אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראיתם את הסרטון, איך אתם ממשיכים לחשוב שהבשר הזה כשר?

יש הטוענים כי בפועל המזון מן החי הינו כשר, לפי חוקי התורה, ועל כן מותר לאוכלו. איני יודע מה שונה הדבר מלגזול ארבעת המינים וליטול אותם בחג הסוכות. "מצוה הבאה בעבירה". או במילים אחרות: כשר אבל מסריח

איך אתם ממשיכים לחשוב שהבשר כשר?
  חישמול פרה במשחטת דבאח (צילום: אנונימוס)

בחדשות פורסם סרטון מצמרר, שצולם בעת חקירה סמויה במשחטת דבאח שבגליל. בסרטון נראו סוגים שונים של התעללות שחווים בעלי החיים בדרך לשחיטה ולאחריה (!). לאלו שלא ראו עדיין את הסרטון, אציג בקצרה שתי דוגמאות:

עובדים במשחטה שרוצים להזיז עגל במסלול השחיטה הצר, מנחיתים על גבו מעין "גיליוטינה" – שער ברזל כבד שמתרומם חשמלית וצונח ומכה בו, שוב ושוב, לעתים 10 פעמים על גבו של עגל אחד. זאת גם כאשר אין לעגלים כל אפשרות להתקדם או אפילו לזוז.

אחרי ששוחטים את העגלים והפרות, לא מחכים שהם יאבדו הכרה, וה"טיפול" בהם בעודם גוססים מוסיף לסבלם ומאריך את גסיסתם. לאחר שחיטה (המתבצעת לעתים בצורה חלקית בלבד) מושלכים העגלים מייד מ"תא העקידה" המתהפך, לפני שעברו 30 שניות, לפני שהספיקו לאבד דם – ומופלים למשטח ההנפה (לעתים אחד על גבי השני) או לרצפה. חלק מהעגלים מנסים להתרומם, ואף נעמדים על רגליהם ומנסים לברוח במשך דקות ארוכות!

במשחטת דבאח נשחטים יותר ממחצית מהכבשים וקרוב למחצית מהעגלים בישראל. בשר ממשחטת "דאבח" נמכר בין היתר תחת הכשרות המהודרת ("כשר למהדרין", "גלאט") של "בד"ץ בית יוסף".

ועכשיו עולה השאלה האם אכן דברים אלו כשרים וראויים בעיני התורה?

התורה אסרה עלינו (שלוש פעמים!) לבשל גדי בחלב אמו. הראשונים מסבירים שטעם האיסור הוא להרחיק אותנו מאכזריות. לשחוט גדי, ולבשל אותו בחלב ממנו היה אמור לינוק, זהו מעשה אכזרי ופסול, והתורה מבקשת להרחיק אותנו מאכזריות זו.

כל האיסורים החמורים של הלכות בשר בחלב, שזכו לכל כך הרבה עיסוק, כל כך הרבה דיונים הלכתיים, ספרים, שו"תים, מחלוקות ומסקנות, הכל הגיע מהטעם הזה – להרחיק אותנו מאכזריות. ועתה, האם מישהו פה יכול להגיד שהמציאות כיום בתעשיית המזון אינה אכזרית?

אני לא מדבר על אנשים שמכניסים אוכל לפה בלי לדעת מאיפה הוא הגיע, שבעיני סובלים מאטימות לב. אני מדבר על אנשים אחראיים ש ראו סרטונים של גריסת אפרוחים, ביקרו פעם בלול תרנגולים וברפת של פרות. אנשים שנחשפו לאכזריות הקיימת כיום, כפי שראינו בסרטון מדבאח.

צפו בכתבת ערוץ 2 על ההתעללות במשחטה

האם אכזריות זו פחותה או שונה מהותית מלבשל גדי בחלב אמו? האם אותה התורה התירה?

בעיני, כל הבשר כיום כשר אולי לפי ההלכות הפרטניות (רק לפי הפוסקים המקלים בהלכות צעב"ח ומסייע לדבר עבירה), אבל פסול לחלוטין מבחינת מה שהתורה ביקשה לחנך אותנו: להימנע מאכזריות.

בתכל'ס, לא מספיק התחנכנו. יש בנו עדיין אכזריות כלפי בעלי החיים. שכחנו את טעם האיסור של בשר בחלב. גופי הכשרות בכלל לא מתעניינים בו. הם עסוקים מדי בפרקטיקה. "אחר המעשים נמשכים הלבבות", אמרו הראשונים. במקרה של צער בעלי חיים, המנגון הזה לא פועל. הלבבות נותרו אטומים.

מצווה הבאה בעבירה

יש הטוענים כי בפועל המזון מן החי הינו כשר, לפי חוקי התורה, ועל כן מותר לאוכלו. איני יודע מה שונה הדבר מלגזול ארבעת המינים וליטול אותם בחג הסוכות. "מצוה הבאה בעבירה". או במילים אחרות: כשר אבל מסריח.

