אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבי קדיש, חבר הנהלת נאמני תורה ועבודה: חבל ש'יחד' לא עברה

הרב אבי קדיש, חבר הנהלת נאמני תו"ע כותב כי למרות הסלידה מאנשי 'יחד', הצלחה שלה הייתה סוללת את הדרך לפיצול פוליטי הוגן, מכובד ובריא בין הציונות הדתית לבין החרד"ליות המתבדלת

חבר הנהלת נאמני תו"ע: חבל ש'יחד' לא עברה
  למרות המשקעים חבל שלא עברו. מפלגת יחד (פלאש90)

לאחר יום הבחירות חשבתי לא מעט על מפלגת "יחד": יצרי הרע דחף אותי חזק לשמוח לאידה. הרי מדובר במפלגה המורכבת מאנשים שפעלו מתוך פסלנות והחרמה. אני מתכוון, למי שעוד לא שכח, להחרמתו של תלמיד חכם רציני ומכובד בדמותו של הרב אמסלם שליט"א ע"י אלי ישי (וע"י שאר עסקני ש"ס ששלטו בביתו של הרב עובדיה זצ"ל ובעצם גם בו בשנותיו האחרונות).

אני גם מתכוון לקמפיין הארסי והגס נגד תנועת 'נאמני תורה ועבודה' על ידי יוני שטבון, שהיה קמפיין מפלג ושקרי, ובו בזמן הצהיר על עצמו שהוא רק פועל לאחדות בציונות הדתית ושאין לו כוונות פוליטיות. אכן, היה פיתוי גדול מאוד לומר שמפלגת "יחד" פשוט קיבלה את מה שמגיע לה, ולהמשיך הלאה.

אבל במחשבה שניה, אמרתי לעצמי, אולי היה דווקא עדיף ש'יחד' יעברו את אחוז החסימה ואנשיה יסתובבו בין מסדרונות הכנסת. אם כך היה קורה, הייתה הדרך סלולה לפיצול פוליטי הוגן, מכובד ובריא בין הציונות הדתית לבין החרד"ליות המתבדלת (הכוונה לבתי מדרש שבהם יישמע רק קול תורני אחד, ולאנשי תורה האומרים שכל עמדה השונה משלהם אינה ראוייה להיקרא "תורנית"). בנוסף, כניסתה של מפלגת "יחד" לכנסת הייתה מביאה גם לסוף עידן השריונים המזיקים לרבני "תקומה" בתוך מפלגת הבית היהודי.

ההיפרדות תמיד כואבת, אך החיבור המלאכותי בין ציבור שאינו מוכן להקשבה רעיונית לבין מפלגת הבית היהודי היה טעות, והנסיונות לאיחוד ואחדות בין הזרמים השונים לא יצלח. יש מקום לשתי מפלגות שונות, כאשר כל אחת פוסעת בנתיב אחר ומקדמת תחומים היקרים לה ובאופנים הנכונים בעיניה.

אבל הסיבה המרכזית בעבורה חשוב היה שמפלגת יחד תיכנס לכנסת נעוצה דווקא בציבור החרדי. קיומה של מפלגה מסוגה של 'יחד' היה מאפשר כתובת פוליטית מכובדת עבור חרדים שעובדים לפרנסתם ותומכים בעמדות לאומיות – ציבור הגדל והולך בשנים האחרונות. אני סבור כבר שנים ארוכות כי כתובת פוליטית מעין זו היא כורח חיוני ביותר – ואכן היו כבר כמה ניסיונות דומים שנכשלו.

מפלגת "יחד", שכמעט עברה את אחוז החסימה, הייתה יכולה להיות פתרון מעשי לצורך האמיתי הזה, ובכך תורמת לתהליכים חשובים העוברים על החברה החרדית בישראל. אמנם, מערכת הבחירות הנוכחית סימנה כמה שינויים פוליטיים חשובים בציבור החרדי, בדמותן של תנועת 'לא נבחרות לא בוחרות', מפלגת 'בזכותן', והפיחות המשמעותי במספר המנדטים הכללי שקיבלו המפלגות החרדיות. כולי תקווה שרוחות חדשות אלו – בתוספת האמירה המשמעותית של מפלגת 'יחד', יבואו לידי ביטוי מחוזק כבר בבחירות הבאות.

