אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דעה: הליכוד החליף את ז'בוטינסקי ביוסי ביילין

כשמוותרים על האמונה האידיאולוגית למען 20 מטוסי F35 מחליפים בעצם את שתי גדות הירדן בשתי גדות הירקון, ניתן להחליף גם את ז'בוטינסקי ביוסי ביילין, שדוגל במדינה יהודית דמוקרטית בגבולות הקו הירוק. ואיתה השאלה המתבקשת, למה תל אביב ולא ניו יורק? למה ירושלים ולא סידני?

דעה: הליכוד החליף את ז'בוטינסקי ביוסי ביילין
  ליכודניק? ביילין (פלאש90)

השבוע האחרון הוכיח, למי שהיה צריך הוכחה כזו, כי תנועת הליכוד אינה עוד ביתם של חסידי ארץ ישראל השלמה. מפלגה שמסכינה עם מנהיג המוכן להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון תוך שהוא מצהיר על נכונות להקמת מדינה פלשתינית בגבולות 1967 אינה יכולה להיחשב עוד לאלטרנטיבה רעיונית אמיתית לקדימה או למפלגת העבודה.

השבר החמור הזה מקיף הפעם לא רק את הליכוד אלא גם את סיעת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן ותנועת ש"ס שמאפשרות למהלך המדיני החמור בתולדות ישראל לצאת אל הדרך. שהרי הסכמתו של בנימין נתניהו להקפאה נוספת היא כניעה מוחלטת לקו האמריקני בניגוד גמור לאינטרסים הקיומיים הבסיסים ביותר של ישראל כמדינה ריבונית ועצמאית.

מציאות פשוטה זו מעוררת שאלה עקרונית בנוגע ליכולתו של הימין הישראלי החילוני להמשיך להתקיים כתנועה רעיונית בעלת השפעה אמיתית על החברה בישראל. שהרי כשמוותרים על האמונה האידיאולוגית למען 20 מטוסי F35 מחליפים בעצם את שתי גדות הירדן בשתי גדות הירקון. במילא ניתן להחליף גם את ז'בוטינסקי ביוסי ביילין. שהרי גם יוסי ביילין דוגל במדינה יהודית דמוקרטית בגבולות הקו הירוק.

נכון, עדיין יש פער מסוים בשאלת גושי ההתנחלויות הגדולים ומזרח ירושלים אלא שמדובר בפער קוסמטי בלבד. הרי לחץ אמריקני מאסיבי נוסף, שיכלול עוד עשרים מטוסים או סוג אחר של כלי נשק, יוציא מידי ישראל גם את מזרח ירושלים ובנוגע להתנחלויות הגדולות נראות שהפלשתינים יהיו מוכנים בקונסטלציות שונות להסכים לחילופי שטחים.

החלל הריק הנוכחי המתואר לעיל אינו גזרת גורל. עדיין אפשר להקים מחדש את המחנה הלאומי בישראל. אלא שלשם כך צריך לחזור אל הבסיס הרוחני העומד ביסוד אמונתנו בארץ ישראל השלמה. יש להכיר שההשענות על הסברים ביטחוניים או עמדות חשדניות כלפי העולם המוסלמי אינן יכולות לייצר כוח עמידה אמיתי למחנה הלאומי, כיוון שעמדות אלו הנן ברות חלוף ואינן מהותיות לקשר של עם ישראל לארצו.

רק הכרה ברורה שמה שהחזיר אותנו לכאן אחרי 2,000 שנות גלות היא ההבטחה האלוקית לאבותינו יכולה לייצר את העוז הלאומי הדרוש לעמוד מול הלחצים המדיניים של המערב.

נכון מדובר באמירה לא אופנתית. אך מי שבאמת חושב שתתכן תקומה למדינת ישראל ללא ההצמדות לבסיס הרוחני והמטא היסטורי של עם ישראל בארץ ישראל טועה טעות מרה. אף רווחה כלכלית ואף הסכם שלום לא תרצה את העולם המוסלמי כל עוד הוא יחוש שאנו איננו בטוחים בדרכנו.

גרוע מכך גם אלף מטוסי F35 וגם נשק גרעיני לא ייצרו את תחושת הביטחון הדרושה לחיות במדינת ישראל אם אנו לא באמת נדע להשיב לעצמנו על השאלה הכי פשוטה בעולם. והשאלה היא למה תל אביב ולא ניו יורק? למה ירושלים ולא סידני?

==

פורסם לראשונה בעיתון "מקור ראשון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו