אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אסור שעסקנים חרדים ישלטו על המערכת"

יו"ר ארגון רבני 'בית הלל', תוקף את ההחלטה "להעביר את ראשות הועדה למינוי דיינים לידי פוליטיקאים חרדיים", כדבריו, ומזהיר: "חשוב שהתפיסה הקיצונית לא תשלוט במערכת בתי הדין"

"אסור שעסקנים חרדים ישלטו על המערכת"

יו"ר ארגון רבני 'בית הלל', הרב מאיר נהוראי, תוקף את ההחלטה להעביר את הועדה למינוי דיינים ממשרד המשפטים למשרד הדתות.

לדבריו: "ההחלטה להעביר את ראשות הועדה למינוי דיינים לידי פוליטיקאים חרדיים היא בנפשנו. יתכן ומי שקורא שורות אלו תמה בצדק, הרי מדובר בסוגיה טכנית ומדוע יש לדאוג מהשאלה מי יהיה האחראי לכך? התשובה היא שסוגיה זו היא דרמטית לאופייה של המערכת השיפוטית שתעצב את חיי המשפחה במדינת ישראל. האם הדיינים ימונו על פי השקפתם האידאולוגית לאמץ תפיסות קיצוניות כאלו המחמירות בסוגיות של גירושין ובכך להשאיר אלפי עגונות ללא מתן גט? האם הדיינים שימונו יתמכו בהסכמי קדם נישואין, שמטרתם לצמצם את בעיית העגינות במדינת ישראל?".

הרב נהוראי מתייחס לכך שהשנים האחרונות גברה תופעת הגירושין ותהליך הגירושין הפך להיות קשה.

"בשנים האחרונות התרבו הגירושין בקרב האוכלוסייה. סטטיסטית גם התרבו המקרים שתהליך הגירושין קשה מנשוא. חיכוכים, מריבות ומניפולציות בין בני הזוג ובתווך נמצאים הדיינים. נכון, לא בכל מקרה ניתן לפסוק מתן גט אבל בכל המקרים יש לגלות רגישות, חריצות, התמסרות וחוסר שעות שינה עד אשר יימצא פתרון. בתהליך איטי וממושך עלולות נשים רבות להתייסר במשך שנים רבות וכמובן גם ילדיהם של בני הזוג".

הרב נהוראי מוסיף כי "בנקודה זו מתעוררות שאלות נוקבות ביחס לדיינים. האם הדיינים יהיו אמיצים ובעלי שיעור ברמה ההלכתית ויוכלו להציג גישה המתאימה לרוח רבותינו מלפני כמה עשרות שנים מתקופת הרב הרצוג זצ"ל ועד ימיו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל? האם תהליך הגירושין יהיה ענייני ושקול או חלילה עלול להימרח על פני תקופה ארוכה ובמהלכו לא תהיה רגישות דייה לדמעותיהן של עגונות? לא בהכרח צריך לשייך דיינים למגזר כל שהוא. ישנם מוכשרים ורגישים מכל המגזרים אך חשוב שהתפיסה הקיצונית לא תשלוט במערכת בתי הדין. אסור לנו שעסקנים חרדים ישלטו על המערכת ויבחרו דיינים שגדלו על ברכי התפיסה האידאולוגית הקיצונית. כך, עלולים רבים מהזוגות להתרחק מהממסד הרבני ויעדיפו להתחתן שלא כדת משה וישראל. במהלך השנים נוצרו פתרונות מגוונים ובתוכם גם הסכם הקדם נישואין שמהווה כלי משמעותי לצמצום תופעה זו. עמלו על כך רבים וטובים ואך לא מזמן ארגון רבני צוהר הוציאו מתחת ידם מסמך מזוקק נהיר. ככל שתהיה תמיכה מקרב הדיינים במסמך זה יתרבו החותמים עליו ויתמעטו פרשיות של עגונות ומסורבות גט".

