אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבני 'צהר', טלו קורה מבין עיניכם!

אך הבעיה של הרבנות הראשית עם הרב ריסקין אינה בדעותיו אלא במעשיו. הרב ריסקין יחד עם ארגון 'צהר' ועם אלעזר שטרן וחבריו הפעילו לחצים אדירים על מנת לחוקק את חוק הגיור, שתכליתו לכפות על הרבנות הראשית את דעת המיעוט שלהם

רבני 'צהר', טלו קורה מבין עיניכם!
  ראש ארגון רבני 'צהר (פלאש90)

ראשי ארגון 'צהר' מקפידים לדרוש ממתנגדיהם להתייחס אליהם בדרך ארץ, בכבוד ובדרכי נעם, אך משום מה נראה שהם חושבים שהם עצמם פטורים מכל זה.

כך למשל בתגובת ארגון צהר על כוונת הרבנות הראשית שלא להאריך את כהונת הרב ריסקין, נטען שהמהלך נעשה "משיקולים פוליטיים תוך ניסיון למנות מקורבים". זהו שקר גמור, שכן לפי החוק רב הישוב אפרת נבחר ע"י אנשי אפרת (נציגי המועצה המקומית, המועצה הדתית ובתי הכנסת), ואין למועצת הרבנות הראשית שום השפעה בענין.

קשה להניח שראשי ארגון צהר, המתאמצים לקדם את אנשיהם לתפקידי רבנות, אינם יודעים דבר טריוויאלי זה, ולכן אין מנוס מלקבוע שזוהי הכפשה זדונית ומכוונת. יש כאלו ש'יהודים' מצטלצל להם עם 'כסף', ובארגון 'צהר' רוצים ש'הרבנות הראשית' תצטלצל לנו עם 'ג'ובים למקורבים'.

הרב סתיו, ראש ארגון צהר, הוסיף וכתב: "תורת ישראל נצבעת בצבע חד גווני העוין את מדינת ישראל ואת מוסדותיה, בז לשירות הצבאי בה, מזלזל בהמנונה, ופוגע בעולים החדשים השבים מכל קצוות תבל". משפט זה בסגנונות שונים מופיע בדבריו פעם אחר פעם ביחס למועצת הרבנות הראשית, וגם הוא השמצה והשתלחות ללא פרופורציה. במועצת הרבנות הראשית חברים שבעה רבנים השייכים לגמרי לציבור הדתי לאומי, אך גם אלו שלא כך- האם הרב גרוסמן, רבה של מגדל העמק, חתן פרס ישראל למפעל חיים על פועלו בקליטת עליה, "עוין את מדינת ישראל ופוגע בעולים החדשים"?! האם הרב אליטוב, מרבני חב"ד הבכירים, "בז לשירות הצבאי"?! האם הרב ישראל מאיר לאו, יו"ר מועצת יד ושם, "עוין את מדינת ישראל ואת מוסדותיה"?!האם בנו הרב דוד לאו, רב סרן בצה"ל, "בז לשירות הצבאי בה ומזלזל בהמנונה"?!.

בנוסף מקפידים הרב סתיו ושאר רבני 'צהר' להדגיש שוב ושוב שהקו ההלכתי של הרבנות הראשית הוא "קיצוני", וכדוגמא הם מביאים את סוגיית הגיור. גם זה רחוק מאד מהאמת. הרב יצחק יוסף, כבנו הנאמן של אביו, מדגיש בכל הכתרה של רב חדש שצריך לפסוק ב'כוחא דהיתרא', אך כמובן גם לכוחא דהיתרא יש גבול. בסוגיית הגיור הרבנות הראשית הולכת באותו הקו של כל קודמותיה על גדולי התורה הציוניים שהיו בהן. בתי הדין לגיור של הרבנות הראשית הם בתי הדין שהקים הרב דרוקמן, ורובם המוחלט של הדיינים הם דתיים לאומיים מאירי פנים ומקלים עד קצה גבול היכולת.כל זה אינו מספק את ארגון צהר והוא רוצה להקל עוד יותר, אז מי כאן ה"קיצוני"?

בקיצור- המטרה של צהר מקדשת את כל האמצעים: שקרים, הכפשות, הדבקת תוויות, ועכשיו גם איומים: בראיון לעיתון 'הארץ' הרב סתיו מאיים שאם אכן לא יאריכו את כהונת הרב ריסקין- הוא יקרא ליהדות ארה"ב להחרים את הרבנים הראשיים, ולא להזמין אותם לקהילותיהם.

