כנס "רעננים": לציונות הדתית יש בעיה קשה של שיווק

כנס הפעילים של תנועת "רעננים" נפתח הבוקר בלוד, בטענות קשות כלפי שיווק התכנים של הציונות הדתית. אחרי סקירה של פעילות שטח ממספר ראשי עמותות, קם מנכ"ל גרופ, אוריה בן כוכב ואמר: "אני שומע את הפעילויות הנפלאות שיש לציבור שלנו ומודיע לכם, כי מדובר בכשלון גדול של שיווק."

כנס "רעננים": לציונות הדתית יש בעיה קשה של שיווק

כנס הפעילים של תנועת "רעננים" לאיחוד המחנה הדתי לאומי נפתח הבוקר (ה') בלוד, בטענות קשות כלפי שיווק התכנים של הציונות הדתית.

 הכנס נפתח בדברי יו"ר התנועה יוני שטבון, שדיבר על החובה לאיחוד המחנה לקראת הבחירות הבאות.

"אנחנו מחזקים את נבחרי הציבור אבל אנחנו רוצים תוצאות, שינוי פוליטי אפשרי, ואחדות יכולה לשרור במחנינו, לא נרתע מייאוש ואדישות, נתקדם קדימה בכל הכח, בעזרת ה' ובאהבת חינם" אמר שטבון והוסיף גם אזהרה לחברי הכנסת, "במידה ולא תהיה אחדות וחיבור בציבור הדתי לאומי, התנועה, תנועת רעננים, תפעל לפתרון מעשי, וכבר בחודשים הקרובים, תקים ועידה ציבורית שתבחן ותתן את הפתרון שהציבור מצפה לו."

הועידה תורכב מרבנים, אנשי ציבור ופעילי שטח. ב"רעננים" סירבו למסור שמות של חברי הועידה העתידית, אבל ל"סרוגים" נודע כי חלק מאנשי הציבור שימשו בעבר בתפקידי מפתח בהנהגת הציונות הדתית.

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בכנס, כי השאלה היא אינה שאלה של איחוד אלא שאלה של הנהגה. לדבריו הוא מחזיק סקר המלמד כי 48% ממצביעי הבית היהודי, ו53% ממצביעי האיחוד הלאומי יצביעו למפלגה מאוחדת ואילו כל השאר יתמוססו בדרך. "השאלה היא האם בכלל איחוד יועיל במקרה שלנו או לא", אמר בן ארי, שנאלץ לעזוב את הכנס כדי להרצות במקום אחר.

בכנס תיארו פעילי שטח ממגוון ארגונים ועמותות של הציבור הדתי לאומי, על הפעילות אותה הם עושים, לעיתים בלא מימון מגורמים רשמיים. בצלאל סמוטריץ' מעמותת "רגבים" תיאר כיצד העמותה שלו עוזרת בשמירה על אדמות הלאום מפני פלישה ערבית. נציגה מהגרעין בשדרות, סיפרה על פעילות הגרעין בתורני בעיר, ועל החשיבות שהייתה לו בהחזקת המורל והאמונה בימים הקשים של הקסאמים.

תוך כדי הכנס, ובאופן לא מתוכנן, ביקש את רשות הדיבור, אוריה בן כוכב, מנכ"ל החברה הכלכלית גרופ-קנה הכל. בן כוכב, אמר שהוא יושב בכנס ומצד אחד מתרגש אך מצד שני גם מתרגז. "אני שומע את הפעילויות הנפלאות שיש לציבור שלנו ומודיע לכם כי מדובר בכשלון גדול של שיווק."

לדברי בן כוכב, לא ייתכן שאנשיים עושים פעילויות מבורכות שכאלה, ואף אחד במדינה לא יודע עליהם, אפילו לא בתוך הציבור הדתי. "המפלגות כשלו בשיווק הציונות הדתית." סיכם בן כוכב.

