אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבלין: לחתור לסיום הרכבת הממשלה בהקדם

נשיא המדינה ראובן ריבלין, נשא דברים בהשבעת הכנסת: "אני מפציר בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק מזה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד"

ריבלין: לחתור לסיום הרכבת הממשלה בהקדם
  לקצר את המו"מ הקואליציוני. ריבלין (פלאש90)

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין פתח את ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-20 לאחר שנכנס לאולם המליאה לקול תרועות כבוד. הנשיא פתח ואמר: "אני שמח ונרגש לפתוח את ישיבתה הראשונה של הכנסת העשרים. היום, יום שלישי, י"א בניסן תשע"ה" ,  והכה בפטיש שלוש פעמים.

לאחר מכן נשא הנשיא ריבלין דברים ואמר: "ב"יום הבוחר" האחרון, הוכיחה שוב הדמוקרטיה הישראלית שהיא חזקה, בועטת ובלתי צפויה. בכרמיאל ובנצרת, בבני ברק ובתל אביב, באריאל ובכוכב יאיר, בנחל עז, ברהט, בנתיבות, בירושלים ובארץ כולה; יצאו מיליוני אזרחים ואזרחיות להרכיב את הפסיפס הישראלי של הכנסת העשרים. ביום דין הבוחר, הם קבעו מי ינוח ומי ינוע, מי ישפל ומי ירום. גזר דינם הוא שעיצב את פני הכנסת הזאת ומכוחה, את פניה ועתידה של מדינת ישראל לשנים הבאות."

הנשיא ריבלין התייחס למשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה ואמר: טרם הושלמה המשימה, כל עוד לא הושבעה ממשלה בפני כנסת נבחרת זאת. אני מפציר בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק מזה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד. כל יום שעובר, גובה מהעם בישראל מחיר יקר."

הנשיא ריבלין ציין כי "ישנם שלושה דברים עליהם עומד הבית הזה. על השליחות הציבורית. על ייצוג פניה של הישראליות המשתנה. ועל האחריות שבהכרעה."

הנשיא התייחס למערכת הבחירות ואמר: "חברי וחברותי. אתם, שליחיו של הציבור. במהלך מערכת הבחירות, נדמה היה לפעמים שהדרמה מתחוללת בין הפוליטיקאים לבין עצמם, בין הפוליטיקאים לתקשורת, בין קמפיינים לספינים, בין "הם", ו"אתם" ו"אנחנו". אבל כעת, משתמו ההתכתשויות, הגיע הזמן לשוב אל השחקנים הראשיים, אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. לא אתם, היושבים כאן, המפסידים או המנצחים, אלא הם. הם, שבשליחותם אנו פועלים, כמשרתי הציבור- ולא, כנבחרים מורמים מעם. יושבים כאן היום לא מעט חברי כנסת חדשים. דעו לכם, הבית הזה הוא בית זכוכית. ואולם, קירות הבית הזה שקופים, לא רק בשל עיני העם הנשואות לכאן- אלא כדי שעיניכם, יהיו נשואות אל העם. אל הציבור שאתם נציגיו, אל העם- שאתם עכשיו משרתיו. אל תשאירו את כאבי העם הזה ודרישותיו, מחוץ לכתלי המשכן. את כאבם של חסרי הדיור וחסרי הישע, את מצוקתם של העובדים העניים, את דרישותיהם של העובדים הלא מתגמלים, את חששם המתמשך של תושבי עוטף עזה, הביאו אותם  אתכם לישיבות הסיעה, לחדרי הועדות, למליאה הזאת. אל תשכחו לרגע, מי שלח אתכם לכאן; אמון הציבור הוא הנכס היקר ביותר שיש בדמוקרטיה- והאמון הזה, נתון עכשיו בידי כל אחת ואחד מכם.

נכבדי. היסוד השני עליו עומד הבית הזה, הוא ייצוג פניה של הישראליות, המתהווה והמשתנה עם השנים. בבית הזה, יושבים יחד, כשותפים שווים, כל נציגי החברה הישראלית. יחד, הם מעצבים, את משמעותה של האזרחות הישראלית בחדרי הועדות, בשדולות ובמליאה; את דמותה ועתידה של מדינת ישראל. לכל אחד שיושב כאן, תואר שווה, וקול שווה.

חברי. דווקא הכנסת מוכרחה להיות ערה לשנויים התרבותיים והדמוגרפיים, הדרמטיים, המשנים את פניה של החברה הישראלית לבלי הכר. מספיקה הצצה להרכב תלמידי כתות א' במערכת החינוך, לתמהיל המשתנה של תלמידים חילונים, דתיים, ערבים וחרדים, כדי לעמוד על כך. המציאות הזאת-הגם שאינה פשוטה לעיכול, אינה מאפשרת לנו, להמשיך ולחשוב במונחים הישנים של "ממלכתיות" מול סקטוריאליות, של רוב ומיעוט.

מכובדי. היסוד השלישי, עליו עומד הבית הזה, הוא האחריות שבהכרעה. בדמוקרטיה הפרלמנטרית שלנו, הבית הזה, הוא המקום, שבו מתקבלות ההחלטות. ההכרעות שאתם מקבלים כאן, הן התגשמות החרות שלנו כעם, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. לא זכינו בחרות מן ההפקר, שילמנו עליה, ואנו עדין משלמים, בדמים רבים; אנו נמשיך להגן עליה מכל משמר בחזית הביטחונית, אבל גם כאן, בחזית האזרחית, בחזית היהודית והדמוקרטית."

הנשיא ריבלין פנה אל חברי הכנסת ואמר: "בעוד זמן קצר, תישבעו אמונים לכנסת ישראל. נבחרתם, על מנת להכריע. עם זאת, זכרו את כבוד החרות והאחריות שבהכרעה. אינכם מכריעים רק עבור מי שבחרו בכם; אתם מכריעים עבור כלל הצבור בישראל. הנף יד שלכם מעצב היסטוריה, חורץ וקובע את גורלו ועתידו של העם הזה. בבית הזה, נחתמו הסכמי שלום, ושביתת נשק, בהכרעותיו נקרעו רבבות אזרחים מבתיהם, נגזרו גזרות, ונחקקו חוקים, שעיצבו את חובותינו, את זכויותינו, ואת דמותנו כעם. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, חוק חינוך חובה, חוק בריאות ממלכתי; בידיכם נתונה האפשרות, לחוקק חוקה, למדינת ישראל. האחריות הכבדה הזאת, מונחת על כתפי האופוזיציה והקואליציה כאחת. אתם, כולכם, עכשיו, מאה ועשרים מנהיגי העם ודיניו. חכמי ישראל אמרו: "לעולם יראה הדין עצמו, כאילו חרב מונחת לו על צווארו; וידע, את מה הוא דן, ולפני מי הוא דן, ומי עתיד להיפרע ממנו, אם נטה מקו האמת." בשם העם בישראל, אני מתפלל, שתשרה ביניכם רעות ואחווה, ושיתקבלו הכרעותיכם בעוז, תבונה וענוה. היו ברוכים."

בסוף דבריו העביר את ניהול ישיבת הכנסת ליו"ר הזמני ח"כ עמיר פרץ.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אדם מדהים ונבחר ראוי
אזרח | 31-03-2015 18:30
נשיא המדינה מפתיע שוב ברגישות על כל נושאי המדינה החשובים. עכשיו השאלה היא מה יעשו הנשבעים והאם יושרה בדרכם.