הרב סתיו גם חרד לחופש הדעה של הרבנים: "תפקידם של הרבנים מחייב אותם להתבטא כשהחשש היחיד שמדיר שינה מעיניהם הוא מורא שמיים. האם זה עומד להשתנות וחכמי ישראל יהיו נתונים מכאן ואילך לשלטון העריצות הפוליטית? או שמא יוכלו לבטא את עולמם באופן חופשי?".

אך הבעיה של הרבנות הראשית עם הרב ריסקין אינה בדעותיו אלא במעשיו. הרב ריסקין יחד עם ארגון 'צהר' ועם אלעזר שטרן וחבריו הפעילו לחצים אדירים על מנת לחוקק את חוק הגיור, שתכליתו לכפות על הרבנות הראשית את דעת המיעוט שלהם. זה בדיוק מה שניסו הרב ריסקין והרב סתיו לעשות- לכופף את חכמי ישראל לשלטון העריצות הפוליטית. ועל זה נאמר: "טול קורה מבין עיניך".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 26 דיונים מיין לפי
1
אפשר להקים את "יתד נאמן" הציוני
| 29-05-2015 10:02
יש כבר כמה כותבים מצויינים שיודעים לדבר על רבנים ותלמידי חכמים שלא ב"השקופה" הנכונה, לא פחות טוב מבני רבינוביץ' וחבר לבלריו בעיתון הביבים החרדי. הצעות לכותבים: עמיחי אליעש, דוד וכטל, אבנר פורת, אבישי גרינצייג וסליחה אם שכחתי מישהו
2
איכס!
ל-1 | 29-05-2015 10:11
3
מדהים !!!!!
שלמה | 29-05-2015 10:21
דברים מדוייקים להפליא אני קורא מכאן לכל רבני צהר, אנא עיזבו את ר' דוד סתיו שעל חשבונכם בונה לעצמו שם ומטרתו להחליף את הרבנות ולהוות אלטרנטיבה, תשאירו אותו לבד באיגרגון זה שאין בו שום דמוקרטיה ראויה להשמיע את דעותיכם שאני בטוח שאין לכם ואפילו במקצת הזדהות עם ר' סתיו. מרבני כמעט צהר שמאוכזב מהם.
4
אכן, "איכס"...
ל-2 | 29-05-2015 10:32
... המאמר
5
באמת כל הגיור בארץ הוא של דתיים לאוומיים סרוגים
יעקב | 29-05-2015 10:34
אנשים ירא שמים שהכיפה לא משנה כלום בתפיסת עולמם והם עושים גיורים מצוינים אז למה להכפיש את הרבנים הראשיים שישנע שהרב עובדיה הוא שנתן הכשר לכל הגיורים שעשה הרב דרוקמן  
6
שכחום וחזרו ויסדום
| 29-05-2015 10:39
אברך בשנות ה-30 לחייו לא ייכתוב כלפי רבני ערים וראשי ישיבות "טלו קורה מבין עיניכם" ודו"ק (שם, שם)
7
למה לעזאזל רבני צו(א)הר חושבים שהם ....
איתי | 29-05-2015 10:48
ראויים למעמד של רבנים ...הם יותר גרועים מרפורמים ... קליפות!!!!
8
בור כרה ויפול בו
צהר | 29-05-2015 11:02
מדהים הם יחד עם הרב בן דהאן תיקנו שרב שעבר את גיל 70 זז מפוטר וככה מינו כל מיני רבנים שלהם אבל כשזה הפוך זה לא מוסרי. ואגב יש הרבה גיורים חרדיים והם משום מה ממשיכים לשמור תורה ומצוות ולא כמו של צהר ש90% לא שומרים תורה ומצוות
9
תזכיר לי מי הרב הראשי מי היה אביו?
| 29-05-2015 11:34
לא הוא אני מתכוון לשני.
10
דברי פי חכם חן
| 29-05-2015 11:41
חזק וברוך! האמת הזו היתה צריכה להיאמר!!!
11
שכחום חזרו וייסדום
| 29-05-2015 11:56
אברך בשנות ה-30 לחייו לא ייכתוב על רבני ערים וראשי ישיבות את הביטוי "טול קורה מבין עיניך" , זה סגנון לא מכובד ולא ראוי שמעיד כאלף עדים שהכותב מכיר את המושג "כבוד התורה" רק כשמדובר על רבנים ותלמידי חכמים האוחזים בהשקפה הקרובה להשקפת עולמו.
