אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אלי בן דהן: "מעולם לא היה כפר בשם סוסיא"

סגן שר הבטחון אלי בן דהן השיב לשאילתה בכנסת בנושא פינוי ההשתלטות על סוסיא ואמר: "מעולם לא היה קיים כפר ערבי בשם 'סוסיא'. מדובר במחטף שנעשה על ידי ארגוני השמאל, שמטרתו השתלטות על שטחי C על ידי בניה של מבני קבע"

אלי בן דהן: "מעולם לא היה כפר בשם סוסיא"
  (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

בשמאל זועמים על החלטת בית המשפט להרוס את ההשתלטות הערבית על סוסיא.

לאחר שבג"צ כבר קבע מספר פעמים כי יש להרוס את המקום אליו פלשו פלסטינים מיאטה לפני כעשור, העלה ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) שאילתה לשר הבטחון בדבר הריסת המאחז.

לפני דקות אחדות השיב סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן לשאילתה ואמר: "ברצוני להבהיר כי מעולם לא היה קיים כפר ערבי בשם 'סוסיא'. מדובר במחטף שנעשה על ידי ארגוני השמאל, שמטרתו השתלטות על שטחי C על ידי בניה של מבני קבע. חוקרים וסוקרים שהסתובבו באזור בשנות השבעים מעידים על הימצאותם של רועי צאן במערות, אך שוללים בדבריהם את קיומם של מבנים כלשהם באזור או מגורי קבע של מאן דהו. חוקרים שמעידים על כך הם המזרחן והאנתרופולוג יעקב חבקוק וד"א עקיבא לונדון."

בן דהן הוסיף "ההתנהלות סביב סוסיא נמשכת כבר כעשרים שנים, זהו אינו נושא חדש וזו אינה הפרה חדשה של החוק אלא התנהלות פושעת סדרתית. לו היה מדובר ביישוב יהודי, לצערי לא היו מתנהגים כלפיה באותה סלחנות."

במקום ישנן מספר חממות, מבנים עראיים ודירים, אך אף אחד מהם לא קיבל אישור או היתר לבנייה. "הפלסטינים המתגוררים בסוסיא בנו מספר מבנים ללא כל היתר. נגד הבינוי הבלתי חוקי שנבנה ללא היתרים, ננקטו הליכי פיקוח, נמסרו צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה. במהלך השנים 1995-2001 בוצעו הריסות חוזרות ונשנות של מבנים, שנבנו ללא כל היתר ."

גם לאחר צו ביניים של בג"צ המשיכו הערבים לבנות ולפתח את המקום ובקשה לתוכנית מתאר עבור האזור נדחתה משיקולים תכנוניים. עוד בפברואר 2014 ניתנה החלטת בג"ץ לפיה המבנים שהוקמו תוך הפרת צו ביניים (שניתן ביוני 2012) יהרסו בסדר עדיפות גבוה, תוך מתן ארכה של 90 יום. וצו ביניים למנוע את ההריסה נדחה לפני כחודשיים.

את דבריו סיים סגן השר במילים: "אני מבקש להזכירכם כי סוסיא, העיר העתיקה, קיימת עוד מתקופת התלמוד. חורבותיה, ובמרכזם בית כנסת עתיק, נחשפו בחפירות שנעשו באזור לאחר מלחמת ששת הימים. לא נמצא שם מסגד אלא בית כנסת יהודי ומיבנים רבים של ישוב יהודי גדול. בהזדמנות זו אזכיר כי ביולי 2001 נרצח יאיר הר סיני ז"ל, שכני הטוב מבית אל, וגופתו נמצאה כ-300 מטרים מערבית ליישוב סוסיא, סמוך מאוד למאחז הבלתי חוקי הנדון בשאילתא זו."

"דחיית הבקשה למתן צו ביניים בניסיון למנוע את ההריסה, נתנה את האות לתחילתו של קמפיין השמצה מתוזמר בארץ ובחו"ל מטעם ארגוני השמאל כנגד מימוש פסק הדין. הקמפיין חוזר על טענות שקריות, שאת חלקן הצגתי בתשובתי זו, תוך שהוא מנסה להטות את החלטת בית המשפט ולמנוע את אכיפת החוק נגד מפירי החוק."

גירוש אנשים מבית הוא פשע מלחמה

בתגובה לתשובה אמר דב חנין: "נדהמתי לשמוע את תשובתיך. מזמן לא נתקלתי בתשובה ככ מנותקת מהמציאות!".

"אפילו פליאה אלבק, אם ההתנחלויות, משפטנית בכירה כתבה בשנת 1982: "בית הכנסת העתיק נמצא במקום הנקרא חירבת סוסיא וסביבו כפר ערבי. על אדמות חירבת סוסיא יש רישום במרשם המקרקעין לפיו המאדמה הזאת היא בבעלות פרטית של בעלים הערבים. האם גברת אלבק שיקרה.? מי שהיתה מחוייבת בכל נימי נפשה למפעל ההתנחלויות? היא המציאה את סוסיא?

תושבי הכפר גורשו האדמות שבבעלותם. הם ניסו להסדיר שוב ושוב את מעמדם התכנוני לפי כל סטנדרט תכנוני רשויות התכנון בגדה המערבית הכוללת את נציגי המתנחלים ולא כוללת את הפלסטינים – מה הפלא שחסמו את בקשתם להסדרה תכנונית? אמנת ז'נבה קובעת במפורש שגירוש של אנשים מביתם מאדמתם, הוא פשע מלחמה. כך גם ע"י בית הדין הבינלאומי. גם שרי החוץ של הקהילה האירופית 'קוראים לישראל להימנע מטרנספר כפוי של תושבי סוסיא גם משרד החוץ האמריקאי פנה בדרישה להימנע מגירוש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הרב אלי...בשבילכם אתר של חצופים.
| 22-07-2015 12:36
2
מעולם לא היה רב בשם בן דהן
אליהו | 22-07-2015 15:05
מקסימום פטפטן חבר כנסת
3
די די די די די די
| 22-07-2015 17:37
"יש די מקום בגיהנום העליון והתחתון למי "שמתייצב לגיוס" השמד והניאוף" גדולי ישראל אוסרים בגדר של יהרג ואל יעבור!!!! זה בגדר שנאת ע"ה לתלמיד חכם כמ"ש בחז"ל, "גדולה שנאה ששונאים עמי הארץ לתלמידי חכמים משנאה ששונאים עכו"ם לישראל" (פסחים, מט ע"ב) ושם אמר רבי עקיבא שכשהיה 'עם הארץ' אמר: "מי ייתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור", לא ככלב! אלא כחמור! ללא שום הנאה! רק להזיק! מה שרואים גם בזמנינו כך אצל הציונים האפיקורסים ומב"ב. השנאה הקשה ביותר היא בגלל הקנאה, כי מול האמת קשה להתמודד. כל ע"ה יודע שהאמת היא אצל הת"ח, וקשה לו להכחיש, אז מתבטא בשנאה, והוא כביכול מנסה למצוא בת"ח את הפירצה כדי לקרוא תיגר עליו. הגמרא (פסחים מט:) לא ישא בת עמי הארץ מפני שהן שקץ, ונשותיהן שרץ, ועל בנותיהן הוא אומר (דברים כז, כא) ארור שוכב עם כל בהמה וגו' ודו"ק. בושה וחרפה