על המעדנים כתוב: "חלבי כשר". בעיניי "חלבי" היא מילה נרדפת לסבל, לחטא, לרוע לב, לציניות. דברים אלו אינם כשרים. יתכן ולפי דיני בשר וחלב המפורטים בשולחן ערוך זה כשר, אבל ברור שלפי טעמי המצוות, לפי רוח התורה, לפי דרך היהדות, זה טרף.

אם לבו של האדם לא מלא ברחמים כלפי בעלי החיים, הוא חוטא לדרך התורה. אם אדם טוען שהוא מרחם על בעלי החיים, אך הוא צורך מזון מן החי, יש בפיו רמיה. בעיקר הוא מרמה את עצמו. או שסתם הוא לא מודע לזוועות שעוברים בעלי החיים בדרך אל פיו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 20 דיונים מיין לפי
1
אחרי השחיטה אין גסיסה, מדובר על יצור מת
| 08-06-2015 18:11
התנועות הם רפלקסים. אבל אין שום יצור שחש כאב בשלבים האלה לאחר שנפשו הבהמית עלתה לגן עדן לעגלים
2
צער בעלי חיים
רינה | 08-06-2015 18:19
בסד כדי שהשחיטה תהיה כשרה אסור שבעלי חיים יעברו התעללות. כואב שאי אפשר לסמוך על שום חותמת כשרות, ללא הפירסום המזעזע לא הייתי מאמינה
3
הכל נכון חוץ מהקשקוש של הגסיסה
| 08-06-2015 18:20
אחרי שחיטה כשרה, הקנה והוושט נחתכו ולא זורם יותר חמצן למוח. היצור מוגדר מת לפי כל כלל הלכתי ורפואי (על המושג "פסיק רישא", שמעת?). כמה שנראה תנועות ותזוזות ועד כמה שזה לא מראה מלבב, אין כאן שום אכזריות כלפי העגל שכבר נמצא בעולם שכולו טוב. זהו בשר ללא נפש שזז ברפלקסים של שרירים ללא מוח.
4
לא כשר
| 08-06-2015 18:46
בשר זה טרף
5
תסתכלו בסרטון הלא מצונזר - בעלי חיים הולכים אחרי שחיטה
רבקה | 08-06-2015 19:19
זה לא רפלקסים, ולא מוות. מדובר בבעלי חיים גוססים במשך דקות. רפלקסים לא גורמים לבעלי חיים לקום וללכת. די כבר לדקלם כמה השחיטה היהודית היא ללא סבל והומאנית. תסתכלו בתמונות. היום גם שחיטה יהודית היא תעשיית וכרוכה בסבל רב. די לשקר לעצמנו. אני לא נוגעת יותר בבשר.
6
העגלים חיים אחרי השחיטה מנסים לברוח, חייבים להבין מה קר
שלומי | 08-06-2015 20:02
חייבים להבין מה קרה כאן, לא יכול להיות שהדבר הזה כשר ועוד המקום הכי גדול בארץ עם כשרות של יוסף. זה מטורף, תראו את הסרטון הזה, לא יכול להיות חולק שהעגלים האלה חיים וזה לא פרפורים של אינסטינקטים, אלה עגלים בהכרה שמנסים לברוח, קמים הולכים וזועקים https://www.youtube.com/watch?v=I1lQS5YiiJg
7
זובחי אדם עגלים יישקו
צמחוני | 08-06-2015 21:06
מי שמודד אכזריות בעצמו, ימדוד אותה גם כלפי בני אדם. במשך המאמר הסכמתי עם רוב דברי הכותב. המסקנה חייבת להיות אחרת. אם התורה היתירה לנו בשר, כנראה שמותר לאכול בשר, אולי בתנאים הרבה יותר מגבילים ממה שמקובל, אבל אנחנו מתפללים ביציאה מבית המדרש "שלא אומר על מותר אסור", וזה לא סתם. המסקנה של הכותב היא שצריך להפסיק לאכול בשר בכלל. גם מוצרי חלב הוא אוסר עלינו. התורה היתירה אבל הוא אוסר. זו פטרונות. הוא מחליט מהי אכזריות, במקום התורה. אם היה אומר מותר, אבל בסייגים, סייגים שהיום לצערנו לא מקפידים עליהם, הייתי יכול לקבל את זה. אבל לומר שאסור באופן גורף, זה כבר מוגזם. אנשים כאלו לא פעם מלבינים פנים של אדם שאוכל בשר רק בשל 'חטאו' זה, זה כבר ממש זובחי אדם. בגלל הגישה הזו, של לאסור מכל וכל, היוזמות האלו נתקעות. היה צריך במקום לתת 'כשרות' של מקומות שכן מקפידים שלא להתעלל, ולהמליץ עליהם. נ.ב. ראוי לציין שאני לא אוכל בשר עופות או דגים, ולא צורך באופן קבוע מוצרי חלב.
8
רפלקס לא רצוני?
ל-3 | 08-06-2015 21:34
עגל קם על 4 ומתחיל ללכת- פעולת שרירים לא רצונית? אחלה רפלקסים ופעולות שרירים לא רצוניות...
9
לרונן בר מהפייסבוק: אנא הגדר מה זה "חיים"
