אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הציונות הדתית אבלה: גם בוז'י שיגר הודעת אבל

בין הסופדים לרב לוינגר עם היוודע פטירתו, היו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, שרים, ח"כים, ראשי מועצות ביש"ע. הציונות הדתית באבל

הציונות הדתית אבלה: גם בוז'י שיגר הודעת אבל
  יהי זכרו ברוך. (מיכל פטל/פלאש90)

מאז צאת השבת התקבלו עשרות הודעות אבל של גורמים בציונות הדתית על פטירתו של הרב משה לוינגר זצ"ל.

בישוב היהודי בחברון ביכו את פטירתו של אבי הישוב, "הרב לוינגר היה נושא דגל ההתיישבות היהודית המחודשת בעיר, ובמשך שנים רבות היה לסמל ודמות מוערכת בחברון ובהתיישבות ביהודה ושומרון בכלל."

מועצת קרית ארבע, בה משמש בנו מלאכי כראש המועצה פרסמו הודעת אבל: "עיר האבות קרית ארבע חברון מבכה מרה את הסתלקותו של הרב משה לוינגר, מייסד ההתיישבות בעיר האבות וביהודה ושומרון על כל מרחביה. הגרעין אותו הקים חודשים ספורים לאחר שיחרור חלקי ארץ ישראל כולה ישב את העיר חברון בפסח תשכח והרוח הגדולה אותה הפיח בקרב סביבתו היא אשר יישבה ישובים רבים ביהודה ושומרון.

בנו מלאכי לוינגר: ״האבידה היא גדולה והפרידה כואבת, אך הסתלקותו של מו״ר אבי בערב יום ירושלים ויום חברון מסמלת את הרוח והאהבה הגדולה שפעמה בקרבו למען ארץ ישראל כולה, חזונו הוא חזון כולנו ורוחו הגדולה תמשיך לפעום בלב כולנו להמשך בניינה של האומה והארץ״

השר אורי אריאל הקדים את טקס החלפת השרים במשרד הבינוי כדי להספיק להגיע להלוויה. אריאל כתב: "אבד צדיק מן הארץ. עם ישראל איבד היום את הרב משה לוינגר זצ״ל שהיה ממובילי ההתיישבות בארץ ישראל ובעיר האבות חברון בפרט. רק סמלי הדבר שיום קבורתו יתקיים ביום שחרור העיר. הרב לוינגר פעל להתיישבות בכל חלקי ארצנו ללא פשרות תוך הקפדה על אהבת עם ישראל ללא תנאי. במשך שנים רבות למדתי מהרב לוינגר שליחות ציבורית מהי ואבדתו היא אבדת עם ישראל כולו״.

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי "ערב יום ירושלים ויום שחרור חברון והר חברון, התבשרנו על הסתלקותו של אביר ההתיישבות הרב משה לוינגר. תנחומיי למשפחתו, לבנו, ידידי מלאכי לוינגר, ראש המועצה בקרית ארבע חברון ולהתיישבות כולה״.

סגן השר הרב אלי בן דהן: "אבי הישוב היהודי בחברון ואבי התיישבות ביהודה ושומרון. האידיאולוג שהוביל קדימה את ההתיישבות וחיזק אותה באיתנותה גם ברגעים הקשים. בעז"ה נפעל להמשיך ולבסס את מורשתו."

גם באופוזיציה ידעו מיהו הרב לוינגר. ח"כ יצחק הרצוג יו"ר המחנה הציוני אמר הערב: "הרב לוינגר היה מנהיג של ציבור חשוב, ציבור אידאולוגי שהאמין בו ובעמדותיו, אני חולק על עמדותיו לכל אורך הדרך, אך כיבדתי אותן. אני מוסר הערב את תנחומיי וצערי למשפחתו ולתלמידיו הרבים ובמיוחד לבנו מלאכי עימו זכיתי לעבוד בתפקידיי השונים".

