אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמואל טל: להתרחק מרבנים המאמינים בשיטת '12 הצעדים'

ראש ישיבת תורת החיים קובע בחוברת חדשה כי "אסור מהתורה לעשות שום שימוש טיפולי בשיטת 12 הצעדים מחמת הכפירה בעיקרי האמונה". על הרבנים האוחזים בשיטה "תכנים מקולקלים"

להתרחק מרבנים המאמינים בשיטת '12 הצעדים'
  הרב שמואל טל (באדיבות ישיבת תורת החיים)

שיטת '12 הצעדים' – טיפול קבוצתי לגמילה מהתמכרויות שוב עולה לדיון בין רבני הציונות הדתית.

בחוברת חדשה שהוציאה ישיבת 'תורת החיים', בשבוע שעבר, תחת הכותרת: "חובת ההתרחקות משיטת 12 הצעדים והתיקון הנדרש" מובאים סיכומים מדבריו של ראש הישיבה הרב שמואל טל בנושא.

השיטה עצמה פועלת כבר כמה עשורים בארה"ב, בעיקר בקרב מכורים לאלכוהול ("אלכוהוליסטים אנונימיים"), אך ישנם גם קבוצות למכורים לסמים, הימורים, שומרי משקל ושאר התמכרויות כולל נפילות באינטרנט. השיטה כשמה מורכבת מ-12 שלבים, בהם השלמה מול ההתמכרות, מסירת האחריות על המעשים לכוח גדול, שלמות עצמית ובקשת מחילה מהמשפחה, החברים וסביבת העבודה, תפילה והפצת הבשורה הלאה.

בחוברת מותח הרב טל, ביקורת על השיטה שלדבריו מכילה אלמנטים נוצריים מובהקים, המנוגדים לאמונה היהודית: "התכנית מעצבת את הדפוס ואת האופן של המענה האלוקי לתפילות בני האדם, ובעצם אלוקים משתעבד לאדם, ח"ו. הוא מחויב לענות לו ולהושיעו, בין אם ירצה בכך ובין אם לא. לפי היהדות עבודה רוחנית זו אסורה לחלוטין, כי האדם מצווה להתפלל אל ה', אך אין האדם רשאי "לעצב" את אופן קבלת התפילה על ידי ה'. לפעמים תפילה לא נענית כרגע, ואדרבה, לפעמים ה' אף מגביר על האדם את הקשיים והמניעות, כדי לבחון את האדם האם יתגבר ויתאמץ יותר, כמבואר בספרים".

הרב טל מוסיף ותוקף: "צריך להדגיש כאן באופן ברור: מקור שיטה זו של עיצוב המענה האלוקי לתפילות האדם הוא נוצרי, ומאפייני תהליך ההתמסרות ותוצאותיו הוא נוצרי לחלוטין, ומשקף באופן מובהק את העבודה הרוחנית כלפי "אלוהים אוהב" הנוצרי. יש כאן אלוהים מומצא, שהוא עובד אצל המטופל ולא המטופל עובד אצלו )למרות שהמטופלים משננים בכל רגע שהם נכנעים אליו ומתמסרים לרצונו, לפי האמת הם שולטים עליו ומפעילים אותו)."

בעיה נוספת עליה מצביע הרב טל היא ביטול הבחירה החופשית כפי שהיא מתבטאת ב'12 הצעדים': "האדם חייב להודות שהוא "חסר אונים" ו"בלתי ניתן לניהול", דהיינו, אין לו שום כוח אנושי לעמוד בניסיונות ולקיים את מה שה' ציווה עליו. שום תחבולה שיעשה לא תעזור לו. דבר זה מהווה כפירה ביסוד האמונה של בחירה חופשית, והוא אחד מהיסודות הראשיים של אמונת הנצרות, שהאדם נועד לחטוא, ושאין לו שום סיכוי לתיקון ולתשובה אלא רק בחסדו וכפרתו של אותו האיש יש"ו.

לפי תורת ישראל, האדם צריך להיות בן חיל בהתמודדות עם היצר מתוך תנועה נפשית של מלחמה והיאבקות, כפי שמודגש בכל הספרים שהאדם נמצא במצב מלחמה בעולם הזה מול פיתויי היצר, ההיפך הגמור מהתנועה הנפשית של גישת 12 הצעדים, לפיה האדם אינו מצויד בכוח אנושי להילחם, ואין לו שום יכולת לעשות שום תחבולה שהיא על מנת לנצח. בתורה הקב"ה נקרא "איש מלחמה", ואנו מצווים להידמות לקב"ה."

בהקדמה לחוברת מציינים העורכים (חסרי שם), כי השיטה החלה לקנות מקום גם בתוך הציבור הדתי ובעולם הישיבות, בעיקר לנוכח המאבק ב'שמירת הברית'. לדבריהם, מנהלי השיטה בארץ התעלמו מהביקורת ולמרות שהם טוענים ש"השיטה נבדקה ונעשו בה השינויים הנדרשים על מנת להתאימה לרוח היהדות, ערכנו בירור מעמיק על תכני השיטה ואופן יישומה בפועל בקרב הציבור התורני. אחר הבירור נראה לנו שבשיטת 12 הצעדים ישנה בעייתיות רבה ביותר, הלכתית והשקפתית. אמנם חלק מהבעיות ניתן היה לפתור אילו היו מנחילי השיטה עורכים שינויים מהותיים ביישומה, אך בפועל למרות שהטענות הובאו בפניהם, הם בוחרים שלא לשנות."

להתרחק מהרבנים האוחזים בה

בשורה התחתונה קובע הרב טל, כי "שיטת הצעדים משקפת את העבודה הרוחנית בכנסיות הנוצריות שמתוכן התפתחה, ולפי ההלכה אסור מהתורה לעשות בה שום שימוש חינוכי או טיפולי מחמת הכפירה בעיקרי האמונה. מלבד האיסור ההלכתי החמור, נראה ברור שלשימוש בשיטה זו יהיו גם נזקים עתידיים כבדים וחמורים ביחס לתורה ולמצוות באופן כללי, ונראה כי בעתיד הלא רחוק יביא הדבר להפרת תורה חמורה מאוד, ח"ו."

לדבריו אסור לפנות לשיטה הזו, גם כשלא מוצאים דרך חלופית כשרה, מחמת הכפירה שבה. "אמנם, צריך לדעת שבוודאי יש דרך כשרה לכל בעיה הקשורה ליצר הרע בכל רמה שהיא".

אלא שלא רק שיטת '12 הצעדים' היא בעייתית, אליבא דהרב טל, אלא גם רבנים האוחזים בשיטת הטיפול הזו. בפרק העוסק בלימוד תורה מרב העובד את ה' לפי שיטת הצעדים, כותב הרב טל: "יש עדויות וציטוטים רבים של רבנים המאמינים בעקרונות הרוחניים של שיטת הצעדים, ודבר זה גרם להם לשיבוש גדול בהבנת דברי רבותינו וספריהם, ואף ניתן למצוא בשיעורי תורה שלהם תכנים מקולקלים ברוח זו".

"לפעמים, אימוץ הדרך של שיטת הצעדים מעידה על בעיות קודמות שהיו לרב זה בהבנת היהדות עוד לפני הצטרפותו לשיטת הצעדים. מסיבות אלה, ומתוך אחריות על העברת התורה כראוי מדור לדור, יש צורך ללמוד מרבנים ובמוסדות שאנו יודעים בבירור שאין בהם השפעה של שיטת הצעדים, כמו גם שאר השפעות רוחניות זרות המצויות בדורנו. עוד יש לציין כי יש כיום מסגרות שונות של התחזקות וחיפוש דרכים בעבודת ה', ויש להיזהר מאוד ממסגרות כאלה המועברות על ידי רבנים שמאמינים בדרך החיים של שיטה זו."

