אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בקרוב: מקובלים ובד"צים יצטרכו לשלם מסים

כך נחשף בישיבת הוועדה לביקורת המדינה. יו"ר הוועדה קארין אלהרר: התחום עדיין פרוץ וההנחיות עדיין לא ברורות. ההבחנה בין מתנה לגמול, מותיר עדיין שיקול דעת רחב מאד למי שיצטרך לשלם מס

בקרוב: מקובלים ובד"צים יצטרכו לשלם מסים
  למצולמים אין קשר לכתבה (אביר סולטן/פלאש90)

בשבועות הקרובים, לאחר שתקבל את ההערות המקצועיות מלשכות עורכי-הדין, רואי החשבון ויועצי המס, תפרסם רשות המיסים הוראות לגביית מס מבאבות ו"מקובלים", כך נחשף היום (ב') בישיבת הועדה לביקורת המדינה בכנסת.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר: (יש עתיד) שיזמה את הדיון, אמרה כי "כל אדם שווה בפני החוק, והדיון איננו נגד הדת, אלא מכבד אותה ורוצה שהעוסקים בה יהיו שווים בפני החוק. חלק מחצרות המקובלים מתופעלות בעשרות-מיליוני שקלים, כאשר רבים מהם כופרים בעצם חובתם לשלם". אלהרר הבהירה כי "הוראות רשות המיסים חייבות להיות ברורות, וכרגע התחום עדיין פרוץ, כי ההבחנה בין מתנה לבין גמול, מותיר עדיין שיקול דעת רחב מאד למי שיצטרך לשלם מס".

צבי ורטיקובסקי, נציג מבקר המדינה ציין כי חלק מהמקובלים צברו הון רב מאות מיליוני שקלים, ומשום-מה אינן מחויבים במס, וכן גם כעשרים גופי כשרות בארץ. לדבריו, כיום ניתנת אפשרות לפרשנות שונה בנושא בין פקיד שומה אחד למשנהו.

משה אשר, מנהל רשות המיסים ציין כי אם יהיה חוק שכל מתנה שאינה-בין-קרובים חייבת במס, התחום יהיה פשוט בהרבה, "אך ישנן כבר חצרות מקובלים שהוסדרו על-ידנו במיסוי. בשנת 2014 בדקנו כ-120 מקומות את תעודות הכשרות, ונרחיב בדיקות אלו בשנה הקרובה. איתרנו כ-44 גופי כשרות שלא היו מדווחים, ורובם כיום בהליך בדיקת מסמכים ושומה מולם". תני פרנק, מ"נאמני תורה ועבודה" הוסיף כי חוק האונאה בכשרות אינו נותן מענה לבד"צים, ואין די בחוזר של רשות המיסים בעניין אלא יש לקדם חקיקה בפיקוח ובשקיפות על הבד"צים.

השר לשרותי דת, דוד אזולאי השיב כי למקובלים אין כל קשר למשרד לשירותי דת, וכן כי המשרד או הרבנות איננו מפקח על הבד"צים, וללא הכשר מהרבנות הבד"צ איננו יכול להעניק פיקוח או תעודה. לדבריו, "הבד"צים הם גופים גדולים ופרטיים ואני מתקשה להאמין שהם מתחמקים מתשלום מס. לבעלי העסקים נוח שהם משלמים ישירות למשגיח, כדי לשלוט בו, וזהו אינו מצב נורמלי. המצב האידאלי הוא מערך כשרות, בו המשגיח אינו מקבל את משכורתו המושגח".

רוני חממה, מרשת פיצוחי חממה סיפר כי "יש קשר הדוק בין רב העיר לבין בד"צ מסוים. בלי רכישת הכשר של בד"צ מסוים, הרבנות באותה עיר לא מעניקה הכשר. באחד המפעלים שלי, איש אחד השגיח עבור שישה בד"צים שונים".

