אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להוסיף אומץ, זוהי הוראת השעה / דעה

צינורות ההזנה שלנו בימים אלו, אלו שמספרים לנו מה קורה ברחובות, חייבים להיות כאלו שמעוררים בנו את צדדי האמונה העמוקה שבנו וממילא דוחפים אותנו גם לעשייה חיובית ומועילה

להוסיף אומץ, זוהי הוראת השעה / דעה
  (צילום: Sliman Khader/Flash 90)

הוראת השעה היא להוסיף אומץ; להוסיף אומץ בי, במשפחתי, בשכונתי, בעירי ובעמי.

מסביב יהום הסער והכול רוגש וקוצף. לא שזוהי המציאות, המציאות היא לאין ערוך טובה מכל מה שעולה ממסכי הסמארטפונים ומרצד על הפלזמות בבתים, אבל זו גופא הבעיה – מקורות ההזנה.

אם בימי השגרה אנו יכולים להתעלם מהחולשה הנוראית שזורמת אלינו דרך צינורות המדיה, על שלל מכשיריהם, כשהמצב הופך למורכב וקשה יותר, מתפרצת היא החולשה, כמעט כמו מחלה, ואוכלת בנו כל חלקה טובה.

אולי זה לא רק התוכן; זה שבערוצים מסוימים, מתוך חוסר תשומת לב, עושים יד אחת עם האויב, נותנים לו במה לשטוח טענותיו ובלי כוונה קצת מצדיקים רצח של יהודים, זה עוד לא תורף הבעיה. גם זה שהסברות והמחשבות איך לפתור את המצב שאובות ממוסריות מערבית נוראית, חיצונית וצבועה, ולא ממקורות הקודש של האומה, גם זה לא הכול.

נראה שיש יותר מזה.

אחד הפתגמים הראשונים אותם לומד כל תלמיד במגמת תקשורת הוא: "המדיום הוא המסר". רוצה לומר, לאו דווקא מה שאתה רואה במסך הוא שפועל עליך, אלא לפעמים המסך עצמו הוא הפועל. בעניינינו אפשר לומר, שלא המציאות היא זו שמטריפה את דעת הבריות אלא מי שמתווך אותה ואיך הוא מתווך אותה, לכל אותן בריות.

תיאור המציאות וסיפור העובדות איך שהיו, כמה ולמה, כל אלו אינם עניין של מה בכך. מאז מקדם מספרי זיכרונותיה של אומתנו היו אנשי המעלה, החסידים הכי גדולים, בעלי רוח הקודש והנבואה, הם אלו שנתנו הסבר, כיוון ומטרה למציאות הנגלית. נלמד מכך, שכיוון שכל תיאור של עובדות נושא איתו גם את פרשנותן, אנו צריכים להיות ערניים וזהירים ביחס למוסרים של אותן העובדות.

צינורות ההזנה שלנו בימים אלו, אלו שמספרים לנו מה קורה ברחובות, חייבים להיות כאלו שמעוררים בנו את צדדי האמונה העמוקה שבנו וממילא דוחפים אותנו גם לעשייה חיובית ומועילה. אלו שאטומים מאורה של התורה והנבואה לא יכולים לספק לנו חיים, אין להם כוח להניע אותנו לפעילות שיש לה פירות, אין סיכוי שמהם נקבל כוחות והשקפת עולם חיובית. דרכי רשעים באפילה. הטובים שבהם יכולים הכי הרבה לתאר את המציאות, אבל אין להם שום יכולות להורות את דרכה, לתת לה פשר ולטהרה.

כמה חן ושכל טוב, שמתעלה מעל כל דמיון והפרזה, שיודע לתפוס את כל מה שקורה בפרופורציות הנכונות, קיים בתורתנו ואצל רבותינו. כמה כדאי לנו לתת לתורה ולנושאיה להיות הפרשנים 'מביני העניין' ולא לגמדים טרוטי עיניים שמביטים מנמיכות קומתם ורואים הכול לפי קטנותם.

"ננתקה את מוסרותימו", נסיר מעלינו את עוּלם של המסתכלים במשקפיים חיצוניות על המתרחש, נפסיק לרגע לצפות בסרטוני הזוועה ובתגובות עליהם בדפי הפייסבוק, בטח שלא נעביר אותם הלאה. נחזור לאומנותנו, לידיעה שאין כוחנו (אלו מאתנו שלא משרתים במנגנוני הביטחון) אלא בפינו – בלימוד תורה, תפילה וקריאת מזמורי התהלים מלאי האמונה והביטחון של דוד מלכנו.

