אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עקיבא נוביק וחיים לוינסון מציגים את המילון החרד"לי. צפו

שני כתבי השטחים עקיבא נוביק וחיים לוינסון חיברו את המילון החרד"לי - הבירור הכללי של שפת הדור בבניין האומה. צפו בשניים מציגים את המונחון אצל לונדון וקירשנבאום בערוץ 10

נוביק ולוינסון מציגים את המילון החרד"לי. צפו
  מציגים את מילון הראי"ה, נוביק ולוינסון (צילום מסך ערוץ 10)

שני כתבי השטחים עקיבא נוביק וחיים לוינסון חיברו את המילון החרד"לי – הבירור הכללי של שפת הדור בבניין האומה.

צפו בשניים מציגים את המונחון אצל לונדון וקירשנבאום בערוץ 10

מתוך המילון החרד"לי

1. הדור – בחרדלית אין שנים, עשורים או מאות. מושג הזמן היחיד שקיים הוא דור או תקופה. כולנו חלק מהדור הזה, על הסתירות הפנימיות (ראו ערך) שבו. למשל "בדור יש לנו קשיים, צעירים רבים העולם הפנימי שלהם מורכב רק ממוזיקה לועזית".

2. ההבנה היותר כללית– יכולתם של חר"דלים לטפל בענייני הדור מתוך תפיסה אמונית רחבה. למשל "הרב איזביצקי הוא עסקן ראוי, הוא פועל בהבנה היותר כללית". אפשר גם: מבט יותר עליון, מחשבה בריאה.

3. בניין האומה – הסיבה שלשמה התכנסנו כאן. חרד"לי אינו פועל סתם. כל מעשיו הם לשם בניין האומה. למשל "בוא ניסע לסחנה, זה חלק מבניין האומה". איך בונים את האומה? קודם כל בעזרת בירור, אחר כך מעלים אותה קומה. "אל תערצו ואל תיחתו, המאורעות כולם הם חלק מבנין האומה" (הרב עמיאל ברזלי, אגרת לתלמידיו לאחר הגירוש)

4. בירור – הפיכת תהליך קבלת החלטות לאוסף טרחני של פלפוליים תורניים. למשל "לפני שאנחנו מחליטים להצביע צריך לעשות בירור מה זה מפלגה". מטרת הבירור היא להגיע למצב שבחרד"ל מכנים 'יותר'. היותר נכון, היותר טהור, היותר מקודש.

5. בריא – ביטוי מתנשא שמשמעותו חרד"לי. החינוך החרד"לי הוא חינוך בריא, התורה הגואלת היא תורה בריאה, הבירור הוא תהליך בריא והציבור שמצביע כל פעם לפי גחמותיו של הרב טאו הוא ציבור בריא.

7. נשמת האומה – היסוד הפנימי של עם ישראל. רק חרד"לים יכולים לשמש כפסיכולוגים של נשמת האומה, כי רק להם ההבנה היותר כללית כיצד לעשות את הבירור מהי נשמת האומה.

9. אמוני – יהודי שומר תורה ומצוות שמשוכנע שדעתו נחשבת יותר מכל אדם אחר, כי הרי הוא אמוני. יכול להיות גם "תורני", "חרדלי", ובונוס למתמידים: "תורתי".

10. אחדשה"ט- אחרי דרישת שלומו הטוב. חרד"ליים נוהגים לשלב ראשי תיבות שרק הם מבינים במכתבים פומביים, כדי להרגיש אמוניים יותר. בדרך כלל אחת המילים מסמלת אהבת ישראל. למשל: "כנה"י ונ"י דושו"ט באה"ר"- הרב טאו מסביר ערב הבחירות בבית שמש למה אסור לבחור חילוני לשום תפקיד חשוב. הפירוש: כנפשם היפה ונפש ידידם דורש שלומם וטובתם באהבה רבה. אל תנסו אפילו להבין.

12. שבח אכסניה – כל נאום חרד"לי ראוי ייפתח בשבח האכסניה. לרוב האכסניה היא אולפנת 'רעיה' בבית אל או סיום מסכת בסלון טחוב, אך השבח תמיד ייאמר. אין לבלבל עם הפלפול על אמירת שבחו של אדם בפניו (של בעל האכסניא) וההכרעה שמותר לומר מקצת שבחו.

13. חבר אני לכל אשר יראוך- ציטוט מתהילים המשמש כסיסמא לפילוגים. כשחרד"לים מתפלגים (קורה בערך אחת לשנתיים, תלוי במערכת הפוליטית) הם מוצאים פסוק שמדגיש עד כמה הפילוג הוא בעצם האחדות היותר בריאה.

