו ובעצמו, היתה שישנו תנאי הכרחי לנצול ההזדמנות "שלא תחזור" כדי שיתאפשר לחתום על הסכם שלום לפני "סגירת חלון ההזדמנויות" שאחריו מובטחת מלחמת נצח, לדבריהם, והרג אינסופי. התנאי ההכרחי להצלחת גאולת עם ישראל באמצעות "תהליך השלום" הוא סכול ההתנגדות של "אויבי השלום [ = גורמי ההרג = הרוצחים] משני הצדדים [כחמאס כמתנחלים] ". מדוע "אכזריות"? כי לפי אותה גישה, שהטילה את אימת ממשלת רבין על המתנחלים, כדי למנוע מהמתנחלים לסכל את פנוי ההתנחלויות וכך להגשים את שאיפתם (כביכול) להנציח את המלחמה ואת ההרג ההמוני למען "נדל"ן" (בטוי של יצחק רבין עצמו), יש לפנות את המתנחלים, וכיון שפנוי ע"י רשויות אכיפת החק הוא קשה מאד לבצוע, יש לעשות זאת בדרך מניפולטיבית, כלומר יש ליצור תנאי חיים בלתי נסבלים ביש"ע עד שיאלצו לברוח משם. אחד הח"כים ממפלגתו של יצחק רבין, בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין, בטא זאת באמירה הצינית שאין צרך לחשוש מאי יכלתה של ממשלת רבין להוציא את הדגים מהאקווריום, כי הרי אפשר בפשטות לרוקן אותו ממים. מדובר בתקופה שבה רבין אשר למחבלים שבאו מתוניס (לשם נמלטו מלבנון) לשאת נשק ולהמצא ליד צירי התנועה עליהם נעו ילדיהם של אויביו הפוליטיים החריפים ביותר, המתנחלים, וזאת בשם ה"דמוקרטיה", בצלו של בג"ץ שסרב לדון בעתירות המתנחלים בטענו שזהו נושא פוליטי לא שפיט (ובכך בג"ץ דרבן את יגאל עמיר לרצוח, לפי עדות אחיו). | באותה תקופה המתנחלים האמינו למה שנאמר להם ע"י אלופים בצה"ל וע"י אחד מבכירי הפרשנים לעניני בטחון: שהם וילדיהם ישלמו בחייהם על הסכם אוסלו. היו מתנחלים שבקשו את פנוים הרחק מהמחבלים (באופן ממלכתי, על חשבון המדינה, להבדיל מבריחה על חשבונם הפרטי) יצחק רבין סרב לכך. על כך כתב סופר ופובליציסט ידוע, שמאלני מאד, שקשה לדעת אם ממשלת יצחק רבין היא ממשלת חלם או ממשלת סדום [ ! ] ). יצחק רבין "ענה" למתנחלים הדואגים באמרו שדי לו בפעם אחת שהפלסטינים יירו על חייל ישראלי והוא יבטל את הסכם אוסלו, ומכלל "הן" (אם דוקא חייל ישמש מטרה) שמעו המתנחלים "לאו": דם ילדיהם הותר ע"י יצחק רבין. איתן הבר, מזכיר הממשלה של יצחק רבין, ספר שיצחק רבין סרב להענות לבקשתו להסביר לראשי המתנחלים שהוא איננו רוצח, כך יצחק רבין שמר את דמויו כרוצח. | לדעתי, הלקח העקרי מרצח רבין הוא שאסור להשתמש בכלים דמוקרטיים כדי להטיל אימת מות על יריבים פוליטיים, לקח זה עדיין מוזנח בדיונים הצבוריים ובמערכת החנוכית
3
"רצח יצחק רבין אולי מנע מלחמת אזרחים"
לא שכחנו | 25-10-2015 20:49
