אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אמנון בזק: "ההתעסקות בקרבנות היא מוטעית וגורמת נזק"

על רקע הסערה בעקבות תרגול הקרבת קרבן הפסח אומר הרב אמנון בזק, מרבני אלון שבות, כי ההתעסקות בעת הזאת בקרבנות גורמת יותר נזק מתועלת. "לא ניתן באמת לחבר את המציאות הרוחנית והתרבותית של עם ישראל בדורנו לעולם הקרבנות"

הרב בזק נגד תרגול הקרבת קרבנות: "גורם נזק"
  יותר נזק מתועלת. הרב אמנון בזק (יח"צ)

על רקע הסערה בעקבות תרגול הקרבת קרבן הפסח אומר הרב אמנון בזק, מרבני ישיבת ההסדר הר עציון באלון שבות, כי ההתעסקות בעת הזאת בקרבנות גורמת יותר נזק מתועלת.

לדבריו: "לרגל י' בניסן מתקיים השנה שוב טקס פומבי של 'תרגול קרבן פסח'. אני מכבד ומעריך את הרבנים התומכים בטקס זה, אך עם זאת, לעניות דעתי ההתעסקות בקרבנות בזמן הזה היא מוטעית ונזקה מרובה מתועלתה".

הרב בזק מנמק את עמדתו ומבהיר כי "היא מוטעית משום שלא ניתן באמת לחבר את המציאות הרוחנית והתרבותית של עם ישראל בדורנו לעולם הקרבנות שממנו הוא מנותק אלפיים שנה".

כדוגמה לדבריו מביא הרב בזק את דבריו של הרב קוק לפיהם "שאי אפשר לנו לגשת למעשה הקרבנות בלא הופעה של רוח הקדש גלויה בישראל", ושאפילו לאחר שייבנה בית המקדש עדיין לא יחודשו הקרבנות לאלתר, מבלי לעבור "תקופת מעבר והסתגלות, שבה יהיה צורך להשתמש כהוראת שעה בהדרגה על מנת להרגיל את אדם מחדש לצורה זו של עבודת ה'".

הרב בזק ממשיך לנמק את דעתו לפיה העיסוק בקרבנו הוא מוטעה ומדגיש כי "היא עומדת בניגוד למסר הברור של נביאי ישראל, שהקרבנות גרמו לעם ישראל להיתפס לצד הפולחני-חיצוני שבהם, ועל ידי כך להזניח את תיקון המידות והחברה. האם יש לנו סיבה כלשהי לחשוב שהמסר הופנם ושהעיסוק בקרבנות שוב לא יגרום לאותן בעיות בדיוק?".

"היא מוטעית משום שהיא מתעלמת מכך ששחיטה פומבית עלולה לגרום ליחס של ריחוק ודחייה של ציבור גדול מתורת ישראל", ממשיך הרב בזק, ומוסיף כי היא מוטעית משום שקרבן פסח בעיקרו הוא קרבן של כלל ישראל, ולא ניתן לדמות את הקרבתו רק על ידי קבוצה קטנה, כשהוא מעורר התנגדות גם בתוך העולם הדתי-חרדי, שלא לדבר על החברה החילונית".

"היא מוטעית משום שמאחוריה עומדת קריאת המארגנים לממשלת ישראל להתיר הקרבת קרבן פסח בפועל על הר הבית, כאילו מדובר בעניין ריאלי הדורש בסך הכול אישור פורמלי. שום ממשלה בישראל לא תעשה זאת, אך הצגת הדברים כאילו התנגדות הממשלה היא חולשה לאומית ולא צעד אחראי הכרחי ליציבות האזור כולו גם היא מוטעית, בלשון עדינה".

בסוף דבריו כותב הרב בזק כי "בימים אלו של ערב פסח, ההשקעה הנכונה שתורת ישראל כיוונה אליה היא זו של קמחא דפסחא, של פעילות חברתית ענפה שאכן מתקיימת על ידי אנשים טובים ברחבי הארץ, פעילות שכל כולה טוב וחסד וקידוש שם שמים, ובנוסף, הפעילות הנכונה על מנת לקרב את שיבת ה' לציון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מה הרב בזק חושב על העיסוק במקדש?
| 29-03-2015 20:06
2
יפה אך חסר את הסוף
יאיר | 29-03-2015 23:56
בסוף כל תפילה אנו מבטאים את ההשתוקקות הגדולה אליה יובילו כל מעשינו הטובים "שיבנה ביהמ"ק ב"ב ושם נעבדך כימי עולם וכשנים קדמוניות"!
3
לאלון שבות יש רב אחד רשמי בלבד הרב גדעון פרל
אלון שבותי | 30-03-2015 0:32
אולי די כבר עם השטות הזו "רבני אלון שבות"- אין דבר כזה!!! במיוחד שהרב בזק הוא בכלל מישיבת הר עציון שבאלון שבות ואינו נושא תפקיד רבני בישוב.
4
אפשר להעביר אותה ביקורת בדיוק על הציונות
הרי כתוב "וישמן ישורון ויבעט" | 30-03-2015 2:57
אפשר להעביר אותה ביקורת בדיוק על השיבה לארץ ישראל, שהרי כתוב בתורה "וישמן ישורון ויבעט", ומי יכול לדעת שזה לא יקרה שוב? חוץ מזה שהציונות עוררה סלידה אצל הרבה יהודים אוניברסליים ופלורליסטים, שהתנגדו לתנועה הבדלנית הזאת. יש לקוות שהתנגדות הרב בזק לא נובעת מסלידה שלו-עצמו מקרבנות.
5
כל מה שאמנון מגנה - זה דבר חיובי !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
| 30-03-2015 9:54
וכן להפך !!!! כדאי להגיע לתרגול קרבן הפסח היום ליד מכון המקדש!!!!! הכנה בפועל להקרבת קרבן פסח במהרה בימינו ממש!!!!!!! כאשר יבנה בית המקדש, אמנון עלול להישאר בבית ויתרץ שהקרבת קרבן אינו דבר הומני, וכך יעבור על ביטול הקרבת קרבן פסח !!!!!
6
כאילו רק לקורבנות קשה לקרב את המוני ישראל?
סתם אני | 30-03-2015 10:17
הרי כל ההלכה שנויה אצלם במחלוקת, לדעתי, בעיקר בגלל המחלוקת. בינינו