הרב טל לא ציין שמות, אך אחד התומכים בשיטת 12 הצעדים בעולם הישיבות הוא ראש ישיבת רמת גן, הרב יהושע שפירא שעומד בראש מכון 'בידך' לגמילה מהתמכרות לתכנים באינטרנט.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
85 תגובות - 80 דיונים מיין לפי
1
12 צעדים
אנונימי | 25-05-2015 19:52
במחילה מכבודו אבל אין לו מושג על מה הוא מדבר, אני משתתף בקבוצה הזו, ואין שום קשר בין מה שהוא אמר למה שמתרחש בפועל.. השיטה הזו מוכיחה את עצמה ואנשים נרפאים לגמרי! הייתי מעוניין לדעת מה תהיה תגובתו של הרב אם הוא היה מכור למין ופורנוגרפיה! במקום למתוח ביקורת בצורה כל-כך לא אחראית, תן פתרונות אחרים!!
2
חיים או מוות
מכור | 25-05-2015 19:54
הרב טוורסקי, ת"ח גדול ופסיכיאטר שמטפל בשיטה זו כבר יותר מ40 שנה, מצא מקורות ביהדות לכל 12 הצעדים. כמי שלוקח חלק בגמילה מהתמכרות ובתכנית 12 הצעדים, אין פה הפיכה של אלוהים ל"עובד אצלי", ממש לא! התכנית הזו יכולה להציל ממוות ומי שלא מכור לא מבין עד כמה האופציה השנייה זה באמת מוות. הרב יהושע מציל נפשות יום יום!!
3
כדאי להתרחק מרבנים באשר הם
| 25-05-2015 20:39
ויפה שעה אחת קודם
לך תשתמש קודם ואחריי זה תגיב
הרץ | 01-11-2018 16:36
מי שחווה את ההתמכרות היה מוכן להפוך גם לחתול רק להיות נקי
4
שומר נפשו ירחק וירחיק מ12 הצעדים
איש אמת | 25-05-2015 20:39
שניסו לטפל בי
אחרי כל המאכזבים | 24-06-2019 1:06
תכנית 12 הצעדים היא הדבר היחיד שהציל אותי מלהיות זונה, עבריינית, מכורה פעילה ומניפולציה מהלכת. מאחלת לכל אדם באשר הוא זעיר אנפין מהענווה שההולכים בדרך התכנית זוכים לה. אה, וקצת פחות יוהרה, שמעתי שהדת ממליצה על זה. או שזו דת אחרת? רגע....
5
למגיבים 1 ו 2 גם ישו ריפא חולים
יאיר | 25-05-2015 20:42
זה לא אומר ששיטתו נכונה. וגם כמעט לכל דבר בנצרות יש רעיון מקביל/דומה ביהדות ועדיין הנצרות היא ע"ז דאורייתא ודרבנן. לא מכיר את השיטה שאתם מטופלים בה אבל שיטת 12 הצעדים המקורית הנפוצה היא אכן משופעת ברעיונות נוצריים. ואגב, גם אם האופציה השנייה זה מוות ממש (לא מאמין כי לא חסר שיטות אחרות...) בבחירה בין מות לע"ז אנו יודעים מה מנחה ההלכה.
ממש לא נכון
אנונימוס | 24-09-2019 10:54
אמנם עבר זמן מה מכתיבת הכתבה אבל בכל זאת נגיב ונאמר אמנם מי שכתב את התכנית הוא נוצרי, אבל העניין של התוכנית היא שכל אחד יכול לקחת אותה לאמונה ולדת שלו. וכל מה שהרב כתב זה מחוסר מודעות מוחלט, כי כשאני מוסר את עצמי לאלוקים זה לא אומר שאני מוחק את עצמי או לא עושה פעולות, אלא ההיפך אני מבקש מאלוקים שיעזור לי להבין מה רצונו ולעשות את זה
עוד אחד
הרץ | 01-11-2018 16:38
חוסר מודעות טוטלית מה זה 12 הצעדים
6
כל מה שהרב אומר
אחת | 25-05-2015 20:54
כל מה שהרב אומר נכון לגבי אנשים בריאים.שיטה זו פונה למכורים דהיינו בעלי הפרעה נפשית שהתפתחה ב90 אחוז כתוצאה ממחסור בילדות.לכן כל מי שניסה ללכת על פי העצות הרגילות רק החמיר מצבם עד כדי נסיונות בהתאבדות. קשה מאוד לבקר שיטה זו שמצילה כל יום נפשות ויש להכיר את האנשים מקרוב ולא רק קריאת והספרים.
7
כולכם מוזמנים ללמוד אצל הרב טל איך לטפל...
אחד שלמד אצלו | 25-05-2015 21:06
אני יכול להבין שהנושא מאוד כאוב, וזה מעורר סערות אצל חלק מהאנשים, אבל כדאי להזהר ולבדוק לפני שמגיבים בצורה כזו. קודם כל, הרב טל ותלמידים שלו טיפלו ומטפלים בהתמכרויות כאלה, כמו גם בבעיות קשות אחרות, ויש להם נסיון רב עם רקורד גדול של הצלחות. וחוץ מזה, בכל מה שקשור לתחומים תורניים עמוקים, צריכים הרבה ענוה והרבה זהירות. אפשר להתווכח לגופם של דברים, אבל נדרשת גדלות תורנית של ממש כדי לבקר גישה של ת"ח עצום בכזה סדר גודל.
לא נדרשת גדולה רק להיות אפס של בן אדם
כ | 04-06-2019 8:52
פשוט אדם מסוכן הרב טל, שומר נפשו יברח ואני אדם דתי. איך אתה מעז ???איך???? אתה לא אלוהים
8
אוי רבנים. ממאיסים את עצמם
בן אדם | 25-05-2015 21:56
מה רוצה הרב טל? מי שמו לשר ושופט עלינו? מ הרב שפירא אוהב ה' אוהב תורה ולא אני צריך לתת לו ציונים. הרב טל ממאיס את הרבנות והופך אותה לרברבנות. מאוס עלינו הסגנון הזה. תפסיקו לחלק ציונים זה לזה . תנו לעבוד את ה' בשמחה.
9
רבותיו של הרב שפירא
ד.ב | 25-05-2015 22:18
הרב יהושע שפירא טוען שהרב טאו והרב גינזבורג הם רבותיו.(מוזמנים לשאול אותו) שניהם מתנגדים ואוסרים בכל תוקף טיפול בשיטה זו (מוזמני לשאול אותם.)
10
טענה מוזרה ביותר
ד | 25-05-2015 22:23
ממתי מחליטים אם דרך מסוימת אסורה או מותרת לפי רמת ההצלחה שלה ? נניח שזה הציל רבים מהתמכרות כל שהיא. זה מה שמכשיר את השיטה? איזו טענה מוזרה !!!
11
קמצא ובר קמצא
מאן דאמר | 25-05-2015 23:18
די לנו בהקעות ובפסילות מעל גבי האינטרנט, ומה גם של אנשי מעלה כרב יהושוע שפירא, והכל לפי הסגנון החרדי הקלוקל של החוברות והפשקווילים האנונימיים לכאורה -שפיכת דם ללא מוכנות לבא בדיון ענייני ולהגיע להסכמות. מי שפוסל היום - יפסל מחר. ואם כבר נצרות - הרי זו הנצרות שעסקה כל הזמן ברדיפת ׳הרסיות׳ - כפירות מדומינות, על דקדוקי תאולוגיה שאין להם ולא כלום עם המציאות והאחריות האמיתית כלפי בני אדם במצוקה
12
שתי שאלות
אחד | 25-05-2015 23:23
1. האם כל שיטה שיש בהה אלמנטים נוצריים כאלה ואחרים אסורה בשימוש? {לא האם זה אידיאלי אלא האם זה אסור ממש בכל מצב בכל אופן.}אם כן עלינו לאסור גם ללכת לפסיכולוג קלאסי כידוע ועוד ועוד . 2. אם התשובה על שאלה אחד היא לא {ואם כן אשמח לראות את המקורות בפסיקה} מה הרב מציע בנתיים לכל מאות או אלפי האנשים שחייהם התרסקו לגמרי פרנסה ,זוגיות, רצון פשוט לחיות ולא למות ושלאחר שניסו אינספור שיטות אחרות זה הדבר היחיד שכרגע {עד ששיטתו המופלאה של הרב טל תצבור תאוצה והוכחות וניסיון} מציל אותם מפי פחת כפשוטו , מה שיתאבדו שיתגרשו שובו ושוב שיבלו שעות מול סרטים כאלה ואחרים {בעיקר אחרים} הוא באמת חושב שהם יעזבו את קרש ההצלה היחיד שכרגע גם אם הוא לא אידיאלי {והוא לא אידיאלי..}מציל אותם ומחזיר אותם מחיים למוות ,רק כי הרב טל אמר .. תמהני
13
על דאטפת
שמאי | 25-05-2015 23:31
להבדיל, כמובן, אבל שיח הפסילות החרדי - שגם הרב יהושוע נקט בו מעט - חוזר כבומרנג לכל מי שמשתתף בו. אם יש יתרון בד״ל הוא באפשרות לנהל שיח רבני מכבד, נוקב אבל לא אנונימי ולא פוסל - תוך גילוי כבוד זל״ז
14
כמה עובדות
גם אני מכור | 26-05-2015 9:03
כבוד גדול יש לי לרב טל. ובכל זאת, מתוך השתתפותי הפעילה בקבוצות ה12, אביא לפניכם כמה עובדות: 1. אנחנו לא מכריחים את אלוקים לשמוע לתפילות שלנו או כל משהו דומה. להיפך - אנחנו מבקשים בענווה, ויש פעמים שתפילותינו, על פניו, לא מתקבלות, ולא קרה שום דבר. 2. הרבה רעיונות הנצרות והאיסלאם לקחו מהיהדות, זה לא מטריף אותם, ובוודאי לא כאשר מדובר בהצלת נפשות. 2 עובדות קשורות באמירה זו: הראשונה, אני מכיר עשרות רבות של אנשים שרק נהיו דתיים יותר, חזקים יותר בשמירת המצוות, ואנשים טובים יותר, מהשתתפות בתוכנית 12 הצעדים. ושנית - המחלה הזאת הורגת. רק בזמן האחרון בחור חרדי החליט להשתמש בגרטל שלו כחבל תלייה בגלל הדברים האלו. רבים הלכו וניסו שיטות אחרות, ודבר לא עזרו להם, והם הגיעו לשערי מוות. אז אם רואים שבטווח הארוך התוכנית רק מחזקת את הדת, ולא ח"ו הופכת אותך לנוצרי עובד ע"ז, למה לא להשלים עם קיומה? (גם אם חולקים על עקרונותיה) 3. אוזני שמעו מהרב יהושע, ועוד אוזני כמה עשרות אנשים, שהוא היה אצל הרב טאו ודיבר עימו על הדברים. הוא הדגיש שוב ושוב שהרב טאו אמר לו שלא כדאי לו לעשות את התוכנית בעצמו כי היא לא מתאימה למי שאינו מכור. והוא התייחס רק למי שאינו מכור. אדם המוצא עצמו מכור - הרב טאו לא אמר שאינו יכול להשתמש בתוכנית (ע"פ דברי הרב שפירא) 4. יש יותר מדוגמה אחת על רבנים גדולים ששרפו את ספריהם כשהוציאום לאור, והיום - ספריהם מקובלים בכל חוגי ישראל. רק הזמן יוכל לומר האם האמת עם 12 הצעדים או שלא. (כרגע נתוני ההצלחה שלהם מדהימיפ וא"א להתווכח שהם מצילי חיים)
15
בלי קשר לדת, השיטה היא שרלטנות אנטי-מדעית
אבי | 26-05-2015 9:33
תוכנית 12 הצעדים היא צורת הטיפול המרכזית באלכוהוליזם בארצות הברית, אך אין לה כמעט סימוכין מדעיים. לאחרונה חשפו חוקרים בעיות מהותיות בדוקטרינה של "אלכוהוליסטים אנונימיים" ומצאו עשרות טיפולים יעילים יותר
16
אני מניח שהרב יחזור בו מהפרסום כשיידע מה נגרם למכורים.
נתן מאיר | 26-05-2015 14:50
מצער. אם הרב טל רוצה להורות לתלמידיו הוראה הוא מוזמן. אם יצליח להושיע תלמיד שלו בכל דרך אחרת נשמח מאוד לשמוע ממנו על כך! אבל מי ביקש ממנו חוות דעת כללית? מי ביקש ממנו שיגיד את דעתו על רבנים אחרים? האם הוא מודע לאיזה סערת רגשות נוראית הוא גורם בדבריו לאותם סובלים? גילוי נאות: מזה מספר שנים אני מלווה מכורים לאינטרנט בתהליכי גמילה.
17
ל15
גם אני מכור | 26-05-2015 17:56
עם כל הכבוד, גם אם התוכנית היא שרלטנות אנטי מדעית, ומצידי שעיקריה יהיו לאכול ספגטי וקוסוקוס - א"א להתווכח שהיא גרמה למאות אלפי אנשים להפסיק לשתות לחלוטין או כמעט לחלוטין, ובהקשר של ההתמכרות המינית - אנשים שלא הצליחו לשמור על עצמם יומיים בלי שז"ל ואינטרנט, הגיעו לתוכנית ונקיים כבר שניים שלוש, ואפילו עשר ויותר. ניתן למדע להסתדר עם העובדות האלה...
18
>>>קישור לחוברת המלאה
יזהר | 26-05-2015 17:56
https://drive.google.com/file/d/0B9koWc4ZmHTjTmZJbmNpczBadnNHUml3RzBCbWc4ZkdfVi00/view?usp=sharing
19
תשובות לכמה מטענות המגיבים
יזהר | 26-05-2015 18:29
1. החוברת נכתבה לאחר בירורים מעמיקים על השיטה, כולל סקירת ספרות נרחבת, שיעורים של הרבנים המעבירים את השיטה וראיונות עומק עם מטופלים. 2. למגיב 12: זו לא סתם שיטה עם אלמנטיים נוצריים כאלו או אחרים. זוהי שיטה דתית-רוחנית. כל השיטה מבוססת על הקשר אם אלוהים, ואופי הקשר טיבו וצורתו – מקורם בנצרות באופן מובהק. 3. למגיב 14: 1- כנראה אתה בקבוצה מאוד מיוחדת, שכן מעדויות המטופלים ומכל ספרות השיטה – עולה תמונה אחרת לגמרי. 2- נהיו דתיים יותר – יכול להיות. השאלה באיזו דת. כי ביהדות כנראה שלא, לאחר שתכני השיטה שיבשו אצלם לגמרי כמה מעיקרי האמונה. לגבי עניין ההתאבדות: ראשית, מחקרים דווקא מראים אחוזי תמותה גבוהים יותר בקרב משתתפי התוכנית לעומת שיטות אחרות. שנית, גם אם זה היה נכון – כפירה ועבודה זרה זה ב"יהרג ובל יעבור". 3- זוהי זריית חול לעיניים. הרב טאו אמר דברים מפורשים מאוד. מתוך מכתב של הרב נדב פרידמן (פורסם בישיבה הגבוהה "מעלה אליהו", תל אביב): "שבוע טוב לכולם. ביום שישי האחרון שוחחתי עם הרב טאו שליט"א, ואמר לי שאמנם בפעם האחרונה שדברתי עמו (לפני חדשיים) הוא אמר שאינו מכיר את השיטה אך מאחר וראה שרבים עוסקים בה והענין צובר תאוצה הוא החליט לבדוק את הענין בצורה יותר יסודית ואמר שהוא בדק דרך כל מיני צינורות וזימן גם מכורים שעברו דרך השיטה וגם ת"ח שונים ששמעו סדנאות ועמדתו הנוכחית היא חד משמעית ש"שומר נפשו ירחק מזה," בין למכורים ובין שאינם ממש מכורים ויש לדעתו לפנות לשיטות פסיכולוגיות אחרות המטפלות במי שמכור. הוא משוכנע שיש בזה נזק לשנים רבות הן ברובד הנפשי והן במישור הרוחני" 4- אכן יש דוגמאות לכאן ולכאן. הרמב"ם מצד אחד, ושבתאי צבי מן הצד השני. לא רק מבחן הזמן קובע, אלא גם התכנית וחקירת האמת. ולגבי טענתך שיש נתוני הצלחה מדהימים: זהו שקר. מחקרים אמפיריים רבים שנעשו מגלים תמונה שונה לחלוטין. וכן גם הכריע ארגון הבריאות העולמי בדו"ח שפרסם בשנת 2009. 4. למגיב 16: לגבי ה"אני מניח שיחזור בו" – ראה סעיף 1. השיטה של הרב טל הצילה כבר רבים מאוד, גם כאלו שוודאי היו מוגדרים כ"מכורים כבדים" לפי שיטת 12 הצעדים. סערת הרגשות שנגרמת לסובלים היא אולי הדבר היחיד שיכול להציל אותם משיבושי האמונה הקשים שהם כבר חלק מחייהם כיום. 5. למגיב 17: כשהחוקרים אומרים שהתוכנית לא עובדת מבחינה מדעית – הכוונה היא שהיא לא עובדת, ואף מזיקה, והתמונה שאנשי התוכנית מנסים לצייר כאילו יש לה אחוזי הצלחה מטאוריים – היא מצג שווא. כדאי לציין בהקשר זה, שסיפורי הצלחה רבים שהופיעו ב"ספר הגדול" של הAA, הורדו ממנו במהדורות הבאות, לאחר שה"נקיים" חזרו לטיפה המרה. וגם כמה מהוגי התוכנית חזרו לסורם בסוף ימיהם.
20
למגיב 7
אחד | 26-05-2015 19:02
לפי תגובתך נראה שיש כאן קנאה. למה שנבוא אל הרב טל? מי הוא הרב טל ששיטתו כשרה יותר? אגו ועוד אגו ועוד אגו.
21
למספר 6
מגיב | 26-05-2015 19:06
בשיטת הצעדים יש יותר התאבדויות משיטות אחרות. תקראי מחקרים
22
לא מובן בכלל על מה הוויכוח
| 26-05-2015 21:20
קיימים בכל עיר בארץ קבוצות כאלה.בירושלים בין אחת לשתיים ביום. בין האנשים שמגיעים לשם כבר נקיים מעל שבע ותשע שנים ומעבר וננצאים כדי לצקן מידות נוספות.מחקרים אינם מעידים על כלום מכיוון שתמיד תמצא מחקרים לכאן ולכאן.המשתתפים בקבוצות מעידים שזה הדבר היחיד שהציל אותם לאחר שנים של טיפולים. עדיין לא מובן על איזה עיקרי אמונה שמשתבשים במהלך התכנית.. חד משמעית ודאי שלא העניין שאלוקים עובד אצלי וההיפך הוא ממש בדיוק הנכון.לומדים על איך שאלוקים לא עובד אצלנו וששום תוצאה לא מובטחת.. בהצלחה לכולם
23
כנסו
עוד מכור אנונימי | 26-05-2015 21:58
דעתו של הרב טל כבודה במקומה מונח . אני יכול רק לספר שבאופן אישי אני נשוי מעל 15 שנים ויש לי ב'ה כמה ילדים ואני מעביר באופן קבוע שיעורי תורה אבל היה לי עוד צד אפל באישיות שזה ההתמכרות למין,פורנוגרפייה וכל המסתעף מכך... שנים ארוכות מאד של סבל בל יתואר שבו אני כל הזמן מחליט להפסיק ולא מצליח וניסיתי את כל העצות של חזל ואפילו העברתי על הנושא הזה מלא שיעורים!!! והלכתי לכל מיני טיפולים ושום דבר לא עזר וזה גם המכנה המשותף של כל המשתתפים בתוכנית , כולם לא רוצים להשתמש בסם הזה שנקרא מין , כולם באמת ניסו להפסיק, הרבה ניסו אינספור טיפולים שלא הצליחו, לצערנו הרבה התגרשו, איבדו שליטה לגמרי על החיים שלהם בדיוק בדיוק כמו מכורים לסמים, יש כמובן שהתאבדו ויש שיושבים היום בכלא על הטרדות... לעומת זאת יש כאלה שזכו בחסדו יתברך להגיע לקבוצות של 12 צעדים והצליחו להשתחרר יום אחר יום מהתמכרותם. אני באופן אישי היינו על סף גירושין ואני כמובן על איבוד עבודתי ופרנסתי, שמענו על הקבוצות האלה של 12 הצעדים , שאלנו רב בכיר (מחשובי רבני הר המור) שאמר ששיטת ה12 צעדים הינה שיטה פסיכולוגית כשרה... יש מספיק רבנים גדולים ביותר שפסקו שזה מותר ואני בזכות זה כבר לא רואה פורנוגרפייה כחלק מהכנת שיעורי הגמרא שאני אמור לתת לתלמידי (כן, זה בהחלט היה קורה לי לצערי הרב ) שלום בית חזר לביתינו, לא התגרשתי, אני חי בשלום עם עצמי, הקשר שלי עם הקב'ה השתפר פלאים , ואספר לכם סוד בקבוצות שלנו האנונימיות יש חילונים ודתיים מכל הסוגים, חרדים ספרדים, חרדים ממאה שערים, חרדים חסידים, חרדים ליטאים, סרוגים מרכזניקים, סרוגים לייטים, סרוגים בוגרי הסדר, רבנים , ראשי כוללים, עורכי דינים, הייטקיסטים, אנשי חינוך , אברכים, עשירים, עניים,,,,, מכורים לגברים, לנשים, לפורנוגרפייה בשלל סוגיה, (כולם נהיו גם מומחים בלמצוא תאווה גם עם אינטרנט רימון,), רווקים , נשואים, אנשים שיש להם נכדים, זהו הסם הכי מבלבל והכי מצוי בשוק... מי שרוצה שהרב טל יטפל בו אני מאחל לו הצלחה ... אבל אם ה12 צעדים עובד ויש לי הכשר ממספיק רבנים ובזכות זה אני נקי מהסם הנורא הזה אז זה מה שחשוב... עוד סוד קטן: מכל המכורים שאני מכיר בקבוצות שאני משתתף אף אחד לא התנצר וגם בדכ הוא התחזק מאד בעבודת השם שלו.... אם אתה מכור למין ובא לך להיות נקי מזה יש פיתרון תיכנס לאתר sa israel ותקבל שמה יותר פרטים. בהצלחה לכל המכורים ומי שלא מכור שלא ישפוט כפי שכתוב אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו.
