אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מיכה הלוי נגד רבני 'צהר': "רוב רבני הציונות הדתית לא בקיאים בסוגייה"

רבה של פתח תקווה, הרב מיכה הלוי, תוקף את התנהלות רבני 'צהר' בכל הנוגע לנושא הגיור. "הם לא כל כך רוצים לשמוע אותנו, הם טוענים שאנחנו סגורים ומסוגרים"

"רוב רבני הציונות הדתית לא בקיאים בסוגייה"
  (Roy Elima/Flash90)

רבה של פתח תקווה, הרב מיכה הלוי, עומד לצידה של הרבנות הראשית בכל הנודע לסוגיית הגיור ומבהיר כי הויכוח עם הרבנות הראשית יכול להביא לסכנת התבוללות.

בריאיון לתכנית הבוקר ברדיו 'קול חי', אמר הרב הלוי: "המתנגדים למה שנעשה היום טוענים לכל אורך הדרך שהיום יושבים ברבנות הראשית רבנים חרדיים שרוצים להחמיר בגיור ולהחמיר על עם ישראל וכו'. כל מה שאני רוצה להגיד זה שהדברים לא נכונים מיסודם. היה פה מאבק כדי להוריד את חוק שטרן לגמרי, היה פה מאבק של פריצה נוראית בענייני הגיור במדינת ישראל. כך צריך להגדיר את זה. יתרה מזאת, במשך השנים שקדמו לחוק שטרן, במה שהולך לחזור עכשיו תחת מערך הגיור של הרבנות הראשית שמנחה אותו ומלווה אותו. לפי החלטת הממשלה המוצעת לא הרבנות הראשית מלווה או מנחה את הקריטריונים לגיור אלא אותה ועדת רבנים שהזכרתי".

לשאלה האם היו גיורים שנעשו לפי החוק החדש, הרגיע הרב הלוי ואמר כי "שום גיור לא נעשה לא לפי הקריאה הראשונה ולא לפי החלטת הממשלה. בגלל הועדה שהוקמה מטעם הרבנות לבחינת הדברים, מערך הגיור עמד בקשר עם הועדה באופן רצוף ולא נעשה שום גיור בעניין הזה".

בניגוד לדעה הרווחת, הרב הלוי מבהיר כי רוב רבני הציונות הדתית אינם בקיאים בסוגייה: "לדעתי, רוב רובם של הרבנים הציוניים אינם בקיאים בסוגיה. לכן היה חשוב לי להבהיר את הדברים. חלקם ניזון מזה שיש פה ויכוח בין 'חומרא בגיור לבין קולא בגיור'. ואז הוא אומר 'אם זה ככה צריך להקל עד כמה שאפשר להקל על פי ההלכה'. מי שבקיא בסוגיה ונכנס עם הסוגיה לעומק, אני רוצה רגע להסביר היטב היטב בעניין של קולא וחומרא: בתוך הרבנים שהיו יכולים לגייר על פי החלטת הממשלה, ואני לא מדבר על סיכום הרפורמיים, יש רבנים שהתווכחו עם הרבנים הראשיים לישראל שאפשר לגייר קטינים שאמא שלהם נשארה גויה ולא באה להתגייר והם, כיוון שגיור קטנים על פי ההלכה מתגיירים על דעת בית הדין ואין להם דעת לקבל מצוות לכן יש קולא בגיור קטנים מתחת לגיל מצוות. בואו ניזום לפנות ביוזמה לעשרות אלפים בני גויה שמתחנכים בחינוך הממלכתי במדינת ישראל, נזמין אותם לבית דין, נגייר אותם בבת אחת בעשרות אלפים ונמנע בעיה של התבוללות".

"זו קולא שלא התקבלה על רוב רובם של הפוסקים והרבנות לא מאפשרת את זה", ממשיך הרב הלוי. "לא יתכן שיקומו רבנים, עם כל מה שדעתם חשובה, ויכפו לעשות קולא הלכתית שעד… רוב רובם של הרבנים וכמעט כולם לא קיבלו את זה, מסורת הרבנות לא לקבל את זה. אני אסביר גם למה: מכיוון שלא ייתכן, כל מה שמדובר בגיור קטינים בהלכה, מדובר שהוא בא בלי אמא ואבא. כמו למשל ילדים מאומצים מארצות הניכר שגדלים בבית של יהודי אבל כאשר אתה מביא אותם לאמא הגויה שלא רוצה להתגייר ולא באה להתגייר, אתה מאכיל אותו ייסורים, שבת וכשרות ביודעין. לכן לגיור הזה אין תוקף וזו קולא שרצו לבצע אותה על מנת להרבות ביהדות ולמנוע התבוללות".

