אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך הגענו למצב בו נוער חילוני מייצר 'אנטי' נגד תורת ישראל?

איך הצלחנו להגיע למצב נורא כזה? איך הפכה תורת ישראל, בעיניהם של צעירים זכים, שאין אלא להעריך את רצונם ללמוד תורה ולהקדיש זמן לבירור רוחני לפני תחילת מרוץ החיים, למין אבן רחיים בזויה, סותרת כל ערך טוב שצריך להאמין בו? לכזו שצריך "לאזן"?

איך גרמנו לנוער לייצר 'אנטי' נגד תורת ישראל?

מה הקשר בין איכה לשירת נשים?

בתחילה, המהומה שהתעוררה סביב האירוע למכינות צבאיות בו שותפו רק גברים לא הרשימה אותי. נו, אז מצאנו עוד מקום של הדרת נשים, וצעקנו, והצבא התנצל והיתה כותרת בעיתון. השאלה כיצד נכון לצבא לנהוג, וכיצד הוא צריך לתקן את הליכי קבלת ההחלטות שלו מעניינת, אבל לא נראית לי חשובה כל כך.

נפשי סערה דווקא כשקראתי את מכתבם של חניכי מכינת בינ"ה, שהלינו על תכנון האירוע ללא נשים (אלא רק בקהל) בפני קצין חינוך ראשי. הם כתבו לו: "בולטת כאן התנגשות ערכים צורמת. מבחינתנו אין כאן התפשרות, אלא ויתור של צד אחד לטובת השני, וזה בניגוד מוחלט למה שלמדנו בשנת המכינה. ערכים כמו שיוויון, פלורליזם ופמיניזם לא פחות חשובים, לדעתנו, מערכי הדת". אם ארשה לעצמי לפרש את הדברים, הם מתכוונים לומר: יש "ערכי הדת" (היהודית), ויש את "ערכי השיוויון, הפלורליזם וכו'". הם מנוגדים, סותרים, מתנגשים. הבעיה היא כמובן באיזון.

מה שהתנגן בראשי בקריאת דברים אלו תואם את האירועים הקרבים אלינו בלוח השנה: "איכה ישבה בדד העיר רבתי עם הייתה כאלמנה, רבתי בגויים שרתי במדינות הייתה למס". ראו מה קרה לתורת ישראל שלנו, לדורות של יהודים ותעצומות הנפש שלהם מול הנסיונות של בורא עולם. ראו מה קרה למוסר הנביאים, לציוויים הבסיסיים ביותר שלנו, לחלק ניכר מעקרונות ההלכה. הם הפכו, בעיניהם של כותבי המכתב, לכאלו שנוגדים את השיוויון, לשונאי נשים, לאוסרי מחלוקות לשם שמיים.

איך הצלחנו להגיע למצב נורא כזה? איך הפכה תורת ישראל, בעיניהם של צעירים זכים, שאין אלא להעריך את רצונם ללמוד תורה ולהקדיש זמן לבירור רוחני לפני תחילת מרוץ החיים, למין אבן רחיים בזויה, סותרת כל ערך טוב שצריך להאמין בו? לכזו שצריך "לאזן"?

אין לי דבר נגד חניכי בינ"ה האהובים. האשם הוא בנו. הצלחנו למחוק את התורה. הצלחנו, במאמץ של שנים, להפריד ביננו לבין שאר עם ישראל, ולהציג מולו חזית של דת חשוכה, גזענית, לא, ממש לא, שלנו.

שיבה פנימית לערכים שלנו

כל מעשיו של משה רבינו (בהנחיית ריבונו של עולם) ביציאת מצרים, כל מעשיהם של מנהיגי ישראל מול היוונים, הרומאים, האשורים והפרסים – נעלמים, כאשר אנחנו רוצים להעלים את ה"חופשי" משירת התקווה. כל הלכות מלכים של הרמב"ם במשנה תורה נאלמים דום מול מי שאומר "דמוקרטיה אינה ביהדות ואינה ערך יהודי". גופי תורה שלמים נעלמים כשאנחנו מנסים, בטעות, להתרחק ממה שנדמה בעיננו כחוקות הגויים ולא היא.