14. אישי ציבור- עסקנים חרד"ליים שמגיעים להפגנות ולהלוויות כדי לכבד את האירוע בנוכחותם. איש אינו יודע במה הם עוסקים ומנין פרנסתם. לרוב הם יעמדו בראש עמותה עם שם כמו "יששכר באהליך" או "ואגודתו על ארץ יסדה" שמשרדיה בבית אל ב' (רחוב הישיבה). סימני זיהוי: הם תמיד יפתחו בשבח אכסניה (ע"ע), ובכל מקום שהם נמצאים אפשר למצוא גם את "מרנן ורבנן ותלמידיהון".

==

המילון המלא בדף הפייסבוק של akiva novik

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 29 דיונים מיין לפי
1
ציניות מגעילה של עמי הארץ
גיימס הטפילד | 26-03-2015 11:04
צי
2
חמוד. אמנם קצת ליצני אבל נחמד.
אז ככה | 26-03-2015 11:15
הרוב גם נכון. חרדלי השלם עם עצמו לא יעלב למקרא התוכן. בין היתר כי הוא לא יקרא את אתר סרוגים שבטח מקבל כספים מהאיחוד האירופי... בעיני זה מתאר אנשים שרק מצטטים את הדברים הנל ולא באמת נמצאים שם בהוויתם. יש טיפוסים שלובשים על עצמם כאילו מבחוץ את עולם המושגים של הרב קוק ואז זה נראה לעיתים גרוטסקי. מי שבאמת מאמין במה שנאמר, מוצא את המילים שלו לבטא את התכנים שהם באמת מאד חשובים. בסופו של דבר, גאולת האומה זו משאת נפש אדירה וחשובה. בטח כשמשווים אותה למניעים של הרבה מה"דור" שמה שמניע אותם זה יוקר המחיה, מחיר המילקי בלוצרן או במלמו וכו'. (הכותב אינו מקבל כסף מהאיחוד האירופי. לפחות ככה החתימו אותו כשהתחיל לקבל מהם תמיכה :) )
3
והלייטים מומחים בזלזול שנאה לעג למי שאינו כמותם
הפוסל במומו פוסל (זה לא מונח שהמציאו חרדלי"ם) | 26-03-2015 11:21
4
ליצנים מבזי תלמידי חכמים!
דוד | 26-03-2015 11:29
מתפלא על אתר סרוגים שנותן במה לשני העמארצים הליצנים האלה שמבזים תלמידי חכמים על בסיס קבוע. עזבו אתכם מהויכוחים יחד-בית יהודי- חרדלים- לייטים- כבוד תלמידי חכמים זה דבר בסיסי וכיוון שלא ראיתי מחאה, הריני מוחה! חצופים!
5
מבזה ת"ח = אפיקורס!
משה | 26-03-2015 12:01
עיתונאים קטנים וחנפנים! כל אדם שיש בו יראת שמים צריך לגנות את הגמדים שלא יודעים לעשות כלום חוץ מלדבר על אחרים!
6
פשוט רדוד.. ומעורר רחמים..
איציק | 26-03-2015 12:12
כן, אני חרדלי וגולש בסרוגים.. אבל פשוט התביישתי בשבילכם.. תת רמה, מקווה שלא כל החילונים והלייטים רדודים כמוכם.. מקווה שיש עוד קצת עומק גם בישראלי הממוצע.
7
לגבי המושג "היותר" כנסו
אריאל | 26-03-2015 12:22
יש בגיהנם מקום מוכן לטוסיק של שני ליצינים אלא בו מחכה להם הצואה "היותר" רותחת "והיותר" שורפת כי הם ממש ממחטיאי הרבים "היותר" גרועים והמבזה תלמידי חכמים אין רפואה למכתו ואין מקיפים בחילול ה'. ואני ממש מתפלא על אתר סרוגים שנותן במה לטינופת הזאת.
8
אמוני זה מי שנאמן לתורה והולך לפי השולחן ערוך
שולה | 26-03-2015 12:31
אם זה מגוחך בעינכם - אתה בבעיה גדולה . ובכלל כל ההגדרות הן כדי להבדיל את התורניים מליצנים כמוכם
9
לא צריך להתרגש מחיים לוינסון
גלעד | 26-03-2015 13:13