24
ל-23. אפשר לספר הרבה סיפורים כאלו.
חיים | 26-05-2015 23:50
אומר יותר מזה: אפשר לכתוב ספר שלם עם סיפורים על אנשים שהשקיעו אצל מיידוף, והתעשרו מזה (הם פשוט הספיקו להוציא את הכסף לפני שהוא נפל). אפשר לכתוב אותם עם הרבה פאתוס, מלאי תיאורים מלבבים. לצערנו, המציאות קצת יותר מורכבת. להגיד "אף אחד לא התנצר" זה יפה מאוד. ב"ה אף אחד עוד לא הוטבל לנצרות. השיטה לא עוסקת בהטבלות. היא רק מחדירה לאט אבל בטוח את האמונה הנוצרית, את התפיסה הפרוטסטנטית של בני החטא ובני האור. אפשר להישאר רבנים ומגידי שיעורים מצליחים, אבל הדעות כבר משובשות, ולאט לאט זה עובר הלאה, ומתעצם.
25
הרב טל צדיק!!!! כל דבריו אמת !
יוסי | 27-05-2015 0:33
למרות שהרב טל מבין שהוא יכול להינזק מהחוברת הזאת הוא בחר לפרסם את האמת של התורה ! יישר כח גדול לרב טל
26
אני מכירה את בית הספר לייעוץ של הרב טל וזה
דנה | 27-05-2015 0:35
עולם אחר ! עולם של קדושה וטהרה! הכל רק על פי תורה ! לא לוקחים תורות זרות ומגיירים אותם. ויש שם מקרים רבים של בעיות קשות שהגיעו לפיתרון על פי ייעוץ של תורה ! יישר כח לרב שאומר את האמת !
27
ל 23
דניאל | 27-05-2015 0:54
כל הכבוד לך על ההוכחות החותמות ועל החיזוק!אוהבים אותך.
28
מגיבים יקרים, העלו רמה
יעקב | 27-05-2015 1:30
רבים מכם כותבים על שיח הפסילות החרדי, על "מי הוא הרב טל ששיטתו כשרה יותר", על "אגו". נא העלו רמה, התייחסו לדברים לגופו של עניין, קראו את החוברת המלאה שקישור אליה צורף בתגובה 18, ואל תיכשלו במכשול שאתם עצמכם מאשימים בו אחרים במקום לדון בדברים ברצינות. הרב טל רחוק מלזרוק אמירות חסרות כיסוי. אפשר לדון ולהתווכח, אבל להאשים באגו? תמהני.
29
כואב לקרוא
אשת מכור | 27-05-2015 1:35
התחושה שאני קיבלתי מהכתבה, בלי לקרוא את החוברת, היא שהצטיירה לרב טל (ואני מעריכה את כבוד הרב) תמונה לא מדוייקת של התוכנית ושל מחלת ההתמכרות כאחד. והדבר כואב לי כי הוא מונע פתרון אפשרי ולגיטימי מאנשים סובלים ומבני משפחותיהם. כאשה הנשואה למכור ועובדת בעצמה את תוכנית 12 הצעדים על פי תכנית אס אנון לבני משפחה של מכורים לתאווה, אני יכולה לומר שהתכנית בשבילי היא כלי בעבודת ה' שמציל אותי ואת החיים שלי במקום הנפשי הסבוך שבו אני נמצאת. התוכנית איפשרה לי לעבור חסמים נפשיים שלא הייתי מודעת אליהם ולהתקרב לה יתברך בצורה הרבה יותר בריאה נפשית, ועל פי עניות דעתי, הרבה יותר קרובה לרצון ה' ולדעת חזל והחסידות, מאשר הרובוט-דוס המהלך שהייתי לפני כן. אינני מזלזלת במתנגדים. ייתכן ואפשר להגיע מהתוכנית למקומות רוחניים לא רצויים, וייתכן וישנם מכורים העובדים את התוכנית שהגיעו דרכה לסילופים כאלה ואחרים.וייתכן שמי שמצא עיוותים זה משהו שהיה אצלו בפנים ומצא פרץ "בשם התוכנית וההתמכרות שלו", אך התכנית לכשעצמה, על אף המושגים הנשמעים כלקוחים מעולם הנצרות, אין בה סתירה ישירה של היהדות ושל האמונה באלוקי ישראל, ואדרבה, אצל המעמיקים בתוכנית, ואלה המתאמצים להבין את עומק התכנית ולבחנה בשכל ישר ופקוח ויראת שמים, הדבר רק מוסיף אהבת ה'ודבקות בו כדרך החסידות. ואכן כדברי המגיבים אין בטענה שזה עוזר לרבבות בכדי לפתור מחשש עבודה זרה, אך יש בו כדי לחשוב ולחשב לפני שפוסלים מכל וכל שיטה שיש בה חשש שיסלפו אותה לכדי ע"ז ולא שהיא בעצמה עבודה זרה מפורשת (וניכר מדברי הכתבה שאין הדברים יורדים לעומקה ודיוקה של עבודת התכנית ונדרשים חודשי עבודה מאומצים כדי לדייק ולהבין את יסודות התכנית וכוונתם הפשוטה בנפש וקל לטעות). העובדה שהתוכנית מצילה אנשים רבים מחיים למוות ומשפחות שלמות מגיהנום לשפיות יש בה כדי לשקול שוב ושוב באיזה אופן ובאיזה פורום ובאיזה ניסוח יש לפרסם את דברי ההתנגדות שאין חולק שהם חלק ממחלוקת קיימת ועומדת בין רבנים תלמידי חכמים וצדיקים שהובילו עצמם ברפש הסוגיה הזו. וכדעה של צד אחד במחלוקת, כבודם במקומם מונח, ויש לחשוש ולהזהר כפי שעושים כאשר הולכים אצל פסיכולוג בעל שם או נטורופת ידוע, אך יש ויש מקום לפקוח עיניים ושכל ישר ולהתייעץ עם הרבנים התומכים והממליצים ולברר את הסוגיה ולדעת שניתן לקיים את התוכנית הזו ביראת שמים וראוי ללומדה ממי שהוא ירא שמים (לכאורה רוב ותיקי התכנית ) והחכם עיניו בראשו.
30
נראה לי שחלק מהכותבים לא הבינו את הנאמר במאמר
אליהו | 27-05-2015 1:48
לא נאמר שהרב טל טוען שהשיטה לא עובדת, אלא שיש בה עקרונות שהם נצרות וכו'. עד כאן דברי להיום.
31
עוד דבר
אשת מכור | 27-05-2015 2:05
לגופו של דיון, ולפי מה שכתוב בכתבה, הדוגמא לטענה שהתוכנית מצדדת בשיטה הנוצרית לגבי בחירה חופשית - היא טועה ומטעה, התוכנית אכן אומרת שאין לאדם מעצמו שום דבר וגם כדי להתגבר על היצר הוא זקוק לסייעתא דשמיא, ובפרט בן אדם מכור, אך התוכנית מדגישה שוב ושוב שהאדם אחראי על פעולותיו אם כי לא על התוצאות שלהן (ומי מאיתנו לא נכשל גם אחרי שניסה בכל כוחו ותחבולותיו ) והדבר מסור ללב מה בכוחו של כל אחד לפעול כנגד כוחות הבהמיים שבו באותו רגע. וודאי שהפעולות שמציעה התוכנית יש בהן קום עשה ולא האומר אחטא ואשוב. והדבר חוזר בתוכנית שאין להכנע לייאוש וזה גם בדברי חכמינו שהייצר רוצה את הייאוש, ועל כן חשוב שהאדם ידע להשלים עם מה שעבר כדי להמשיך ולהתמודד בחוזק יותר בפעם הבאה ולא לפעול למצולות הייאוש כפי שקורה לרבים. ואין בתוכנית שום דבר שאומר שהדרך להתמודד היא בכפרה ומחיקת עוונות בדיעבד כפי שנמצאות אומרת על אותו האיש ואין אחיזה לדבר בתכנית. ועוד נקודה שהזכיר בדבריו המדיה יזהר שהדברים נכתבו לאחר שיחות עם רבנים ומטופלים. השיטה המלאה אינה עובדת בשיטה של מטפל ומטופל, וייתכן שבאמת אינה אפקטיבית באופן הזה. השיטה המלאה מציבה עקרונות פשוטים ובסיסיים על פיהם יכולים החברים בתוכנית לעזור זה לזה, וזה באמת כלי ריק שאפשר ליצור לתוכו תוכן המתאים לרוחם של החברים להשקפת ודעתם. שוב ניתנת התחושה שלמרות הניסיון להקיף וללמוד לעומק, חמקה תחת ידי המפיצים את החוברת ההזדמנות להפגש עם התוכנית המלאה כפי שהיא וכפי שהיא מופצת הין חברי הקבוצות הדתיים בישראל. וחבל.
32
מאוד מצער שהופכים דיון תורני לכותרת סנצסיונית
אביחי | 27-05-2015 2:37
מי שיקרא את החוברת המלאה (קראתי בקישור שבתגובה 18), יראה התייחסות נרחבת ומנומקת ומדויקת ומוסברת יפה כדרכה של תורה, לא בצורה מתלהמת ולא באופן פשקווילי. הכתבים באתר בחרו לנהוג כאחרוני הצהובונים ולהפוך דיון אמיתי לכותרת מתנגחת. הם אפילו לא טרחו לשים בעצמם קישור לחוברת שהגיעה לידיהם בקובץ pdf. חבל מאוד.
33
איך אפשר להביע דעה על סמך כתבה? תקראו את החוברת
תקראו | 27-05-2015 2:48
מותר כמובן לחלוק, אבל מציע לכל קורא שמתעניין בנושא שיקרא קודם כל את כל החוברת בטרם יביע דעה, אחרת הוא מביע דעה על דבר שלא שמע ולא ראה בכלל וחז"ל קראו לזה "גולם".
34
אין על הרב טל! א"פ לא אומר דברים בלי בירור מעמיק
נ. כהן | 27-05-2015 6:29
אם הרב טל מוציא משהו מפיו ברור לי שהוא לא סתם. הרב טל אדם ישר וגדול ברמות לא רגילות. חוצמיזה כשדיברתי עם מישהו משם שחקר את העניין לעומק הוא הראה לי מחקר ששיטת ה12 צעדים לא רק שלא תמיד פועלת אלא יש אחוזים גבוהים שנופלים מימנה יותר עמוק וחזק.. וכל מי שרוצה לדעת באמת מוזמן לקרוא את החוברת בלי להיות פחדן..
35
טומאת 12 הצעדים
אנונימי | 27-05-2015 8:14
מעניין שהבודדים שנושעו על ידי השיטה המקולקלת הם אלו שמגיבים. והאלפים שרק סבלו וסובלים ממנה מעדיפים לשתוק. הרי מוכח ע"י מחקרים ידועים שבודדים מצליחים ע"י השיטה, ורוב מוחלט רק סובלים יותר. אולי יש פה מערכת תגובות אינטרסטית???!
36
הרב טל לא מחפש לפסול, והוא מודע לבעיית ההתמכרות
אחת שמכירה | 27-05-2015 9:03
הרב טל לא מחפש לפסול שיטות, בטח לא רבנים, אבל כאשר אין צורך, והעניינים גובלים באיסורים, הוא חייב לעשות את זה! והוא מודע מאוד לבעיית המכורים, הוא מטפל בזה יום יום ומגיעים אליו עשרות מקרים שב"ה הוא עוזר לכולם לצאת מזה. יש לו שיטה שעובדת מעולה, והיא מתוך תורה לגמרי אז ברור שעדיף משהו שעובד ויש לו סיעתא דישמיא ממשהו שהוא פסול מבחינה הלכתית ואז גם ברור שאין בו סיעתא דישמיא.... גם אם זה מצליח, אז למה אנשים לא מסוגלים לצאת מהקבוצות? כי הם התמכרו לקבוצות! כי לצערנו הם לא למדו באמת איך לפתור את הבעיות שלהם
37
חחח..התשובה מונחת בשאלתך
ל35 | 27-05-2015 9:10
אכן כל מי שהגיע לקבוצות לא מבין על מה המחקרים מדברים.כל מי שלוקח את השיטה ברצינות על כל פעולותיו יוצא מיזה ..וכנראה שאין הרבה אנשים שהגיעו למסקנה שהשיטה הפילה אותם יותר.תודה לך על החיזוק.
38
למה דיון תורני נהפך לכותרת צהובה?
חצקי | 27-05-2015 12:05
פתחתי את הקישור לחוברת המלאה (מישהו שם בתגובות). ניכר שנכתב לשם שמיים וללא התלהמות כלל. סך הכל דיון תורני הלכתי לגיטימי ואז החליטו להפוך את זה ל"סערה צהובה".
39
"והבדילנו מן התועים"
איתמר | 27-05-2015 22:47
אשרינו שזכינו שהרב עוזר לנו לברר אמת ושקר ! לצערנו היום ישנו בלבול נורא גדול בהרבה נושאים וזה אחד מהם.. לגבי כל אלה שמדברים שלא בכבוד שה' ימחל לכם ותחזרו בתשובה... ולגבי אלה שחושבים שאי אפשר אחרת או שחושבים שהם המכורים היחידים בעבר או בהווה אז אני מכיר אישית אנשים שהיו בשאול תחתית בין עם גויות רח"ל ובין בפגמים חמורים ביותר אחרים ובעצם מה יש להוסיף.....ועם כוח התורה באמת ועמל יומיומי ועקבי וחיבור לצדיקי אמת (ואני מדגיש צדיקי אמת !) אפשר להתדבר על הכל ואדרבא להפוך לעליה ענקית מימדים ... שזכה כולנו באמת באמת לה תחזק ויהי רצון שנזכה לצאת מהשקר הזה ולהבין שאין לנו שום צורך כלל ועיקר בבדל וגרם הכי קטן של עזרה חיצונית ו"Vפןך בה והפוך דכולא בה".....אמן!
40
שאלת תם למגיב 14
מנסה להבין | 28-05-2015 15:10
משהו פה לא ברור לי, אם מכריחים את ה' לענות זה ודאי פסול, אבל לפי שיטתך שלא מכריחים את ה' ובמקביל אומרים שאנו חסרי אונים ובלתי ניתנים לניהול, אז מי אשם כשהאדם נפל? אם האדם אשם זה לא ברור למה הרי הוא חסר אונים, ואם ה' הוא האשם, פירושו של דבר שיש התנערות מאחריות ובסופו של דבר זה כן סוג של כפירה בבחירה. אשמח שמישהו יעשה לי קצת סדר בבלאגן. תודה רבה מראש
41
זו אותה ישיבה שחגגה את פטירתו של אריאל שרון ז"ל
עמית | 28-05-2015 16:08
מטורללים על כל הראש. האשימו את גדולי הדור שהם עובדים בשב"כ...
42
תשובה ל40.
| 28-05-2015 19:20
כאן בדיוק החלוקה לבין אדם שפועל עליו היצר לבן מי שמוגדר כמכור.מכור יכול להיות בן אדם שכבר ניסה את כל התחבולות של חזל ללא ההצלחה והאשים את עצמו שנים רבות על חוסר השליטה ביצר.השיגעון רק הלך והחמיר עד כדי פעולות לא הגיוניות בעליל ללא שום הצלחה בפתרון הבעייה למרות השקעה יום יומית בנסיון לשיפור.מתבטא במבטים אובססיבים ברחוב , נסיונות פריצה במשך ארוכות באנטרנט עם סינון שהוא בעצמו התקין ולהיות במעגל בלתי פוסק של חטא וחרטה. התכנית מציעה קודם כל להוריד את האשמה.אין אשם .לא הוא ולא אלוקים.שגעון זה מוגדר כסוג של מחלה נפשית שאיננו חפץ בה כמו כל מחלה.ברגע שמנמיכים את האשמה כבר הרבה יותר קל.הרעיון הוא שהמכורים מחוייבים לעשות את כל הפעולות כדי למנוע את הנפילה אך לא אשמים בחולי.הבחירה היא בלעשות את הפעולות או לא ולא בלחטוא או לא.ולאט לאט מתקדמים ומפתחים יותר מודעות עד להחלמה בעזרת ה.גם מי שהגיע להחלמה ממשיך להגיע פעם בשבוע מכיוון שהתאווה גדלה איתו שנים וחלק אוטומטי ממערך תגובות המופעל מול כל מאורע של חוסר הצלחה, עלבון וכו..ובכך מנסה למנוע ליפול שוב
43
מה נפלתם על הרב טל?
אליהו | 28-05-2015 21:07
הוא טוען שם טענות ענייניות, ואתם סתם הפכתם את זה למריבה ילדותית... תאחליק מה נהפכתם לכיפה? אני לא יודע מי צודק, אבל למה לרדת לרמה כזאת?
44
ל42. איפה בהלכה מופיעה ההגדרה של "מכור"?
אליעזר | 29-05-2015 11:52
כזה שבניגוד לעקרונות היסודיים של שכר ועונש ואחריות אישית - הופך פתאום למציאות חדשה, ללא אשמה וללא יכולת בחירה? היכן נזכר אותו מסלול עוקף למסלול ה"חטא וחרטה" או בשמו המוכר יותר: "שלבי התשובה"?
45
ל44
ל44 | 30-05-2015 22:25
איפה כתוב בתורה הגדרה של סכרתי או חולה סרטן? הגדרה של מכור היא הגדרה של חולי נפשי והגדרה רפואית.לא הבן אדם עצמו מגדיר את עצמו כמכור אלא מטפל ומומחה להתמכרויות. וכן לא נאמר שאין צורך בתשובה .ההיפך הדרך ארוכה ומפרכת.
46
הרב טל מבלבל את השכל
נקי מעלה 3 שנים | 31-05-2015 13:00
במחילה מכבודו של הרב טל, הדברים שהוא אומר וכותב הינם קשקוש בלבוש, רואים שהרב טל מעולם לא היה מכור, וגם מעולם לא השתתף בקבוצה של 12 צעדים. אני אדם חרדי וגם יודע ספר. 1. לגבי הטענה על זה שהתוכנית אומרת כי הבורא חייב למלא את משאלות ליבם של חברי התוכנית. זה בדיוק להיפך. הפניה אל הבורא היא בענווה. אנחנו מוסרים לו את חיינו ואת רצונותינו לגמרי. מסירות נפש מוחלטת!!! 2. לגבי הטענה שיש בתוכנית שלילה של הבחירה החופשית, בדיוק להיפך. במקום שלילת הבחירה החופשית והשעבוד הטוטלי לסם הממכר, התוכנית מדברת על פניה לכוח עליון שהוא יכול לשחרר אותנו מהשעבוד הזה. זה בדיוק, אבל בדיוק מה שאומרת הגמ': אמר רבי שמעון בן לקיש: יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום ומבקש להמיתו, שנאמר: 'צופה רשע לצדיק ומבקש להמיתו'. ואלמלא הקב"ה שעוזר לו - אינו יכול לו, שנאמר: 'ה' לא יעזבנו בידו'". (סוכה נב ע"א-ע"ב). נכון לאדם בלי עזרת הקב"ה אין בחירה חופשית. חבל שהרב פוסל שיטה שהצילה אלפי איש מאוננות, הוצאת זרע לבטלה, ניאוף וכן הלאה. אף אחד לא קיבל על עצמו אמונה באותו האיש או התנצר.