שוב ושוב בדברי מנהיגינו, הערכים החשובים ביותר שלנו מוצגים כשל אחרים, כנוגדים את הדת היהודית, ככאלו שמקורם בזרים. התקיים בנו דבר הכתוב "ומרוב עבודה היא ישבה בגויים". את הטוב לקחו הם, ואנחנו נותרנו עם הלכות בורר בשבת. הנה הבנו את גודל השבר: לא רק עם ישראל גלה מארצו. אלא בעיקר תורתו גלתה מעמה. נותרה בדד, ערומה, ללא כל תפארת מקדשיה הרוחניים. עד כדי כך שלא רק האויבים התעמרו בה, אלא גם רעיה בגדו בה, היו לה לאויבים. כן, צעירי עם ישראל רואים בתורה שלנו כלי ריק. צריך לכבדה ולאזנה מול ערכים חיצוניים, משיקולים כאלו ואחרים, ותו לא.

אז מה הפתרון לשבר זה? שיבת ישראל לארצו חייבת להיות מלווה בשיבה פנימית לערכיו. בהבנה שתורתנו הקדושה מחייבת שיוויון, יותר מכל תורה אחרת; תובעת חופש; אוסרת על דיכוי והפלייה; דורשת מנגנוני שלטון מתקדמים, לא מושחתים, כן – דמוקרטיים; מונעת ביזוי נשים והוצאתם מקהל ישראל, ואף מחייבת כלילתן כשוות בכל.

רק כאשר נאמר בפה מלא: אלו ערכינו, אלו הדברים העיקריים לנו, בכך אנחנו מאמינים, ישתכנעו בני בינה כי חזרנו לארצנו ולאדמתנו, כי עמדנו בנסיון הגלות.  שובה ישראל אל ה' אלוקיך – ואל עיקרי תורתו הצודקים והברורים, הכוללים בראשם את הערכים שגויים גזלו מאיתנו וניכסו לעצמם.

סליחה על הפאתוס, אבל אם לקחו לנו את דברי העברית, ניקח אנו מהזרים בחזרה: "קום התנערה, עם חלכה!". נחזיר אלינו את השיוויון, אהבת האחר, מניעת השעבוד וכן, גם את הדמוקרטיה. נשיר ברחובות עם, גברים נשים וטף, כל קהל עדת ישראל, כי אנו רוצים לחזור הביתה, ולא לעמוד מול בית ריק.