בימים אלו – "גם החלש יאמר גיבור אני", מי שצופה רק שעה אחת ביום במדיה יחזק את זה שצופה שלוש שעות וראשו עוד יותר שפוף מתמונת המצב העגומה שעולה ממנה ומי שלא צופה בה בכלל יוסיף כוחות ואומץ לכולנו. נשתדל לשאוב עבורנו מים חיים ממקורותינו האמתיים ולהשקות בהם כל עייף ויגע. נחזק את כל מי שאפשר, נרים ראשנו וראשו, נהיה גאים ושמחים באומץ הלב שמפגינים האזרחים ברחובות, ניתן פחות מקום לייאוש, לחוסר האמונה ולרע שרצים בכל הרשתות הכאילו חברתיות, נוסיף טוב, פרשנות של אמונה וממילא גם אומץ לנו ולכל עם ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ישר כח יפה מאוד! הערה לעורכים:
אריאל גרינבאום | 15-10-2015 0:07
נראה לי כדאי לצרף תמונה ראשית שיותר מתאימה לרוח החיובית של המאמר....
2
חזק ואמץ!
ישראל | 15-10-2015 1:06
3
צדיק, מה הקשר?
מכיר את דודי | 15-10-2015 8:04
מה הבעיה לראות את הסרטונים, להתמלא זעם על האויב ועל הממשלה שלא עושה כלום ועדיין להישאר במבט אמוני טהור ובראש מורם? צודק שלא צריך לשמוע את "הפרשנים" אבל ניתן להביט למציאות בעיניים.
4
"זדים ארורים נשאו ראש בפלטרין של מלך"
| 15-10-2015 11:03
"זדים ארורים נשאו ראש בפלטרין של מלך" לא סתם אלוקים נותן לנו סטירות רק כדי שנתעורר, אז כדאי שכל אחד יקבל על עצמו ללמוד משהו כמו הלכות צניעות או הלכות לשון הרע. המצב בארץ ישראל באמת לא פשוט, האוירה עכורה ובלתי בטוחה וכולנו מצפים לרחמי שמים. הפיגוע היה ליד מחתם שנלר, היינו מקום חפירת קברי ישראל בהתר איזה רב ריפורמי או מזרחי, ובגלל חילול קברי יהודים נרצח בפיגוע הדריסה בגאולה רח’ מלכי ישראל ירושלים הגאון הרב רבי ישעיהו עקיבא קרישבסקי הי"ד. כנסו לבתי הכנסיות והמדרשות, תצעקו, תזעקו, תתחננו לאבינו שבשמים בדמעות שיסיר ויבטל את הגזירה האיומה והנוראה הזו שאחריתה מי ישורנה. לא במילים פשוטות ובקול רפה, רק בזעקה ובתחינה מכל הלב. הרי אנחנו במלחמה, מלחמת ג'יהאד!! כמו אלו שתקפו נשי הצנועות הלובשות "שאל" כמנהג ירושלם, הם גם אמרו שהם יוצאים מלחמת ג'יהאד נגד נשי הצנועות אלו!! בשליחות 51 רבני הבד"ץ העדה, כשחיללו שם שמים ברבים והרבנים של העדה לא מחו בהם. כל אלו הרשעים שהיה להם יד בחפירת הקברים בשנלר יש להם יד ברציחה של הגאון, ודמו על ידיהם. תהא נשמתו תהא צרורה בצרור החיים. וי להאי שופרא דבלי בארעא. מנקיי הדעת שבירושלים. ממש …"ובקרובי אקדש " קרבן ציבור על חפירת הקברים. יהודים יקרים, אנא קראו! הדברים מאהבה ומדאגה!!! אנו בתחילתה של תקופה איומה ונוראה שהולכת להציף בתי עלמין ח"ו. באחת ההלוויות אנו נשמע את צעקתה של אמא יהודייה שאיבדה את… צעקה שאנו יכולים עדיין לעצור, צעקה שאנו יכולים לדאוג יחד שלא תבוא! הדרך לעצור את הצעקה ואת הצרות היא להבין את המסר משמים, להבין שהגיע הזמן לכולנו לחזור בתשובה!!! כי לא נותר עוד הרבה זמן!!! גם "לא לשכוח" שכל הצרות בגלל הערב רב – מחללי ד’ הרשעים "החרדקי"ם" המשומדים העמלקים המסיונרים שמרחיקים את עם ישראל מהקב"ה, "זדים ארורים נשאו ראש בפלטרין של מלך" וראה בך ערות דבר ו"שב" מאחריך…