הרפורמים והקראים זועמים על ביטול חוק הגיור

משה פירוז הרב הראשי של הקראים זועם על ההחלטה לבטל את חוק הגיור: "היהדות הקראית, מצרה על צעד זה ורואים בו המשך של מהלך כוחני מתוכנן על ידי הממסד האורתודוקסי, הפוגע בחופש הדת של אזרחי מדינת ישראל היהודים."

ביטול חוק הגיור: זעם אצל הרפורמים והקראים
  ראש הקהילה הקראית. בן יוסף פירוז (צילום: יח"צ)

לא רק הזרמים הליברלים ביהדות זועמים על הממשלה שביטלה את חוק הגיור בישיבתה היום, אלא מסתבר שגם הקראים מתנגדים למהלך.

בהודעה שהוציאה התנועה הרפורמית בארץ היא כמובן התנגדה להחזרת הכח לידי הרבנות הראשית לישראל: "ממשלת ישראל מעניקה היום פרס למונופול האורתודוכסי, למרות שההישג היחיד שלו, במרכאות כפולות, הוא הרחקת הציבור בישראל מהמסורת היהודית, תוך פגיעה מתמשכת בזכות היסוד של אזרחי ישראל לשוויון ולחופש דת. החלטת הממשלה על העברת בתי הדין הרבניים מאחריות משרד המשפטים למשרד הדתות מעידה עד כמה בתי הדין אינם חלק ממערכת משפט מתוקנת ודמוקרטית אלא שלוחה של ממסד רבני מנוון ומושחת. ההחלטה זו נותנת לזוגות הצעירים בישראל סיבה נוספת להפנות עורף לנישואים ברבנות ולהצביע דרך הרגלים והלב נגד המונופול האורתודוכסי."

אלא שלא רק הרפורמים מתנגדים להחלטה אלא גם אנשי הקהילה הקראית. משה פירוז, הרב הראשי ליהדות הקראית, הגיב על ההחלטה: "היהדות הקראית, מצרה על צעד זה ורואים בו המשך של מהלך כוחני מתוכנן על ידי הממסד האורתודוקסי, הפוגע בחופש הדת של אזרחי מדינת ישראל היהודים."

"הרבנות הראשית האורתודוקסית כובלת אזרחים לחיק הרבנות הראשית האורתודוקסית ומאלצת אותם לפעול תחת הוראותיה. עקב כך, אזרחי המדינה היהודים אנוסים לנהוג ע"פ גחמות של הרבנות אשר החלטותיה מתעלמות מרבבות של אזרחים יהודים אשר נמנים על זרמים נוספים ביהדות שלא מקבלים את דרכה."

הקראים הם זרם שנפרד מהיהדות לפני כאלף שנה, כיום מונה הקהילה כ-40,000 איש בישראל בעיקר בערים: רמלה, אשדוד, ירושלים, בת-ים, ראשון לציון, קרית-גת, אופקים ובאר-שבע, וכן במושבים: מצליח ורנן.  כ-10,000 בני הקהילה מתגוררים בחו"ל.

הקראים דוחים כל הענקת קדושה או תוקף מחייב לכל דבר אנוש מאוחר יותר, כדוגמת "התורה שבעל-פה" הרבנית,  אך בד-בבד מקבלים את התלמוד והמשנה כדברי חכמים וכחלק מהמורשת התרבותית וההיסטורית של עם ישראל, אשר נכתבו במשך השנים ואינם מהווים מקור מחייב.

כפי שפורסם כבר בסרוגים, הבוקר עברה בישיבת הממשלה החלטה כי בתי הדין הרבניים חוזרים למשרד לשירותי דת, חוק הגיור בוטל והאחריות על אגף הגיור תוחזר למשרד ראש הממשלה. שרי הבית היהודי בנט ושקד התנגדו להחלטה והשר אורי אריאל נעדר.

מחלוקת בתוך הציונות הדתית

בתוך הציונות הדתית נחלקות הדעות. אתמול הבאנו בסרוגים את התייחסות רבני צהר בה נאמר "החלטת הממשלה בנושא הגיור היא נתינת גט כריתות לחצי מיליון עולים מברית המועצות וממדינות נוספות שיהדותם מוטלת בספק. במקום שהנהגת העם היהודי תעשה ככל האפשר לקרב את אלה המבקשים להיות חלק מהעם היהודי היא מתאמצת להרחיקם. החלטה זו לא בלבד שלא תכניס את אותם מבקשים להיכנס לחיק היהדות אלא היא גם עלולה לגרום להתבוללות רבתי כפי שכבר חווה יהדות ארצות הברית במשך שנים. ממשלת ישראל חייבת שלא להיכנע לעסקנות פוליטית מאמללת"

הבוקר פרסם יו"ר רבני דרך אמונה הרב ברוך אפרתי מאמר בו כתב כי יש לברך על ביטול החוק: "חוק הגיור אשר הורתו בחטא ולידתו שלא בקדושה, הוא פגיעה במזוזה אשר על פתח ביתנו הלאומי- פגיעה ברבנות הראשית. בשנה האחרונה נלחמו רוב רבני ישראל בכל כוחם בעד הגיור הממלכתי, בעד מסורת פסיקת ההלכה, בעד גרי הצדק, בעד הרבנות הראשית. עמדנו על כך שלא לאפשר חקיקת חוק אשר יפגע בערכים אלו, וב"ה ד' היה בעזרנו ובוטל החוק הזה."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
הקראים כל שבת נענשים על דרכם הם יושבים בחושך
משה ראשל"צ | 05-07-2015 15:56
ואוכלים כל השבת אוכל קר ואיך אפשר לקרוא לרפורמי יהודי זו בדיחה גרועה
2
שמח על הגילוי הנאות
ברלה | 05-07-2015 15:59
מי השותפים לדרך של צוהר ובנט. אכן, "הבית היהודי" במיטבו!
3
מה אכפת לך
נדב | 05-07-2015 16:02
אני לא מבין בחק הזה אבל אם הוא מתנגד לביטול החק אז אני בטוח בעד
4
אם הם זועמים אז אנחנו בדרך הנכונה
האחד | 05-07-2015 16:16
שמח לראות מי הם חבריו לדרך של שטרן וחבריו......
5
אמור לי מי הם חביריך....
זרזיר מצוי | 05-07-2015 17:07
6
הקראים?! מה הם מתערבים?
?!?!?! | 05-07-2015 18:20
ואם הרפורמים בצד של צוהר, זה כבר יותר מחשוד. בעצם רבים ראו בדתיים הליברלים קרובי מש' של הקונסרבטיבים והרפורמים.
7
קראי ועוד רפורמי.. זה הכל.. על זה כותרת רעשנית..
אורי ציון | 06-07-2015 6:00
נו די לשמוע קולות חלולים.. שבירים.. די לנו מאלה ההורסים כל חלקה טובה בעם ישראל. ועוד לתת במה ככתבה ..
8
אל תקרי הבית היהודי אלא מעתה הבית הקראי
מאיר | 06-07-2015 12:57
או הבית הרפורמי.. לא שנא
9
זו לא התעלמות מכם
יהודי פשוט | 08-07-2015 0:24
אלא זו ביקורת חריפה על השקרים שבהם אתם חיים ואותם אתם מנסים להפיץ בחברה הישראלית. חזרו בתשובה, השליכו את קלקוליכם והידבקו בדבר ד' שבתורה שבכתב ושבע"פ, שניתנו שתיהן מסיני.