לשאלה האם ארגון רבני 'צהר' מנסה להוביל את גיורי הקטינים במדינה, אמר הרב הלוי: "אני לא יודע להגיד לך תשובה על זה. לא שמעתי ולא היה לי איתם קשר בנושא הזה. אני כן יודע שהיו רבנים מטעם רבני 'צוהר' שהתווכחו עם הרבנים הראשיים בנושא הזה ולכן עצם זה שיש פיקוח של הרבנות הראשית שגם הוא הלך מאד לכוח של היתרא בנושא הגיור, בזה שהוא סומך כל הזמן על תשובת אחיעזר בסימן כ"ד שגם גיור שנראה מראש שלא תמיד ישמרו תורה ומצוות לעתיד לבוא, גם הוא אפשר להקל עם הקבלה בשעת מעשה היא קבלה אמיתית, איך עושים ובוחנים את הקבלה לא ניכנס, אבל הרבנות הלכה עד קצה הגבול בהקלה בגיור, לפרוץ את הגבולות הללו זה דבר מאד חמוד".

"יש דבר מאד מהותי בעיני: בסופו של דבר, אם לא תהיה מערכת אחת של רבנות, הציבור הכללי והרחב, שיש בו סכנה של נישואי תערובת, הוא מה שנקרא, מה הוא רואה? מה הוא שומע היום? שיש רבנים שמתווכחים עם הרבנות הראשית ויש אלטרנטיבה מקלה בגיור וזה מערער את סמכותה של הרבנות, זה חמור מאד, יותר חמור מזה, אז בחורים טובים ויהודים טובים, שנוסעים היום לסיבוב בעולם של שנה שנתיים ושם מכירים בחורה והם יודעים שיש אלטרנטיבה רבנים במדינת ישראל לגייר אותה, הם נוסעים בלי מעצורים, הם נוסעים באופן שאף אחד לא עוצר אותה מלהביא אותה, כבר לא מדובר מאבא יהודי, להביא אותה ארצה שיהיו נישואי בוסר או יחיו יחד לפני כן כי יש אלטרנטיבה. אותו דבר קורה בנושא כשרות. בעל עסק שומע ברדיו 'עוד מעט תהיה אלטרנטיבה של כשרות מקלה'. של ארגון רבנים כזה או אחר ולא הרבנות. אז כל יום הוא בא לומר לך 'אתם הרבנים מחמירים', אנחנו הולכים עד איפה שאפשר ללכת מכוח ההלכה, אבל הם יודעים שאנחנו מחמירים כי יש אלטרנטיבה בתקשורת שעוד מעט תיתן כשרות. זו קריסה של המערכת הרבנית שיכולה להנהיג את עם ישראל על פי ההלכה".