עתונאי אחד, מהשמאל הקיצוני, ערך מחקר ממושך על מה שהוא הגדיר כהסתה הרבנית שקדמה לרצח רבין. באחד מימי השנה לרצח, לאחר סיום מחקרו, הוא פרסם מאמר בעתון, ובו כתב שאילו יגאל עמיר היה נמנע מלרצוח את רבין אז אולי האיבה הקשה בין הימין לשמאל, ששררה אז, היתה מדרדרת למלחמת אזרחים. ההלם מהרצח מנע את המשך ההדרדרות. לדעתי, מסקנתו מחוזקת בעובדות מסוימות שאפרט לקמן, מזכרוני: | טומי לפיד ז"ל (אח"כ ראש מפלגת "שינוי") אמנם לא אמר בפרוש "רבין רוצח" אבל אמר "יש סוג של אכזריות שרק הומניסטים מסוגלים לו". הוא אמר זאת על גישתם של תומכים של יצחק רבין כלפי המתנחלים. גישתם, שהציפה את אמצעי התקשורת בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין בכבודו ובעצמו, היתה שישנו תנאי הכרחי לנצול ההזדמנות "שלא תחזור" כדי שיתאפשר לחתום על הסכם שלום לפני "סגירת חלון ההזדמנויות" שאחריו מובטחת מלחמת נצח, לדבריהם, והרג אינסופי. התנאי ההכרחי להצלחת גאולת עם ישראל באמצעות "תהליך השלום" הוא סכול ההתנגדות של "אויבי השלום [ = גורמי ההרג = הרוצחים] משני הצדדים [כחמאס כמתנחלים] ". מדוע "אכזריות"? כי לפי אותה גישה, שהטילה את אימת ממשלת רבין על המתנחלים, כדי למנוע מהמתנחלים לסכל את פנוי ההתנחלויות וכך להגשים את שאיפתם (כביכול) להנציח את המלחמה ואת ההרג ההמוני למען "נדל"ן" (בטוי של יצחק רבין עצמו), יש לפנות את המתנחלים, וכיון שפנוי ע"י רשויות אכיפת החק הוא קשה מאד לבצוע, יש לעשות זאת בדרך מניפולטיבית, כלומר יש ליצור תנאי חיים בלתי נסבלים ביש"ע עד שיאלצו לברוח משם. אחד הח"כים ממפלגתו של יצחק רבין, בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין, בטא זאת באמירה הצינית שאין צרך לחשוש מאי יכלתה של ממשלת רבין להוציא את הדגים מהאקווריום, כי הרי אפשר בפשטות לרוקן אותו ממים. מדובר בתקופה שבה רבין אשר למחבלים שבאו מתוניס (לשם נמלטו מלבנון) לשאת נשק ולהמצא ליד צירי התנועה עליהם נעו ילדיהם של אויביו הפוליטיים החריפים ביותר, המתנחלים, וזאת בשם ה"דמוקרטיה", בצלו של בג"ץ שסרב לדון בעתירות המתנחלים בטענו שזהו נושא פוליטי לא שפיט (ובכך בג"ץ דרבן את יגאל עמיר לרצוח, לפי עדות אחיו). | באותה תקופה המתנחלים האמינו למה שנאמר להם ע"י אלופים בצה"ל וע"י אחד מבכירי הפרשנים לעניני בטחון: שהם וילדיהם ישלמו בחייהם על הסכם אוסלו. היו מתנחלים שבקשו את פנוים הרחק מהמחבלים (באופן ממלכתי, על חשבון המדינה, להבדיל מבריחה על חשבונם הפרטי) יצחק רבין סרב לכך. על כך כתב סופר ופובליציסט ידוע, שמאלני מאד, שקשה לדעת אם ממשלת יצחק רבין היא ממשלת חלם או ממשלת סדום [ ! ] ). יצחק רבין "ענה" למתנחלים הדואגים באמרו שדי לו בפעם אחת שהפלסטינים יירו על חייל ישראלי והוא יבטל את הסכם אוסלו, ומכלל "הן" (אם דוקא חייל ישמש מטרה) שמעו המתנחלים "לאו": דם ילדיהם הותר ע"י יצחק רבין. איתן הבר, מזכיר הממשלה של יצחק רבין, ספר שיצחק רבין סרב להענות לבקשתו להסביר לראשי המתנחלים שהוא איננו רוצח, כך יצחק רבין שמר את דמויו כרוצח. | לדעתי, הלקח העקרי מרצח רבין הוא שאסור להשתמש בכלים דמוקרטיים כדי להטיל אימת מות על יריבים פוליטיים, לקח זה עדיין מוזנח בדיונים הצבוריים ובמערכת החנוכית.
