אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תושבי עמונה מחדשים את המאבק על הישוב

לאחר פסיקת בג"צ הקובעת כי יש לפנות את בתי הישוב עמונה, מחדשים התושבים את המאבק. לנתניהו הם קוראים: "להיות מהבונים והנוטעים בארץ, ולא מהמחריבים והמפנים"

תושבי עמונה מחדשים את המאבק על הישוב
  פינוי עמונה תשס"ו (ארכיון יוסי זמיר/ פלאש90)

לקראת יום העצמאות תשע"ה מפרסם הישוב עמונה סרט מרתק ומטלטל, הסוקר את תולדות עם ישראל מימי האבות ועד ימינו אנו

הסרט הוכן לפני כתשע שנים, לאחר הריסת תשעת בתי הקבע בעמונה בשבט תשס"ו, כחלק מהקמת מרכז המבקרים להנצחת האירוע. את הסרט הכינו שני בניו של העיתונאי והפובליציסט אורי אליצור ז"ל, וניכר כי רוחו שורה עליו. הרב איתי אליצור כתב את התסריט, ויואב אליצור ביים את הסרט. עתה החליט המטה להפיץ את הסרט לכלל הציבור, לקראת יום העצמאות ויום ירושלים, וכחלק מהמאבק נגד פינוי כל הישוב.

מסביר הרב יאיר פרנק, רב הישוב: בימים אלו אנו בתחילתו של מאבק ציבורי נרחב, שילך ויצבור תאוצה, שמטרתו להסיר את גזירת הפינוי שקבע בג"ץ על כלל הישוב. הסרט הזה מראה באופן מופלא כיצד פעם אחר פעם, למרות רצף של חורבנות במהלך ההסטוריה, לעולם עם ישראל קם ומתנער מעפרו, ושב לבנות את ארץ ישראל. שב לבנות ולנטוע מתוך אמונה עמוקה בתפקיד הרוחני וההסטורי של עם ישראל, שיכול להתממש דווקא בארצו. אף אנשי עמונה – אנשי אמונה הם, ונוכח כל הקשיים ממשיכים ליישב את ההר בעמונה, למעלה משמונה עשרה שנה.

הדקה וחצי הראשונות בסרט קשות לצפייה, אך המציאות בעיני אנשי עמונה כואבת עוד יותר. כאמור, בג"ץ פסק כי יש לפנות את כל הישוב כולו, על ארבעים המשפחות שבו, עוד כשנה וחצי.

מוסיף הרב פרנק: איננו מתייאשים גם נוכח פסק הדין הנפשע של בג"ץ. תושבי עמונה קיבלו החלטה ערכית אמיצה – בכל מקרה לא תהיה הסכמה עם המדינה לפינוי מרצון. אם חלילה יהיה פינוי, הוא יהיה כפוי, קשה וכואב, ויבטא באופן ברור ונחרץ את עומק הקשר והאהבה שלנו, ושל כל תומכינו, לארץ ישראל ולהר עמונה. לצערנו הסכמת המתיישבים לפינוי שקט במקומות אחרים גרמה למוטיבציה לארגוני השמאל להמשיך בדרכם. בעמונה התהליך המסוכן הזה יפסק. אנו מצפים ודורשים בעת הזאת מכנסת ישראל שתמנע את הפינוי המיותר והנפשע הזה, ותחוקק חוק שיסדיר את הישוב, כמו גם מאות בתים נוספים ביהודה ושומרון, ובכלל זה שכונת מצפה כרמים ובתי הישוב עפרה. ההגיון של החקיקה הוא פשוט לכל בר דעת – פיצוי כספי לכל מי שיוכיח את בעלותו, במקום פינוי של עשרות משפחות מבתיהם, והריסת ישוב שלם הקיים כבר כמעט עשרים שנה. מדינת ישראל הייתה שותפה להקמת הישוב, כפי שקבעו שופטי בית המשפט העליון עצמם, ועל כן היא זו שצריכה לקחת אחריות ולהסדירו בחוק.

בימים אלו ממש דרשה מפלגת הבית היהודי מהליכוד, במסגרת המו"מ הקואולציוני, את הסדרת הישוב בחקיקה. לצערנו, ממה שנמסר לנו עד עתה, הליכוד לא נענה עדיין לדרישה זאת. הציבור כולו צריך להתעורר עתה ולדרוש בקול ברור מהליכוד, ובפרט מראש הממשלה בנימין נתניהו, להיות מהבונים והנוטעים בארץ, ולא מהמחריבים והמפנים. לתת לעם ישראל את מתנת יום העצמאות האמיתית – חקיקה להסדרת הישובים ביהודה ושומרון, חוק שאין ציוני ומוסרי ממנו. פעם העיד על עצמו נתניהו, שההבדל בינו לבין מנהיגים אחרים, שהוא בן של הסטוריון. השאלה היא – האם הוא ייזכר מבוני הארץ או ממחריביה? בידיו הדבר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תעבדו בשיטת בית אל ב' תסחטו כסף מהמדינה עבור פינוי שקט
זלמן | 26-04-2015 13:35
תאיימו מעל כל במה על מסירות נפש על היישוב ובמקביל תנהלו משא ומתן סחטני על גובה הפיצויים והכספים מקופת המדינה עבור פינוי שקט ובהסכמה ורק אחרי שתשלימו את הסחיטה תודיעו שאתם מתפנים ברצון ללא התנגדות יחס הפיצויים זה בית תמורת בית + מבנים זמניים קראוילות+ בית מדרש רחב ידים+כספים לעמותות שונות ועוד לגבי ההלכה יש כבר "מעשה רב" שמתיר לבצע ביזנס על ארץ ישראל
2
בעמונה לא ימכרו את ארץ ישראל תמורת כסף קדוש ככל שיהיה
למגיב הראשון "זלמן"? | 26-04-2015 18:52
יש אנשים עם עקרונות מאד מקווה שהמעשה שנעשה בבית אל בגבעת האולפנה יזכר לדראון עולם כמקרה יחיד שלא חוזר על עצמו קשה לשפוט אותם כי הפיתוי לכספים הגדולים שהם הצליחו להוציא מהממשלה הם גדולים וכנראה שגם גדולים לא עומדים בפיתוי
3
בואו לישיבת בית אל ותראו איך עושים כסף מפינוי ארץ ישראל
מוזמנים | 29-04-2015 13:10
תראו איך מנהלים ביזנס שבסופו של דבר גורפים הון מקופת המדינה בתמורה לפינוי ללא התנגדות כל העברה מבוצעת ע"י המדינה כולל אריזה הובלה ופרוק מקבלים דיור זמני קראוילות חדשות (שהיו מיועדות לתושבי גוש קטיף) מקבלים דירות חדשות ומרווחות בתוך הישוב בונים ישבה חדשה פי 10 בגודל מהישיבה הקיימת מועברים מליונים לקופות שונות ששייכות בדרכים עקיפות לישיבה בקיצור עסק כלכלי רווחי ביותר בבך הכל צריך לפנות ללא התנגדות אך מה שחשוב זה שלמראית עין להודיע שהולכים על מסירות נפש ובמקביל סוחטים את המדינה אוי לה לאותה בושה
4
עתירה
אריאל טל | 07-12-2016 9:24
אני מכין עתירה לבג"ץ למניעת פינוי או הרס הישוב עמונה וזקוק לסיוע דחוף 0543209765