אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה ריסקין מפעיל בית דין עצמאי לגיור

בחודשים האחרונים מפעיל הרב שלמה ריסקין יחד עם הרב חיים אמסלם ורבנים נוספים בית דין עצמאי לגיור. האם זו הסיבה להתנכלות מצד מועצת הרבנות הראשית?

הרב שלמה ריסקין מפעיל בית דין עצמאי לגיור
  מפעיל בית דין לגיור. הרב ריסקין (יח"צ)

בשבוע שעבר דנה מועצת הרבנות הראשית לישראל בהוצאתו לגמלאות של רבה של המועצה המקומית אפרת הרב שלמה ריסקין. הרב ריסקין הגיע לגיל 75, ועל פי החוק הוא יוצא לגמלאות, אלא אם כן מועצת הרבנות הראשית מאריכה את כהונתו בחמש שנים נוספות. ברבנות עשו שריר, ובסופו של דבר נדחה הדיון להארכת כהונתו למועד מאוחר יותר.

ברבנות נתלים כמובן בסעיפים טכניים של יציאה לגמלאות, אך ברקע עומדת סיבה עקרונית יותר בגינה איננה מעוניינת הרבנות להאריך את כהונתו של הרב שלמה רסקין. זה לא סוד שהרב ריסקין נמנה על חוג הרבנים הליברלים, הוא אף מסמיך נשים לתפקידי מורות הלכה, והתבטא בעבר בעד שיתוף פעולה עם הנוצרים, אולם נראה כי משהו יותר כבד-משקל עומד מאחורי ההחלטה שלא להאריך את כהונתו.

בפוסט שכתב מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית יזהר הס שכתב בדף הפייסבוק שלו  לפני מספר מים הוא נותן רמז: "לא על הדעות הליבראליות-להתרווח), וגם לא על אמירות חדות כסכין, מאיימת הרבנות הראשית בהדחה על הרב שלמה ריסקין. מדובר במעשים. הרב ריסקין החליט לאחרונה לעשות את מה שלרבני צוהר לא היה מעולם אומץ לעשות. הוא מגייר מחוץ לרבנות, בבית דין פרטי. הוא עושה את מה שרבנים קונסרבטיבים ורבנים רפורמים עושים כבר עשרות שנים בישראל. הוא הבין שהמונופול רע ליהודים ורע ליהדות". מאוחר יותר טשטש הס, את העכבות ואמר כי מדובר בשמועות בלבד.

אלא שלדברים האלה מצטרף דברים של הראשון לציון הרב יצחק יוסף שפורסמו באתר החרדי כיכר השבת, בהם הוא נשמע אומר: " הלכו ועשו חוק שרבני ערים יכולים לגייר, ואז עקפו אותי. הרב הראשי של ירושלים יכול לגייר, הרב הראשי של שוהם יכול לגיירהם גיירו כבר כמה אנשים בערד, הסמכות של הרב הראשי לעצור את זה. נתתי הוראה ליו"ר מערך הגיור שכל הגיורים שהם עושים עכשיו אני לא חותם עליהם, אני לא מאשר, אם הבג"צ יחייב אותי לחתום, ירחם השם.. אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה.

הרב של שוהם, הוא יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו, אך מי עוד חברים בבית הדין לגיור? התבטאות בפייסבוק של רב 'שדה אילן' הרב אורן דובדבני כנראה חשפה את ההרכב:

Untitled 1

הרב אורן דובדבני לא השיב לפניות סרוגים, אך הרב חיים אמסלם, אישר כי הרב ריסקין מפעיל בית דין לגיור. "בבית הדין שהרב ריסקין מפעיל, חברים עוד דיינים ורבנים חלקם מוכרים יותר חלקם מוכרים פחות. הפעילות היא מינורית. אין פעילות גדולה, אלא בעיקר לכאלה שהגיור לא קידם או גרע מהם כלום. יש מערכת שיקולים מסוימת שבית הדין פועל לפיה, שהיא דומה מאוד למה שקורה במערך הגיור. עם ציפייה לראות מה יהיה בעתיד.

זה כמו בית הדין של הרב קארלין, כמו בית הדין של הרב רוזן, כמו בית הדין של הרב שטיינזלץ, באותה מתכונת. בתי דין לגיור פועלים ברחבי הארץ גם בלא קשר לחוק הגיור."