4
"רצח יצחק רבין אולי מנע מלחמת אזרחים"
לא שכחנו | 26-10-2015 2:03
עתונאי אחד, מהשמאל הקיצוני, ערך מחקר ממושך על מה שהוא הגדיר כהסתה הרבנית שקדמה לרצח רבין. באחד מימי השנה לרצח, לאחר סיום מחקרו, הוא פרסם מאמר בעתון, ובו כתב שאילו יגאל עמיר היה נמנע מלרצוח את רבין אז אולי האיבה הקשה בין הימין לשמאל, ששררה אז, היתה מדרדרת למלחמת אזרחים. ההלם מהרצח מנע את המשך ההדרדרות. לדעתי, מסקנתו מחוזקת בעובדות מסוימות שאפרט לקמן, מזכרוני: | טומי לפיד ז"ל (אח"כ ראש מפלגת "שינוי") אמנם לא אמר בפרוש "רבין רוצח" אבל אמר "יש סוג של אכזריות שרק הומניסטים מסוגלים לו". הוא אמר זאת על גישתם של תומכים של יצחק רבין כלפי המתנחלים. גישתם, שהציפה את אמצעי התקשורת בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין בכבודו ובעצמו, היתה שישנו תנאי הכרחי לנצול ההזדמנות "שלא תחזור" כדי שיתאפשר לחתום על הסכם שלום לפני "סגירת חלון ההזדמנויות" שאחריו מובטחת מלחמת נצח, לדבריהם, והרג אינסופי. התנאי ההכרחי להצלחת גאולת עם ישראל באמצעות "תהליך השלום" הוא סכול ההתנגדות של "אויבי השלום [ = גורמי ההרג = הרוצחים] משני הצדדים [כחמאס כמתנחלים] ". מדוע "אכזריות"? כי לפי אותה גישה, שהטילה את אימת ממשלת רבין על המתנחלים, חששו שהמתנחלים יסכלו את פנוי ההתנחלויות ברצותם להגשים את שאיפתם (כביכול) להנציח את המלחמה ואת ההרג ההמוני למען "נדל"ן" (בטוי של יצחק רבין עצמו), וכיון שספק היה אם רשויות אכיפת החק מסוגלות להתגבר על התנגדותם של המתנחלים לפנוי, הדרך הנכונה לסלוקם היא ליצור תנאי חיים בלתי נסבלים ביש"ע עד שיאלצו לברוח משם. אחד הח"כים ממפלגתו של יצחק רבין, בהסכמה שבשתיקה של יצחק רבין, בטא זאת באמירה הצינית שאין צרך לחשוש מאי יכלתה של ממשלת רבין להוציא את הדגים מהאקווריום, כי הרי אפשר בפשטות לרוקן אותו ממים. מדובר בתקופה שבה רבין אשר למחבלים שבאו מתוניס (לשם נמלטו מלבנון) לשאת נשק ולהמצא ליד צירי התנועה עליהם נעו ילדיהם של אויביו הפוליטיים החריפים ביותר, המתנחלים, וזאת בשם ה"דמוקרטיה", בצלו של בג"ץ שסרב לדון בעתירות המתנחלים בטענו שזהו נושא פוליטי לא שפיט (ובכך בג"ץ דרבן את יגאל עמיר לרצוח, לפי עדות אחיו). | באותה תקופה המתנחלים האמינו למה שנאמר להם ע"י אלופים בצה"ל וע"י אחד מבכירי הפרשנים לעניני בטחון: שהם וילדיהם ישלמו בחייהם על הסכם אוסלו. היו מתנחלים שבקשו את פנוים הרחק מהמחבלים (באופן ממלכתי, על חשבון המדינה, להבדיל מבריחה על חשבונם הפרטי) יצחק רבין סרב לכך. על כך כתב סופר ופובליציסט ידוע, שמאלני מאד, שקשה לדעת אם ממשלת יצחק רבין היא ממשלת חלם או ממשלת סדום [ ! ] ). יצחק רבין "ענה" למתנחלים הדואגים באמרו שדי לו בפעם אחת שהפלסטינים יירו על חייל ישראלי והוא יבטל את הסכם אוסלו, ומכלל "הן" (אם דוקא חייל ישמש מטרה) שמעו המתנחלים "לאו": דם ילדיהם הותר ע"י יצחק רבין. איתן הבר, מזכיר הממשלה של יצחק רבין, ספר שיצחק רבין סרב להענות לבקשתו להסביר לראשי המתנחלים שהוא איננו רוצח, כך יצחק רבין שמר את דמויו כרוצח. | לדעתי, הלקח העקרי מרצח רבין הוא שאסור להשתמש בכלים דמוקרטיים כדי להטיל אימת מות על יריבים פוליטיים, לקח זה עדיין מוזנח בדיונים הצבוריים ובמערכת החנוכית.