הרב בזק: משהו לא טוב עובר על 'הבית היהודי'

הרב אמנון בזק לא מבין את התנהלות הבית היהודי במו"מ הקואליציוני: "הנקודה הבעייתית ביותר היא באדישות כלפי ההצעה לקבל את תיק החינוך: מדוע לפתע מי שנושא את שם 'הבית היהודי' איננו נלהב לקבל את הדבר החשוב ביותר בכל בית – החינוך?"

הרב בזק: משהו לא טוב עובר על 'הבית היהודי'
  למה לא תיק החינוך? הרב בזק (ישיבת הר עציון)

הביקורת על התנהלות הבית היהודי במסגרת המו"מ הקואליציוני נשמעת גם ובעיקר מבית.

הרב אמנון בזק, ר"מ בישיבת 'הר עציון' באלון שבות כותב הבוקר (ה') בעמוד הפייסבוק שלו טור ביקורת על המפלגה תחת הכותרת: "משהו לא טוב עובר על 'הבית היהודי' במסגרת המשא ומתן הקואליציוני."

לדבריו, "ההצהרות מלפני הבחירות (על תיקי המשפטים ובטחון הפנים) נשכחו לחלוטין, ובמקומן צצות דרישות לא ריאליות יחסית להישגי המפלגה בבחירות. אולם הנקודה הבעייתית ביותר היא באדישות כלפי ההצעה לקבל את תיק החינוך: מדוע לפתע מי שנושא את שם 'הבית היהודי' איננו נלהב לקבל את הדבר החשוב ביותר בכל בית – החינוך? במשך שנים שאפה הציונות הדתית להחזיק בתיק זה, שיש לו השפעה גדולה וחשובה על חינוכו של הדור הצעיר בישראל, ולא פעם נאנחה כשהתיק נפל לידיים שאכן עשו בו שימושים בעייתיים. במיוחד אחרי השנתיים התזזיתיות האחרונות, משרד החינוך זקוק לקידום נכון ומושכל של יוזמות חדשות. ממתי הצעה כזו נחשבת כעלבון?"

בימים האחרונים אנו מפרסמים בסרוגים על הנתק שבין הבית היהודי לליכוד, ככל הנראה על רקע דרישת הבית היהודי לשדרוג בממשלה ולקבלת תיקי הבטחון או החוץ, מהלך שבליכוד מסרבים לאשר.