על אף חששות מסוימים, הגיעו חברי הכנסת של "הבית היהודי" ו"האיחוד הלאומי" בהרכב כמעט מלא ושמעו את הדברים. כעת הם משיבים לקהל בפאנל פתוח. הנוכחים במושב הבוקר של הכנס הם יו"ר הבית היהודי שר המדע הרב פרום' דניאל הרשקוביץ, ח"כ זבולון אורלב וח"כ אורי אורבך.

מהאיחוד הלאומי הגיעו יו"ר המפלגה, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) וח"כ מיכאל בן ארי שנאלץ כאמור לעזוב את הכנס. בן ארי יחזור למושב הצהריים של הכנס, יחד עם ח"כ אורי אריאל, וחברת הכנסת ציפי חוטובלי מהליכוד.

חברי הכנסת של הציונות הדתית בכנס רעננים (אריק בן שמעון)

השר הרשקוביץ אמר כי יש הבדל גדול בין הפעילות בשטח של הציבור הדתי לאומי לבין הייצוג הפוליטי.

"מה שגרם לי לעזוב את עיסוקיי זה החלום שעומד להתגשם, איחוד כוחות. לא בלהתגבר על הבדלים, כי הציבור הזה הוא הכי הומוגני שיש. בזכות תנועת רעננים, והכח הצעיר הזה, במוקדם או במאוחר זו תהיה התנועה הדתית לאומית שרואה את כלל צרכי ישראל. החלום הזה נגוז כבר לפני שנתיים, והיום הוא מתעורר מחדש והיום האיחוד יוצא לדרך".

ח"כ זבולון אורלב, אמר כי בזירה הפוליטית אין משמעות לחברי כנסת פרטיים, רק לכח פוליטי מאוחד. יש היום 14 חברי כנסת דתיים לאומיים, כל אחד ממוקם במקום אחר, ללא יכולת השפעה. אני בטוח שאם הפוליטיקאים יישארו לבד בחדר הם יצאו מאוחדים וימצאו את הנוסחה לאיחוד. המכה שלנו זה לא השיווק, אלא הפילוגים והרציונאליים כאילו זה מותר. למה הציבור שלנו עובר לסדר היום? למה הציבור מוכן לסבול את הפילוגים? הסינרגיה בפעילות הציבור שלנו היא קריטית."

אורלב המשיך ותקף את ההנהגה הרוחנית ואמר "למה המנהיגות הרוחנית לא מאחדת אותנו? למה הם לא מקבלים אחד את השני? הרבנים חסרים לי. אם הם היו פה היינו מגיעים למהות אמיתית והיה איחוד. אנחנו ראויים לכך, יש את הדרך והאנשים לכך. הפיצול והפילוג הורגים אותנו לחלוטין".

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), דחק בחברי התנועה להמשיך בפועלם ואמר "השטח רץ קדימה, אנחנו נסייע לכם. את המהפכות האמיתיות עושים בשטח. אנחנו המעונבים עוזרים לכם הענקים להוציא את הדברים לפועל. אל תנוחו ואל תשקטו, בפעם הבאה, החיבור בין שני המפלגות יעמוד על כנו. אין ביננו שום הבדל".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אם בן ארי שם רוב הציונות הדתית כבר לא שם....
דתי אמוני | 16-12-2010 14:03
2
אםת
יוסף בעל החלומות | 16-12-2010 17:50
3
דרוש שינוי
ינון | 16-12-2010 21:37
ברור שכל אחד יודע בתוכו שהמצב שלנו לא מזהיר...תנו קרדיט למי שרוצה להביא שינוי
4
מסכים עם כל מילה של מנכל גרופ
יואב כהן | 17-12-2010 2:17
הבעיה היא אכן של נתק מהציבור וחוסר שיווק של הפעילות
5
האמת על רעננים
חשוב לדעת | 17-12-2010 2:27
http://rotter.et/forum/scoops1/22520.shtml