אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו שלזינגר: "רבנים מצהר ובית הלל מחתנים שלא כהלכה"

רבה של גילה הרב אליהו שלזינגר טוען בראיון ל"קול חי" כי חלק מרבני צהר ובית הלל מחתנים שלא כהלכה. "אני בטוח שיש ביניהם כאלה שעושים חופות כהלכה, אין לי שום ספק בכך. אבל אותם שבאמת כך נוהגים הם נמנים על הקבוצות האלה"

"רבנים מצהר ובית הלל מחתנים שלא כהלכה"
  שתי תורות? הרב שלזינגר (שלומי כהן, כיכר השבת)

הרב אליהו שלזינגר, רבה של שכונת גילה בירושלים אמר הבוקר (ב') בתכנית 'מדברים אקטואליה' עם בצלאל קאהן ודוד חכם ברדיו 'קול חי'  כי יש בירושלים רב אחד לפחות שמקיים טקסי חופה בניגוד להלכה.

בכנס רבנים שנערך ביום חמישי האחרון בצפון הארץ סיפר הרב שלזינגר על "דברים שנוגעים ליסודות הדת. אני אתן דוגמא: כשאחד הרבנים שאני יודע עליו, אני יודע שיש עוד, עושה נישואין וקידושין על תנאי. פה בארץ בירושלים עיר הקודש. התקשר אלי לפני כמה שבועות מישהו ואומר לו שהרב שחיתן את הבת שלו בחתונה עשה נישואים על תנאי, הדבר הזה כבר עלה לפני דור, שני דורות, זה יכול להיות אחר כך שאלה של 'אשת איש' ושאלה של ממזרות. הם באים מכוח קדמוננו. קדמוננו נתנו להם כוח לעשות את הדבר הזה?! (…). משפחות רבות חזרו בתשובה דווקא מהרבנים האלו שיודעים ללכת בדרך האמת ולא לשנות. ללכת בדרכי אבותינו".

בראיון הבוקר סירב לציין את שם הרב, על אף שנתבקש שנית על מנת ליידע מאילו חופות 'לברוח': "אוי, אני חושב שאם כך, יהיו לך כמה וכמה סיבות מכמה מקומות לברוח. לא רק מאחד (…). אני העברתי את המידע למי שצריך, למי שחשוב שידע על הדבר הזה. הודעתי לכמה אנשים שזה מה שקורה(…).

אני אתן לך דוגמא: זה לא רק העניין של נישואין על תנאי, שזה דבר חמור ביותר, רבנים שמאשרים הסכמי ממון, זה לא אסור, אין איסור לעשות הסכמי ממון בין שני בני זוג אבל צריך לדעת איך לעשות אותו. כשאותו הסכם עוקר את הכתובה מעיקרה אז עושים פה דבר שנוגד את ההלכה באופן מוחלט. כשכותבים בהסכם הממון 'אני לא חייב לך שום דבר במידה ונרצה לעזוב האחד את השני' – אז בשביל מה צריך כתובה? הרי כתובה היא מדורייתא, כל הטעם הוא שלא תהא קלה בעיניו לגרשה, שידע שצריך לשלם כזה סכום, סכום גדול, הוא לא ירצה לגרש אותה. זו הייתה כוונת התורה לפי אותן שיטות. אבל כשאתה כותב בהסכם ממון שכל אחד ילך עם שלו ואף אחד לא יהיה חייב לשני מאומה, גם לא כתובה, אז עקרת את כל העניין של כתובה."

האזינו לראיון באדיבות רדיו קול חי

"אני לא מדבר אחר כך על… זה לא פוגם בקידושין… זו לא תופעה שולית. ממש לא. בכל הארץ אני יודע שיש כאלה שזה מה שהם עושים. אני לא רוצה לומר לאיזו קבוצה הרבנים הללו משתייכים. אני לא מדבר על עוד עשרות דברים שהם פוסקים שלא כהלכה, מגלים פנים בתורה שלא כהלכה. הם בטח יגידו לך 'מה אתה רוצה, זה הבדלי שיטות, הבדלי השקפות'. כנראה שיש לנו שתי תורות. יש לנו תורה אחרת. זו לא התורה שלנו, זו לא התורה שקיבלנו מאבותינו (…)."

הרב שלזינגר התייחס לרבנות הראשית לישראל ואמר כי "אני בדעה שלרבנות אסור להם לחתן ולהשיא זוגות. כל אלה שעושים את זה שלא כהלכה, לא כי הם לא יודעים אלא כי זו השיטה, זו ההשקפה, זו השקפה ליברלית (…)". הרב נשאל אם לרבנות נוח להעלים עין מהנושא והשיב "אני לא רוצה לומר אבל מי יודע".

האם הרב מתכוון לרבני צוהר, לרבני בית הלל…?