==

חנן מנדל הוא יו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
איך? ע"י שארגונים כמוכם לקחו הון עתק מהקרן החדשה
אוהד שלכם לשעבר | 24-06-2015 20:12
כדי לכתוב מאמרים שיסיטו את סדר היום של הציבור, נגד התורה ונגד רבנים, ובעיקר נגד צניעות. זה איך.
2
דמוקרטיה לא יותר גדולה מההלכה וההלכה אוסרת
יניב | 24-06-2015 20:38
שירת נשים בפני גברים! אין שום סיבה בעולם שנוריד אות מההלכה בשביל לקרב, זוהי לא הדרך לקרב, זוהי דרך לשבש דעת ישראל. עובדה שמי שרוצה לחזור בתשובה אמיתית חוזר בלי תנאים ומקיים את מה שכתוב. אף אחד לא עושה תנאים, זה נתיר וזה נאסור. זוהי התורה מי שרוצה ברוך הבא, ומי שלא? את עונשו הוא כבר יקבל. נ.ב. דמוקרטיה היא המצאה של היוונים כדי לפלג את עם ישראל בדעות משונות במקום שיהיו בדעת אחת. דמוקרטיה=כל אחד ראש לעצמו ודעה משל עצמו. תורת ישראל= דעת ה' בלבד!
3
כרגיל ,אנשים מסוגך מאשימים את הרבנים,ואין להם "שום טענה
ר | 24-06-2015 21:22
"שום טענה " לחילונים . התורה דורשת צדק חברתי , אך אין שיוויון בין כולם . יש כהן , לוי ישראל . יש נשמה של ישראל , ויש גוי שיש לו רק נפש ולא נשמה. אין שויון בין כהן גדול שמותר להכנס לקדש ,לבין ישראל . ( הדרת ישראל ?). גם לגויים מותר להכנס רק עד הסורג ( הדרת גויים ?) . בקיצור , יש מדרגות בקודש , ולא "כל העדה כולם קדושים " . אסור לבנים להסתכל על בנות , וגם לא לשמוע אותן שרות . זה לא "הדרה". אבל אם בכל זאת תרצה לקרוא לזה הדרה , אני לא מתרגש מכך . צריך להסביר ולחנך את החילונים שיש חוץ מערך השיוויון גם ערך חשוב בחיים של צניעות .
4
איך? ע"י זה שאירגונים כמוכם מנסים ל"הנגיש"
אורן | 24-06-2015 21:29
את התורה ולא עומדים בגאון על האמת שלה.
5
הקרן החדשה, סמולנים, הומואים, תל אביבים, נערי בינה
| 24-06-2015 21:39
עוד מישהו שצריך לשנוא ושכחתי לכלול ברשימה. מוגש כתגובה למגיב מספר אחת. אולי באמת טוב להם לשונאי חינם שיתהדרו בתורת ישראל. השאלה אם טוב הוא לה.
6
עו"ד מנדל היית ונותרת משפטן ומרצה מעולה אבל פוליטיקאי?
זה לא בשבילך. | 24-06-2015 21:44
למדתי אצלך ונהניתי מכל שיעור ושיעור (כולל הקפדנות ונעילת הדלתות). אבל אל תשחית את כישוריך על פוליטיקה.
7
אצלך התורה הפכה לאבן רחיים בזויה
אסתר | 24-06-2015 23:45
ולכן אלו המנגינות שנשמעות מאלה המתחנכים במוסדות שמזוהים עם הקו שלך. לא תשמע אמירות כאלה אצל תלמידי ישיבת מרכז הרב, סתם דוגמא.
8
חילונים לא מבינים למה צריך להשתיק נשים כי לגבר יש יצר.
ל3 | 25-06-2015 0:32
האידיוטים האילו מחונכים לחשוב שנשים הן שוות זכויות ובעלות דעה ויכולות להיות שופטות, שרות ורופאות. הנשים החילוניות משום מה חושבות שמותר להן לדבר בציבור. והן חושבות שצניעות צריכה להיות לבני שני המינים עם כבר.
9
מנדל מזכיר לי משהו על הדרת נשים משפחתית אנא גילוי נאו
מנדל | 25-06-2015 7:36
10
קודם נראה אותך בימי חול בבית כנסת, אח"כ תטיף מוסר
אליהו, אהבת ישראל | 25-06-2015 8:34
קודם נראה אותך בימי חול בבית כנסת, אח"כ תטיף מוסר. להטיף מוסר בדרשות שבת אתה יודע, אבל מעולם לא ראינו אותך מתפלל בימי חול.
11
ועד שמגיע חילוני אתה מבקש ממנו הון לעשות בר מצווה
אליהו, יישוב ראובן | 25-06-2015 8:35
אתה יושב בוועד ובעמותה של הבית כנסת בגבעת שמואל, ועד שמגיע חילוני לעשות אצלכם בבית כנסת בר מצווה אתה דורש ממנו הון+ קידוש לכלל הקהילה. ככה תקרב את החילונים לתורתנו הקדושה?
12
לא למד ולא שנה, ואל ילמד!!! הלכה קודמת להכל
יעקב | 25-06-2015 10:51