==

הרב אבי קדיש הוא חבר הנהלת תנועת נאמני תורה ועבודה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
עבר זמנו בטל קורבנו
יחד? אולי לחוד יותר מתאים | 23-03-2015 21:49
2
כמה הוצאת שם רע
מישהו | 23-03-2015 21:56
בס"ד ואתה קורא לעצמך רב?
3
אבל זה שהם לא עברו מראה שאין דבר כזה "חרד"לות מתבדלת"
| 23-03-2015 22:33
הציבור שנגדו אתה נלחם לא קיים. רוב מוחלט של החרד"ל הצביעו לבית היהודי.
4
אל דאגה, בפעם הבאה נעבור יחד עם תקומה
אלי ישי - אחריך באש ובמים!! | 23-03-2015 23:01
כנראה שתקומה תופרש או תפרוש מהבית היהודי, גם בשס כרגיל איזו קבוצה יוצאת, כי אי אפשר לחיות עם דיקטטור, שמחלק ג'ובים רק לחבריו. ובעזרת השם בפעם הבאה נגיע מחוזקים יותר ונעבור אחוז החסימה. עוד דבר, גם הפעם בחרו מספיק אנשים כדי שיחד תכנס לכנסת, רק שפסילת קולות סתם, וזיוף פרוטוקולים, ואי רשימת הבוחרים לתוך המאגר הממוחשב הוציא אותם מהכנסת.
5
מציע שכותב הטור ייפרד מהקרן החדשה לישראל
שי | 24-03-2015 7:17
שממנת את פעילות הארגון שבו הוא חבר.
6
הד"לים לא יסחטו את הקופה עבור התמחלות מבודדת
זאת התוצאה מהבחירות | 24-03-2015 8:20
סלומיאנסקי יעוף הביתה ולא יוכל לדאוג רק למגזרו תחת מעטה של משהו חדש מתחיל
7
לא יודע מי זה ה"רב" הזה
האחד | 24-03-2015 8:32
אבל מתוכן דבריו שעיקרה , הוצאת שם רע , ביזוי ושיסוי החברה החרדית לא נראה לי שכבודו שמע על "ועשית ככל אשר יורוך" הוא כנאה שמע על : ועשיתי מה שבא לי...........
8
מי פה משמיץ?
אנונימי | 24-03-2015 17:53
כל חרדל"י שיודע ומבין מה הלך בקדנציה האחרונה לא הצביע לבית היהודי והיה מעדיף להצביע ליהדות התורה מאשר להם ובאמת, כש"נאמני תנועת תורה ועבודה" יפסיקו להתמך בקרן החדשה ביישראל אז אולי יהיה מה לשמוע אותם. ואיזה השמצות שפרסם יוני שטבון? הקמפיין של יחד היה הקמפיין הכי נקי, ומי שהשמיץ היו דווקא הבית היהודי. ובאמת, רב לפני שהוא מפרסם דברים צריך לבדוק אם אין הוצאת שם רע בדבריו, ואם לזה הוא התכוון - אני לא מבינה מה "לתועלת" בכך.
9
החרדלים הם מיטוע
מצביע בית יהודי | 25-03-2015 0:50
מצביעי יחד המכונים 'חרדלים' או אנשים המזוהים עם 'ישיבות הקו'. הם המיעוט בציבור הדתי לאומי. יש חישוב מדוייק לפי מצביעי יחד בבחירות האחרונות שאומרות שאם מורידים את מצביעי מרזל ואת מצביעי אלי ישי נשארים בסביבות ה33,000 קולות סה"כ. זה אומר רק מנגט אחד מסכן. אז אני לא מבין מה הלחץ.. הם ממש מיעוט!
10
לא יאמן
תמר | 25-03-2015 15:14
הפלורליסטיות הנפלאה שלך נעצרת גם כן מול דעות שונות משלך, בתנאי שהן לא חילוניות כמובן.
11
הלם
מויש | 27-03-2015 8:06
מה עובר על סרוגים?! הם יכולים לפרסם הגיגים של כל אחד?! ועוד תחת השם 'רב'!