והרב רואה קשר בין הקמת בית הדין הזה לבין הרעיון להוציא את הרב ריסקין לפנסיה?

אני לא יודע. אני מעריך שהמדיניות והעמדה של הרב ריסקין, לא נעמה לרבנות הראשית, כי היא לא תואמת את הקו שלה, אבל אני לא יכול להגיד לך בוודאות כי אני לא יודע. אני מעריך כי שמעתי דוברים מהרבנות הראשית, שדיברו על זה שהרב ריסקין היה פעיל מאחורי הקלעים בחקיקת "הצעת המחליטים' בנושא הגיור. אז מזה נשמע שהם לא אוהבים את הגישה.  אני חושב שזו אחת הסיבות, בין היתר. כנראה שזה לא רק זה, אבל לפחות חלק.

כזכור, עמדת הרבנות הראשית לישראל מתנגדת ל'חוק הגיור'. גם אם פעלו רבני בית הדין לגיור בהיקפים קטנים כדבריו של הרב אמסלם, עדיין יש כאן מהלך נגד עמדתה הרשמית של הרבנות הראשית לישראל.

==

התחקיר התבצע בשיתוף מכון ליב"ה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
יצא המרצע מהשק
האחד | 31-05-2015 16:17
ריסקין - יקיר הקונסרבטיבים מקבל שכר ממוסד הרבנות ופועל כנגדו. אם הוא היה חייל בצבא ופועל כנגד הנחיות הצבא..................
2
ל-1 מה לגבי רבנים ברבנות
קלוזון | 31-05-2015 17:40
שאינם מאמינים במדינה?
3
במועצת הרבנות יושבים רבנים חשובים וידועים
יעל | 31-05-2015 17:50
כואב שצריך חשיפות מסוג זה כדי להבין כמה חצוף ומרושע היה הקמפיין שהתחולל בימים האחרונים נגד מועצת הרבנות הראשית.
4
ציונים דתיים ממלכתיים יעקפו מוסד ממלכתיים? שיא הצביעות
מחרדים אני לא מצפה לכלום אבל מציוני דתי? | 31-05-2015 17:56
חרדים לא מכירים במדינה כראשית צמיחת גאולתנו. אבל דתיים לאומיים בונים על זה אידאולוגיה שלמה ופתאם כשזה לא נוח אז עושים מה שבא להם? - צביעות.
5
שני אחים, אב ובן, חתן וחותן, ארבעה "בנים של", "אח של"
מועצת הרה"ר | 31-05-2015 18:04
6
ל-2, יש להם סיבה טובה לא להאמין במדינה!
יניב | 31-05-2015 18:33
מדינה שמתירה לסוע בשבת, מדינה מתירה מצעד גאווה, מדינה שמתירה פריצות, מדינה שמאמינה בכוחי ועוצם ידי, מדינה שלא שמה את תורת ישראל בראש והיא חוקיה והיא משפטיה, אז יש לרבנים סיבה מאוד טובה לא להאמין במדינה.
7
מזעזע. כל הכבוד למרכז ליבה
יצחק | 31-05-2015 22:43
ובמקור ראשון מעיזים לכתוב אשריך שנתפסת על דברי תורה. מי שנלחם ברבנות הראשית לא יכירנו מקומו
8
אדם שמתיר משכב זכור הוא לא רב
שי | 01-06-2015 0:12
סטרא אחרא
9
אף אחד לא מתגייר שם! הציבור מואס בהם
אהרון דב | 01-06-2015 12:19
בבית הדין של הרב קרליץ בבני ברק, מתגיירים אלפים בשנה, מתוך נעימות, בכבוד ובדרך ארץ, בבית הדין של ריסקין איש לא דורך!! זה מידיעה
10
זה לא תחקיר - זה דף עמדה של המתנגדים לגיור שאינו בהשגחת
חבל | 01-06-2015 13:13
שאינו בהשגחת הרב הגאון אריה דרעי - זכותו תגן עלינו. (וה' ישמרנו)
11
ל 2 יהודים מאמינים בקב"ה ולא במדינה!
שמוליק | 02-06-2015 10:42
וחוץ מזה האם אתה יכול לנקוב בשם של רב אחד מהם שמזוהה עם האידיאולוגיה של "נטורי קרטא"? מה כבר אסור לבטא ביקורת כלפי המדינה ? זה מיד הופך את הרב ל"לא מאמין במדינה"?