הרב שלזינגר: "בהחלט, בהחלט. אני לא רוצה לכלול את כולם. אני בטוח שיש ביניהם כאלה שעושים חופות כהלכה, אין לי שום ספק בכך. אבל אותם שבאמת כך נוהגים הם נמנים על הקבוצות האלה".

צהר: שקר וכזב

בארגון רבני צהר דוחים בתקיפות את הדברים: "ראוי לרב בישראל לקיים בעצמו את ההלכה, ולטרוח לבדוק את המציאות לפני שהוא מדבר בפומבי, מפרסם דברי שקר, ועובר על איסור חמור של מוציא שם רע על כל אדם בישראל, ועל למעלה מאלף רבנים ומתנדבים של הארגון." הם מסרו לסרוגים.

"לגופם של דברים, חבל שהרב שלזינגר לא טרח לקרוא את הסכם הנישואין של ארגון רבני צהר שהושק לפני מספר חודשים, ותופס תאוצה בקרב הזוגות המתחתנים. לו היה טורח לעשות זאת היה מגלה כי דבריו אינם נכונים, וכי אין בהסכם קדם הנישואין  של צהר מחילה על הכתובה!"

"טענתו של הרב שלזינגר כי רבני הארגון מחתנים עם עדים שאינם שומרים תורה ומצוות היא שקר וכזב! ולגבי טענתו בנושא הענקת טבעת של הכלה לחתן הרי שעל פי הנחייתו של הרב יעקב אריאל שליט"א נתינת הטבעת מתקיימת לאחר מעמד הנישואין, אין בכך בעיה הלכתית, והדבר אינו מטעה כלל את העדים. לצערנו הרב שלזינגר לא טרח לבדוק את הדברים, ובחר לפרסם השמצה שקרית על למעלה מאלף רבנים ומתנדבים המקדשים שם שמיים ברבים!"

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
שוב השמצות ללא תגובה
| 06-07-2015 11:22
"עיתונות אמיצה"
2
רבני צוהר חשו שעליהם להשתלב אחרי חילול השם של הרבנים.
איתן | 06-07-2015 12:11
רבני צוהר חשו שעליהם להשתלב אחרי מעשי חילול השם של הרבנים שנשלחו מהרבנות הראשית. היו רבנים שגבו כספים שלא כדין. זילזלו, איחרו... כאן, נכנסו רבני צוהר שלא לקחו כספים. התייחסו בכבוד לחתן והכלה גם אם הם חילונים ר"ל. אבל מה לעשות והם נטלו מקור פםרנסה מושחת... אז הבה נשתלח בהם. הייתי בעשרות חתונות של רבני צוהר ולא ראיתי נישואים על תנאי. אך למה לא להשמיץ ללדבר לשון הרע ? ובעניין הסכמי ממון. זה למעשה הכתובה של פעם. הגענו למצב בו גברים סוחטים נשים לשם מתן גט. מצבים איומים של מעשי נבלה בשם התורה ובחסות ההלכה. הסכמי ממון הם אחת הדרכים למנוע זאת. רבני צוהר - חיזקו ואימצו. המשיכו בדרך של קידוש השם מול מחללי שם שמיים.
3
הוא צודק לגמרי
משה | 07-07-2015 10:30
הם גם מנסים לערער את מעמד הרבנות הראשית ולהרוס אותה.
4
נישואים על תנאי
בת שבע | 07-07-2015 22:11
במקרה הכי גרוע משמעות הדבר שלא התקיימו קידושין כלל, אז למה יש סכנה של אשת איש?
5
תגובה ל-4
| 08-07-2015 2:37
יתכן שכוונת הרב שלזינגר היא שאם יפקיעו קידושין כאלו בלא גט (שהרי זו לכא' מטרת התנאי) אז נכנסים לחשש אשת איש וממזרות
6
אתם חייבים להפסיק עם השטויות האלו
משה | 08-07-2015 9:20
7
חיים לא כהלכה
יוסף | 13-07-2015 15:49
הרבנים החרדים וקהילותיהם חיים שלא כהלכה.
8
אכן בימינו אין כל ערך לכתובה
זלמן | 17-07-2015 19:15
דוק וראה בכמה מקרים פוסקים בתי הדין הרבניים דמי כתובה?
9
מלחמות הרבנים שלכם כבר מזמן לא מעניינות אותנו.
שלמה | 23-07-2015 2:21
פעם כעסנו אתכם, כאבנו אתכם, "איך הוא אמר כך". תמשיכו לריב זה ממש לא מעניין, כי כל המוסד הזה והאדם הזה שנקרא "רב" לא רלוונטי לנו.
10
קונסרבטיבים
אבי | 01-09-2015 23:13
מבפיק היה שהרב ריסקין איים לפנות לבג"ץ כדי שהרבנות תתקל.