לשאלה האם הויכוח של רבני צהר עם הרבנות מחליש את מוסד הרבנות ענה הרב הלוי: "נכון מאד(…). אנחנו כמה וכמה רבנים ששייכים לציונות הדתית, עוברים ממקום למקום, מנסים להסביר את הדברים האלה לציבור, מנסים גם לבוא בדברים עם אותם רבנים שמנסים לחלוק על הרבנות הראשית.. הם לא כל כך רוצים לשמוע אותנו, הם טוענים שאנחנו סגורים ומסוגרים אבל אנחנו מנסים להסביר בדרכי נועם את הגישה הזאת שמי שרוצה לבוא ולהרים את יהדותה של מדינת ישראל בכוח מחלוקת על הרבנות הראשית הוא רק גורם להיפך".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
עוד רב שפוי
| 07-07-2015 13:12
עוד רב שפוי בציונות הדתית....שמח לשמוע.
2
לצערי הרב מיכה הלוי טועה ומטעה
יניב | 07-07-2015 13:33
מי שיקרא את החלטת הממשלה שאושרה בנובמבר 2014 לא ימצא בה שום אזכור ל"ראש ישיבה". בנוסף האיום שישראלים יפגשו בחורות בטיול לחו"ל ויגיירו אותם בארץ הוא מופרך. נפאליות, מקסיקניות, שוודיות וכל בחורה אחרת שאינה זכאית חוק השבות לא תוכל להתגייר במותבי הגיור ע"פ החלטת הממשלה, אלא רק אזרח או מי שהוא זכאי חוק השבות.
3
הנה הציטוט מהחלטת הממשלה - מהו הרכב ביה"ד לגיור
יאיר | 07-07-2015 17:49
"3. הרכב מותב הגיור המקומי, כאמור בסעיף 1, יהיה של שלושה דיינים כדלקמן: 1. בראש ההרכב יעמוד אחד מאלה: 1) רב עיר המכהן בפועל, כמשמעותו בסעיף 15 (א)( 2) לחוק שירותי הדת ; היהודיים, התשל"א- 1971 2) רב יישוב או רב אזורי המכהן בפועל, כמשמעותם בסעיפים... לחוק הרבנות הראשית, התשמ"א 1981- , שהוא בעל כושר לכהן כדיין לפי חוק הדיינים, התשט"ו- 1955 , או שהוא בעל כושר לכהן כרב עיר או שהוא דיין גיור מכהן או שכיהן כדיין גיור או שקיבל אישור לכך לפי קריטריונים שוויוניים שייקבעו בכללים לפי סעיף 9 להחלטה. 2. הדיין השני – יהיה בעל תנאי כשירות כשל ראש ההרכב או בעל כושר לכהן כדיין לפי חוק הדיינים, או דיין גיור מכהן או שכיהן כדיין גיור או בעל כושר לכהן כרב עיר; 3. הדיין השלישי – יהיה בעל תנאי כשירות כשל ראש ההרכב או כשל הדיין האמור בסעיף קטן ב', או רב יישוב או רב אזורי בעל ותק של 10 שנים או יותר שעבר בחינה בכתב בנושא גיור ומילה שנערכה על ידי הרבנות הראשית"
4
על הקלות הגיור, האם מישהו חשב למה עלול לגרום קבלת תעודה
אני רק שאלה. | 07-07-2015 18:58
ואישור על יהדות ללא קבלת עול מצוות, מה יחשוב הנוער על כך? מה המסר? אולי יחשוב הנוער: אם הרבנים מאשרת יהדות ללא מצוות , וזה כשר בעיניהם, למה לא אנחנו?
5
ליניב מ2
יאיר | 07-07-2015 19:00
אתה צודק חלקית: אך הרב הלוי נתן דוג': "ראש ישיבה שעסק בגיור" - ואכן מי שהיה בעבר דיין גיור יוכל להיות אב ב"ד ולא רק רב עיר/ישוב. להלן ציטוט מההחלטה: "3. הרכב מותב הגיור המקומי, כאמור בסעיף 1, יהיה של שלושה דיינים כדלקמן: 1. בראש ההרכב יעמוד אחד מאלה: 1) רב עיר המכהן בפועל, כמשמעותו בסעיף 15 (א)( 2) לחוק שירותי הדת היהודיים, התשל"א- 1971 2) רב יישוב או רב אזורי המכהן בפועל, כמשמעותם בסעיפים... לחוק הרבנות הראשית, התשמ"א 1981- , שהוא בעל כושר לכהן כדיין לפי חוק הדיינים, התשט"ו- 1955, או שהוא בעל כושר לכהן כרב עיר או שהוא דיין גיור מכהן או שכיהן כדיין גיור או שקיבל אישור לכך לפי קריטריונים שוויוניים שייקבעו בכללים לפי סעיף 9 להחלטה. 2. הדיין השני – יהיה בעל תנאי כשירות כשל ראש ההרכב או בעל כושר לכהן כדיין לפי חוק הדיינים, או דיין גיור מכהן או שכיהן כדיין גיור או בעל כושר לכהן כרב עיר; 3. הדיין השלישי – יהיה בעל תנאי כשירות כשל ראש ההרכב או כשל הדיין האמור בסעיף קטן ב', או רב יישוב או רב אזורי בעל ותק של 10 שנים או יותר שעבר בחינה בכתב בנושא גיור ומילה שנערכה על ידי הרבנות הראשית
6
רב אמיץ שעומד מול מדרון צוהר.
| 09-07-2015 12:21
7
רבני הציונות הדתית בקיאים?
משה | 09-07-2015 19:28
אני מקוה שהרב הלוי לא ניסח את הכותרת המרושעת וחסרת התוכן הזאת באותה מצידה אפשר לשאול במה בדיוק לא בקיאים רוב הרבנים החרדים? במה בדיוק לא בקיאים חברי "מועצות חכמי וגדולי התורה"?במה לא בקיאים רוב הרבנים החרד'לים? במה בקיאים רבני וראשי ישיבות הקו? חבל מאד על הירידה "ההמונית" הזאת--כך לא מתנהגים אל רבנים, כך נוהגים עסקני החרדים שחוששים מתחרות של רבני הציונות הדתית האמיתית. ך