אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אריאל: חקלאי 'אוצר הארץ' על סף קריסה

עונת הפירות בשיאה וחקלאי 'אוצר הארץ' נמצאים על סף קריסה מחוסר ביקוש. במכתב ששיגר הרב אריאל לרבני קהילות הוא כותב "רק אם הציבור הרחב יצרוך פירות מאוצר הארץ, יוכל בית הדין לעמוד בהתחייבות להחזיר לחקלאים את הוצאותיהם המרובות"

הרב אריאל: חקלאי 'אוצר הארץ' על סף קריסה
  (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

שנת השמיטה עוד מעט מסתיימת, אך כעת הגיע עונת השיא של פירות הקיץ הקדושים בקדושת שביעית ומסתבר כי חקלאים שסמכו על 'אוצר הארץ' נמצאים על סף פשיטת רגל.

רוב התצרוכת החקלאית בשמיטה משווקת באמצעות 'היתר המכירה'. הציבור החרדי מעדיף לקנות פירות וירקות מיבול חו"ל או ממגדלים ערבים חלקם אפילו מרצועת הטרור בעזה וחלק קטן מסתמך על ההיתר של "אוצר בית דין" לפיו הוא מקבל תמורה רק על העבודה ולא על הפירות. אלא שמסתבר כי הציבור מעדיף את שתי השיטות הראשונות וכעת החקלאים עומדים בפני קריסה.

במכתב ששלח לרבני הקהילות בארץ הרב יעקב אריאל רבה של העיר רמת גן ונשיא 'מכון התורה והארץ' הוא קורא לרבנים להתגייס ולתמוך בחקלאים היהודים השומרים את שנת השמיטה כהלכתה. במכתב מתאר הרב אריאל כי בימים אלו עונת הפירות בעיצומה, החקלאים הפקירו את פירותיהם ומסרו אותם לבית הדין על מנת שיפיצו אותם לחנויות במסגרת אוצר בית דין.

titlepicgen

אין ביקוש. אוצר הארץ

 

הרב יעקב אריאל מבהיר: "בחקלאות היהודית המודרנית הפירות לא גדלים מאליהם. יש צורך להשקות, לדשן, לדלל ועוד. ההוצאות מרובות ובית הדין הבטיח לחקלאים את החזר ההוצאות, על סמך התחשבנות מבוקרת… רק אם הציבור הרחב יצרוך פירות מאוצר הארץ, יוכל בית הדין לעמוד בהתחייבות להחזיר לחקלאים את הוצאותיהם המרובות. על הציבור לגלות אחריות ציבורית וערבות הדדית  לחקלאים היהודים, 'גיבורי כוח עושי דברו'."

הרב אריאל מוסיף כי חקלאים רבים מעוטף עזה שנפגעו במבצע צוק איתן הצטרפו בשנת השמיטה לאוצר בית דין של 'אוצר הארץ'. "ימים אלו חשובים בעזרה לחקלאים המסורים המתמודדים עם פגעי המלחמה ועם המורכבות של הגידול והשיווק של השמיטה."