47
טעות חמורה
כפיר | 31-05-2015 17:49
שיטת 12 הצעדים מלמדת ענווה הרפיה מול הכח העליון (הקב"ה) וקבלת מרותו. שיטת 12 הצעדים מלמדת לדון לכף זכות. לכבוש יצרים. להכיר בקטנות האדם , ולחפש כפרה על פעולות שפגעו באחרים. לכל הצעדים יש מקורות מפרקי אבות ועד חובות הלבבות. נלמד זכות על הרב טל שהדברים יצאו מהקשרם, וכי הההתייחסות שלו היא למקרה ספציפי ,
48
ל45
ל45 | 31-05-2015 20:36
איפה כתוב בתורה שלחולה נפש או לסוכרתי מותר לעבוד עבודה זרה? לא ענית על עצם הבעיה של העבודה הזרה שנגדה יוצא הרב טל, הטמונה בשיטה זו לפי הבנתו של הרב טל ושל עוד רבים וטובים. גם לחולה סרטן אסור ללכת לכומר שידריך אותו איך ל עבוד את אלוהיו כדי להינצל מהמחלה. בתורה שלנו יש דרכים טובות ומיוחדות להוציא אדם מכל צרות נפשו - וחבל שאנשים לא מחפשים את התשובה שלהם בתורה אלא מנסים לרעות בשדה זרים, בייוד כאשר מדובר בנושא כל כך ייחודי ליהדות ולתורה!!
49
ל - 44 יש מספר מקורות לכך שגם פיתוי היצר נחשב לעיתים
דני | 31-05-2015 23:01
כאונס, דהיינו מופקע מגדר בחירה חופשית ראה לדוגמה: אגרות הראי"ה א' אגרת קלח: "כשם שכתב תוס' סנהדרין כ"ו ע"ב ד"ה החשוד, דיש סברא לומר דלא יפסל חשוד על העריות לעדות משום דחשיב כמו אונס, משום דיצרו תוקפו, וכה"ג שכ' כן תוס' גיטין מ"א ע"ב ד"ה כופין, שכיון שהשפחה משדלתם לזנות חשיבי כאונסין כן היא ה"שפחה בישא" של זרם הזמן, שנתנו לה מן השמים שליטה טרם שתכלה לגמרי ותנדף כעשן, שהיא משדלת בכל כשפיה הרבים את בנינו הצעירים לזנות אחריה. הם אנוסים גמורים וחלילה לנו לדון אונס כרצון". עיין היטב בתוספות שמביא הראי"ה ולמד את דבריו היטב. גם אצל ר' צדוק הכהן מלובלין תמצא מקורות בנושא. אחרי שתלמד, יהיה אפשר לדון בדבריך ברצינות.
50
ל-47
יהודי | 01-06-2015 0:59
אתה טועה ומוטעה. לצערנו המקורות המובאים לעיגון השיטה הטמאה הזו בתורה הם מובנים בצורה לא נכונה, או גרוע מכך- מסולפים. תקרא את החוברת עצמה (שעוסקת רק בחלק מהבעיות קישור אליה נמצא בתגובה 18) וזה ייתן לך תמונה הרבה יותר בהירה וכוללת. ולכל מי שמכשירים את השיטה על סמך זה שהיא עובדת ביעילות: זו טענה לא עניינית. הטענה העיקרית של המתנגדים היא לא בגלל שהשיטה לא עובדת, אלא בגלל התפיסות הנוצריות והכפרניות שעליהן מבוססת השיטה, ומי שלא מבין על מה מדברים המתנגדים, שיקרא את החוברת שיש קישור לקריאתה בתגובה 18. ואגב, בקשר ליעילות השיטה: מחקרים של ארגון הבריאות העולמי מצביעים ע"כ שעם כל המליונים הרבים שהשיטה 'עזרה' להם, רוב רובם של המטופלים לא יצאו מהבעיות שלהם או שחזרו אליהן (ומדובר על כ-85% שהשיטה לא עזרה להם), כך ששיטה זו לא שונה או יעילה יותר משאר השיטות הפסיכולוגיות שמסתובבות בעולם. גם מי שמאוד קשה לו, אין לו היתר ללכת למשהו פסול ולהאמין בעקרונות נוצריים כדי לצאת מהבעיה שלו. וכן, לתורה יש פתרונות ל-ה-כ-ל-! תמשיכו לחפש ובע"ה תמצאו. לתורה יש פתרונות גם למכורים הקשים ביותר (ואני ממש מתכוון למה שאני כותב). תפנו למרכז לייעוץ תורני ביד בנימין. שם הולכים לגמרי לפי התורה ובע"ה מצליחים.
51
ל47 ולכל המצדדים בעד השיטה
ןוירכןו | 01-06-2015 13:59
לפני דברי אקדים, שמאוד יכול להיות שאני לא מדייק או טועה בחלק מהדברים, ולכן מומלץ לקוראים לקרוא את החוברת עצמה שיש קישור אליה בתגובה 18. דבריך הם אחת הבעיות בשיטה: א. שים לב שהשיטה באופן כללי מדברת על 'כח עליון' ובשפה של השיטה עצמה: 'אלוהים כפי שאנו מבינים אותו', כך שכל מטופל יכול לבחור לעצמו אלוהים משלו. יהודי שומר מצוות בוחר את ה', ומטופל אחר יבחר את יש"ו, ואחר יבחר חפץ דומם כלשהו... העיקר שזה יהיה מישהו שהמטופל יקרא לו כח עליון. הדבר הזה הוא בגידה חמורה בקב"ה! זה פשוט מבזה אותו בצורה איומה! ב. לגבי הענווה וההכנעה לכח העליון: השיטה אומרת שהמטופל צריך להיכנע לכח העליון, ולהתמסר אליו (אגב, זה נעשה שם בדרך נוצרית) ואז, המטופל נענה ע"י הכח העליון. וכל המטופלים רואים תוצאות טיפוליות שוות (כך לטענת השיטה). אז ע"כ אומר לך: 1. מאחר והנחת היסוד של השיטה היא שלאחר שהמטופלים נכנעים לכח העליון, הוא עונה להם- זו ממש לא ענוה! מאיפה ההמצאה והשקר הזה שאם מטופל נכנע לה' אז ה' חייב לענות לו?! נמצא שהשיטה הזו גורמת למטופל להגיע להנחת יסוד מוטעית שה' יהיה חייב לענות לו! וזה עיוות איום- ה' לא עובד אצלנו ח"ו!! 2. בעיה נוספת: תבין את החילול ה' שיש פה: באותה שיטה מטופלים יהודים דתיים, וגם נוצרים, ושאר עובדי ע"ז, וגם חילוניים וכופרים ואפיקורסים, וכל אחד פונה לאלוהים משלו (וחלק בדו להם אלוה מליבם) וכולם עושים את אותו תהליך התמסרות ומצפים לקבל תוצאות טיפוליות שוות! זה נראה לך נורמלי?? שה' יענה למטופל, ובאותה צורה בדיוק יש"ו יענה למטופל נוצרי?! או הכלב של פלוני יענה לו? זה שיתוף נורא, וחילול ה' מזעזע, וזה שהשיטה עובדת, זה לא מצדיק אותה! היא פשוט אסורה לגמרי ע"פ ההלכה! יכול להיות שלא דייקתי בדברי. תקרא את החוברת שיש קישור אליה בתגובה 18.
52
תמהני
ל50 | 01-06-2015 14:09
טיך אפילו אחד עדיין לא העיד על עצמו שהיה במרכז התורני של הרב טל ושיצא מיזה לגמרי?
53
ל52
יהודי | 02-06-2015 13:30
העובדה שלא שמעת על אנשים כאלו, לא מעידה על כך שאין כאלו. אני יודע שהם מטפלים ויכולים לטפל בעניינים כאלו (ואגב, שמעתי שמגיעים לשם גם מקרים של נפגעי 12 הצעדים...). זה שלא שמעת על משהו לא אומר שהוא לא קיים.
54
האנונימיים אינם נצרות
שחר פלד | 03-06-2015 23:07
לשאלת "נוצריותן" של קבוצות האנונימיים שחר פלד מבוא מאמר זה נכתב בעקבות טענות שהועלו נגד קבוצות האנונימיים שהן כביכול 'נוצריות' ונוגדות את 'רוח היהדות'. אני בוחן כאן את הטענות ומשווה בין אמונת ה'אנונימיים' לבין אמונות יסוד של הנצרות – ומראה שלמעשה לא מדובר כאן בנצרות, לא מצד ההלכה ולא מצד ההשקפה, אלא באמונה 'חדשה' שאינה סותרת את רוח היהדות. מקורות נוצריים? יש הדוחים את האנונימיים באופן קטגורי בטענה שאין מה ללמוד ממה שבא מהנצרות – ואין מקום לחקור יותר מדי אם הוא טוב או רע או מכוער – די בהקבלה החיצונית בין "הודאת חוסר האונים" של צעד אחד, לבין עיקרון "חוסר האונים" הנוצרי כדי לפסול את הקבוצות על הסף. טענה זו בעייתית מכמה בחינות: 1) קבוצות האנונימיים צמחו מקבוצות שהגוון שלהן הוא יותר רוחני/ניו-אייג' מאשר נוצרי (כפי שאפרט להלן). 2) מה קורה כאשר נוצרים מתבדלים מאמונתם הנוצרית? כיצד נקטלג למשל את ניוטון כאשר הוא דחה את אמונת השילוש כבזיון לאמונה (ולכן סרב לעמוד בראשות טריניטי קולג'). 3) תכנים רבים השאובים כביכול מהנצרות, שאובים למעשה מהיהדות שנגזלה על ידי הנצרות. כך למשל, לאוזן יהודית משפט כמו: "יש"ו אמר: ואהבת לרעך כמוך" מגוחך לחלוטין, אך דווקא אמירה זו: "ואהבת לרעך כמוך", היא המוטיב החורז את שיטתו של פוקס אמט, שמייסדי האנונימיים לקחו אלמנטים מתורתו. יש"ו, כידוע, היה פלגיאט, ואין שום סיבה שנניח לו להתהדר בבעלות על תכנים שמקורם ביהדות. אי-נוצריות מוצהרת לא ניתן להחשיב את הקבוצות כ"נוצריות", מאחר ואין הן קשורות לנצרות בשום דרך מוצהרת. הן אינן סוגדות ליש"ו, ואינן לא כנסיה ולא זרם דתי. הן אף מדגישות את אי זיהוי האמונה עם דת כלשהי באמצעות הפניה אל "אלוהים כפי שאנו מבינים אותו". מבקרים נוצריים של התוכנית מתייחסים לעיתים קרובות לניסוח זה ככפירה באלוהותו של יש"ו. אחד הסממנים האנטי-נוצריים הבולטים של הקבוצות היא הוקעת הזלזול במעשים. אנשים בקבוצות רגילים לומר: "אמונה ללא מעשים – מתה", או "אמונה ללא עשייה היא הזיה" וגם, באורח יומיומי: "תהיה לי תוכנית – ורק להיום אעשה אותה בעזרת ה'". בניגוד לנצרות הבוחלת במעשים, המעשים הם הליבה של האנונימיים. ביל ווילסון, מייסד האנונימיים הצהיר על עצמו כ"אגנוסטי" ופעל במודע לעקור את הנצרות מתוך רעיונותיה של קבוצת אוקספורד ושל פוקס אמט (שכבר הם שייכים למעשה לאמונות ניו-אייג' ולא לנצרות – למרות שתיארו את עצמם כנוצרים) ולזקקם לכדי תוכנית רוחנית ומעשית שאין בה דבר מעבודה זרה ומנצרות. קבוצות האנונימיים מצהירות על עצמן בתוקף רב שאין הן "דת". התיאולוגיה של האנונימיים הדגש של הקבוצות הוא על אמונה באלוהים הקיים ברמה 'קדם-תודעתית', כנוכחות אוניברסאלית שדי רק להסיר את ההתנגדות כלפיה כדי לחוש בה. "דמיינו לעצמכם חיים ללא אמונה!" כותב מייסד התוכנית ב"ספר הגדול": "לו כל מה שהיה לנו היה ההגיון הטהור, לא היו אלה חיים. אך אנו האמנו בחיים – כמובן שהאמנו. לא יכולנו להוכיח את החיים במובן שמוכחים שקו ישר הוא המרחק הקצר ביותר בין שתי נקודות, ובכל זאת, החיים היו שם. האם נוכל עדיין לומר שכל העסק אינו אלא צבר אלקטרונים שנוצר מכלום, שאין לו משמעות והוא הולך ומסתחרר לעבר ייעוד של כלום? כמובן שלא יכולנו! האלקטרונים עצמם נראו יותר אינטליגנטים מכך. כך לפחות אמר הכימאי". בסופו של דבר הציב ביל ווילסון חזון אימננטי של אלוהים הנמצא בקרב המאמין, כ"מציאות גדולה" הנמצא בתוך האדם עצמו: "לבסוף ראינו שהאמונה בסוג כלשהו של אלוהים היא חלק מהעצמיות שלנו, בדיוק כפי שהתחושות שיש לנו כלפי חבר הם חלק מאיתנו. לעיתים היה עלינו לחפש את האלוהים ללא מורא, אך הוא היה שם. הוא מוחשי לא פחות מאיתנו. מצאנו את "המציאות הגדולה" עמוק עמוק בתוכנו. בחשבון האחרון רק שם ניתן למצוא אותו. כך היא במקרה שלנו". פרק מרכזי וארוך בספר הגדול בשם "אנו האגנוסטיים" דן בשאלת האמונה והקשר בין האדם לאלוהים: "מטרתו המרכזית של הספר היא לאפשר לך למצוא כוח גדול ממך שיפתור לך את הבעיה... משמעות הדבר היא שאנו עומדים לדבר על אלוהים. כאן מתעוררת בעיה עם האגנוסטיים. פעמים רבות אנו מדברים לאיש חדש ורואים כיצד תקוותו מתעוררת כאשר אנו מזכירים את בעיות האלכוהוליזם שלו ומסבירים את החברותא שלנו. אך פניו נופלות כאשר אנו מעלים נושאים רוחניים, במיוחד כאשר אנו מזכירים את אלוהים... " "... אנו יודעים כיצד הוא מרגיש – היינו שותפים לספקותיו הכנים ולדעותיו הקדומות. חלק מאיתנו היו אנטי-דתיים קיצוניים... הסתכלנו מתוך ספקנות על עולם מסוכסך זה, עם מערכותיו התיאולוגיות המסוכסכות ואסונות בלתי מוסברים... כיצד אפשר שישות עליונה קשורה לכל זה? אולם, ברגעים אחרים, מצאנו עצמנו חושבים, כאשר הוקסמנו על ידי אור הכוכבים, 'מי, אם כן, עשה כל זאת'? היתה תחושה של יראת רוממות ופליאה, אך היא היתה רגעית וחומקת... ... מצאנו במהירה שאם יכולנו להניח לדעותינו הקדומות ולהביע אפילו נכונות להאמין בכוח גדול מאיתנו, התחלנו לקבל תוצאות גם אם לא היה ביכולתו של אף אחד מאיתנו להגדיר בצורה מלאה או להבין את הכוח הנקרא אלוהים". "כאשר ראינו כיצד אחרים פותרים את הבעיות שלהם באמצעות הסתמכות פשוטה על רוח היקום, נאלצנו להפסיק לפקפק בכוחו של אלוהים. הרעיונות שלנו לא עבדו, אך רעיון האלוהים עבד" . ברור אם כן, שאלוהי התוכנית "תפור לפי מידה" כ"רעיון אלוהי שעובד". אלוהי התוכנית נגזר מהאוריינטציה הטיפולית של התוכנית ויש לו הגדרה אחת: שהוא מסוגל להחזיר למתמכר את שפיות דעתו. למרות שבצעד שלוש נדמה שההגדרה של "אלוהים" בתוכנית נשארת פתוחה "להבנת" המתרפא – אין זה כך, כי התוכנית מגדירה את אמונתה בצורה ברורה לחלוטין: "אמונה שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר לנו את שפיות דעתנו". מבחינה תיאולוגית בניגוד לדימויי אלוהים "מדולדלים וקצופים" המדכאים את רוח המאמין, ניתן להצביע על אלוהי האנונימיים כבא מהמקום היותר טוב בנשמת המתרפא – מהרצון שלו להתרפא, מהשאיפה שלו להרגיש טוב, לנהל את חייו בצורה שפויה ולחיות חיים מלאים ושמחים. זוהי אלוהות של החלמה, הצומחת מהמקום השפוי שעוד נותר באנשים שלעיתים הגיעו לאובדן צלם אנוש, אנשים סוערים ומבולבלים, מלאי אשם ואובדניות – הנאחזים באמונה באלוהים ששורשו הוא הרצון שלהם להחלים ומהותו יכולתו לעזור להם להחלים. ביל ווילסון התייחס במפורש לנקודה זו של אלוהים שמקורו בלב המאמין כאשר כתב: "הבנו לבסוף שהאמונה בסוג כלשהו של אלוהים היא חלק מהמהות שלנו... מצאנו את 'המציאות הגדולה' עמוק בתוכנו. בחשבון האחרון, רק שם ניתן למצוא אותו." אוריינטציה של תשובה עיון מקרוב בתיאולוגיה ובפרקטיקה של הקבוצות מלמד שמדובר בתנועת תשובה במובן היהודי של המילה. בספר הגדול כתוב: "הבעיות שלנו, אנו סבורים, הם מעשי ידינו. הם נובעים מתוך עצמנו – המתמכר הוא דוגמה קיצונית של רצון-עצמי משתולל" – אם ננסח זאת במונחים יהודיים: הרי שמדובר בהודאה באחריות על המעשים – כאשר הרצון העצמי "המשתולל" הוא היצר הרע. "בשלב הבא, התחלנו במסלול של פעולה נמרצת, כאשר הצעד הראשון הוא ניקוי-בית אישי שרבים מאיתנו לא ניסו מעולם. למרות שהחלטתנו [למסור את החיים והרצון לאלוהים] היתה צעד מכריע וחיוני, לא תהיה לה השפעה של קבע אם לא נלווה אותה מייד במאמץ נמרץ להתייצב לנוכח אותם דברים בתוכנו החוסמים אותנו, ולהיפטר מהם. ההתמכרות שלנו היתה רק סימפטום. היה עלינו לרדת לסיבות ולתנאים. לכן, התחלנו בספירת מלאי אישית. "זה היה צעד ארבע". ב-12 ו-12 כותב ביל ווילסון שדי בנכונות הקטנה ביותר כדי לפתוח את הדלת לאמונה, ולמעשה ברגע שאדם מגיע לתוכנית הוא כבר מביע בזאת נכונות לתיקון. נכונות לאמונה שכח גדול ממנו יכול להשיב לו את שפיותו, ובהסכמתו לפעול על פי התוכנית הוא למעשה מסכים למסור את רצונו ואת חייו לידי כוח גדול ממנו. "כבר קיימת נכונות", כותב ווילסון, "לוותר על הרעיונות העצמיים לגבי בעיית האלכוהול לטובת הרעיונות שמציעה קבוצת אלכוהוליסטים אנונימיים, והמצטרף החדש חש שהקבוצה מציעה לו חוף מבטחים בלעדי לספינתו הרעועה. האם אין זו מסירת הרצון והחיים להשגחת אלוהים"? "כיצד, אם כן, בדיוק", כותב ווילסון, "יכול אדם בעל נכונות למסור את רצונו וחייב לכוח גבוה ממנו? ראינו שהוא כבר התחיל בכך כאשר למד להסתמך על הקבוצה כפתרון לבעיית האלכוהול שלו, אך חייו עדיין בלתי מנוהלים גם אם כבר הפסיק לשתות. עדיין אין כאן פיכחון קבוע וחיים מועילים ומלאי סיפוק... וזהו מקומם של שאר הצעדים בתוכנית. רק פעולה עשייה מתמדת של הצעדים כדרך חיים יכולה להביא לתוצאה המבוקשת". ההיפוך התיאולוגי של ההודאה בחוסר יכולת כידוע, טענת חוסר האונים וחוסר היכולת של האדם – היא אחת מהאושיות התיאולוגיות של הנצרות ותנאי הכרחי ל"ישועתו" של יש"ו. על פי עקרון זה מי שלא יודע כמה הוא לא שווה כלום, לא יוכל ליהנות מישועה זו. מתוך תפיסה זו נובעת תביעת הנצרות לזנוח את המעשים והדגש על החטא הקדמון. האדם הוא חוטא במהות וחסר אונים לשנות זאת, ושום פעולה שלו אינה יכולה להושיע אותו – אלא