מול הדברים האלה כותב הרב בזק כי יש להניח את התיקים "הגדולים" ולעסוק בתיקים המשמעותיים לעם ישראל: "את מדיניות החוץ והביטחון של המדינה יוביל, כפי שצריך להיות, מי שקיבל את אמון הציבור לעשות זאת. לעומת זאת, אסור לדחות את ההצעה להוביל את מדיניות החינוך בישראל (בצירוף תיק נוסף, וכמובן – בלא להתפשר על אחיזה משמעותית במשרד הדתות העומד על עברי פי פחת). מי שמונחת לפתחו הצעה משמעותית וערכית יותר מבכנסת הקודמת שבה כוחו היה גדול הרבה יותר, מוטב שיקבל אותה וינצל אותה כראוי במקום לבזבז זמן וליצור משברים מיותרים."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
הסיבה פשוטה מאוד
מאיר | 02-04-2015 9:28
נפתלי בנט רואה את עצמו חזק בנושא המדיני והכלכלי, לכן הוא שואף לחוץ או בטחון או אוצר - שני האחרונים כבר ידועים כעת כלא ריאליים - והחינוך לא בדיוק תפור עליו. מצד שני, מתאים שהוא כיו"ר יקבל את התיק הבכיר ביותר שיוצע למפלגה. זה הפלונטר.
2
אמנון, משהו עוד יותר לא טוב קורה בהר עציון
שיבי | 02-04-2015 9:41
ואתה אחראי לכך
3
הבחירות האחרונות הצבעת אי אמון בבנט
מצביע הבית היהודי | 02-04-2015 10:00
בבחירות האחרונות, הבית היהודי קיבל 8 מנדטים, הצבעת אי אמון בבנט, בנט לא הצליח למתג עצמו כמנהיג תחליפי לביבי, מי שבסוף הצביע הבית היהודי זה המפדל הישנה והחדשה ותקומה, דתיים לאומיים ומסורתיים וחילונים שרוצים מפלגה דתית לאומית. לכן הציבור שהצביע הבית היהודי ישמח בתיק החינוך ותיק התרבות את בנט זה לא מענין כי הוא רוצה לשחק בליגה של הגדולים אבל מה נעשה הוא לא סיפק את הסחורה אם בנט היה יורד מהאגו היה מבקש ביטחון פנים לעצמו תחבורה לאריאל ותרבות לאיילת שקד ומגיע לפשרה עם ש"ס על הדתות. לוקח את ועדת חוקה ששנים חנן פורת היה בה ומחזיר עטרה ליושנה
4
חברים הבחירות נגמרו
אורי | 02-04-2015 10:10
וגם בתקופת הבחירות - פרשנות של רבנים למהלכים פוליטים היתה מוגזמת ועוררה הרבה אי נחת. מציע שכל אחד יחזור לעסוק בדברים שהוא טוב בהם חג שמח
5
תאכל את מה שבישלת
דוד | 02-04-2015 10:21
בנט משתמש בכם כמקפצה לראשות ממשלה, וכדאי שתפנימו זאת בהקדם... בהצלחהץ
6
כולם תוקעים לבנט סכין בגב ואין לו גיבוי
אורי | 02-04-2015 12:11
כשכל מי שקורה לעצמו רב תוקע לבנט סכין בגב ומבקש ממנו מראש להיכנע כי הוא רק 8 מנדטים והליכוד צודק. כך באמת בנט לא יכול להשיג כלום. לפחות תשתקו טיפה, רק במשא ומתן תשתקו קצת ותתנו קצת גיבוי. אילו לא צרחתם כשנכנס לבית היהודי ספרדי אחד (אוחנה) אז היינ ו עכשין עם 16 מנדטים. הבעיה בציבור שלנו שהוא מתנשא גיזעני וכל אחד חושב שהוא עצמו ראש המפלגה, ואפילו אין לציבור הזה מודעכות שהוא אכן גזעני ואכן מתנשא. כך אי אפשר להשיג כלום.
7
גם אני מצפה מבנט ומשקד להפסיק עם תאוות הכוח הזאת
שרה | 02-04-2015 12:17
שחייבים רק את "התיקים הבכירים" ולשנות פאזה. הציבור רואה איך שאנחנו מתנהלים בשבועיים האחרונים ואני שומעת מאנשים שזה ממש לא בא להם בטוב. בנט תתעשת! החינוך כיום הוא היעד מספר 1 שלנו ועלינו להוכיח שגם כאשר הציבור לא מפנק אותנו בהרבה מנדטים, זה לא משפיע בכהוא זה על רמת ואיכות העשיה שלנו. תמשיכו לייצג אותנו כפי שצריך ותשאירו בבקשה מאחוריכם את כל הפדיחות מהשבועיים האחרונים. בהצלחה!
8
לאורי מתגובת 4 ו6 - אולי לא הבנת אין פירור של אימון
לבנט ולאורי אריאל.הבית היהודי התרסקה איתם על בגידתם בדת | 02-04-2015 13:24
9
החינוך זה תיק שלא ניתן לעשות בו הרבה
דורון | 02-04-2015 15:03
כדי לעשות תהליכים טובים בחינוך צריך קדנציה של מספר שנים- שזה פריבילגיה שלא קיימת כיום בישראל. אפשר 'לשגע' את כל המערכת כמו שעשה פירון, אבל זה יתמסמס כמובן עם כניסת השר החדש. יש רבים שמתלהבים מגודל התקציב. אז יש לי חדשות בשבילכם- אין כמעט משחק עם תקציב מכיון שהכל זה משכורות של מורים וכו'. שורה תחתונה הכל ספינים. אני מאמין שהבית היהודי יקבל כלכלה(בנט), חינוך (אריאל) ובטחון פנים (שקד) עם פשרה בדתות עם ש"ס (שנתיים-שנתיים עם הרב אלי בן דהאן). זה הוגן, ועל פחות מזה ללכת לאופוזיציה.
10
בנט והמפד"ל לא הולך יחד.בנט צריך להתמודד על ראשות הלכוד
רועי | 02-04-2015 17:17
בנט צריך לעבור ללכוד , ויחד עם 60,000 מתפקדים הוא יכול להגיע רחוק בלכוד , וגם לראשות התנועה . מימין ללכוד צריכה לרוץ רשימה אחת של אריאל, מרזל וישי וכו'. ככה נשיג בעזרת ה' את ראשות הממשלה , וגם לא יתבזבזו קולות .
11
די, הרב בזק!
איתן | 02-04-2015 22:04
ממתי הפכת לפרשן פוליטי שאנחנו צריכים לשמוע את דעתך כל יומיים??? הנח לנו
12
הבעיה היא שבנט לא חושב על טובת בוחריו
מחפש רק מקפצה לתפקיד הבא,ולמפלגה הבאה שלו | 03-04-2015 10:20
בנט לא נולד בבית היהודי ועד 120 כנראה שלא ימות בה (תזכורת: היה בליכוד, הקים מפלגה חדשה ואז עבר לבית היהודי)
13
כי בנט תכנן בשני זינוקים להגיע לראשות הממשלה,
חג שמח לכולם. | 03-04-2015 12:49
שר הכלכלה, שר החוץ והופס לראשות הממשלה. משרד החינוך רק מפריע. מה לא ברור???
14
תפקידו של רב להביא את דבר ה', ולא להתעסק בפוליטיקה
בוגר הגוש המקורית | 05-04-2015 13:35
כיצד יתכן שרב יכתוב מדי יום ביומו הגיגים בנושאים לעוסים שאינם קשורים לבית המדרש (בעוד שהוא מטיף לרבים אחרים, בעיקר אלו המתנגדים לדעותיו, שאל להם להביע דעה בנושאים שאינם שייכים לתפקידם), ולא ירווה את ההמונים בדברי תורתו, שודאי יש לו מהם למכביר (שהרי אין בית מדרש בלא חידוש)
15
תודה רבה סוף סוף נתתם לרב את כבודו ומעמדו האמיתי
אלון שבות | 06-04-2015 8:26
אכן ר"מ בישיבת ההסדר "הר עציון" ולא מ"רבני אלון שבות" שכתבתם עד כה שכן אין דבר כזה בכלל "רבני אלון שבות". תבורכו על התיקון וחג שמח.