| 08-06-2015 22:02
יצור בלי ראש הוא לא יצור חי, גם אם חתכו את צווארו מבלי לנתק את הראש. נכון שחלק מהמערכות עדיין עובדות אבל אי אפשר לייחס פה מושגים של "סבל" לישות בעלת רגשות כלשהי. אין נפש או תודעה שמרגישה משהו. כמובן שמה שאני אומר לא ממש ניתן להוכחה כי אף אחד לא חזר מהמצב הזה כדי לספר לנו אך יש התייחסות לכך במחקר של המוח שטוען שאין יותר הכרה ממשית במצב הזה
10
כתבה חשובה כן ירבו
זה בידיים שלנו | 08-06-2015 22:29
הציבור שלנו חייב להתעורר , לראות ולפעול בהתאם. ועד שתגיע איזו בשורה בעניין פשוט להקשיב למצפון הרוחני ולא לתת יד לזוועות
11
צער בעלי חיים=לא כשר!!!
סיוון | 09-06-2015 0:00
רחמיו על כל מעשיו. אכילת בשר לפי התורה נחשבת ליצר התאווה. חיה שעוברת התעללות זה איסור חמור ביותר. איפה הדתיים איפה????
12
ראיתי עופות ללא ראש ממשיכים ללכת
| 09-06-2015 0:26
היה ניסוי לפני מספר שנים שבו כבשה ללא ראש ילדה תוך תמיכה ממכשירי הנשמה. הגוף הוא יצירה מופלאה שממשיכה לעבוד גם אחר עליית הנפש/הנשמה. גם רובוט יכול לזוז, אז אסור להתאכזר לרובוט? נכון זה לא נעים בעיניים אבל אין פה סבל ליצור חי ולא יעזור לכם כלום
13
אין קשר בין שחיטה לאכזריות
ידידיה | 09-06-2015 11:53
א. לאורך הכתבה ולאורך המאמר כולו, נקשרו בתמימות או בזדון, השחיטה והאכזריות. שני הדברים אינם קשורים זה לזה. ב. לא דרשינן טעמא דקרא, ורחמנות היא רק טעם אחד לאיסור בשר בחלב, ולא הטעם העיקרי. אילו היה זה הטם העיקרי היתה התורה אוסרת על אכילת בעלי חיים לגמרי. ג. שום ועד כשרות לא אמור להיות אחראי על איסורי צער בעלי חיים שעושים עובדי בית המטבחיים. ד. עם זאת, אם נכון שהבהמות נופלות מגובה או שנופל עליהם שער מברזל כבד ובעוצמה, צריך לבדוק אם אין בזה חשש של טרפויות. ה. בכל העניינים הללו, לא ניתן להאמין לארגונים שונים לצער בעלי חיים, להם יש אג'נדה להביא למצב בו אנשים לא יאכלו בשר בכלל, והם מוכנים לכל שקר לקידום האג'נדה הזו.
14
שימו לה איך כולם סוטים מהנושא המרכזי של סבל לבע"ח
רוני | 09-06-2015 12:09
ומדברים אם כן גסיסה לא גסיסה. תבינו אחת ולתמיד - בע"ח סובלים. מתעללים בהם. אלוהים לא אוהב שמתעללים בילדים שלו. תסיקו את המסקנה.
15
אכזריות של ערבים לעם ישראל והטבע
סתיו | 09-06-2015 12:46
ערבים תוקפניים שונאים את כולם, אפילו בינם לבין עצמם מלאים חמס. שונאים עם יהודים. מתעללים בבעלי חיים מסכנים. ערבים הם חולי נפש. איך יכול להיות הבשר כשר אם העובדים הם ערבים השונאים עם יהודי? אולי זה הדרך שלהם לגרום צער לעם יהודי, בסבל של בעלי חיים הבשר מכיל את הסבל ואז גם העם חולים והגורם לרוב המחלות זה דווקא הבשר וגם החלב! די לאלימות! די אכזריות לעם היהודי!
16
שאלה
הראל | 09-06-2015 16:23
לא הבנתי..אתה מעודד טבעונות או שאתה מציין פרט חשוב מאוד שיש לשים לב אליו? כי אם אתה רוצה אתה יכול ללכת לחוות "עין כמונים" שבצפון, שם יש יחס טוב לבעלי החיים....כשאתה מציג צד רע בסיפור לא יזיק לאפאחד אם תסיים בקצת משהו חיובי. תודה וסליחה אם הגבתי בצורה קצת בוטה , כל הכבוד על ההשקעה!!!!
17
ל12 אולי צריך לעשות גם לך ניסוי
xnx | 09-06-2015 17:02
כי מה שבטוח גם אתה איבדת את הראש!
18
ראיתי יצורים ללא ראש, מתעללים בבעלי חיים בדבאח
| 11-06-2015 14:32
19
רחמנות
עידן | 28-08-2015 16:13
שני רועי צאן זכו לגדולה משה כשלקח את הטלה על כתפו לאחר ששתה מהבאר ומשום כך זכה למנהיגות ודוד המלך .
20
בואו נרחם גם על התפוח עגבניה ומלפפון.
דני | 23-03-2021 14:26
נלמד לחיות מהאויר