רק יש"ו לבדו. כביכול, נדמה שהצעד הראשון מהדהד עקרון תיאולוגי זה: "הודינו שאנו חסרי יכולת ביחס להתמכרות שלנו, שחיינו הפכו לבלתי ניתנים לניהול". אולם בפועל מתברר שמדובר דווקא במי ש"מודה ועוזב". ההכחשה, הסירוב להודות, היא אחד המאפיינים הבולטים ביותר של "המכור" – המתעלם ממצבו ומכחיש שההתמכרות השתלטה על חייו, ושל בעל היצר שאינו מוכן להודות בחטאו. עתה מתבקש המתמכר להודות בהתמכרותו, והשאלות הרבות, שחלק מהקבוצות נוהגות להציב בפני חבריהן במסגרת צעד 1, מובילות אותו להכרה בעומק ההשפעה של ההתמכרות ופעולתה ההרסנית על כל אורחות חייו, כולל גופו, פרנסתו, משפחתו, כישרונו ועוד. הדגש כבר אינו על "חוסר היכולת" אלא על "ההודאה" – על היציאה מההכחשה של ההתמכרות, מההכחשה שאין בעיה. שהכל בסדר. ברור בעליל שאדם שמגיע לקבוצות, שהולך שבוע אחר שבוע לטפל בהתמכרות שלו – אינו חסר אונים. קבוצות רבות הן דינמיות מאוד ונחושות מאוד במובן זה של שינוי המעשים. למשל הסיסמה של קבוצות גריישיט "ויהי מה" היא בדיוק ההיפך מ"חוסר אונים": מאחר והיא נוקטת התעקשות מוחלטת "ויהי מה" לא ליפול להתנהגות הכפייתית. ההודאה בחוסר אונים היא הודאה על האמת של מציאות נתונה- המתמכר רוצה אבל לא יכול להפסיק, הוא מודה שאין לו כוחות לעשות זאת בעצמו. לכן, הנוסח הוא "הודינו" ולא "אידאולוגית אנו חושבים שצריך לוותר...". כאן יש גם מקום להדגיש את החשיבות של צעד אחד כהכנה לצעדים 2 ו-3 שהם הכרה ב"בעל הכוחות כולם" ונסיון כנה לקבל הדרכה ואונים מבחוץ. הדבר דומה להודאה במחלה על מנת להיות נכון לבלוע את התרופה ולא על מנת להצדיק עצמו ולהישאר חולה. הצד המעשי של קבוצות האנונימיים בין הצדדים המעשיים הרבים של הקבוצות המתיישבים היטב עם רעיונות של תשובה ותיקון, ניתן למנות: כלים כל אחת מתוכניות האנונימיים כוללת "כלים" שונים שהמתרפא מיישם על מנת להחלים. יש כלים שהם ספציפיים לקבוצות מסוימות בלבד – למשל: הכלי של מעקב הוצאות בקבוצה למתמכרים לחובות (DA) או הכלי של שקילת המזון בקבוצה של מתמכרים לאוכל (Greysheet) ויש כלים המשותפים לכל התוכניות. מכורים רבים משתמשים בכל הכלים הללו בכל יום – וכל הכלים מתמקדים בגמילה ובהימנעות מההתמכרות – זוהי תרפיה אינטנסיבית מאוד של מי שמוכן ללכת "לכל מרחק" כדי להיגמל. צעד אפס - הימנעות ניתן לקרוא "צעד אפס" לכלי הנקרא בתוכניות: הימנעות, ניקיון, פיכחון ועוד. צעד האפס הוא הדבר הראשון שעושה המתמכר המגיע לתוכנית אנונימיים: הוא מרפה מההתמכרות שלו. למעשה, התוכנית מתחילה בגמילה מיידית ותובעת מהמשתתף לעזוב מייד את ההתמכרות שבגינה הגיע אליה. משתתפי התוכניות נוהגים להצהיר על מספר הימים הנקיים שצברו, שבהם לא השתמשו בסם ובהם לא ביצעו את הפעילות הכפייתית המתמכרת, למשל: "שלום, שמי אברהם, אני מכור לאלכוהול ולא נגעתי באלכוהול מזה 578 ימים". בקבוצות רבות ההימנעות היא תנאי למילוי תפקידים שונים בקבוצה כמו הדרכה לחדשים או פעילות כמאמן. כך, לפני תחילת הצעדים, לפני ההודאה ש"ההתמכרות הפכה את חייהם לבלתי ניתנים לניהול", עושים משתתפי התוכנית צעד ראשון כדי להשיב לעצמם את השליטה: הם עוזבים את ההתמכרות. באופן זה הופכת התוכנית לתוכנית טיפול אקטיבית וממוקדת ביותר. המכור מגיע לתוכנית מתוך רצון חזק ושאיפה עמוקה להפסיק את ההתמכרות שלו – והדבר הראשון שהוא עושה, עוד לפני כל פעולת גמילה, הוא לעזוב את ההתמכרות. שאר הכלים של התוכנית מטפלים למעשה בתגובות הקשות המתעוררות במתמכר בעקבות מניעת הסם - כל הכוחות הנפשיים והגופניים המסתערים על המכור כאשר הוא מנסה לחדול. וכאן, מייד אחרי צעד אפס – עזיבת הסם- נכנסים שאר הכלים של התוכנית כדי לעבור עם המכור את כל תהליך הגמילה. תפילת השלווה בתחילה ובסיום של כל פגישה אומרים כל המשתתפים ביחד את תפילת השלווה, שהנוסח שלה הוא: אלי, תן בי (בנו) את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי (ביכולתנו) לשנותם, את האומץ לשנות את אשר ביכולתי (ביכולתנו) ואת התבונה להבחין בין השניים. תפילה זו, המלווה את חייו של כל מי שמשתתף בקבוצות האנונימיים, מהווה את התמצית של התוכנית: הקבלה של המחלה באורך רוח וסבלנות, האומץ לעשות מעשים – והתבונה להבחין בין השניים, המסמנת למעשה קו מתמיד של שינוי וצמיחה - ככל שמתעצמת יכולתם של המשתתפים בקבוצות לטפל בדברים שבעבר לא היה ביכולתם לשנותם, ועתה הם מצליחים להתמודד איתם. המרכזיות של תפילה זו נובעת מהדרך בה היא מסכמת את עיקרי התוכנית: המתמכר מגיע לקבוצה שבור והוא מתבקש להפסיק להכחיש ולקבל את קיומה של בעייתו: אומרים לו – די להכחשה. יש לך בעיה שאתה לא יכול לפתור. תודה בזה. ואחרי שהוא מכיר במחלה. הוא מתחיל להפעיל את תבונתו ומוצא דרכים לשנות עוד ועוד דברים – כאשר כל זה הוא חלק מתפילה הנשענת על "כוח גדול ממנו". מערך זה של קבלה-שינוי-אבחנה מתוך תפילה הפוך את התוכנית לדינמית, לא פסיבית, ומאופיינת על ידי שינוי מתמיד. צעדים בעוד ששאר כלי התוכנית הם מערכות תמיכה וכלים מעשיים המסייעים למתמכר לשנות את התנהגותו ואורחותיו, הצעדים של התוכנית הם הכלים התרפויטיים המרכזיים שלה. הם מכוונים את המיקוד של המתמכר מהעיסוק בעצמו אל האפשרות הרוחנית שאלוהים יעזור לו לצאת ממצבו הקשה, והם מטפלים ישירות במניעי העומק להתמכרות כמו טינות ופחדים הגורמים למתמכר לברוח אל הסם. חלק זה של התוכנית הנקרא "צעד 4" המתואר בתוכנית כ"ספירת מלאי" של איש עסקים בסוף השנה – על מנת לדעת מה יש לו במחסן – דומה מאוד לרעיון "חשבון נפש" ביהדות. במיוחד כאשר מגמתו היא "מודה ועוזב": הרעיון של צעד 4 הוא להודות בכל העוונות ופגמי האופי ולעזבם בידי הקב"ה. אמנם, מגמתו של צעד 4 בתוכנית אינה להפוך את האדם ל"צדיק", אלא לסייע לו להתמודד עם הגורמים הנפשיים הדוחפים אותו אל ההתמכרות, אך ניסיונם המצטבר של מיליוני מתמכרים מצביע על כך שדווקא מידות רעות של טינה, כעס, פחד ועוד – דוחפים את האדם אל ההתמכרות – ויש צורך לעקור מצבים אלה אם רוצים להחלים – ומי שמחלים הופך מעצם העניין לבעל תשובה. הדרישה "למסור" את צעד 4 תואמת אף היא את הרעיון של הקב"ה כ"נושא עוון" – האנונימיים מוסרים לקב"ה את עוונותיהם – כי רק הוא יכול לשאתם. המקורות של קבוצות האנונימיים גם כאשר דנים ב'מקורות' של קבוצת האנונימיים, יש לזכור שמדובר למעשה ביצירה מקורית ומפתיעה של מייסדי אלכוהוליסטים אנונימיים ושל המשתתפים הרבים בקבוצות אנונימיים במהלך כמעט 80 שנות פעילות, ש"ניסיונם, כוחם ותקוותם" הביא ל"חוכמת גמילה" עמוקה ורחבה. כיום יש מגוון רחב מאוד של תוכניות האנונימיים המתמקדות בכל סוג של התמכרות שניתן להעלות על הדעת – וכל תוכנית ייחודית מצמיחה חוכמה משלה המתגבשת כחלק מ"ספרות" העוסקת בהתמכרות המסוימת. כך, חוכמת המכורים לחובות מציעה כלים מעשיים למעקב אחר כספים והכנת "תוכנית הוצאות", חוכמת המכורים לאוכל מציעה תוכנית אוכל ועצות כמו "מתקשרים לפני הביס הראשון", וחוכמת האמנים המכורים לבטלה מציעה ליצור 5 דקות ביום. מדובר בתהליך דינמי ופורה של גיבוש חוכמת חיים מעשית בשילוב עם אמונה. בראשיתה, צמחה התוכנית מתוך החיפוש של ביל ווילסון, אלכוהוליסט ניו יורקי, אחר פתרון לאלכוהוליזם שלו והוא מציין 3 נקודות השפעה קריטיות שהובילו אותו בסופו של דבר לגבש את התוכנית: ההשפעה הראשונה היתה השפעתו של רופא מומחה לטיפול באלכוהוליזם, בשם ד"ר סילקוורת' שניהל בית חולים להתמכרות לסמים ואלכוהול בשנות ה-30 של המאה הקודמת – ואבחן את האלכוהוליזם כמחלה. כפתולוגיה. ולא כעניין של חולשת כוח רצון או פגם מוסרי. ההשפעה השניה היתה השפעתו של הפסיכולוג המפורסם ד"ר יונג, שטיפל באלכוהוליסט במשך יותר משנה ובסופו של דבר אמר לו שמחלתו חשוכת מרפא ואין הפסיכולוגיה יכולה לעזור לו, אלא רק פתרון רוחני יוכל להועיל. ההשפעה השלישית היתה קבוצת אוקספורד ממנה שאב ביל וו. רעיונות לתוכנית האנונימיים, דרשן בשום פוקס אמט, והשפעות שונות שעלו מתוך הדיונים של חברי הקבוצה ברעיונות וטקסטים רוחניים – במגמה לזקק מהם את מה שיועיל להם להיגמל מהתמכרותם. "קבוצות אקוספורד", מייסודו של הכומר הלותרני בוכמן, דגלה בכניעה מוחלטת, הדרכת רוח הקודש, וידויים קבוצתיים, חיים על פי אמונה ותפילה. הם החזיקו בארבעה "אבסולוטים": אהבה, טהרה, כנות וחוסר אנוכיות ובחמישה "פרינציפים": בטחון, וידוי, שכנוע, המרת דת והתמדה. הם ראו ייעוד בהעברה אגרסיבית (מסיונרית) של המסר שלהם בכל מקום. פוקס אמט דגל ב"מדע אלוהי" ו"במחשבה חדשה" לפיהם צריך בכל מצב לחשוב על האלוהי ובכך לפתור את הבעיה, יש לחיות באופן מוחלט "בהווה", ולהציב את "ואהבת לרעך כמוך" כעקרון המרכזי של החיים. למרות ששני מקורות אלה הגדירו את עצמם כנוצרים – מבחינה תיאולוגית הם שייכים למעשה לזרם ה"מחשבה החדשה" שדגלה ברעיון של "חוכמה אינסופית" הנמצאת בכל מקום והדגישה שהאלוהים שוכן בנשמתו של כל אדם – תוך חריגה קיצונית מהדוקטרינה של החטא הקדמון. אכן, זרמים נוצרים שמרנים הוקיעו זרם זה בטענה שהדגש שהוא שם על אלוהים אינסופי, כל-יכול וכל-נמצא הנגיש לכל אחד באמצעות תפילה ומודעות - "הופך את יש"ו למיותר". המקור השלישי, המוזכר המוזכר באופן מפורש ב"ספר הגדול", היה, כאמור, "הפסיכואנליטיקאי יונג", שנתן את הדחיפה הראשונית והרדיקלית להוצאת המושג האלוהי מתחום הדת ואימוצו למטרות תרפויטיות. יונג לא רק הסביר למטופל האלכוהוליסט שלו שרק "חוויה רוחנית חיונית" יכולה להצילו, אלא גם הדגיש בפניו שאין ב"אמונתו הדתית" כדי לספק את החוויה הרוחנית החיונית הדרושה . אפשר שגם הרעיון המובא ב"צעד 3" של "אלוהים כפי שאנו מבינים אותו" שאוב אף הוא מיונג שכתב על אלוהים כמסתורין הנמצא מעבר להבנה אנושית וטען שאנשים יוצרים דמות אלוהים משל עצמם כאשר הם מנסים להבינו – דמות שלעולם אינה יכולה להיות מדויקת. רבים מונים את "קבוצות אוקספורד", את שיטת "המחשבה החדשה" ואת יונג עצמו, בין ההשפעות שמתוכן צמחו בהמשך תיאולוגיות הניו-האייג' המייחסות ליחיד את הסמכות הבלעדית לעיצוב הקשר שלו עם אלוהים. במובן זה ניתן להצביע על אלמנטים של תוכניות האנונימיים המקבילים לאלמנטים של ניו-אייג', ובכל מקרה ברור שמקורות אלה עצמם כבר רוקנו את הצורות הנוצריות ממשמעותן המקורית, ובהמשך עברו טרנספורמציה נוספת ומרחיקת לכת בידי משתתפי הקבוצות אל ההקשר תרפויטי. בעודו לוקח את הרעיון של נוכחות אלוהית קבועה שהיא "המציאות הגדולה" – ביל ווילסון מתכתב עם התפיסה המטריאליסטית של המדע – ומעלה את הטענה של אלוהים החי בקרב האדם – כתופעה שהמדע אינה יכולה להסבירה כעצם החיים – ולמעשה הוא מציב מעין 'רף מינימום' של אמונה – שאם רק תואיל להתנער מדעותיך הקדומות (המטריאליסטיות) תוכל לאחוז בה בקלות, כפי שאתה חש את חייך – בלא שתוכל להסבירם. אמונת האנונימיים מול יהדות ונצרות בסופו של דבר, למרות שאמונת האנונימיים אינה יהדות, היא הרבה יותר קרובה אליה מצד ההשקפה והמעשים מאשר לנצרות. להלן מובאות שתי טבלאות השוואה. אנונימיים מול יהדות האנונימיים יהדות גישה מעשית – אמונה ללא מעשים היא הזיה. גישה מעשית – אין טובל ושרץ בידו. רק המעשים מתקנים. עזיבת ההתמכרות –עזיבה מוחלטת ומיידית של מושא ההתמכרות היא הפעולה המקדימה והראשונה של כל תוכנית. עזיבת החטא – הצעד הראשון בכל תיקון מוסרי הוא עזיבת החטא. הישענות על אלוהים השענות על הקב"ה חשבון נפש נוקב וחסר פחד של המתמכר כדי לאתר את הפגמים שהובילו אותו להתמכרות חשבון נפש נוקב וחסר פחד של בעל התשובה הודאה על הפגמים ובקשה מאלוהים שיסיר אותם מודה ועוזב – מבקש רחמים מעשי כפרה מעשי כפרה חשבון נפש קבוע חשבון נפש קבוע דגש על מעשים שמובילים להחלמה (אמונה ללא מעשים תמות) דגש על מעשים של תשובה. אנונימיים מול נצרות הנושא אמונות יסוד מסורתיות המשותפות לכל זרמי הנצרות העיקריים אנונימיים אמונת השילוש. האלוהים הוא הבן, האב ורוח הקודש. אינם מטיפים לאמונת השילוש. הבן מאוחד עם האב. יש"ו הוא אל-אדם. הוא לגמרי אנושי ולגמרי אלוהי. אינם מטיפים לאמונה ביש"ו תחייתו של יש"ו. יש"ו מת וחזר לחיים. אינם מטיפים לתחייתו של יש"ו החטא הקדמון החטא הקדמון הפך את כל בני האדם לחוטאים. רק חסדו של יש"ו יכול להצילם. אינם מתייחסים ל"חטא קדמון". המשתתפים אינם חוטאים אלא חולים. עושים חשבון נפש כדי להתנקות מהמחלה. אמונה מול מעשים רק האמונה ביש"ו ולא המעשים, היא הגואלת את האדם. אמונה ללא מעשים היא הזייה. המעשים הם המפתח לחשיבה נכונה. מותו של יש"ו מכפר יש"ו כיפר במותו על חטאי האנושות כולה. המשתתף מכפר בעצמו על פגיעות באחרים. גזרה קדמונה (פרדסטינציה) פרוטסטנטים: האל גוזר מראש מי לגן-עדן ומי לגיהנום. אין בחירה חופשית. קתולים: האל גוזר מראש מי לגן-עדן, אך לא מי לגיהנום (יש בחירה חופשית לחטוא). אין פרדסטינציה. כל אחד יכול להחלים אם יש לו כנות, נכונות ופתיחות. גיהנום נצחי כל הזרמים הנוצרים העיקריים מאמינים בגיהנום נצחי המיקוד אינו בעונש אלא בהחלמה ועזיבת המעשה הקלוקל.
55
האנונימים הם כן נצרות- ההשתלשלות ההיסטורית במלואה
לשחר פלד | 04-06-2015 20:37