12
מאשימים בשקר על ידי שקרים
כתבה רצופת שקרים | 29-05-2015 12:40
האם שכח הכותב כיצד מתמנים רבני עיר במדינת ישראל? את האסיפה הבוחרת שבה שולט שר הדתות והיא מחליטה מי יהיו הנציגים בועדה? האם הכותב באמת שכח מי יזם את החוק ומי רק תמך בו? או את הצעת הפשרה של בן דהן שגם בה צהר תמכו?
13
יישר כחך. דברים כדורבנות
ציוני דתי | 29-05-2015 13:15
אל תירא ואל תחת משליחי הקרן החדשה הנ"ל. תיראו מה אמר השבוע הרב שטיינמן. צודק לגמרי.
14
הרב אליאש לא מבין את החוק, את הקריטריונים להארכת כהונת
אריה פרידמן | 29-05-2015 16:52
הרב אליאש - אתה לא מבין את החוק ואת הקריטריונים להארכת כהונת רב עיר. בלבלת בין הגוף הבוחר את הרב לגוף שמאפשר את הארכת כהונתו. מדובר בשני גופים שונים. כדאי לפני שאתה משמיץ את מי שאתה לא מסכים לדעתו לפחות לבדוק את העובדות שנהירות לכל בי רב... אריה פרידמן יו"ר המועצה הדתית רעננה
15
תשובה למר אריה פרידמן
עמיחי אליאש | 29-05-2015 17:51
למר אריה פרידמן, שלום רב. בדקתי היטב את החוק לפני שכתבתי, כפי שאני מקפיד לבדוק כל עובדה שאני מזכיר במאמרי. פשוט לא הבנת את דברי. אני יודע שמועצת הרה"ר היא הקובעת אם הרב ימשיך בכהונתו, ועל זה כל הדיון, אלא ש'צהר' טענו שהסיבה שמועצת הרה"ר אינה מאריכה את כהונת הרב ריסקין היא "נסיון למנות מקורבים". על זה כתבתי שזה שקר, כיון שאין לרבנות הראשית שום יכולת להשפיע בבחירת רב חדש לאפרת.
16
מר פרידמן
יואב | 29-05-2015 18:10
איני מצפה להרבה ממי שאינו מבין את הנקרא ורץ לתקוף (ועוד באיזה סגנון).חשבתי להאריך אך כבר קדמני הרב אליאש- וישר כוחו!
17
"צוהר", פשוט לסגור אותם ולזרוק את המפתח
ארנסט | 30-05-2015 21:57
כשהרב עובדיה יוסף זצ"ל זעק בזמנו נגד סתיו היו כאלו שהתקוממו כנגד דבריו, היום גם אלה שצעקו מבינים עד כמה נכונים הדברים. נראה דהמטרה של הגוף הזה היא למוטט את הרבנות בשביל אינטרסים אישיים.
18
שירות לציבור - חברי מועצת הרה"ר
| 30-05-2015 22:16
הרב דוד לאו – הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית הרב יצחק יוסף – הראשון לציון, הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הרבני הגדול. הרב שמעון אליטוב – רב אזורי מטה בנימין, רב המועצה מבשרת ציון וחסיד חב"ד - יו"ר ועדת רבנים וקהילות בתפוצות. הרב שמואל אליהו – רב העיר צפת – יו"ר הוועדה לענייני מקומות קדושים הרב יוסף גליקסברג – רב העיר גבעתיים – יו"ר ועדת הכשרות הרב יצחק דוד גרוסמן – רב העיר מגדל העמק וחתן פרס ישראל הרב יהודה דרעי – רב העיר באר-שבע – יו"ר הוועדה למועצות דתיות, סת"ם, מילה ומיסיון ויו"ר ועדה לאישור מועמדים לבחינות בדיינות הרב ישראל מאיר לאו – רב העיר תל אביב-יפו הרב רצון ערוסי – רב העיר קרית-אונו – יו"ר ועדת נישואין הרב יצחק פרץ – רב העיר רעננה - יו"ר