א. לא צריך להתרגש מכל ציניקן. רק אדם לא עמוק ורדוד יכול לכתוב מילון כזה שרק מבטא את בורותו. כנראה מילון זה נכתב מתוך תסכול עמוק של אנשים לא עמוקים שקשה להם שאחרים עמוקים יותר מהם. ב. בלי קשר לסעיף הקודם, חיים לוינסון הוא דתל"ש בוגר השבט שבו גם אני הייתי. חיים לוינסון רווק חילוני ללא ילדים שלא מכיר את השפה הנ"ל, בעוד שאני כבר עם חמישה ילדים ואני לומד אצל רבני 'החרד"ל' וכך גם מחנך את ילדיי.... כך שבדור הבא כנראה חיים לוינסון וסגנונו כנראה יעברו מן העולם בעוד חיפוש אמונה ועומק יגדלו פי כמה וכמה- כנראה שגם זה מתסכל את לוינסון נורא....
10
לא התרגשתי
חייםאד | 26-03-2015 13:47
סביר להניח שגם אני נקרא חרד"לי, עם זאת לא התרגשתי מאד מהכתבה, על בזיון תלמידי החכמים שבה (די רגיל בנוף התקשורת...). העניין פשוט משעשע מאד, בדומה לילד בן שלש מנסה להסביר על מצב הנוקליאונים בעת ביקוע אטום או על תרכובת קואורדינטיבית והיווצרותה, גם אם,להבדיל, בדרך הוא ישחט פרות הקדושות לחוקרים או יבזה מדענים בעלי שם,שום אדם לא יראה זאת כזלזול...הוא פשוט יעדה חיוך משועשע וימשיך הלאה...
11
הצחוק והלעג הוא על מי שניכר עליו שאינו מבין
זאב | 26-03-2015 13:53
את המושגים שמשתמש בהם וששואל אותם מימישהוא אחר כדי ללבוש אותם כמו חליפה.הדוגמנות הזאת היא מצב של ע"ז שליצנות אינה אסורה עליה.אבל בניגוד למה שמישהוא אחד כתב פה,סביר להניח שלפחות 90% מהציבור החרדל"י לוקה בזיוף הזה .
12
אתם סתם מתבכיינים
ירון | 26-03-2015 15:18
אחד החזקים!! מי שלא צחק כנראה לא הבין..
13
מגעיל!
חיפאי | 26-03-2015 15:57
גחמותיו של הרב טאו?! אינני מחסידיו, אך זה ביזוי תלמיד חכם בפרהסיה. שאר הסעיפים אחרי סעיף חמש סתם מתנשאים, מעיתונאי שתמיד חושב שהאמת איתו, ומרגיז אותו שאחרים חושבים שהאמת איתם.
14
אנא ליישב לי את הסתירה: מצד אחד מפמפמים לנו שאין מה
עמי | 26-03-2015 18:33
לספור ולהתרגש החרד"ל, הרי הם לא מייצגים אף אחד, בקושי מנדט, מכסימום לשים בפיתה. מצד שני: כמה אנרגיה משקיעים בהם...
15
כמו שתי ילדות שמתלהבות
| 26-03-2015 18:59
לא רוצה חלילה לזלזל ולומר כמו שתי אולפניסתיות שיוצאות משיעור אמונה.
16
נו, שוין
מומו | 26-03-2015 20:50
באמת כמו שתי ילדות מתלהבות. וחבל, כי גם מגזר שאינך מזדהה איתו אפשר לנתח ולפרש אותו מתוך כבוד ולא מתוך זלזול.
17
שכחתם עוד מונח אחד
השמן והרזה | 27-03-2015 0:36
המבזה תלמידי חכמים אין תרופה למכתו
18
הטרימינולוגיה היא של קוקניקים
יצחק | 27-03-2015 4:52
מה הקשר חרדלי? אני למשל "חרדלי" וממש לא מתחבר לטרימינולוגיה הזאת.
19
המילון הלייטי
חיים | 27-03-2015 7:02
חילוני - אנשים כל כך נחמדים, נכון שהם לא שומרים על כל תרי"ג מצוות... מצווה לקרבו ואף להתקרב אליו, כדי שלא יחשוב חלילה שאנחנו כמו החרדים. כל פעילות משותפת של דתיים וחילוניים מבורכת! צו פיוס! חרדי - מילת גנאי. תמצית כל מה שרע ביהדות. חשוב שתדעו, אנחנו לא כמו החרדים. יש להתרחק מהם כמו מאש, כדי שחס וחלילה הם לא יעשו שטיפת מוח לילדים שלי ו"ישרפו" אותם. חרד"לי - סוג של חרדי. מנסה לעבוד עליכם שהוא דתי לאומי, ומנסה בכוח להיות חלק מהמגזר שלי. שתלטן ופלגן ומתנשא. שבעים פנים לתורה - חלק מהמשפט המפורסם "אמר ר' עקיבא, שבעים פנים לתורה זה כלל גדול בתורה". וכמובן שהפרשנות שלכם היא אחד