שיטת 12 הצעדים היא שיטת טיפול שפותחה לפני כשבעים שנה בארה''ב על ידי ביל וילסון ובוב סמית, שני אלכוהוליסטים מכורים, שהצליחו להיגמל ע"י התובנות, התכנים, ודרכי הפעולה שבבסיס השיטה. ביל וילסון, שיחד עם היותו איש בורסה בסוף שנות העשרים, הפך להיות אלכוהוליסט כבד, אושפז כמה פעמים בבתי חולים שעסקו בשיקום נפשי וגופני של אלכוהוליסטים, אך לא הצליח לצאת ממעגל השתייה . בעקבות מפגש עם חבר ילדות בשם אייבי תאצ'ר שבעצמו היה אלכוהוליסט, חלה תפנית משמעותית בדרך ההתמודדות של וילסון עם האלכוהוליזם. תאצ'ר היה אלכוהוליסט בעצמו שאושפז לעיתים קרובות בבתי חולים או במחלקות נפש סגורות. הוא שינה את חייו כאשר הצטרף לקבוצה נוצרית בשם "קבוצת אוקספורד", מפגשי קבוצת אוקספורד בניו יורק, התנהלו בכנסיית גולגולתא (צליבתו של יש"ו) – כנסייה אפיסקופלית בניו יורק. שלב מרכזי בתהליך ההיטהרות מהחטא (במקרה שלנו, אלכוהול) בקבוצת אוקספורד, היה לצאת ל"משימת גולגולתא", קרי: ללכת ולהשפיע על אחרים להתחבר לדרך הרוחנית של אוקספורד, ולהוציא אותם מה"חטאים" שלהם. תאצ'ר ביצע משימה זו על ביל וילסון. בעקבות הפגישה עם תאצ'ר, התחיל וילסון להיכנס ולהיות חבר פעיל במפגשי קבוצת אוקספורד . למרות נכונותו של וילסון לטפל באלכוהוליזם דרך קבוצת אוקספורד, נתקל בתחילה בקשיים שנבעו מתפיסת עולמו החילונית, הוא הרגיש ניכור לכך שאלוהים יכול להתגלות לאדם בחוויה אישית כמו שתפסו אנשי אוקספורד, וכך מצא את עצמו חוזר לשתיית האלכוהול ומתאשפז בפעם הרביעית והאחרונה שלו בבית החולים town שבניו יורק. בזמן שהותו באשפוז, הציע לו חבר הצעה מהפכנית: "למה לא תאמץ לך גישה משלך להבין את אלוהים"? הרעיון מצא חן בעיניו , רופא בשם ד"ר אלכסנדר למברט החליט לנסות לטפל בו רוחנית דרך סמי הזיה (שבתקופה ההיא היו חוקיים) . בעת הטיפול בסמי ההזיה, חווה וילסון חוויה, שלטענתו, הייתה חוויה רוחנית חזקה ועוצמתית שנפגש עמה בפעם הראשונה בחייו, ומעולם לא הרגיש חוויה כזו לפני כן . לטענת וילסון, בעת חווייתו הרוחנית, הוא טעם טעימה של "אלוהים", ומרגע זה לא חזר יותר לשתיית אלכוהול. בעקבות המאורע האמור, החליט וילסון להצטרף ולחבור חזרה ל"כנסיית הגולגולתא", ל"קבוצת אוקספורד" ולעבודה הרוחנית שלהם, בתחילה בתור אמונה כללית בכח עליון כפי שמשתקף בסיפורו האישי, אך מאוחר יותר המקורות ההיסטוריים מראים בבירור שהוא קיבל עליו גם את אלוהותו של יש"ו. קבוצת אוקספורד קבוצת אוקספורד, שאליה הצטרף וילסון, הייתה בעצם קבוצת האם שהולידה את הAA (אלכוהוליסטים אנונימיים, מנסחי שיטת 12 המסורות ו12 הצעדים).כאמור, חברי קבוצת אוקספורד בניו יורק נפגשו בכנסיית הגולגולתא. קבוצת אוקספורד, הייתה קבוצה נוצרית משיחית לשלום עולמי, מייסד השיטה היה הכומר פרנק בוכמן. מטרת הקבוצה הייתה להביא את החברים בה לידי התגלות רוחנית חזקה שתיצור הרגשת חיבור קרוב ואישי לאלוהים. בוכמן טען, שדרך התבשרות וחוויה אישית חברי הקבוצה יוכלו לשנות את העולם וליצור שלום בין האומות . תלמידו המרכזי של בוכמן, הכומר סם שומייקר, התבקש על ידי כנסיית גולגולתא לשמש כרקטור הכנסייה, והוא הפך אותה לבסיס המרכזי של קבוצת אוקספורד בארה"ב. עקרונות העבודה הפרקטיים בקבוצת אוקספורד לקבוצת אוקספורד היו כללים שהיו בעצם נהלים שנבעו מהתפיסה שלהם, כללים אלו נקראו עקרונות ה"C" (באנגלית הכללים מתחילים באות "C" ) להלן חלק מהכללים : הודאה- כנות – כנות על המצב האמיתי של חיי האדם. הרשעה – האדם יבין בהבנה עמוקה את החטא שלו ואת הצורך להשתחרר ממנו. המרה- כניעה – אנשים צריכים מרצונם החופשי לקבל בהחלטיות את זה שהם נכנעים לאלוהים המשכיות- להיות אחראי להחליף חיים לאדם חדש לעזור לו להשתנות ולהיות מה שאלוהים רוצה שהוא יהיה. לזכור שרק אלוהים יכול לשנות את האדם ועבודתו של מי שרוצה לעזור להחליף חיים צריכה להיעשות תחת הדרכתו של אלוהים. חברי קבוצת אוקספורד בכנסיית הגולגולתא היו נפגשים בכנסיה זו בחדר הנקרא "חדר הצליבה של ישו" והיו עושים עבודה רוחנית שעסקה בווידוי בחבורה, בהתבטלות לאלוהים דרך כריעה על הברכיים, והקשבה לרצונו של האלוהים דרך הנחיה צמודה של "מחליף החיים"- הספונסר" האישי, שהיה מחליט בסופו של דבר מה רצונו של האלוהים מהאדם. הקשר של ביל וילסון עם בוב סמית וייסוד האי אי ו12 הצעדים לאחר חזרתו של ביל וילסון לקבוצת אוקספורד בכנסיית הגולגולתא, נשלח בעצמו ל"משימת גולגולתא", ללכת ולהשפיע על אחרים להתחבר לדרך הרוחנית של אוקספורד. וילסון השתתף בפגישות קבוצת אוקספורד ויצא למשימה כדי להציל אלכוהוליסטים אחרים, הוא אומנם לא הצליח לגמול אפילו אלכוהוליסט אחד ולהשאירו מפוקח, אבל הוא מצא כי על ידי העיסוק בפעילות של ניסיונות המרה של אחרים הוא מסוגל לשמור על עצמו מפוכח . בשנת 1935 לאחר שישה חודשים שביל מצליח להחזיק את עצמו נקי מאלכוהול הוא מגיע לאקרון לצורך עסקים. הוא לא הצליח בעסקיו שם, והדיכאון משך אותו לכיוון הבר של המלון "מיין פלאוור הוטל", מול הבר עמדה כנסיית "ג'ורג' הקדוש". הוא הצליח להתרחק מהבר ולפנות לכנסייה אל הכומר המקומי שהפנה אותו להנרייטה סייברלין, פעילה בקבוצת אוקספורד באקרון על מנת שהיא תחבר אותו לאלכוהוליסט אחר, סייברלין הפנתה אותו למנתח המקומי בוב סמית שהיה חבר הקבוצה כבר זמן רב. החיבור בין וילסון לסמית הצליח מאד, בוב היה האדם הראשון שביל הצליח לעזור לו להפסיק לשתות, היום שבו מקובל לומר שביל שתה את כוסית האלכוהול האחרונה הפך להיות יום חג אצל האלכוהוליסטים האנונימיים. בסוף הקיץ של 1935 חזר ביל וילסון לניו יורק, כנסיית הגולגולתא הייתה שולחת אליו אנשים לטיפול, הוא לא הצליח לטפל בהם, והתחיל לנסות את מזלו עם מטופליו של הפסיכיאטר וויליאם סילקוורט, שהיה בעצמו נוצרי אדוק לשילוב בניהם היו יותר הצלחות. במקביל לטיפוליו של סילקוורט היו המטופלים מגיעים למפגשים קבועים בביתו של וילסון, ובמקביל הלכו למפגשים של קבוצת אוקספורד בכנסיית הגולגולתא. לא לחינם נבחרה כנסיית הגולגולתא להיות המקום בו בחרו להתכנס חברי אוקספורד. השיטה המרכזית שעמדה בלב העבודה הרוחנית של אוקספורד הייתה סביב צליבתו של ישו. "הגולגולתא" הוא המקום בירושלים בו צלבו את ישו. הצליבה של יש"ו ביטאה בקבוצת אוקספורד את העבודה הרוחנית שיש לבצע על מנת להגיע לחוויה רוחנית וגאולה פרטית- האדם צריך לבצע את אותו תהליך שיש"ו ביצע בצליבתו, ועל ידי כך האדם נגאל. בשלב הראשון האדם צריך לצלוב את העצמיות שלו- את האנוכיות והריכוז העצמי , ולהתבטל באופן מוחלט. בשלב השני הוא צריך להציע את עצמו בפני יש"ו ולתת לו את חייו, ובשלב השלישי, יש"ו מגיע וגואל את האדם מחטאיו וחסרונותיו וממלא אותו בחווית התגלות רוחנית. פיתוח שיטת 12 הצעדים מתוך קבוצת אוקספורד וכנסיית הגולגולתא בתחילה נוסחה השיטה כארבעה שלבים ההופכים את האדם לאדם "רוחני שנולד מחדש", עקרונות אלו באו בהמשך לידי ביטוי כ12 הצעדים של הAA. לאורך כל הדרך של בניית ופיתוח השיטה, היה קשר אדוק בין קבוצת אוקספורד לבין קבוצות הטיפול של וילסון וסמית, בעצם עד שנת 1937/8 ביל ובוב ראו את עצמם חלק מקבוצת אוקספורד באופן מלא. הפרידה הייתה כנראה משתי סיבות: א- ביל שהיה בניו יורק. קיבל צו להפסיק לטפל באלכוהוליסטים. ב- בוב, שהיה באקרון ניסה לגמול את קלארנס סניידר, מכור נוסף לאלכוהול, אך בגלל שקלארנס היה קתולי, הוא לא יכל להשתתף במפגשים של הקבוצה שהייתה פרוטסטנטית. ב1938 נפרדו מעשית דרכיהם של קבוצת אוקספורד וקבוצת הAA . ובהשפעתו של קלארנס סניידר הוכנס הכלל של "אלוהים כפי הבנתך" על מנת להתאים את השיטה לקתולים ויהודים . מרטי מן, הייתה האישה החברה הראשונה בניו יורק. מן הקימה אגודה של אלכוהוליסטים שמתוכה הוקמה המועצה הלאומית לאלכוהוליזם. המועצה ייסדה ענף רפואי טיפולי לאלכוהוליסטים. כשהופרדה התכנית מקבוצת אוקספורד, התאפשר לבוב סמית להכניס את השיטה לביה"ח, הוא קיבל עזרה מהאחות הנוצרית מרי אגנטיה sister ignatia)) לייסד מוסד רפואי זמני חדש בשביל הלקוחות האלכוהוליסטים שלו שנגמרה להם האפשרות לשהות בבתי שיקום אחרים בגלל בעיות כלכליות. האחות אגנטיה השיגה אישור להקמת בית חולים חדש לאלכהולוסיטים שהופנו ע"י בוב, וטיפלה בהם בשיתוף פעולה עם בוב. בית החולים נקרא על שם "תומס הקדוש". מהר מאד קיבל ביה"ח מענק של שש מיטות לטובת העניין ותוך זמן קצר המפעל הזה התחיל לקבל פרסום בין לאומי. בשנת 1939 יצא "הספר הגדול" הספר הראשון של הAA על ידי ביל וחבריו. הספר ברובו סיפר את סיפורם של חברי הקבוצה הראשונים שהצליחו לצאת מהאלכוהול עם הסבר קצר על 12 הצעדים.הספר תורגם לעשרות שפות, וקבוצות של הAA החלו לקום ברחבי ארה"ב. בשנת 1950 נוסחו עקרונות הספר כ12 צעדים ו12 המסורות. עקרונות השיטה שהוצגו על ידי אנשי הAA כעובדים באופן חד משמעי, (למרות שרוב רובם חזרו בסוף של דבר לשתייה), הפכו לבניין אב לכל סוגי ההתמכרויות. כך נוסד בקליפורניה ארגון האנ- איי בשנת 1953 . האנ-איי העתיק מאיי- איי את כל דפוס הפעולות, העקרונות ודרך ההחלמה . תכנית הצעדים של של אנ- איי זהה לחלוטין לתכנית הצעדים של איי- איי מלבד העובדה שהאנ-איי התמקד בהתמכרות בכלל ולא רק באלכוהוליזם. בשנות ה-80 מנו החברים בקבוצות האיי-איי והאנ-איי מליוני אנשים ברחבי העולם. בשנת 1984, הגיע האנ- איי לישראל. מאז אנ- איי בישראל גדל בהתמדה והיום הוא ארגון שנפוץ בכל הארץ, מכובד על ידי החברה והממסד, כדוגמת הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול. העתקת העקרונות מכנסיית הגולגולתא וקבוצת אוקספורד לארגון האי האי למעשה, על אף העובדה שהשיטה הופרדה רשמית מהכנסייה ומהדת הנוצרית, מרבית התכנים שעומדים בבסיסה נותרו בעיניהם. בפועל אותם העקרונות הבראשיתיים שנלמדו בכנסייה, הועברו לתוך השיטה, שכן ניסוח תכנית הצעדים ע"י וילסון וסמית היה המשך ישיר לתכנים שהם קיבלו בקבוצת אוקספורד. כך אומר ביל וילסון : "זה היה מסאם שומייקר שקלטנו ממנו את רוב עשרת הצעדים של אלכוהוליסטים אנונימיים, צעדים המבטאים את לב ליבה של דרך החיים של הAA. ד"ר סילקוורט נתן לנו את הידע הדרוש שלנו על המחלה שלנו, אבל סם שומייקר נתן לנו את הידע הקונקרטי של מה שאנחנו יכולים לעשות בקשר לזה. הוא העביר את המפתחות הרוחניים שבהם אנו שוחררנו. הרעיונות המוקדמים לAA של בחינה עצמית, הכרה בפגמי האופי, הפיצויים על הנזק שנגרם על ידנו, ועבודה עם אחרים הגיעו ישירות מקובצת אוקספורד וישירות מסם שומייקר, המנהיג לשעבר שלהם באמריקה ". 1. חוסר האונים/הטבע והאדם רעים באופן מוחלט בשביל להראות את ההקשרים בין תכני קבוצת אוקספורד לבין 12 הצעדים אלו נצטט מדברי וילסון תמצות של רעיונות מרכזיים בשיטה: "שלושה רעיונות עיקריים: א. שאנו אלכוהוליסטים ואבדה לנו השליטה על חיינו. ב. כנראה שום כוח אנושי לא יכול היה לרפא את הנטייה שלנו לאלכוהוליזם. ג. אלוהים יכול, ויעשה זאת אם נבקשהו” . בתפיסת הנצרות הפרוטסטנטית שממנה הוקמה קבוצת אוקספורד, ישנו עקרון ברור שהאדם חולה ואינו שפוי, הוא חוטא במהותו, והדרך להשתחרר מחולי זה היא רק ע"י ביטול ומחיקת העצמיות, והפניית מקום לאל לפעול דרכו "כשלעצמו, אין האדם יכול אלא לחטוא. בזכות חסד האל ניתן לאדם למלא את רצונו של האל" . וכך גם הטיפו בקבוצת אוקספורד "כל חיי הטבע של האדם נפולים לחלוטין לא יכול להיות לזה שיפור, האדם נפל והורעל ע"י הנחש בשורש, ודרך הצלב האלוהים מתכנן להביא לסיום חיי האדם הישן של הגזע הנפול לבנות שוב יצירה חדשה על חורבותיו" . "הסוד של תיקון העולם הוא שיהיה תחת בקרת אלוהים. האנשים השפויים היחידים בעולם המטורף הם אלה שנשלטים רק על ידי אלוהים" . עקרון זה בא לידי ביטוי בשיטת 12 הצעדים כ"גישת המחלה" ו"חווית חוסר האונים". בתפיסת 12 הצעדים (צעד 1-2) האדם חייב להודות בכך שהוא חסר שליטה על עצמו, ואין בכוחו להתגבר. חוסר השליטה אינו הוראת שעה, אלא תודעה עצמית לכל החיים, ובלתי ניתנת לשינוי. בתפיסה זו המידות המקולקלות והחטאים הנובעים מהם, הם "כמו אלרגיה ומחלה שאין לאדם יכולת שליטה עליה וגם אינו יכול להשתחרר ממנה מחלת ההתמכרות היא מחלה מתקדמת, המחריפה עם הזמן...המחלה הזו היא מחלה כרונית, חשוכת מרפא . ההתמכרות היא מחלה ממושכת שמדרדרת את מצב החולה בהתמדה, ואין לה מרפא מוחלט. אי אפשר להחלים ממנה. במילים אחרות, פעם מכור- תמיד מכור! כמו מלפפון שהחמיץ ולא יחזור להיות מלפפון רגיל, כך גם אדם שהתפרצה אצלו מחלת ההתמכרות לא יחלים ממנה . באופן מעשי, אנשי הצעדים שוללים ביטויים כמו "התגברות", אסור להם לפעול לחיזוק הרצון כמקור להתקדמות. האדם צריך להתייאש מעצמו. אלא, שיש תקווה מכיוון חדש: האדם יסמוך מעתה על ניסים יומיומיים שיעשה בשבילו הכוח העליון . 2. הגדרות הכח העליון שבו משתמשים את הכח העליון כל אחד יכול לבחור לעצמו, (צעד 3,6-7 ) "התכנית מדגישה אלוהים כפי שאנחנו מבינים אותו, זו הפתיחות של התוכנית. היא מאפשרת לאנשים הבאים מרקע רוחני ודתי שונה להרגיש בנח עם המלצות התוכנית. התוכנית מכוונת לאמונה באלוהים, אבל הדרך להבין את אלוהים היא אישית. כל אחד יכול לבחור את הדרך המתאימה לו, כל עוד הוא מבין את אלוהים ככח עליון, אוהב, בלתי כופה, שרוצה ויכול לעזור לו" . כפי שניתן לראות המטופל בוחר לעצמו כח עליון כפי מה שנוח לו, בלשון הטיפולית : "אלוהים לפי הבנתך". אולם לאלוהים זה יש את כל המאפיינים שהוגדרו בקבוצת אוקספורד בפרט ובזרם הנוצרי הפרוטסנטנטי בכלל. הכח העליון יכול להיות כל דבר, בתנאי שהוא כולל בתוכו את מאפייני האלוהים הנוצרי, שהם (בין השאר): אוהב, ללא תנאי, אינו כופה, אינו מעניש ואינו מסתיר פנים. שלילת מאפיינים אלו שומטת את הבסיס הרוחני של התכנית ואין לשנות אותם. בעצם אתה יכול לקחת לך אלוהים כפי הבנתך אבל המאפיינים שלו לא יכולים להיות כפי הבנתך אלא כפי הבנת התכנית. למותר לציין שהתפיסה של "אוהב ולא מעניש" יסודה בנצרות, במקומות רבים מובא שם העיקרון שמי שמתחבר לאל אינו נענש "האל שלם ואהבתו אינה חיפוש אחר החסר. האל, כאבא של האנושות, אוהב את הצדיקים והרשעים כאחד, הוא ממטיר עליהם באופן שווה את השמש ואת הגשם, ולפיכך, האהבה אינה מותנית בהיותם של האנשים טובים או רעים, ועל כן, המדובר באהבה אידיאלית חסרת הגבלות ותנאים" . "אמן אמן אני אמר לכם: השומע דברי ומאמין לשלחי, יש לו חיי עולם ולא יבא במשפט, כי עבר ממות לחיים" . 3. האנוכיות והריכוז העצמי כמקור כל הרע בשביל להבין את דרך ההתקשרות לאלוהים ב12 הצעדים, נקדים את הגישה שהייתה באוקספורד. פרנק בוכמן היה חוזר באירועים שונים על היסוד ש"בעיות השורש בעולם כיום הם חוסר יושר אנוכיות ופחד". בוכמן תפס את האנוכיות כשורש החולי, ניתן לראות זאת גם כאשר הוא מתאר את החוויה שגרמה לו להקים את קבוצת אוקספורד: "הגאווה שלי, האנוכיות שלי היו החולי שלי". בוכמן הטיף לתיקון העולם על ידי ההתבטלות המוחלטת של האדם הפרטי, ולאחר התבטלות מוחלטת של האנוכיות, קריאה להנהגת האלוהים, וכך להפוך לאדם שאלוהים מנהיג אותו. עקרונות אלו באו לידי ביטוי גם ב12 הצעדים. בתחילת ההסבר על 12 הצעדים ב"ספר הגדול", מפורשת ההגדרה ששורשי מחלת ההתמכרות הם האנוכיות והריכוז העצמי. כמה ציטוטים נבחרים: "אנוכיות וראיית עצמי כמרכז, אלו הם לדעתנו שורשי הבעיה שלנו" "אנחנו מבקשים בעיקר להשתחרר מהרצון העצמי , ונזהרים לא לבקש בקשות שהן רק עבורנו" "מעל לכל אנחנו צריכים להיפטר מהאנוכיות הזו אנחנו חייבים , אחרת הדבר יהרוג אותנו". "דאגנו לכך שנהיה מוכנים, שנוכל לבסוף לתת את עצמינו לחלוטין בפני האלוהים" . הדברים באים לידי ביטוי גם בספרות המאוחרת של התכנית: "יישום התכנית מתבטא בעיקר במאבק במופעי האנוכיות בחיינו, ביסוד הריכוז העצמי שלנו.מובן שמאבק באנוכיות אינו נשען על אידיאולוגיה אינדיבידואליסטית, ואכן לא במקרה הקבוצות לעזרה עצמית שמיישמות את תכנית 12 הצעדים מוסיפות לעצמן את התואר "אנונימיים". האנונימיות מבטאת את המאבק באותה אנוכיות ששואפת לייחוד אינדיווידואליסטי" . 