דובר הישוב היהודי בחברון נעם ארנון: "היישוב היהודי בחברון אבל והמום עם פטירת הרב משה לוינגר, מייסד היישוב בחברון וממניחי היסודות לתנועת ההתיישבות בארץ ישראל. מקומו של הרב לוינגר ייזכר לעד יחד עם שמותיהם של מובילי ההתיישבות בארץ מראשית הציונות ותחיית האומה וראשוני בניין הארץ." מסע האופניים שהיא אמור להתקיים מחר מקרית ארבע לירושלים נדחה בשל ההלוויה.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר:"הלך לעולמו המייסד האמיתי של ההתיישבות היהודית כולה ביהודה ושומרון. כאשר הוא זה שדחף את הרב חנן פורת לחידוש ההתיישבות בכפר עציון והתייצב בעצמו בראש חבורה שייסדה את היישוב היהודי בעיר האבות בחג הפסח תשכ"ח 1968"

"כמה סימלי" אומר קצובר, "שפטירתו התרחשה בדיוק ביום שחרור יהודה שומרון וירושלים אשר הוא היה מניף הדגל העיקרי של תוצאות הנס שהתרחש לעם היהודי במלחמת ששת הימים. זכרו כבר מונצח בכל אבן שנבנתה במרחבי יהודה ושומרון"

מועצת יש"ע אבלה על פטירת הרב משה לווינגר חלוץ חידוש הישוב היהודי בחברון ומפורצי הדרך לחזרת העם היהודי להתיישבות בכל רחבי יש"ע. במשך כל חייו פעל הרב לוינגר בדרכו הנאמנה והמסורה לעם וארץ ישראל ולמען ירושת הארץ כולה. מחר יום שחרור חברון יטמן באדמתה הרב שהוביל לצמיחתה. אנו מוסרים את תנחומינו למשפחת לוינגר כולה ולבנו, חברנו, מלאכי לוינגר, חבר הנהלת מועצת יש"ע וראש המועצה המקומית קריית ארבע.

ח"כ ניסן סלומינסקי: "עם ישראל איבד היום את הרב משה לוניגר זצ"ל שהיה מאבות ההתישבות במרחבי ארצינו ובחברון בפרט. באופן אישי במשך עשרות שנים היה חבר ומורה דרך והוא הוביל אחריו ציבור גדול .קולו נדם אך משנתו ודרכו תמשיך ללוות אותנו יהי זכרו ברוך."

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב לבנו של הרב לוינגר, מלאכי לוינגר, הביע את תנחומיו למשפחה ולבית קריית ארבע חברון וציין כי "אני מבכה את האובדן העצום של מחולל ההתיישבות ביהודה ושומרון".

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳: "אנחנו נאלצים לפתוח את השבוע בבשורה מצערת על פטירתו של הרב משה לוינגר, אבי הישוב היהודי המתחדש בחברון. אין סמלי יותר מפטירתו של האיש הזה, שהיה כל כך מזוהה עם חברון, בערבו של היום שבו היא שוחררה במלחמת ששת הימים. הרב לוינגר היה אחד הראשונים שחנכו אותי בעשיה הציבורית, עוד בתחילת דרכי כבחור צעיר. יושרתו הנוקבת ועמידתו על האמת יהיו נר לרגלינו. תהי נשמתו צרורה בצרור החיים."

דוידי פרל, ראש המועצה האזורית גוש -עציון: ״בשמי ובשם בית גוש עציון שולח תנחומים לחברנו היקר מלאכי לוינגר ראש מועצת קרית ארבע, לידידנו ותושבנו הרב מנשה לוינגר, לרעיה הרבנית מרים, ולמשפחת לוינגר כולה עם פטירתו של אבי המשפחה הרב משה לוינגר ז'ל. הרב לוינגר, מחדש הישוב היהודי בחברון ומאבות ומובילי ההתיישבות המתחדשת ביהודה שומרון חבל עזה ובקעת הירדן עד ימיו האחרונים. הרב לוינגר ענק בתורה ובמעש, מותיר אחריו מורשת מפוארת, דור ישרים צאצאים ותלמידים רבים, ממשיכי דרכו בתורה ובהתיישבות. בדרכו הנחושה מתוך אמונה עמוקה בקב'ה ובצדקת הדרך הראה לנו כי בכוחנו להשפיע על עתיד עם ישראל כולו. יהיה זכרו ברוך.״

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יהי זכרו ברוך..
| 17-05-2015 2:27
תוכן