בסיום המכתב פונה הרב לרבני הערים והקהילות, משקי הבית ומוסדות החינוך בכל הארץ להיות שותפים לקיום מצות השמיטה כהלכתה ולצרוך רק פירות מאוצר הארץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
מי שהונה את החקלאים והציבור שישלם
| 16-07-2015 11:30
מראית העין כאילו תוצרת אוצר הארץ "מהודרת" יותר בהשוואה להיתר המכירה הופרכה על ידי רבנים חשובים. הציבור גילה את האמת והעדיף לחזור לדרך המלך שהותוותה על ידי הרבנות הראשית לדורותיה מהראי"ה קוק זצ"ל ועד הגר"א שפירא זצ"ל. . עכשיו יש בעיות אבל הן לא הבעיות שלנו אלא של מי שיצר אותן
2
אם ימכרו את הפירות במחיר העלות האמיתי נקנה אותם
| 16-07-2015 11:32
אבל כל ה"אוצר בי"ד" הזה הוא הערמה בניגוד לרוב הפוסקים שקבעו שלא ייתכן שאוצר בי"ד יעלה יותר מפירות של כל שנה.
3
שיווק
הבעיה | 16-07-2015 12:00
הבעיה שלא משווקים את הפירות הנ"ל ברשתות המזון המוכרות ולא בשווקים..אלא בחניות מרוחקות וקטנות. התשלום יקר כי אתה לא משלם על הפרי אלא על כל המסביב. על ההובלה הטירחה ולכן הוא יותר גבוה כי אין לזה תיקרה.
4
תמכרו בזול לפי הוראת הראשונים, שביעית פ"ח מ"ג
לקוח מאוכזב | 16-07-2015 13:20
אם הייתם נוהגים לפי הדין, זו הייתה התוצרת המבוקשת. אך העדפתם את ההתחכמות, למכור ביוקר ולומר שהמחיר על ההובלה ושאר עניינים. אולי כוונתכם לטובה, אך אם עושים "הערמה", כבר עדיפה ההערמה של היתר המכירה. מפני שבזה הלקוח אינו עובר על שום דבר.
5
לי הספיקה השמיטה הקודמת
אני | 16-07-2015 13:31
אז אוצר הארץ מכרו מראש שוברים לקניית פירות וירקות, אבל בסוף חוץ מזה שמחירים היו יקרים מאוד, החנות היחידה בשוק שעבדה איתם לא כיבדה את שוברי הזיכוי שהיא עצמה נתנה, ובסוף הפסיקה לעבוד איתם ולא היה איפה לקנות. כשכתבי להם מכתב, הם אפילו לא טרחו לענות. להתנהלות כזאת אי אפשר לקרוא "מהדרין", ההיפך הוא הנכון.
6
ישר כח לרב, אני מקבל את הדברים ואשתדל בע"ה
אלי | 16-07-2015 15:00
מצווה גדולה לתמוך בחסידים שמקדשים את דרכם באמצעות אוצר הארץ. למרות שאני סומך בלב שלם על היתר המכירה, מצווה גדולה לסייע לחקלאים שומרי שביעית. כמובן שבשנט שמיטה אני מקפיד שלא לקנות בריכוזים חרדים שסומכים על יבול נוכרי. בע"ה אעשה השתדלות לקנות מחנויות אוצר הארץ
7
מי שיצר את הבעיה שישלם
התלמיד המובהק | 16-07-2015 17:51
בסופו של דבר אוצר הארץ זו התחכמות הלכתית מפוקפקת, בטח לא מבוססת יותר מהיתר מכירה, שבאמת מאפשר לחקלאים לשרוד את השמיטה ולצבור לצרוך תוצרת הארץ. התוצרת של אוצר הארץ היא יקרה (מי מרוויח מזה? לא החקלאים - אולי המנגנון ששיכנע את החקלאים?), באיכות ירודה, קשה להשגה, ואין בה יתרון הלכתי. יתכבדו אנשי אוצר הארץ ויפצו את החקלאים. אם יכריזו שלא יחזרו על הטעות בפעם הבאה אולי הציבור הרחב גם יתרום לסיוע לחקלאים.
8
אני רוצה לקנות מאוצר הארץ, אך היבול אינו מגיע לחנויות
מאיר | 16-07-2015 18:24
9
יש להחמיר!
| 19-07-2015 10:18
בשנת שמיטה עדיף להמנע מפירות וירקות!
10
מדוע הנסיגה משמיטה הקודמת?
חנה | 20-07-2015 12:03
אני זוכרת שברשתות הגדולות, מכרו דווקא פירות של אוצר בית דין בשנת המשטה הקודמת. מדוע לא השנה?
11
כרגיל בכל עניין דתי הסרוגים נכשלים
