אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדיינים עמדו במירוץ נגד הזמן והאישה זכתה לגט

סרבן גט מצפת נתפס באילת בערב בדיקת חמץ. בלחץ בית הדין בצפת, ובשיתוף פעולה בין בית הדין בבאר שבע והשב"ס פעלו הדיינים נגד השעון כדי להססיק ולשחרר את האישה עוד לפני שקיעת החמה

הדיינים עמדו במירוץ נגד הזמן והאישה זכתה לגט
  (יוסי זמיר /פלאש90)

מערכת שירת הסירנה של משטרת ישראל חוברה עם מערכת המחשוב בהנהלת בתי הדין הרבניים והביאה לראשונה ללכידת גבר המעגן את אשתו ולמתן גט.

מזה תקופה ארוכה פועלים בתי הדין הרבניים ומשטרת ישראל ליצור ממשק מיוחד המקשר בין מערכת המחשוב של המשטרה עם מערכת בתי הדין. לאחרונה חובר הממשק בין מערכת שיר"ה של בתי הדין הרבניים לבין מערכת 'שירת הסירנה' של משטרת ישראל. מערכת שירת הסירנה מותקנת בכל ניידת משטרה ומאפשרת לשוטר בשטח לקבל מידע מדויק בזמן אמת.

לאחרונה הוכיחה המערכת את הצלחתה עם לכידתו של גבר שנמלט מבית הדין בצפת לפני כשנה. בבדיקה שגרתית שערכו שוטרי סיור באילת, התברר כי מדובר בבעל מעגן שהיה מבוקש ע"י בית הדין בצפת, לאחר שנמלט מאשתו ולא שיתף פעולה עם בית הדין.

אך לצד האופטימיות בלכידתו נתקלו אנשי בית הדין בקושי למתן גט מיידי, כיוון שבאילת לא קיים בית דין והמעבר מאילת לצפת על-פי נוהלי השב"ס אורך שלושה ימים, דבר שהיה מותיר את הבעל בכלא למשך כל ימי החג והיה מסכן את הסכמתו למתן הגט.

לאחר התעקשותו של אב״ד צפת טבריה הרב אוריאל לביא שלא לשחרר את הבעל בערבות אלא לעצור אותו עד שיאות לתת גט, פנה מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון, למזכיר הראשי של בית הדין בבאר שבע, הרב יצחק דהן, וביקש ממנו להסכים לקבל לידיו את הטיפול בתיק שבמקור טופל בצפת, הרב דהן נעתר מיד. במקביל נעשתה פעילות מול השב"ס על מנת לעמוד בזמנים ולהספיק להביא את הבעל לדיון לפני השקיעה בליל בדיקת חמץ.

הרב יצחק דהן, מזכיר ראשי בבית הדין באר שבע, התגייס למשימה והצליח להביא להתייצבות מיוחדת של דיין, צוות סופר ועדים ,כאשר בערב בדיקת חמץ בשעה 15:30 הגיע האסיר לבית הדין, כשבמקביל הגיעה אשתו במיוחד מצפת לבית הדין בבאר שבע. לאחר כ- 50 דקות יצאה האישה מבית הדין מאושרת כשבידה גט.

הרב אליהו מימון, מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים: "הממשק עם שירת הסירנה מתחיל להוכיח את עצמו ומסתייע מאד לקיצור פרקי הזמן עד לאיתור בעלים מעגנים. אנו מקווים כי מערכת זו תקל על נשים עגונות ותקצר את סבלן.

"ברצוני לציין לשבח את הנחישות של בית דין צפת, את שיתוף הפעולה המלא של בית דין באר שבע ובראשו המזכיר הראשי הרב יצחק דהן, הדיין הרב ציון לוז וצוות בית הדין על המסירות וההגעה לבית הדין בתקופה לא שגרתית ובשעה חריגה על מנת להתיר אישה מעגינותה כדי שתוכל לחוג את חג החירות כבת חורין".

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "מערכת בתי הדין הרבניים פועלת בדרכים מגוונות, לעיתים חובקות עולם, לממש את מחויבותה להקל על מצוקתן של נשים עגונות ולהביא מזור לסבלן ע"י מציאת כל דרך להביא לגט בגדרי ההלכה.

"מבקשת לברך על הפעלת הממשק החדש עם משטרת ישראל שכבר נשא פרי ראשון ולחזק את ידי העושים במלאכה במערכת בתי הדין ובאגף עגונות בראשות הרב אליהו מימון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
גט שלא מרצון פסול אין שום הצלחה
| 12-05-2015 1:06
2
לל-1 מה זה גט ללא רצון?
ננ | 13-05-2015 23:04
לפי ההלכה כופין אותו עד שאומר רוצה אני. חוץ מזה על כך לא תשמע אף מילה טובה מארגוני הנשים...