עוד הוסיף הרב נהוראי כי "חשוב לציין, להלכה כמה מסלולים וכולם לגיטימיים. ניתן להחמיר וניתן להקל אולם יש לדעת שהגענו לנקודה קריטית ומשמעותית שלא ניתן לאמץ בשום פנים ואופן גישות מחמירות שעלולות להמיט אסון על המשפחה היהודית. יש לזכור שלפעמים גישה מחמירה עלולה להחריב את הבית בדיוק כפי שאמרו חז"ל : "אמר רבי יוחנן: ענוותנותו של רבי זכריה בן אבקולס החריבה את ביתנו ושרפה את היכלנו והגליתנו מארצנו"). גיטין נו ע"א) אפשר להבין את תפיסתו של רבי זכריה. טבעי להעדיף להיות אדם הלכתי לחלוטין, שאינו סר מן הדרך ימין ושמאל, ואינו מכניס עצמו לסבך שיקולים של אידיאלים מעורפלים הסותרים זה את זה. אך עלינו לזכור את דברי רבי יוחנן שאל לנו לאמץ לנו מנהיגים שכאלה, שכן תפקיד המנהיג הוא להכריע במציאות העומדת לפניו, אחרת ייחרב הבית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
אלפי עגונות? מאיפה הנתון הזה? איפה אתה חי?
כל עגונה עולם מלא אבל אין אלפים לשמחתנו | 07-05-2015 17:48
2
איך מישהו שלא מבין בהלכה ,מדבר על מסלולי
צופה מהצד | 07-05-2015 18:17
ההלכה ? חוץ מלרצות להדמות לחילונים ,יש עוד משהו שמעניין אתכם ? כל חלקה טובה אתם מנסים להחריב ,נמאס מכם !!!
3
השמאל חושב ש-אסור ששקד תשלוט במשרד המשפטים
סתם אני | 07-05-2015 18:30
למה? למה א-ס-ו-ר ? משהו בניגוד לחוק? אגב השמאל אסר על היבת היבודי לקבל עוד תיקים. עכשו הסרוגים א-ו-ס-ר-י-ם על החרדים לשלוט בנושא הדיינים. למה, למה א-ס-ו-ר? זה לא חוקי? יש כאן כל מיני אנשים שאוסרים על מפלגות לכהן בשלטון יופי של דמוקרטיה
4
הרב שמע פעם על בחירות ומו"מ קואליציוני? כך זה בדמוקרטיה
לא מוצא חן בעיניך? אתה רוצה להקים דיקטטורה? | 07-05-2015 19:15
כבוד הרב נהוראי, אין מה לעשות. יש בחירות ויש תוצאות של בחירות ויש מו"מ קואליציוני. ככה זה עובד במדינות דמוקרטיות עם משטר פרלמנטרי. גם אני לא אוהב את זה אני אני שמח שאני חי במדינה דמוקרטית גם כשהתוצאות אינן ערבות לחיכי.
5
יש לצרף 3 שופטים עליונים לועדה למינוי דיינים
בעל שם | 08-05-2015 11:20
חזון הכיפות הסרוגות שהמשפט הדתי יהיה בקשר עם המשפט של העם כולו. צרוף נוסף מינוי של 3 שופטים עליונים לווועדה יתן לה יוקרה , מעמד ותוקף. יחזק את מעמד בתי הדין. יש לחוקק זאת לאלתר. כן , גם ימונו שופטים ראויים יותר
6
יאלה הביתה!!!! אף אחד לא שאל מה דעתך!!!!
| 10-05-2015 2:49
תוכן
7
הביתה!!! אותך צריך לסלק! מכל מערכת שהיא...
| 10-05-2015 2:52
יאלללה... התלהבו יותר מידי, אם משהו לא מוצא חן בעיניך אתה מוזמן לפרוס כננפיים ולטוס מפה בטיל!
8
מה אתה מקנא בחרדים? יא קנאי!
| 10-05-2015 2:54
9
אסור שקיצוניים כמוך ישבו פה יא קנאי׳ כל החרדים ישתלבו בכל מערכת אם לא ניראה לך העולם גדול אתה מוזמן לטוס.. שלום ולהתראות
| 10-05-2015 2:57
תוכן
10
הוא מדבר? זה שהתיר לתמר אריאל ז"ל ללכת לצבא!!
אתי | 10-05-2015 8:07
למרות איסורי הרבנות
11
מה לסמי-חילונים מבית הלל ולהלכה?
האחד | 10-05-2015 8:24
ולמה אמור לענין אותנו דעתו הפרטית של נהוראי? כבר אמרו בפרקי אבות "....ומקרבן לתורה" לא מקרב את התורה אליהם. חבל שבבית הלל לא לומדים קצת פרקי אבות.
12
דינות
אלמוני | 10-05-2015 16:57
אתם מדברים שטויות לא ניתן להתפשר בהלכה