אהרון ישרן | 21-07-2015 9:12
אף מלון או מסעדה מכובדת לא משתשמת בהיתר מכירה, הרשתות הגדולות לא משתמשות בהיתר מכירה אלא ביבול נוכרי כי הם יודעים שהסרוגים גם כך לא דתיים וזה לא מעניין אותם. דת ויהדות רק אצל החרדים
12
לחנה מס 10 - זה לא קשור לאוצר הארץ אלא לרבנות הראשית
אני | 22-07-2015 22:40
בשמיטה שעברה הפירות הקדושים בקדושת שביעית שווקו בחנויות הרגילות לא במסגרת אוצר הארץ אלא כמדיניות כללית של ועדת השמיטה של הרבנות הראשית תשס"ח. הם השתדלו לצמצם בהיתר מכירה ולהשתמש בו כמעט רק לירקות ודגנים וכו' שיש בהם ספיחין. ולכן פירות העץ כולל יינות ומיץ ענבים היו כמעט כולם בקדושת שביעית. במקום הקולא של היתר המכירה הם הקלו לשווק את הפירות והיין ברשתות הרגילות במסגרת אוצר בית דין. השנה הרבנות החליטה אחרת ובעצם חזרה למדיניות שלה בכל השמיטות - להעדיף את היתר המכירה שהוא היתר מרווח הנסמך על גדולי הדורות שעברו ולא על קולות מפליגות באוצר בית דין, שהיתרון היחיד שלהם הוא שאינן מפקיעות את קדושת הארץ והפירות. כל זה לא קשור בכלל לאוצר הארץ אלא לרבנות הראשית בלבד.
13
הרב אריאל
בן משה יהודה | 23-07-2015 8:15
קראתי את מכתבו של הרב אריאל לרבני הקהילות, הכותרת שלכם ממש מסולפת. הרב אריאל כתב שחשוב להגביר את קנית הפירות מאוצרות בית הדין והוסיף וכתב שזה יעזור לבית הדין לשלם לחקלאים היהודים את כל התשלומים המגיעים להם. בית הדין של אוצר הארץ אינו נוהג כשאר הסיטונאים "ששוחטים" את המגדלים ללא רחמים ופוגעים במטה לחמם, קשה לי להבין איך פרשתם את קריאתו הקדושה של הרב אריאל לכותרת כל כך לא עיניינית,
14
אוצר הארץ - גוף כלכלי שמנצל רבנים וקונים תמימים
דודי | 23-07-2015 10:45
אוצר הארץ הוא גוף כלכלי שסוחר בפירות וירקות עם רעיון שיווקי שתפס כמה מרבני הציונות הדתית שמתנהלים כסוכני מכירות. אלא שהפרסומות שלהם כוללות גם מה שהוא לכאורה היתר הלכתי יחד (שהומצא לאחרונה) יחד עם לכאורה אהבת הארץ (אך הוא פוגע ברוב החקלאים) והקשבה לגדולי דור (כמות הקונים מראה כמה אנשים מתרשמים מכך). עכשיו כשהעסק מפסיד מנהלים קמפין שיווקי של גוועלד.
15
שמישהו יסביר לי למה המחירים של אוצר הארץ כפולים (לפחות)
רפול | 24-07-2015 16:04
מתוצרת של היתר מכירה? והסחורה על הפנים.השתדלתי לקנות אבל זה לא רציני
16
השאלה למה צריך בימינו שנת שמיטה האם זה עוד רלונטי
יהודי | 05-08-2015 5:07
או שזה רק עוד עסק כלכלי על גבם של החקלאים שהפסידו השנה את מטה לחמם.
17
לדלל להשקות ולדשן - זאת בושה לא שמיטה
| 18-08-2015 20:27
בעזרת היתרים חדשים ועתיקים מוצאים כל מיני דרכים לעקוף את עניין השמיטה. בסופו של יום אנשים כמונו שרוצים לקנות חו"ל מוצאים עצמם עם שום וגזר וג'ינג'ר, תפוח אגס אננס וקיוי. תנסו לחיות עם זה שנה ותרגישו שמיטה. בושה לא שמיטה
18
לשואל 16
פיני | 25-08-2015 11:57
יופי של שאלה, והתשובה , בגוף השאלה, מיותר לחלוטין, רק מכונה לסחיטת כספים, כמו הכשרות ההזויה. נראה אותם שישמטו חובות לבנקים? אבל אל דאגה, תגובה ממני לא תקבל, מכיוון שלא יפרסמו אותה.
19
חובת השמיטה
צופיה | 26-07-2021 16:14
למה הרבנים לא מעודדים לשמוט ולהפקיר את השדות בשמיטה ככתוב בתורה