4. הדרך להגיע להתעוררות והתגלות רוחנית אלינור פורד בספרה – "השמירה של האלוהים" (אחד מספרי הקבוצה) מסבירה את היסודות התיאולוגיים שעליהם מושתת שיטתה של קבוצת אוקספורד: "כשיש"ו מת אז החטא מת יחד איתו, וכשיש"ו עלה אז הוא השאיר את החטא מאחור, ולכן כל מי שיתחבר ליש"ו הוא ימית את החטא בשבילו... האישיות של האדם מתחברת עם האישיות של האלוהים, ועל ידי ההתחברות אז האלוהים שם את החטא במוות ומוציא את רצונו שלו לפועל". בוכמן התחיל את פעילותו לאחר שחווה התעוררות רוחנית (התגלות) בשיחת הטפה של אשת דת בשם ג'סי פאן לואיס, על "מרכזיותו של הצלב". הוא סיפר על כך בהרחבה בהרצאותיו הרבות, נראה שהיא עצמה הייתה המקור לתובנה מרכזית זו. - "כל הניצחון של צליבתו של ישו הוא להיות במצב של כניעה בווקטור של גולגולתא (צליבתו של יש"ו). ..לשמור חלק לעצמך- זו איפה הלחישה של המפתה (השטן) ... משהו שנשמר לעצמיות נותן מקום לשטן ומרחיק את הגואל מכסאו שבלבך....לצלוב את הסובייקטיביות העצמית אחת ולתמיד ". בהמשך לואיס מדברת על כך שכאשר העצמיות נצלבת והאדם מגיע למצב של מוות אז הוא גם קם לתחיה יחד עם יש"ו ואז הוא הופך לאדם המנוהל על ידי האלוהים . עקרון זה מופיע גם בתיאורו של ביל וילסון: "השתכנעתי שאלוהים מתעניין בנו בני אנוש, כאשר אנו רוצים בו מספיק. לבסוף ראיתי, הרגשתי והאמנתי... הבנתי את החשיבות האמיתית של החוויה שהייתה לי בקטדרלה (בכנסיית גולגולתא בניו יורק) : לרגע חולף הייתי זקוק לאלוהים ורציתי בו. הייתה בי הענווה הדרושה להיות נכון לקבל את אלוהים והוא בא... הצעתי את עצמי בענווה לאלוהים כפי שהבנתי אותו שיעשה עימי כרצונו. ללא הסתייגות שמתי עצמי תחת חסותו והדרכתו. הודיתי בפעם הראשונה שבעצמי לא הייתי שווה כלום, שבלעדיו הייתי אבוד... הייתי אמור לשבת בשקט ולבקש לקבל את הדרכתו ואת הכוח לטפל בבעיות שלי .. חברי הבטיח שאם אעשה זאת אכנס ליחסים חדשים עם הבורא שלי, שיהיו לי היסודות לדרך חיים שתענה על כל בעיותיי... אני צריך לפנות בכל דבר לאבי האור שנמצא מעל כולנו... הרגשתי שמרימים אותי, כאילו רוח צחה גדולה ירדה מראש ההר ונשבה דרכי. אלוהים מופיע" . גם ב12 הצעדים מופיע הצעד של הקריאה לאלוהים כצעד שיופיע לאחר שבירת העצמיות ויציאה מהאנוכיות והריכוז העצמי. יסוד זה בולט במיוחד בצעדים 3, 6, 7 ו11. אך הוא מחלחל כמעט בכל אחד מהשלבים. הדבר בא לידי ביטוי גם הבגדרת הצעדים עצמם, וגם בתפילות המאפיינות את הצעדים. בתפילת השלווה (שמיוחסת לכומר) ניתן דגש על השלווה במקומות שלא ניתן לשנות, ובתפילת צעד שלוש ניתן דגש על הקריאה לאלוהים מתוך חווית חוסר האונים. להלן הנוסח של תפילת צעד שלוש: "אלי, אני מציע לך את עצמי לבנות בי ולעשות בי ככל שתרצה, פטור אותי משעבוד לעצמי למען איטיב לעשות רצונך. סלק את הקשיים שבי, כדי שהניצחון עליהם יעיד בפני אלה שהייתי רוצה לעזור להם, על כוחך , אהבתך, ואור חייך. הלוואי שאעשה רצונך תמיד, אמן ". השיטה מורכבת משלושה שלבים בסיסיים: בשלב הראשון, האדם צריך להמית את האני שבו, לחוות חוסר אונים מוחלט, וביטול מלא של העצמיות. בשלב השני, באוקספורד האדם מוסר ומציע את עצמו ואת חייו באופן מוחלט בפני יש"ו הנוצרי וב12 הצעדים – בפני אלוהים כפי הבנתו בשלב השלישי, באוקספורד יש"ו הנוצרי אמור להגיע ולהחזיר את האדם לחיים, להוליד אותו מחדש נקי מהחטא ומהמחלה-וב12 הצעדים ה"אלוהים כפי הבנתך" עושה את העבודה. 5. ההכרח של האלוהים להתגלות בתפיסת התכנית, כאשר מתעורר דחף לחטוא, האדם מוסר את עצמו בכניעה מוחלטת לכוח העליון שעוטף אותו באהבה תמידית ובלתי מותנית, על מנת שהכוח העליון יחדור לתוכו, יעשה לו "נס", ויסיר ממנו את הדחף לחטא. התמסרות זאת נעשית על ידי תפילה ומדיטציה באמצעות כריעה על הברכיים . מטרת התפילה לאפשר לכח העליון "לחדור" לתוכו ולהסיר ממנו בדרך נס את הדחף השלילי. חלק מהכניעה היא ההתמסרות המוחלטת של המכור לתכנית ההחלמה. הכניעה דורשת קבלה עצמית של עובדת המחלה וגם מאבק בריכוז עצמי. בנוגע להתגלות הכח העליון יש עקרון רוחני, שכאשר מתמסרים מתוך הרפיה מוחלטת, הכח העליון האוהב נענה מיד, וממלא את הבקשה, הוא עושה נס ומסיר את הדחף השלילי. אם הנס לא קרה, לדידם זהו סימן שההתמסרות וההרפיה לא היו כפי שצריך. "אלוהים אוהב- התפיסה הבסיסית של אלוהים, אוהב ואינו מעניש. לכן בכל עת כל מכור יכול לפנות לאלוהים ולזכות בעזרתו" . גם עקרון זה הוא עקרון נוצרי מובהק ומפורסם: "וכל אשר תשאלו בתפילה ואתם מאמינים יבא לכם" . 6. שימוש בתפילות נוצריות שחוברו כתפילות ליש"ו התפילה המרכזית בקבוצות 12 הצעדים היא תפילת השלווה שחוברה על ידי ריינהולד ניבור – כומר פרוטסטנטי שפעל בארצות הברית לפני כמאה שנה. וכן שאר התפילות הן בניחוח נוצרי כמו הביטוי "אור חייך" בתפילת צעד שלוש, ועוד. בנוסף לכל האמור, ברוב הקבוצות ההודאה בחטא והצעת האדם את עצמו בפני הכח העליון נעשית בד"כ בכריעה על הברכיים, ובפרט בתפילת צעד 7. תפילת צעד 11 נקראת גם תפילת "פרנציסקוס הקדוש", ומיוחסת לנזיר פרנציסקוס מייסד המסדר הפרנציסקני. המקור הקדום ביותר שנמצא לתפילה זו היה בשנת 1912 בעיתון צרפתי בשם "לה קלושט", בתפילה המקורית הפתיחה של הבית הראשון התחילה במשפט- "האדון (יש"ו) עשה אותי כלי לשלומך". הפתיחה של הבית השני התחילה במשפט- "הו אדוני עשה שלא אצטרך לבקש שמחה". לאחר מכן שינו את המילה "אדוני" וכתבו אותה כ"אלוהים" (גם כיום באופן רישמי קוראים לו the lord ). על פי העדויות השונות ביל כרע על בירכיו כשקיבל עליו באלוהות את יש"ו בכנסיית צליבתו של יש"ו, עדויות נוספות התקבלו על כך שגם במפגשים באקרון חברי הקבוצה היו כורעים על הברכיים. עד היום ברוב הקבוצות, ההודאה בחטא וההתבטלות בפני הכח העליון כחלק מרכזי מהטקס נעשית על הברכיים. זהו כמובן עוד סממן נוצרי מובהק. בנוסף לכל האמור, כבר כתבנו שבאוקספורד היו יוצאים למשימת גולגולתא שהיא בעצם משימה של המרת אנשים נוספים והפיכתם מבוטלים ליש"ו. הגולגולתא הוא המקום שבו על פי מסורת הנוצרים נצלב יש"ו, מי שמבטל וצולב את העצמיות שלו ליש"ו אז גם החטא שלו נצלב. מטרת המשימה היא ליצור עוד אנשים שמומרים/ צולבים את עצמם, את האנוכיות שלהם ליש"ו ואז הוא מתגלה בהם מתוך המוות של האנוכיות והם מומרים / נולדים מחדש . העיקרון היה שכדי לשמר את הדרך הרוחנית, חייבים להעביר אותה לעוד אנשים. גם ב12 הצעדים יש מושג שנקרא "לשאת את הבשורה" (צעד 12) בניסוח של הצעדים "כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו לאלכוהוליסטים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו". במדריך לעבודת 12 הצעדים במסגרות טיפוליות שיקומיות מובא ההסבר: "צעד שנים עשר מגדיר את מצבו של המכור המחלים שהגיע אליו כמצב של התעוררות רוחנית. זהו המצב בו האמונה באלוהים הפכה לחלק ממשי מהחיים של המכור. האמונה כבר לא מותנית... המכור שעובד את הצעדים בכנות, הוא אדם שמודע לאמונה, לערכים הרוחניים ולמקומם בחיים שלו. באופן טבעי הוא מרגיש רצון לשתף את ההצלחה של התוכנית עם אחרים ולהעביר להם את המסר. העברת המסר מחזקת אותו עוד יותר בדרכו. דרך החיים של המכור המחלים היא דרך רוחנית על פי עקרונות תכנית הצעדים, וכאשר הוא טועה וסוטה ממנה, הצעדים עשר עד שנים עשר מסייעים לו לחזור אליה, ואפילו מחוזק יותר". ע"פ האמור ניתן לראות בעליל שהפרדת השיטה מאוקספורד לא מנעה העברה ישירה של תכנים רבים שהיו בקבוצת אוקספורד. גם הציבור האורתודוכסי שמשתמש בשיטה זו עדיין עוסק באותם תכנים נוצריים שיטת הצעדים נכנסה גם לעולם התורה. בתחילה בעיקר בטיפול ממש של מכורים לאלכוהול וסמים וכדומה במוסדות סגורים דתיים של גמילה. אך לאחרונה בעקבות ההתמכרות החדשה לאינטרנט הוכנסה השיטה כשיטת טיפול גם בעולם הישיבות בעולם הליטאי, חסידי, והדתי לאומי. לאחרונה השיטה תופסת תאוצה גדולה מאוד, כל זאת מתוך הבנה שהשיטה בעצם מגוירת, שהרי אנחנו מבינים את אלהים "כפי הבנתנו" ואנחנו מבינים אותו כה' אלקי ישראל. רוב הדתיים המשתמשים בשיטה זו אינם מודעים לרקע ההיסטורי הנ"ל ולכן הם תופסים שאין לזה אמונה דווקאית, והכומר לא המציא את זה בגלל הנצרות שבזה, לשיטתם עצם הכלי הוא כלי ריק. המחקרים מראים שרבים מהדתיים שנכנסו לשיטה זו לא רואים בכך כל סתירה ליהדות, כפי שמופיע במאמר של נתי רונאל וגלית ליבמן: "השינוי בהשקפת העולם אצל חברות או אי בישראל במהלך ההחלמה" : "על אף הרקע הנוצרי, ובדומה לתהליך המתרחש אצל יהודים בארצות הברית החברים באיי. איי., גם חברות או. אי. בישראל, שהן יהודיות במוצאן, ולרבות כאלו שבאו מרקע יהודי דתי, לא נתקלו במכשולים באימוץ המרכיבים הרוחניים של תכנית שנים עשר הצעדים. יתרה מזאת, חברות מרקע דתי הדגישו כי קבלת היסוד הרוחני של התכנית ואימוץ השקפת העולם שלה בתחום הסדר העולמי תרמו והעשירו את חיי האמונה שלהן". ואולם יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מהעובדה ששומרי תורה ומצוות העובדים בשיטה זו משנים בפועל תפיסות יהודיות אוטנטיות ומחליפים אותן עם עקרונות השיטה. בשיחה שהעביר בחור ישיבה, הוא תיאר שינוי כזה: "אם אני, ברמה הכי פשוטה בבעיות הכי יומיומיות שאני לא הצלחתי לפתור אותם, אמרתי, אמירה בית מדרשית קלאסית, תעמול יותר חזק, יהיה תוצאות יותר טובות, אתה לא עובד מספיק טוב, אתה לא משקיע מספיק, ולכן ממילא התוצאות שאתה מקבל הן לא מספיק טובות, באה תכנית הצעדים ומפריכה את זה לגמרי... זה להגיד אני לא שולט במציאות של החיים שלי, יש מקומות שבהם אני לא יכול, לא משנה מה אני יעשה, לא משנה כמה אני יעשה, לא משנה איזו צורה, אני לא יכול". דוגמא נוספת ניתן להביא מדברי ר"מ בישיבת הסדר שהשתתף בקורסים: "תמיד לימדו אותנו שכשיש בעיה מתאמצים יותר, משתדלים ומשקיעים, ובתכנית למדתי איך פשוט להשתחרר מהשליטה ולהיות בחוסר אונים. למדתי להבין שיש דברים שאין ביכולתי לשנותם, וממילא לקבל את המצב מתוך נחת ושלווה. זאת הייתה מבחינתי חוויה מתוקה שהצריכה המון עבודה כמו לכתוב, או לטלפן על מנת לשתף, אבל היא הייתה חוויה טובה". במחקר איכותני – פנומנולוגי נבדקו החוויה של אכילה כפייתית וההחלמה ממנה, כפי שהן נתפסות בעיני חברות ארגון העזרה העצמית או. איי (אכלי יתר כפייתיים) באמצעות בחינת השינוי שחל בהשקפת העולם של החברות נמצא כי חל שינוי בהשקפת העולם בין השאר בתפיסה של אלוהים, מגישה חילונית אתיאיסטית או לחלופין גישה דתית שמאמינה באל מעניש שחייבים לעבדו ע"פ ההלכה, לגישה שתופסת את אלוהים ככוח עליון אוהב ללא תנאי אשר הדרך להאמין בו היא אישית. כמו כן, תפיסת הבעיה בהפרעות אכילה כנובעות מכוח רצון חלש הוחלפה בתפיסתן כביטוי של מחלה . "לדברי החברות שעברו שינוי בתחום זה, הרוחניות השפיעה על כל תחומי חייהן והפכה למעין מורת דרך בעשייה היומיומית ובביטוי העצמי שלהן כבני אדם מוסריים" . בנוסף צוטטו ראיונות עם נשים שציינו שבהתחלה הם תפסו את אלוקים כדמות שגם מענישה ולאחר מכן הם שינו את המאפיינים של האלוהים לדמות שאוהבת ואינה מענישה . "במהלך ההחלמה למדו החברות לקבל את מוגבלותן המוגדרת כחוסר אונים בפני האכילה ולא ככוח רצון חלש. חוסר האונים נובע מהיותן סובלות מ"מחלת ההתמכרות". רבים יכולים להעיד שמאז שנכנסו לשיטה הם מבינים אחרת את היחס לבורא ולהתמודדויות, וממילא נוצרת פרשנות חדשה להרבה ממאמרי חז"ל. פרשנות זו יוצרת הבנה שמאחר ויש לנו מקבילות ביהדות שאומרות את אותם דברים, לא צריך לראות בזה תהליך נוצרי, זה תהליך יהודי אם אנחנו רק בוחרים. אלא שכאמור, פרשנות זו נובעת מתוך תפיסת 12 הצעדים ולא מתוך התפיסה היהודית הקלאסית. גם כיום ברוב רובם של הקבוצות הדתיות גם בתוך הישיבות נשארו רוב רובם של הסממנים שהיו עוד בקבוצת אוקספורד: • כריעה על הברכיים תוך כדי התוודות והצעת עצמם לפני הכח העליון. • תפילות שמקורן מהנצרות. • שינוי בתפיסת האלוהים כאלוהים שאינו מעניש (חולה ולא חוטא). • היות האדם חסר אונים גם במצוות המפורשות בתורה. • הכרחת האלוהים להופיע בשעת ההתמסרות. • שותפות באותה קבוצה יחד עם אנשים בעלי תפיסות אלוהות מנוגדות. • במקרים רבים המדריך שהיהודי המאמין מתבטל כלפיו הוא אדם שאינו שומר תורה ומצוות, והיו אף מקרים שבעקבות האנונימיות כמרים שמשו ספונסרים של בחורי ישיבה .
56
ל52
אבי | 05-06-2015 2:59
אחי היקר אני ממליץ לך להגיע לבית ספר לייעוץ של הרב טל ולראות את כמות המקרים שמגיעה לשם ועובדת בהצלחה גדולה אני בעצמי עבדתי בשיטה של הרב ובחסדי ה' התגברתי על המון התמודדיות קשות שהיו לי...ול47 דבר בכבוד הראוי למעמד של הרב לא משנה כמה אתה חרדי ואיש ספר הוא איש עצום בתורה ועבודת ה' אתה לא רוצה להקשיב לו אל תקשיב אבל דבר יפה במיחד לתלמידי חכמים כמוהו אני מציע לך לשמוע שיעורים שלו באינטרנט אם אתה באמת מחפש אמת כנ'ל ל52
57
לאנונימי היקר הכותב לשחר פלד.
שחר פלד | 08-06-2015 5:21
אנונימי יקר, אתה מציג מבט צר על שיטה שכבר מזמן עברה לידי ציבור האנונימיים שפיתח אותה בדרכים שונות בהתאם להתמכרויות השונות - ויש בה חוכמה מעשית עשירה שחורגת הרבה מעבר ל-12 צעדים. עצם הטענה שהשיטה פותחה בידי שני שיכורים מטעה, לנוכח העובדה שכל כך הרבה אנשים אחרים עסקו ועוסקים בפיתוחה - מה למשל עם רוזאן מייסדת OA (יהודיה) או אנדרו מייסד UA (יהודי) זו מכורה לאוכל וזה מכור לתת-השתכרות שפיתחו את שיטת האנונימיים בהקשר הספציפי של התמכרותם? והיכן בכל התיאור העגמומי שלך מופיעה החוכמה המעשית והחברותא של האנונימיים של "מתקשרים לפני הביס הראשון" או "ויהי מה" או אפילו התפילה הנפוצה כל כך בפי האנונימיים "תן לי את האומץ לשנות את אשר ביכולתי" (שגם היא מקורה אצל נוצרי!). רוב הדברים ההיסטוריים שהבאת כאן אינם אלא סוג של אד-הומינם בו אתה מנסה להשיב לגופו של טוען במקום לגופו של טיעון. תוכניות האנונימיים הם חידוש מודרני ולא המשך של הנצרות - גם אם שורשיהן נעוצות בנצרות - כפי שאיש אינו מכחיש. מה הטעם להצביע על השורשים הנוצריים - כאשר גם מייסדי השיטה וגם מאות אלפי האנשים שעוסקים בפיתוחה במהלך כמה דורות - לכדי שיטה מעשית שכל עניינה "גמילה" - פועלים מחוץ להקשר הנוצרי. אם כבר עוסקים באד-הומינם - יכולת להצביע באותה מידה על כך שהנצרות לקחה מהיהדות את כל חיילה - ולטעון שהנצרות היא בעצם יהדות - טענה מגוחכת בדיוק כמו הטענה ששיטת האנונימיים היא נצרות. ההסתמכות האנקדוטית על "בן ישיבה" ש"הציץ ונפגע" היא בדיוק הבעיה - מאחר והשיטה לא נועדה לבחורי ישיבה אלא למתמכרים המחפשים דרך להיגמל. מדובר כאן בשיטה תרפויטית - לא בדת חליפית. וההתעקשות להעמיד את השיטה כדת "סותרת" מתעלמת מעצם החידוש של השיטה שמיישמת עקרונות "רוחניים" בהקשר תרפויטי (מעניין שאין הקצף יוצא על השקפת העולם האנטי-דתית המובהקת של הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה המודרניים!), אכן, מדוע להעלים את חלקו המפורש של יונג בייסוד השיטה - עם הדגש המפורש על רוחניות כתרפיה.