ועדת מקוואות הרב יצחק רלב"ג – רב שכונת מעלות דפנה בירושלים הרב יעקב רוז'ה – רב שכונה בבת ים ורב חברא קדישא ת"א – יו"ר הוועדה לענייני כבוד המת הרב יעקב אלעזר כהנא שפירא – ראש ישיבת מרכז הרב – יו"ר ועדת חינוך הרב אברהם יוסף – רב העיר חולון – יו"ר ועדת שבת וערובין הרב רפי פרץ – הרב הראשי לצה"ל, תת אלוף. הרב אריה שטרן – רב העיר ירושלים מיהם "שבעה רבנים השייכים לגמרי לציבור הדתי לאומי" אליבא כותב המאמר? הרבנים שטרן אליהו ושפירא = 3, הרב רפי פרץ הוא רק משקיף. נראה שהוא מונה את הרבנים גליקסברג, ערוסי ורוז'ה שכולם חניכי ישיבת חברון ולא למדו באף ישיבה ציונית דתית מימיהם. אמנם יחסית לחרדים הם פתוחים ומקבלים אך להגדירם כ"שייכים לגמרי לצה"ד"?? נו, כנראה זה מעיד שאכן ישנו חלק בצה"ד שאיבד קשר ומרגיש את עצמו קרוב יותר לחרדים. אפשר לבוא ולערער גם על הרבנים שפירא ואליהו שבאופן עקבי מצביעים לפי העמדה החרדים גם כשזה נגד גדולי הרבנים בצה"ד ולא בכדי הרב אליהו נחשב מועמד החרדים לרבנותץ ירושלים עם תמיכה של כאלה שאוסרים על לימוד בספרי הרב קוק אבל גם אם נתעלם מכך עדיין המציאות רחוקה ממה שהכותב מנסה לצייר
19
לענ''ד
| 30-05-2015 22:28
אני לא מאמייןע שהרב סתיו קרא להחרים את הרבנים הראשי‏‪ים לישראל, וגם אם כן אין לפרסם זאת
20
מר פרידמן - תפסיק לבלבל את המוח
ציוני דתי | 30-05-2015 23:36
כולנו יודעים מי אתה ובאיזה צד של המתרס אתה נמצא בפולמוס הזה. כמה לא מפתיע שאתה תוקף סתם כך את הכותב הנכבד. הרב עמיחי - חזק ואמץ.
21
למגיב 18
שבברל | 30-05-2015 23:47
אפילו אם כולם היו חרדים, זה לא משנה. מהרשימה שהבאת מוכח שהטענה שהרבנות מנסה לחלק ג'ובים למקורבים, ושהיא מנותקת מהמדינה וערכיה, פשוט שקרית ולא נכונה. גם הרבנים החרדים החברים במועצת הרה"ר כולם מחוברים למדינה ולמוסדותיה, אפילו אם הם לא אומרים הלל ביום העצמאות. דווקא ההתנהלות של הרב דוד סתיו מנסה בכוח להבאיש ולבזות את המוסד הממלכתי ששמו הרבנות הראשית לישראל.
22
מסכים, אבל
שמעון | 30-05-2015 23:52
אולי בקרב דנן זה לא נכון. אך לצערנו על פניו נראה שאכן איפה שאפשר מנסים במשרד הדתות/חלקים ברבנות למנות מקורבים
23
ל-21: שני אחים, אב ובן, שני "בנים של"
| 31-05-2015 12:19
ואתה מנסה לומר שאין פה ג'ובים למקורבים?
24
תוספת ל-23
| 31-05-2015 13:34
גם שני האחים הם "בנים של"
25
ל-23 שכחת את "החותן של"
| 31-05-2015 16:15
ואת האח של השר
26
כמה שאלות ותמיהות
אריק | 22-06-2015 15:54
האם רב בישראל שהולך לסרטים כפי שהרב סתיו עושה נחשב לרב ? האם רב כרב ריסקין שטוען שאפשר להוציא מהתפילה "ברוך שעשני כרצונו" כי זה שוביניסטי ...בעיני זה מאד מזכיר את הרפורמים לפני 150 שנה ככה הם התחילו קצת פה קצת שם וכיום מחללי שבת וכופרים באלוקים ...מרוב פלספנות וברברת זה יקרה ...זה קרה לאברום בורג וזה יקרה לאלו מימימד וצוהר והלל וכול הפמיניסטיות למינהן בחברה שלנו