בדרך לגאולה: מדענים יוצרים פרה אדומה

לראשונה מזה אלפי שנים צפויה בשבועות הקרובים פריצת דרך בסוגיה שמעסיקה את העם היהודי אלפי שנים: מכון המקדש בירושלים החל בפרויקט הפריית מבחנה שבסופו, בפעם הראשונה מאז חורבן בית שני, תוכל להיוולד בדרום הארץ פרה אדומה תמימה.

בדרך לגאולה: מדענים יוצרים פרה אדומה
  (יח"צ מכון המקדש)

לראשונה מזה אלפי שנים צפויה בשבועות הקרובים פריצת דרך בסוגיה שמעסיקה את העם היהודי אלפי שנים: מכון המקדש בירושלים החל בפרויקט הפריית מבחנה שבסופו, בפעם הראשונה מאז חורבן בית שני, תוכל להיוולד בדרום הארץ פרה אדומה תמימה.

חוקרי מכון המקדש ובראשם הרב חיים רי'צמן אשר מקדיש את חייו לסוגיית הפרה האדומה, גילו כי זן פרות המצוי בארה"ב ומכונה red angus הוא בעל מאפיינים זהים לכל המתואר במקורות היהודיים אודות הפרה האדומה. בשר ה red angus נחשב בעולם ליוקרתי ביותר, והסטייקים המיוצרים ממנו יקרים באופן משמעותי לעומת זנים אחרים. גם בארץ בשר ה red angus הוא נדיר במיוחד ורק מספר קטן של מגדלי בקר עוסקים בגידולו. משלחת של מכון המקדש טסה מספר פעמים לארה"ב ואיתרה חוואים ומדענים אמריקניים העוסקים בהפרייה של בעלי חיים. אנשי המכון רכשו מספר עוברי פרה מוקפאים לאחר שעברו הפריה מביצית וזרע של פרות אדומות מסוג red angus.

במקביל איתרו אנשי מכון המקדש חווה חקלאית בדרום הארץ המגדלת בקר לבשר אשר הסכימה לשתף פעולה עם הפרויקט השאפתני ובחודשים הקרובים יחל תהליך השתלת העוברים הקפואים ברחמן של פרות פונדקאיות שחורות.

על הפרות הנקבות שייולדו כתוצאה מהתהליך, יחל תהליך שמירה קפדני עד הגעתן לגיל שנתיים ואז יוכלו בני העם היהודי להיטהר לראשונה מזה אלפי שנים. יש לציין כי מבחינה גנטית והלכתית אין כל מניעה כי הפרה הפונדקאית תהיה פרה שחורה מאחר והמטען הגנטי כולו הוא של פרות אדומות.

ההגדרות ההלכתיות לפרה אדומה הן נוקשות וקפדניות: כך למשל נאסר שימוש בפרה אדומה שנעשה בה כל שימוש חקלאי או שנשאה משא ולו פעם אחת. בנוסף הפרה חייבת להיות מעל גיל שנתיים ו"תמימה" כלומר שבכל שטח גופה לא תהיה יותר משערה אחת לבנה או שחורה.

על פי התוכנית, מייד עם לידת הפרות האדומות הן יזכו לטיפול VIP עד הגעתן לגיל שנתיים. הפרות האדומות יגודלו במתחם מיוחד שיבנה עבורן בחווה, משגיחי כשרות ילוו את התהליך והפרות ילוו על ידי מצלמות 24 שעות ביממה זאת בכדי לא לפסול אותן. בנוסף יזכו הפרות לפיקוח ביולוגי ובריאותי, הקפדה על מזון עשיר, השגחה וטרינרית ובדיקות רפואיות לאורך כל התהליך.

בימים אלה עלה פרויקט גיוס המונים מבית מכון המקדש באתר הגיוס האמריקני indiegogo. לפני שנה גייס מכון המקדש באותו אתר למעלה ממאה אלף דולר עבור פרויקט מיפוי אדריכלי של בית המקדש.

הפרויקט קיבל את אישור משרד החקלאות.

הרב חיים רי'צמן, מנהל המחלקה הבינלאומית של המכון, סיפר בהתרגשות על המיזם החדש: "הפרה האדומה היא הייסוד לכל ענייני הטהרה של עם ישראל. לצערנו הרב, בגלל שאין לנו פרות אדומות כבר בערך 2,000 שנה, אין טהרה בעם היהודי. אנחנו מאמינים מאוד במיזם החשוב הזה ומתרגשים מאוד לומר שייתכן וכבר בשנה הבאה תיוולד פרה אדומה ראשונה העומדת בכל גדרי ההלכה והאפר שלה יהיה זהה לאפר הפרה האדומה ששימש לטהרה בבית המקדש ובכך העם היהודי יתקדם עוד צעד משמעותי אל עבר המקדש".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מה עם חמור לבן?
| 17-07-2015 10:13
הפריית מבחנה לפרה היא ללא ספק שימוש ראוי לכספי משלם המיסים
2
פרה של נוצרים מארצות הברית לבית המקדש?
| 19-07-2015 10:15
3
שאלה
| 19-07-2015 13:39
איך אפשר להבטיח שבאמת תיוולד פרה אדומה כשירה? הריי חוץ מהאחרונה שפורסמה, קרוב ל2,000 שנה לא נולדה פרה אדומה כשירה.. אולי הפרה האחרונה שנולדה הייתה ממש הפסד!!
4
תשובות לשואלים
ממכון המקדש | 19-07-2015 17:24
למגיב 2 - לא מדובר על קבלת תרומה. מדובר על קנייה של עוברים מגויים על מנת שיוולדו בארץ ויולידו דורות חדשים 'צברים'. עיין במשנה בפרה פ"ב מ"א ובסוגיה בעבודה זרה כג-כד על ההיתר לקנות מפרה אדומה מגויים עובדי עבודה זרה, כפי שעשו בימי בית שני. למגיב 3 - אי אפשר להבטיח. יהיו עשרות נסיונות בדור הראשון, ואם הפרות שיוולדו לא תהיינה אדומות ב- 100% הן תשמשנה לגידול הדורות הבאים בארץ. וה' יהיה בעזרנו.