58
לשחר פלד
לשחר פלד 2 | 17-06-2015 22:33
שחר פלד היקר, העובדה שיש בשיטה כיום חכמה מעשית החורגת מעבר ל12 הצעדים אינה עונה בכהוא זה על כך שסוף סוף היא כן מאמצת לתוכה את תפיסות הצעדים הבראשיתיים. מה בכך שישנם פיתוחים ספציפיים בין ההתמכרויות השונות?, אתמהה. כמו כן, איני מבין מדוע אתה קורא לתיאור "עגמומי", אם יש לך טענה עניינית על עובדה אחת שאינה נכונה בו, תטען, אם לא מדוע סתם לזרוק בוץ?, בפרט לאור העובדה שהתיאור אכן התייחס להתמכרויות שונות שעליו הוחלו עקרונות הצעדים, ואף הובאו מחקרים וציטוטים שונים, וכנראה שלא טרחת לקרוא בנחת ובעיון. כפי שהבאתי במאמר, למעשה, על אף שהשיטה הופרדה רשמית מהכנסייה ומהדת הנוצרית, מרבית התכנים שעומדים בבסיסה נותרו בעיניהם. בפועל אותם העקרונות הבראשיתיים שנלמדו בכנסייה, הועברו לתוך השיטה, שכן ניסוח תכנית הצעדים ע"י וילסון וסמית היה המשך ישיר לתכנים שהם קיבלו בקבוצת אוקספורד, ניסוח שעקרונותיו לא השתנו עד עצם היום הזה, ואף לדברים אלו הייתה התייחסות באריכות ברמה כזו שלא ניתן להתעלם ממנה. לצערי גם בזה בחרת שלא לענות עניינית, ובעצם אתה משיב לגופו של טוען במקום לגופו של טיעון. אינך יכול לטעון שמייסדי השיטה וגם מאות אלפי האנשים שעוסקים בפיתוחה במהלך כמה דורות פועלים מחוץ להקשר הנוצרי, כאשר היסודות הרוחניים מושתתים על תפיסות נוצריות. בכדי ליצור הפרדה מהנצרות אין מספיק שלא יוזכרו באופן טרמינולוגי מינוחים או שמות הקשורים באופן ישיר לנצרות. הבעיה היא כשמאפייני האלוהים ותפיסות הנפש מתפרשות ומוסברות בפועל לפי התפיסה הנוצרית וכפי שהובא בתגובה בכמה פרמטרים. הטענה שלך על כך שיכולתי להצביע באותה מידה על כך שהנצרות לקחה מהיהדות את כל חיילה - ולטעון שהנצרות היא בעצם יהדות, אינה רלוונטית, משום שבכדי שהיהדות תפסול דבר, די בכך שיש מרכיב אחד באותו הדבר שנוגד את תפיסתה. אין חולק שהנצרות לקחה דברים מהיהדות, זה לא הופך אותה ליהדות משום שבאופן מובנה יש בה גם דברים הנוגדים את היהדות. בדיוק מסיבה זו הצעדים פסולים כי יש בהם מרכיבים נוצריים הנוגדים את היהדות, ואם יש בהם מרכיבים הסותרים את הנצרות, אין די בכך כדי שהם יתאימו גם ליהדות. והדברים לכאורה מאוד פשוטים.. ההסתמכות על בן הישיבה אינה אנקדוטית כלל, דברי תורה מפי רמים וראשי ישיבות המושתתים על תפיסות הצעדים, הפכו לדבר נרחב מאוד בקרב הציבור. ואולם, גם אם זו לא הייתה המציאות, והשיטה לא נועדה לבחורי ישיבה אלא למתמכרים המחפשים דרך להיגמל. וגם אם מדובר כאן בשיטה תרפויטית ולא בדת חליפית, אין בכך כדי להתיר את הדבר, ולהוציאו מידי דפיו, שעה שהוא עדיין מכיל בתוכו מרכיבים נוצריים. זו שאלה הלכתית ולא עניין פובליציסטי. האם יש לך מקורות הלכתיים שמתירים את הדבר?
59
אלפי יהודים יראי שמיים נושעו בזכות 12 הצעדים.
מכיר מקרוב | 24-06-2015 23:00
חבל שהרב טל גורם נזק .
60
נושעו זה נחמד, השאלה האם האם הנשמה שלהם תיוושע גם למעלה
ל-59 | 28-06-2015 19:44
לצערנו מי שאינו מחפש את התשובות שלו אצל ה' לא יוכל באמת לגבור על הקשיים שלו, כי רק תשובות של אמונה אמתית יכולות לפתור בעיות של היצר, של הנפש. לא תשובות של גויים, בטח לא בנושאים האלה. אבל הדור שלנו שרגיל שעבודת ה' שלו היא בבית הכנסת, וכל החיים שלו הם בעצם כמו של חילוני, רק הוא מקיים מצוות פה ושם, באמת יהיה לו קשה לקבל פתאום תשובות של אמת של עבודת ה'. הוא פשוט ל איודע איך לאכול אותם כמו שצריך. נזק הרב טל וודאי לא גרם, הוא עצמו טיפל במקרים רבים מאוד כאלו של נפילות, וב"ה החברה שלו עומלים וזוכים לראות ברכה בעמלם.
61
לרב טל יש תחליף?
מכור וחסר אונים | 30-06-2015 13:30
הרב שמואל טל, יש לך איזה תחליף? חושב שאתה הרופא הגדול? תציע את הסחורה שלך שיבחנו אותה. אבל לשבת לך שם למעלה בכיסא הכבוד שלך ולהסתכל על כל האנשים הסובלים ולומר "איזה דפוקים אתם! גם מכורים וגם עובדי עבודה זרה!" זה פשוט תת רמה. בינתיים אני הצטרפתי לקבוצות של 12 הצעדים וזה הציל לי את החיים ואת המשפחה. מאחל לכבוד הרב לחוש מה זה להיות מכור למין ואז נשב ונדבר איתו על 12 הצעדים, עד אז שיפסיק לבלבל את המוח.
62
ל61
| 30-06-2015 15:42
לכבוד הרב טל שליט"א אכן יש תחליף. ולפני שאני ממשיך עם זה, דבר ראשון תתבייש לך על איך שכתבת עליו, ותחזור בתשובה. ככה לא מדברים על צדיק (ובכלל, על אף יהודי), גם אם אתה לא מבין אותו ולא מסכים אתו. בקשר לטענה עצמה: כן, יש לרב תחליף, ולא רק לרב טל. לדוגמא, הרב טל הקים בית ספר ליעוץ תורני, ששם מטפלים גם בבעיות של התמכרויות קשות (כן, כן.... גם בהתמכרויות קשות למין ולסמים וכו') ובהצלחה רבה (תקרא את תגובה 56), ובלי בעיות של אמונה בעקרונות של עבודה זרה. והעובדה שהשיטה הזאת עזרה לך ולעוד מיליוני אנשים לא קשורה לדיון ב-כ-ל-ל. הרב טל לא טען שהשיטה לא עובדת (את זה טוענים מחקרים מדעיים של ארגון הבריאות העולמי- לפי המחקרים שלהם אתה ושאר מי שהשיטה עזרה להם, מהווים רק 15% מאלו שהלכו לקבל טיפול של השיטה, בעוד של85% השיטה לא עזרה. כך ששיעור ה'הצלחה' של השיטה הזו אינו שונה משאר השיטות הפסיכולוגיות...), הרב טל טען שלמרות שטוענים שהיא עובדת, זה לא מתיר אותה בשימוש בגלל הבעיות של אמונה בעקרונות של עבודה זרה שיש בה. וכדי לא לדבר באוויר, אני ממליץ לך לקרוא את החוברת המלאה שיש קישור אליה בתגובה 18. אחרי שתקרא אותה אני בטוח שלא תדבר כמו שאתה מדבר עכשיו... אני מאחל לך שתחזור בתשובה שלמה, גם על איך שדיברת על הרב שליט"א. יש תחליף לשיטת 12 הצעדים. לא צריך להאמין בעקרונות נוצריים כדי לצאת מאובססיה למין וכו'. את היכול לפנות למרכז הטיפול של ביה"ס לייעוץ תורני ביד בנימין. חפש אותם באינטרנט. שנזכה לישועה שלמה!
63
12 הצעדים
יעד | 06-08-2015 14:19
מה שהרב הנכבד חושב וכותב לא תואם את המציאות של תוכנית 12 הצעדים שהרב הנכבד מעולם לא היה שותף לה. אני כמכור נקי מעיד ש12 הצעדים מצילים ממות בטוח ועזרו למיליוני אנשים . התוכנית היא לא דתית וזכותו של כל אחד להבין את מושג האלוהים כפי הבנתו ..פיקוח נפש דוחה את כל הטענות . 12 הצעדים מצילים ממות ..
64
ל63
חלעעככחכסב | 09-08-2015 17:00
אתה חוזר על הטעות של הרבה שקדמו לך- הרב לא אמר שהשיטה לא עובדת, אלא שיש בה בעיה של תפיסות יסודיות שבאות מהנצרות, ולכן יש בה בעיה של עבודה זרה. העובדה שהשיטה עזרה לך ולעוד מילונים לצאת מהבעיות שלכם, לא מתירה את איסור העבודה זרה שיש בה! והקביעה שלך שלכל אחד יש זכות להבין את ה' כפי שבא לו, היא סתם המצאה ללא יסוד בתורתנו הקדושה. הגישה הזו נוגדת את התורה. אדם שמאמין באל אחר שהוא לא ה', הוא כופר. ופיקוח נפש אמנם דוחה הרבה דברים, אבל עבודה זרה הינה בגדר יהרג ואל יעבור. 12 הצעדים אולי מצילים ממוות אחד, אבל מביאים את האדם לכפירה הגרועה ממנו, ואולי אף תביא אותו למוות גשמי ולא רק רוחני...
65
לכל המצטטים מהמחקרים
גם אני מכור | 31-08-2015 4:52
אני כבר קרוב לשנתיים בתוכנית 12 הצעדים וב"ה יש לזה יותר מ 90 אחוזי הצלחה ליותר מ 90 אחוז מהמשתתפים ומדובר בכמה אלפים מכורים למין ככה שאני לא יודע על מה מדברים המחקרים ומאיפה הביאו את הנתונים האלו אני לא נכנס לויכוח המדובר בכלל כי גם אני בספק
66
ל65
| 10-03-2016 0:17
ארגון הבריאות העולמי סותר קשות את הנתונים שהבאת. הוא טוען שכמו לכל 'שיטה' פסיכולוגית, יש ל12 הצעדים 15% הצלחה, שזה בערך שווה למספר האנשים שיוצאים לבד מבעיותיהם, משמע ששיטה זו עובדת על אנשים בעיניים כמו הרבה אחרות. ובכל מקרה, צריך לראות את זה בפרספקטיבה של שנים. שנתיים זה בכלל לא הרבה זמן. וגם אם יתברר שיטה זו עוזרת, זה לא מתיר אותה. יש בה איסורים חמורים של עבודה זרה וכפירה ולכן היא אסורה גם אם היא עוזרת. התורה נותנת דרכים מצוינות לפתור כל בעיה. פנה למרכז הטיפול ביד בנימין. חפש באינטרנט ''יעוץ תורני ביד בנימין".
67
זה עובד אצלי
מכור בהחלמה | 02-08-2017 22:48
מה מעניין אותי דעתך טל
68
שניים עשר צעדים
דוד ל | 25-05-2018 7:27
אני לא כל כך בקי בנצרות שאני יוכל להגיד שזה דומה לשניים עשר הצעדים או לא אבל מה שאני כן יכול להגיד שהרב טל שליט''א כנראה לא פגש בחיים מכור אמיתי , כי מכור אמיתי זה פיקוח נפש דאורייתא!! ואם השניים עשר צעדים זה לא עבודה זרה דאורייתא אלא רק דומה ורק יכול להתפרש כנצרות (שדרך אגב מגיע מהיהדות ) אז חוב קדוש לכל מי שיכול לשכנע מכור שילך לתוכנית ויקבל את העזרה שהוא כל כך צריך
69
התכנית אמת!
מאמין | 07-08-2018 11:51
רבנים גדולים אומרים שזאת שיטה שמצליחה... והיחידה שעובדת אם לראש הישיבה יש משהו טוב יותר להציע... ? אשמח לשמוע כי הצלחתי להתקרב ליהדות רק אחרי מעבר דרך התכנית...
70
הרב
ציקו | 23-10-2018 13:15
אני מכור בהחלמה בזכות 12 הצעדים נולדתי מחדש , אז זה עובד בשבילי ובשביל חברים שאיתי בקבוצה ורבנים כמוך שניסו בעבר ולא הצליחו אז מבחינתי להתרחק מרבנים שכמותך וכמה שיותר מהר
71
הרב שמואל נא עיין בתוכן
הרץ | 01-11-2018 16:28
אני מוכן לשלוח אליך נרקומן אחד אם תצליח להשאיר אותו נקי מתוך בחירה שלו, אני תורם לך מאה אלף דולר על כל אחד כזה, אני הכותב תגובה זו חוזר בתשובה שלושים שנה ונקי מסמים קשים 24 שנים מאז שהכרתי את 12 הצעדים, שש שנים לפני הנקיון הייתי מקיים תורה ומיצוות אבל עם מזרק בכיס וחמש גרם הרואין בכיס החליפה, היום ברוך ה׳ גם תורה ומצוות וגם נקי טוטלית מכל סוגיי הסמים
72
התוכנית אומרת לאשה נשואה להפרד מבעלה למשך שנה
א.ב | 13-12-2018 23:39
התוכנית אומרת לאשה נשואה להפרד מבעלה למשך שנה וחצי לפחות, איננה מאפשרת טיפול זוגי גם אם הבעל מאוד חפץ בכך, כך קרה בנישואיי. כך גם כתוב במפורש במה שנקרא הספר הגדול הכחול. אני אישית התייעצתי עם שני פסיכולוגים גדולים והם אמרו שלמנוע זוג מטיפול זוגי ולומר לה את תטפלי בעצמך ללא הגבלת זמן זוהי רשלנות מקצועית בעליל, מפני שבעיה שיש לזוג ביחד הם אמורים לפתור אותה יחד. בנוסף היו עוד דברים מוזרים ביותר בכל התקופה שאשתי הייתה שם. אני עצוב שיש כאלו מטפלים ותוכניות שהורסים בתים בישראל.
73
מי שמך רב ליתן דעה על תכנית 12 צעדים
סאל | 03-04-2019 2:27
מה לך רב ליתן דעה על תכנית מצילת חיים של 12 הצעדים, גיבורים אמיתיים שוכנים בתכנית שכזו, מי שמך רב על אנשים להסביר לנו מי הוא אלוהים ואיך עלינו לפנות אליו, אתה לא אלוהים! ואין לך בעלות עליו אז שב בשקט ותתבייש לך איך אתה מעליב קבוצת דת אחרת.
74
הרב טל - צריך לשלוח אותך למאסר על הסתה
בן | 04-06-2019 8:50
מטומטם וחסר לב. התוכנית אכן התקיימה בכנסיות שהקצו מקום למסכנים המכורים. כיום, במיוחד התוכנית בארץ, מתנכרת ומתרחקת מכל פן דתי שאסור בשום אופן לשלב בתוכנית ההתמכרות. זה קשור ל 12 המסורות. הרב טל לא מבין כלום מהחיים שלו, כי זו התוכנית היחידה שיכולה להציל מכורים. בושה וחרפה, כל כך הרבה חרדים ודתיים מצאו שלווה בתוכנית הזו. טוב שלו מקשיבים להדיוט גמור שכמותו. תתבייש לך! גם תוכנית המכורים לסמים מתבססת על 12 הצעדים.
75
להתרחק מרבנים שאומרים שלא לגעת ב12 הצעדים
חכם | 27-09-2019 0:33
רק מכור מבין מכור
76
עזיבת מצוות
חרדי מכור | 02-04-2020 18:43
אני בתוכנית 4 שנים, ואני רוצה להתייחס בעיקר לנושא של עזיבת מצצות במסגרת התוכנית, לפני זה אני חייב לומר שכאשר קראתי את דברי הרב התחושה שעלתה לי מייד זה שאין לו באמת שמץ של מןשג על עומק התוכנית שהיא לגמרי מסתדרת עם היהדות, סתם לדוגמא: לגבי נושא הבחירה שיש לאדם, אז ר' נחמן מברסלב מגדיר את המושג בחירה שזה רק במחשבות וכן רצוי לעיין בחובת הלבבות איך הוא מגדיר את המושג בחירה ואז תראו שאין שום סתירה בין התוכנית ליהדות, ויש לא מעט ענקי רוח ביהדות שדיברו הרבה יותר קיצוני מהתוכנית ואף אחד לא אומר עליהם שהם עבודה זרה.. לגבי הנושא של עזיבת מצוות: יש תופעה של היחלשות בשמירת מצוות בקרב חלק מחברי התוכנית, אבל הסיבה היא אחרת לחלוטין מהשטויות שהרב אמר, הסיבה לכך בגלל שהתוכנית עובדת רק כאשר אדם נמצא בכנות מלאה עם עצמו ובהרבה מקרים אנשים מגלים שהתפיסה שלהם על מצוות היא מעוותת לחלוטין, והיא נובעת מכל מיני בעיות נפשיות וריגשיות ואובססיות ולכן הם מפסיקים לעשות אותם מהבנה שהקיום של אותם מצוות בא ממקום רע, ואני יודע שרובם מייחלים ליום שיבריאו ויוכלו לקיים את המצוות ולהתקרב לה' על ידם. סתם לדוגמא, כל אותם קנאים כביכול לדבר ה' שבשם ה נגררים לאלימות כמו הפלג הירושלמי, אני די בטוח שאם הם היו הולכים לתוכנית רבים מהם היו מגלים שהם עושים זאת מסיבות אנוכיות של קנאה/שנאה ואז יש מצב שהם היו מפסיקים ואז כמובן שהחברים שלהם היו אומרים שהתוכנית קלקלה אותם......
77
12 צעדים
מקס | 24-04-2020 15:11
מהכתבה אפשר להסיק מסכנה, כי לרב טל אין שמץ של הבנה בסיסית מה היא תוכנית 12 צעדים. הרב ניזון מחלקיקי ידיעות מאובתות שנתערבבו עם השלכותיו האישיות. בקיצור, הרב לא למד 12 צעדעם, אך יש לו דעה על הנושא.
78
הרב שמואל טל גמל פעם מישהו?
אורן | 15-05-2020 0:52
הדבר היחיד שהציל אותי מעצמי זה שיטת 12 הצעדים והקדוש ברוך שהיה איתי ובעזרת האנשים שהכרתי בתכנית, החברים, המדריכים הקהילה. זה מה שהוציא אותי מהשימוש. הרב שמואל טל מונע מאנשים מכורים לעזור לעצמם, ויש בגמילה אנשים דתיים אדוקים! רב שקר
79
אני בתכנית כמה...
נורית | 08-11-2020 14:48
אני בתכנית כמה שנים ואני בעצמי בודקת. צריך לקרוא את הביוגרפיה וההיסטוריה לפני שמגיבים. יש כל מיני תכניות שנגזרו מ12 הצעדים . ולכן תקראו את המקור של החלוצים שהתחילו הם את 12 הצעדים. ושכל אחד ישאל רב גדול שמבין ומכיר את התכנית.
80
ראשי "נמלא" טל.
yonatan | 13-11-2021 18:03
כעקרון ברור לכל דבר יש כמה צדדים ובהחלט אמנם הצעדים באו מהכיוון הנוצרי..(אגב את התשובה לכך יקבל כבוד הרב בשיחות הרן ,צב).מקווה שלפחות דרכי רבינו נחמן מקובלות עליו..כמו כן השם הוא גיבור מלחמה ולכן אתה עם שכלך לא תוכל להבין את הטכסיסים שלו.. כי אתה אדם מוגבל וזה דווקא מבטא מאוד מאוד את אמונת היחוד...כמו כן בנוסף ל12 הצעדים יש את 12 המסורות ו12 עקרונות השירות..כך שלבחון רק את הצעדים מבלי להיכנס לעומק של התכנית של מה שזה נותן לאדם זה כמו לקרוא את סיפורי ספר בראשית ולהשוות זאת לכיפה אדומה..שלא נדבר כבר על מה שמישהו פה ענה ההלכה חיים מול מוות כי להתאבד זה לא כל כך קל כמו שנראה מהצד וזה בתור אחד שניסה ..לא פעם ולא פעמייםואת ההצלחה של התכנית צריך ללמוד לפי הסוד לא לפי ההלכה ואולי נזכה לחיים טובים יותר כי אני בטוח שבזמן הקורונה הרב עשה המון דברים שאינו מאמין במהותם בעצמו..!