אני מכיר המון אנשים שהתקלקלו מהדעות הנוכריות האלה שהוצגו כאן- כאילו שצריך להראות את עצמינו יפה לרחוקים מתורה ומצוות. ואני לא מכיר אחד שהתקרב בפילסופים האלה. אפילו לא אחד! להפך זה נותן לו מסר שהוא יכול להישאר כמו שהוא... שהכל תקין... צריך להעמיד את החילונים על טעותם גם אם לא ישמעו דברינו בתחילה. הצדיקים- תחילתן פירוד וסופם חיבור. והרשעים להיפך...
13
כותב המאמר מקבל כסף מאירופה
עמית | 25-06-2015 16:17
מאותה הקרן שמשלמת ל"בצלם", "נשות הכותל", "שוברים שתיקה" ו"קולך". אני לא סומך על שום מילה שיוצאת מפיו. דעתו משובשת לחלוטין, כסף יעוור עיני כולם.
14
הסבר קצר מפי אחת מעותבות המכתב
מאי ניר | 26-06-2015 10:36
קוראים לי מאי ניר ואני אחת מכותבות המכתב המצוטט בכתבה. חשוב לי להבהיר כמה דברים: במכינה הקדם צבאית "בינה", למדנו השנה באופן מקיף (ככל הניתן להספיק בשנה אחת) יהדות, תורה ותנך, תלמוד, הלכות, רמבם ורבי נחמן, ועוד. חשוב לי לומר שאין לי דבר נגד הדת, ואני רואה עצמי חלק מהעם היהודי, ללא קשר לגודל אמונתי באל. נוסף לנושאים שכבר הזכרתי, למדנו גם דמוקרטיה בישראל ובכלל, צדק חברתי ושיוויון. בדרך כלל אין בעיני ניגודיות וסטירה בין ערכי הדת לערכי השיווין והפלורליזם, כאשר מפרשים נכונה את הערכים הללו. הבעיה שהצגנו במכתב (שלצערי מצוטט חלק קטן מאוד ממנו בכתבה) היא חוסר הייצוג הנשי על בימת הטקס. אין פה שאלה של דעה, מדובר בעובדות: מלבד מכיניסטית אחת שעלתה לדבר (שיש לציין שלמארגני הטקס לא היה שום קשר לבחירתה) לא היתה נוכחות נשית על הבמה. לא בנאומים ולא בשירת הלהקה. זאת הבעיה. איך, אחרי שנת לימודים שכללה לימודי שיוויון מגדרי, בטקס של סיום המכינות המכילות בתוכן הרבה בחורות צעירות, שכל השנה נאמר להן שהן יהיו מנהיגות אם רק יפעלו לכך, איך בטקס זה לא נכחו נשים, וזאת למרות שבצמרת המפעל עומדות גם שתי נשים משפיעות וחשובות שמשום מה לא נבחרו לנאום? איך אוכל להאמין שבכוחי להיות מנהיגה, אם אפילו במוסד שדירבן אותי לכך, אין ייצוג נשי הולם? בנוגע לנושא האמור בכתבה- בהזמנה הרשמית נאמר שלהקת חיל החינוך והנוער (הכוללת מן הסתם, גם נשים) תעלה לשיר. במקומה עלו להקת גברים, ללא שום הסבר. אנו הסקנו שמדובר בהדרת נשים על מנת למנוע שירת נשים, מה שאחרי בירור קצר הובן כנכון. מה שצרם לנו מאוד בנושא זה היה העובדה שבשנה הקרובה, כל היושבים בקהל אמורים להתגייס לצהל, ושם חל חוק איסור הדרת נשים, גם בשירה. השאלה העולה מכך היא איך אותם אנשים שכרגע ביקשו שחניכיהם לא ישמעו קול אישה, שולחים אותם לשורות הצבא שם לא יוכלו יותר להגן עליהם מכך? מכאן עולה גם התנגשות הערכים, התנגשות שיכולה להסתיים בהתפשרות הולמת, אך הסתיימה בויתור על ייצוג נשי בטקס, קטן ככל שיהיה.
15
אלוהים הדמות הכי לא נעימה בספרות האנושית .
אתאיסט | 26-06-2015 12:08
דת, רצחה מיליוני אנשים, השפילה והכניסה שטויות לראשים של מיליוני אנשים, כמה עוד דם צריך להישפך לשווא כדי שהאנושות תבין שאלים זה רעיון גרוע, שיהוה זה רק המצאה כדי לשטוף את המוח של האנשים ולשלוט בהם.
16
כמה מפתיע
יוספוס | 26-06-2015 20:45
באמת כ"כ מפתיע שאף אחד לא מעוניין בערימת הזבל שנקראת תורת ישראל
17
האמת כואבת?
חילוני גאה | 26-06-2015 21:47
הדת שלכם מלאה בשנאת האחר, התנשאות, גזענות, שוביניזם, הומופוביה, אלימות, כפייה ועוד שאר ירקות. אין שום קשר בין הדת היהודית לבין שוויון. אין שום קשר בין הדת היהודית לבין חופש. אין שום קשר הין הדת היהודית לדמוקרטיה. התעטפו בטליתות והתפללו למותם של כל החילונים...כי אם יש אלוהים, רק הזבל הזה יכול לעצור את הקדמה. ציוני אתאיסט.
18
ככל שימשיכו החרדלים להשתולל
שפיפול | 30-06-2015 14:45
ככה הנוער ימשיך לשנוא את דת ישראל