ח"כ דני עטר (המחנה הציוני) קרא להפוך הענקת תעודות כשרות לרשות ממשלתית מסודרת, כדי למנוע מינויים לא תקינים, או גביה-שאינה-שווה, ואילו ח"כ יואב בנצור (ש"ס) הבהיר כי להבדיל בין הענקה כתמורה לברכה או ייעוץ, או כהערצה למקובל. ח"כ רחל עזריה (כולנו) הזהירה כי "אין מדובר בשוק חופשי לגמרי, ולעיתים הכשר הרבנות הופך להיות כלי כדי לחזק גוף כשרות פרטי" ואילו ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף כי "במשך שנים היו לחצים לא לגעת בתחום הזה, אך בשנתיים האחרונות רשות המיסים מובילה מהלך אמיץ בתפוח האדמה הלוהט, ויש לגבות אותה. לא ייתכן שיימשך המצב בו בד"צ הוא עמותה שכאילו פטורה ממס".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כבר יודעים
| 13-07-2015 21:27
חייבים “להסיר הפריצות הנוראה מפלטרין של מלך” כבר יודעים משנים שעברו שבחדשי הקיץ ובפרט בתקופת בין הזמנים היצר הרע משתולל בחוץ ברגל גסה, ומתמלאים רחובותינו בשכונות החרדים במבקרים לא רצויים למחנינו שמפריעים לכל דבר שבקדושה ובכופרים שרוצים להשמידנו, שעושים ברחוב הכל שמתחשק להם, ודרוסים ברגל גאוה בחוצפה ובריש גלי את התורה ומצוותיה. לא מדובר כאן רק על הפריצות של הפאות-נוכריות-פאות הקסטם-הטמאות -הארוכות-המפוזרות- המסוסלות של בנות ישראל, ולא רק על מצעד התועבה והזימה, אלא על הטמאות הלובשות בגדים צרים קצרים מהודקים, בגדים הנצמדים מטבעם, ובגדים שקופים ובולטים, בגדים בשסע צר קצר צוארון פתוח, גזרה צמודה כו’ שהוא באמת איסור ותועבה, שיש בזה איסורי תורה וגילוי ערוה ר”ל, וכמה מחשבות זימה עולות מזה לראשי בחורינו הטהורים כאשר יראו עוולה כזו מסתובבת בראש חוצות, ובזמן הקיץ גדרי הצניעות והקדושה צריכה חיזוק ועמידה ביותר. לכן אלו שרוצים הזכות לקרב הגאולה, בכל העולם ובפרט מירושלם עיה”ק “פלטרין של מלך”, ובני ברק, אלעד, בית שמש, צפת, מירון, אשדוד, וכו’ נקראים בזה לעמוד חזק, לצאת במחאה אדירה, לא להתבייש לקנות קנאת השם צבקות, “בעזות דקדושה” ולמחות בקול בכח ומכל הלב, בכל תופעה של פריצות, “נֶגֶד הַסִּטְרָא אָחֳרָא”, ולגרשו תיכף ומיד מחוץ למחנינו, כמ”ש והיה מחניך קדוש וגו’! כעת גם ראוי לעורר הנשים צדקניות, שרוב נשי החרדים, אפי’ אצל הקנאים, צריכים חיזוק גדול בצניעות שלהם משום שהם מתלבשות כדומה לחילונית, זה נורא ואיום!!! יש מהם שמתלבשות ממש כמו “שיקסעס” וכואב הלב לראות איך אצלנו החרדים התדרדרנו בקדושה וטהרה, היו צריכים לעצור את נשי הפרוצות משום שהם מעכבות את הגאולה לכל כלל ישראל. חייבים לזכור בכל מקום ובכל זמן, שאי צניעות היא מאיסורים הכי חמורים שבתורה וגורמת צער לשכינה הקדושה ח”ו. ובגללה ישנם מחלות ר”ל, הפריצות היא עיקר הסיבה לכל התלאות והגזירות הניתכות עלינו. העולם אינה הפקר יש דין ויש דיין ומנהיג לבירה, עליהם כתוב “ותבואו ותטמאו.. ארצי ונחלתי שמתם לתועבה” תזכרו שחיים שבעים שנה אם בגבורות שמונים שנה אח"כ נראה אותכם כשתצטרכו לתת את הדין. תיכף ומיד יש לנו להתעורר ולמחות ולפעול שהדבר ייפסק בהקדם ממש, וכל מי שיש בליבו קצת יראת שמים מבין עד כמה חובה עליו לפעול להסיר הפריצות הנוראות. בדרך כלל כדאי לעשות שלום בעולם, כמ”ש חז”ל, גדול השלום שכשמלך המשיח בא אינו פותח אלא בשלום, שנאמר: מה נאוו על ההרים רגלי מבשר משמיע שלום: אבל “אֵין שָׁלוֹם אָמַר ד’ לָרְשָׁעִים” דהיינו “לפרוצות” אין דרך קל של שלום. ובזה נזכה לראות בבנין ירושלים.
2
לגוף הכתבה
המצליף | 14-07-2015 6:41
מענין אם יבדקו חצרות אדמורים לא נראה לי
3
ומתי קבצנים? אלו עושים קופה יותר מהרבה מאיתנו
שוקי | 14-07-2015 18:51