מ-70 הפנים. יש דעות שמתירות - משפט שימושי ביותר במקרים בהם יש איזה חרדלניק מעצבן שמעיר לך שהדבר אסור על פי ההלכה. גם אם לא עיינת בפרטי הסוגיה, זה לא כל כך חשוב, העיקר שיש דעות שונות בהלכה. לא משנה שאתה גם ככה לא בדיוק שומר עליה, אבל מה זה משנה. כיסוי ראש - פריט קישוטי קטן נחמד שאפשר להוסיף לשיער. הלכה - המלצה לא מחייבת, מושפעת מכל מיני חומרות על גבי חומרות. שולחן ערוך - השלב שלפני תחילת הסעודה. רפורמים - איך אתה מעז להשוות אותנו לרפורמים?
20
"המילון" אומר מילה אחת = די להתנשאות!
אליס | 27-03-2015 7:39
לא יודע איך הדרדרנו למצב הזה, אבל צריך לעשות חשבון נפש נוקב ["בירור"], איך התנתקנו מהאומה, עד כדי כך שמגיעים ל"מילון" המביך הזה.
21
אני מכיר שתי משפטים כנגד שתי ליצנים
נאור | 27-03-2015 11:24
נכונו ללצים שפטים. כל המבזה ת''ח אין רפואה למכתו אך נקוה שיעשו תשובה
22
קדומים
איש יהודי | 28-03-2015 23:30
שני מתרפסים בזויים נוביק ולוינסון של יכולים להוציא מהפה שלהם מילה אחת שיש בה רק אמת ואין בה ליצנות בזויה המה שהוא קודש, כי אחרת איך הם ישאו חן בעיני שני העריצים התקשורתים המדושנים, ואיך שני הרשעים תמיד ידברו על הכל בסבר פנים רציני אבל שמגיעים לעניין שהוא מן הקודש יתנו לו צורה של חוכא ואיטלולא.
23
חוצפה
אדם שהזדעזע | 29-03-2015 3:34
חוצפה ששני אנשים חושבים שהם מבינים יותר מכל הרבנים ובציניות מגעילה מורידים את כל המושגים הכי קדושים עמוקים ועליונים לכזאת שפת ביבים..חבל מאוד שאלה הם מי שאמור לייצג אותנו בתקשורת וצריך להגיד בכל ברור: זה לא אנחנו, משום שאנו מעריכים את המושגים האלה ומשתדלים להעמיק בהם כמה שיותר אנו משתדלים להקשיב באמת מה הרבנים אומרים ומנסים להבין אותם כפי יכולותינו...
24
יופי חמודים. סיפקתם את הסחורה לפריץ.
מישהי מעפרה | 29-03-2015 9:39
עכשיו הפריץ אוהב אתכם. היהודי הנלעג שוב מלקק לאדון כדי למצוא חן בעניו. אינני חרדלית ואיני מכירה את הרב תאו. אבל זה מריח מסריח אש.
25
ביזיון
שיבי | 30-03-2015 16:26
אז אתם יודעים לזלזל ברבנים, חכמים שכמותכם. . תתביישו!!
26
כותבים מתנשאים.
נתניתית | 02-04-2015 11:47
כתבה בלי אהבת ישראל. כל הכתבה הכללות . כתבים מתנשאים. ועוד מעבירים ביקורת . רדוד. שטחי. וכמו שאומרים החרדלים חסר עומק .
27
גם יש"ו היה יהודי דתי
ליאור | 02-06-2015 17:29
למרות זאת, הוא לא מייצג את היהדות. רק מוציא שם רע והורס מה שיכול.
28
אני מוחה על פגיעה בתלמידי חכמים.
ממלכתי | 13-08-2015 12:59
לא ייתכן, שעם כל הרוממות העליונה של ייעודכם בשדה החולין שישמש אותנו למימוש הטהרה היותר עליונה של החיים היותר בריאים ועמוקים. שתדברו בצורה בהיותר בלתי נאותה לרבני הדור, שריחם ריח תורה , המרוממים מקטני אמונה שאינם מודעים לליבלוב שיחי הקודש של "בעיתה אחישנה". בכל מקרה נסלח לכם כי אתם חלק מה"קמעא קמעא" ואנחנו אוהבים אתכם ונלחמים אתכם. רק חבל שאנחנו לא עושים 3 שנים צבא. :(
29
לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב
אבי | 17-02-2020 16:32
נוביק מרגיש בבית ליד לוינסון אך מבזה משמיץ ומבדל עצמו מהחרדלים...