אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אחרי 10 דקות פוצץ הדיון בכנסת בנושא הר הבית

דיון בועדת הפנים של הכנסת בנושא החמרת האפליה כלפי יהודים בהר הבית פוצץ לאחר 10 דקות, כשיו"ר הועדה דוד אמסלם נעל אותה בשל התפרעות מצד חברי האופוזיציה

אחרי 10 דקות פוצץ הדיון בכנסת בנושא הר הבית
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ועדת הפנים של הכנסת  התכנסה לדיון בהצעות לסדר היום של חברי הכנסת ינון מגל (הבית היהודי) ומיקי מכלוף זוהר (הליכוד) בנושא האפליה נגד יהודים העולים להר הבית. היו"ר ח"כ אמסלם הזהיר את חברי הכנסת מספר פעמים כי ינעל את הדיון אם ימשיכו להתפרץ וביקש לקיים דיון תרבותי אך לבסוף נאלץ לסגור אותו לאחר עשר דקות.

אחד מיוזמי הדיון ח"כ מגל אמר: "הדיון נובע מהמצב הבעייתי בהר הבית, בו יהודים רוצים להתפלל ולא יכולים לעשות זאת. זכותם של יהודים להתפלל על ההר והמטרה הראשונה שלנו צריכה להיות שמירה על סדר ולאפשר ליהודים לעלות בשקט ובחופשיות. אני מצפה מהמשטרה שתרחיק את המורביטאט מידית ואפילו לצמיתות מההר. האכיפה צריכה להיות חד משמעית".

עמיתו ח"כ מכלוף זוהר: "אני מכבד את האסלאם ומבקש שיכבדו את דתי חזרה ויאפשרו למי שרוצה להגיע למקום הקדוש לו. זה אבסורד שבמדינה שלך לא מתאפשר לעשות פעולה מינימאלית כלפי הקדוש ברוך הוא. יש חשש אמיתי לחופש הדתי שלנו באזורים הקדושים לנו. ליהודים מאפשרים לעלות רק בשעות מוגבלות והרבה פעמים מונעים גם זאת. למה לא מאפשרים לי להגיע למקום הקדוש לי? אני לעולם איני מתנגד לשום פולחן דתי, עבור כל הדתות".

כאן החלו שורה של קריאות ביניים מצד חברי הרשימה המשותפת: "ח"כ מסעוד גנאים העיר כי "יש רבים מהגדה המערבית שנמנע מהם חופש פולחן".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) אמר: "אני מצר על הניצול הציני של ועדת הפנים. אתם מעלים את הסוגיה בפעם ה-16 בשנה וחצי האחרונות. הדברים נאמרו כבר ונחרצו המשטרה וכוחות הביטחון החליטו שהמצב הנפיץ צריך להסתיים ויש להחזיר את המצב לקדמותו, לסטטוס קוו. אנחנו על סיפו של חודש הרמדאן הוויכוח תמיד לגיטימי אבל העיתוי של הדיון אומלל.  הוא מכניס לסחרור ולספינים את כל העוסקים בנושא". ח"כ מגל, התפרץ לדבריו: "ולתת למשוגעות עם המסכות על הפנים להמשיך להתפרע?

ח"כ ג'מאל זחאלקה: אנחנו נדרשים מדי כמה זמן לדיון שנועד לשנות את הסטטוס קוו. הנושא רגיש ויש פה פירומאנים שרוצים לקבל כותרות על הפטריוטיות שלהם. גדול הרבנים מתנגדים לנושא והם מונעים בכך אסון גדול. אין בעיה לבקר באל-אקצה אם אלו לא ביקורים פרובוקטיביים, בהצהרה שבאים לחלק את אל-אקצה. זה לא יהיה. אתם אומרים שהמוסלמים יסכימו אבל הם לא יסכימו לעולם. מי שמנסה לעשות את זה בכוח שופך דם.  אנחנו נגד שפיכות דמים". ואז הזדעק ח"כ שרון גל מישראל ביתנו: "אתה מאיים? הנה הטרור. מי פה הריבון? הר הבית לא כבוש, הוא משוחרר והוא שלנו. חצוף, אל תאיים עלינו בדם. מי אתם בכלל? זה שלנו ולא תשנו את ההיסטוריה. הר הבית בידינו צריך להיות הלכה למעשה". ח"כ זחאלקה צעק לעברו: "גס רוח. הוא פנה לעבר יהודה גליק "שפכת הרבה דם" וקרא ליו"ר ח"כ אמסלם: "תגן עליי מפני פאשיסטים"

ח"כ גל דרש "להוציא את המחבל מפה" הח"כים הערבים דרשו מח"כ גל לחזור בו. והוא השיב "לא חוזר בי. אל תהלכו איימים בטרור. אתם יכולים לפנות לוועדת האתיקה. את ההצגות ואת הטרור שלכם תעשו ברמאללה, לא פה". ח"כ מכלוף זוהר: "זה מה שהם רצו – להפסיק את הדיון".

יהודה גליק, שבשנה שעברה ניצל בנס מניסיון התנקשות על רקע פעילותו למען העלייה להר הבית אמר: "קיבלנו בשידור חי את מה שאנחנו רואים מידי יום בהר הבית שהגורמים הערביים העוינים משתמשים בטרור מילולי ופיזי כדי ליצור אימה ומדינת ישראל מתכופפת ופוחדת מהצל של עצמה במקום לפעול כמדינה ולעצור באיבו את האלימות אנחנו נותנים להם יד חופשית גם בתוך מרכז הריבונות הישראלית והדמוקרטיה הישראלית"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו